הרשות הציעה כתנאי לחידוש המו"מ: נוותר על הקפאת הבנייה, נדרוש אסירים

הפלסטינים הגישו הצעה חדשה להתנעת השיחות בין הצדדים על רקע לחץ כבד מצד הקוורטט, אך בי-ם דחו אותה: מדובר בהחלפת תנאי מוקדם אחד באחר

הרשות הפלסטינית העבירה לישראל לפני כשבועיים באמצעות כמה גורמים בקוורטט הצעה חדשה להתנעת השיחות בין הצדדים. פקיד ישראלי בכיר שנחשף לפרטי ההצעה ציין כי הפלסטינים הסכימו לוותר על הדרישה להקפאת ההתנחלויות כתנאי חידוש השיחות, אולם דרשו במקום את שחרורם של למעלה מ-100 אסירים פלסטינים, שכלואים בישראל מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו.

ההצעה הפלסטינית החדשה היתה תוצאה של לחץ כבד שמפעילות חברות הקוורטט – ארה"ב, האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם - על יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לחדש את השיחות לפני ה-26 בינואר. במועד זה יפוגו שלושה החודשים שהקצה הקוורטט לישראל ולפלסטינים לחדש את המו"מ ולהציג הצעות מהותיות בנושא גבולות וסידורי ביטחון.

גורמים בקוורטט – במיוחד האיחוד האירופי – הבהירו לפלסטינים כי במידה והמבוי הסתום יימשך עד ה-26 בינואר, האחריות לא תוטל רק על ישראל, אלא גם עליהם, ואם הם מעוניינים להימנע מכך עליהם להפגין גמישות שתאפשר את חידוש השיחות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

עבאס, קלינטון ונתניהו, בספטמבר 2010

פקיד ישראלי בכיר ציין שבמצב שנוצר הפך התאריך של ה-26 בינואר ל"ספטמבר החדש", כאשר כולם ממתינים לראות מה יעשה אבו-מאזן. "יש דאגה אמיתית בקוורטט שאחרי המועד הזה אבו-מאזן יחזור למהלכים כאלה או אחרים באו"ם", אמר הפקיד הישראלי. "במקביל, אבו-מאזן יהיה צריך להכריע בעד או נגד ממשלת אחדות עם חמאס".

חודש לפני תום המועד הצדדים עדיין לא נפגשו אפילו לפגישת הכנה, שהיתה אמורה להתקיים כבר לפני חודשיים. בפגישה היו אמורים יועצו של ראש הממשלה נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, וראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת, להגדיר את סדר היום של המו"מ ואת העקרונות לפיהם הוא ינוהל.

הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי ישראל מסרבת להצעה הפלסטינית מכמה סיבות. ראשית, מדובר בהחלפה של תנאי מוקדם אחד – הקפאת ההתנחלויות, בתנאי מוקדם אחר – שחרור אסירים. בנוסף, ההצעה הפלסטינית היתה עמומה מדי ולא הבהירה האם תמורת שחרור האסירים יחודש המו"מ באופן מלא, כולל פגישות בין נתניהו לאבו-מאזן, או שתביא רק לקיומה של פגישת ההכנה בין עריקאת למולכו.

ישראל חוששת כי היא תשחרר את האסירים, אולם אחרי פגישת ההכנה יודיעו הפלסטינים על תנאים חדשים או ימצאו תירוצים להפסקת השיחות. לפחות חלק מהחששות הישראלים מוצדקים לאור העובדה שהפלסטינים אינם מעוניינים להגדיר את המהלך כ"חידוש המו"מ", אלא רק כ"חידוש שיחות" שנועד להגדיר קווי יסוד למו"מ שאולי יחודש בעתיד.

הקוורטט הודיע על המתווה לחידוש המו"מ ב-23 בספטמבר, מיד לאחר נאומיהם של נתניהו ואבו-מאזן בפני העצרת הכללית של האו"ם. לפי המתווה, שליחי הקוורטט היו צריכים להגיע לאזור ולהיפגש עם שני הצדדים בנפרד, ומיד לאחר מכן היתה צריכה להתקיים פגישת הכנה שלאחריה יוכרז על חידוש המו"מ בנושא הגבולות וסידורי הביטחון. משך הזמן לתהליך נקבע על שלושה חודשים.

עם זאת, כבר ב-26 באוקטובר כאשר שליחי הקוורטט הגיעו לראשונה לאזור התברר כי הן ישראל והן הפלסטינים אינם מעוניינים באמת בקידום התהליך ומעדיפים למצוא תירוצים ולגרור רגליים. הפלסטינים סירבו מאז לקיים פגישה ישירה בין נתניהו לאבו-מאזן ואף סירבו לקיים פגישת הכנה בין מולכו לעריקאת. הם התנו את קיומה של הפגישה בהקפאת הבנייה בהתנחלויות ובהסכמה ישראלית לקיים את המו"מ על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים.

עם זאת, הפלסטינים מיהרו להגיש לקוורטט הצעה מסודרת לגבי עמדות הפתיחה שלהם בעניין הגבולות וסידורי הביטחון. נציגי הקוורטט הסכימו לקבל את המסמכים שהגישו הפלסטינים, אולם הדגישו בפניהם כי עליהם להציג את המסמכים בפגישה ישירה עם גורמים ישראלים.

ראש הממשלה נתניהו מצידו מסרב להגיש עמדה ישראלית כתובה לקוורטט וטוען כי יציג עמדות רק ישירות לפלסטינים. יועצו של נתניהו עו"ד יצחק מולכו אמר בשיחות עם נציגי הקוורטט כי ישראל תגיש הצעה בנושא גבולות או ביטחון רק אחרי חודשיים-שלושה של פגישות אינטנסיביות עם הפלסטינים.

בנוסף, הפלסטינים טוענים כי ספירת שלושה החודשים החלה ב-26 באוקטובר ולפיכך תסתיים ב-26 בינואר. ישראל מנגד, טוענת כי מועד ספירת שלושה החודשים עדיין לא החל, כיוון שלא התקיימה כל פגישה ישירה בין הצדדים.

ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאאב עריקאת אמר בתגובה כי הפלסטינים לא הציעו לחדש את המו"מ תמורת שחרור אסירים. "אין לנו כל תנאים לחידוש המו"מ", אמר עריקאת, "עצירת ההתנחלויות, ניהול מו"מ על בסיס 1967 ושחרור אסירים הם לא תנאים מוקדמים אלא התחייבויות ישראליות ובלעדיהם איננו רואים חידוש של כל מו"מ עם ישראל".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 27
  What is the point of talking?

  The Palestinians are still teaching their kids that Israel doesn't have the right to exist, is there any points in negotiations, with this kind of attitude?

 2. 26
  הערבים התרגלו שכדי לנהל מו"מ הם צרכים לקבל מתנה כאילו הם עושים לנו טובה

  לי יש הצעה נגדית לממשלת ישראל.
  ישראל תשחרר את כל האסירים בתמורה (ולאחר) איסוף כל הנשק הלא חוקי בעיו"ש הריסת כל המנהרות בעזה וקיום כל ההסכמים שנחתמו עד כה.

  מי יכול לטעון שאין זו הצעה בלתי הוגנת? (למעט כמה הזויים כגון יוני)

 3. 25
  למה שלא תבקש מאה בתולות ישראליות? חוצפן דו פרצופי
 4. 24
  גם אם צלא יהיה מסע ומתן הם הפלסשיטאים כבר הרויחו בגדול כי ככול שמתקרב היום שבוא יוכרז האפרטיהט הישראלי תהיה מעורבות חיצונית
 5. 23
  יש לביים את הכיבוש המביש כי עם צודק לא כובש והמצב המתמשך גורם לנו זנק בלתי הפיך
 6. 22
  אמנת פתח לא שונתה, אמנת חמאס ידועה, אחרי הכל ולפני הכל מדובר במוסלמים, ולפיכך ההתנגדות הישראלית במקומה, כי:

  כל תכליתם של ה"פלסטינים" בהחרבת ישראל.

  ממילא, הסכם עם ישראל מתוך כנות הוא דבר שהאיסלם אוסר באיסור חמור (זו כפירה באיסלם, שדינה מוות).

  הם אומרים את זה במפורש, במילים ובמעשים, כבר שנים. ואצלנו, לא ייאמן, נותרו כמה אנשים שמסרבים להקשיב.

  אז מה, ניתן להם את מבוקשם? לא יקום ולא יהיה, ולא רק בממשלת ימין אלא בכל הנהגה שפויה.

 7. 21
  זה הכל מה שהם רוצים, שיודו בשואה גם כן ויקבלו אחד

  זה הכל מה שהם רוצים, שיודו בשואה גם כן ויקבלו אחד

 8. 20
  גם לנו אין שום תנאים מוקדמים לחידוש המו"מ, יא עריקאת. הכרה בקיום העם היהודי וזכותו להגדרה עצמית אינה תנאי מוקדם - אלא בסיס ראשוני לעצם קיום הסכמי אוסלו, ולנוכחותך ברמאללה במקום בפאקינג תוניס. אתה יודע טוב מאוד שרבין לא היה חותם על שום נייר לולא היה ברור מראש שהפלסטינים מחוייבים להכיר בזכותנו לעצמאות בארצנו, בלי התחכמויות ובלי שקרים של ערבים... היות ואתם רומסים התחייבויות אלה ברגל גסה וממשיכים לנסות להרוס את ישראל בכל דרך - אכן אין טעם לחידוש המו"מ. אנא הפקד את תעודת הVIP במחסום הקרוב למקום מגוריך. תודה.

  גם לנו אין שום תנאים מוקדמים לחידוש המו"מ, יא עריקאת. הכרה בקיום העם היהודי וזכותו להגדרה עצמית אינה תנאי מוקדם - אלא בסיס ראשוני לעצם קיום הסכמי אוסלו, ולנוכחותך ברמאללה במקום בפאקינג תוניס. אתה יודע טוב מאוד שרבין לא היה חותם על שום נייר לולא היה ברור מראש שהפלסטינים מחוייבים להכיר בזכותנו לעצמאות בארצנו, בלי התחכמויות ובלי שקרים של ערבים... היות ואתם רומסים התחייבויות אלה ברגל גסה וממשיכים לנסות להרוס את ישראל בכל דרך - אכן אין טעם לחידוש המו"מ. אנא הפקד את תעודת הVIP במחסום הקרוב למקום מגוריך. תודה.

 9. 19
  חברים; מוכרחים לתת קצה חוט; פרור או פרוסה מהעוגה. ביברמן; איפה זה ייגמר; בחייכם?!
 10. 18
  מהלך מבריק של אבו מאזן. מה איכפת לו שישראל תבנה למען הפלסטינים עוד יחידות דיור מרווחות בשטחים ? ממילא הכל יהיה שלהם בסוף... אפילו ביביהו יודע את זה....

  ולעומת זאת עוד אסירים משוחררים זה נכס תקשורתי אדיר (וגם נשק פוליטי מצויין נגד החמא"ס)-טקס קבלת פנים ל"פדויי שבי". מצטלם טוב ונשמע טוב. הנדל"ן הרי ממילא לא יברח לשום מקום...
  שווייה שווייה , אל עג'לא מן אל שייטאן (לאט לאט, החיפזון מן השטן).

 11. 17
  למקרה שאתם מתקשים בקריאה:

  הרשות הפלשתינית = המייצגת הרשמית והמוכרת בעולם, של כלל הפלשתינים בכלל ושל כל הפלשתינים תושבי הגדה המערבית ("יהודה ושומרון"), בפרט - מוכנה לנהל, משא ומתן ישיר לשלום, עם ממשלת ישראל = תוך שאותה ממשלה ישראלית, בונה התנחבלויות, באותו השטח, בו דנים ולמעשה, מחבלת לחלוטין, בעצם-הסיכוי לכך, שאי-פעם, תוכל, אותה רשות פלשתינית עצמה, להפוך למדינה, במסגרת הסדר-שלום, של שתי מדינות = הווה אומר: למעשה, על-אף העובדה, שמשא-ומתן זה, יהיה חסר-תוחלת (כי על מה דנים? על אילו שטחים? הרי ישראל, כבר מיישבת בתוכם, את אזרחיה-שלה!!), עדיין מוכנים, מייצגי העם הפלשתיני, לנהלו - ורק בקשה אחת להם:
  שאותם אסירים = מאה בסך-הכל!!! מאה אסירים, מתוך אלפים!!! - היושבים בכלא, עוד מלפני הסכמי-אוסלו (כלומר, שבויי-מלחמה, שהיו חייבים, בכלל, להיות משוחררים, במסגרת אותם הסכמים - כי ככה זה: עם חתימת הסכם-שלום, כל השבויים משוחררים מייד!!! והנה, למעלה משמונה-עשרה שנה, אחרי אותה חתימה - והם עדיין בכלא?!?? מה זה?!??), שהמאה האומללים האלה, יזכו, סוף-כל-סוף - ובאיחור כה עצום, רב, מחריד ונורא-מכל - להתאחד, עם משפחותיהם...

  ומה אתם, הישראלים הארורים, אומרים להם, בתשובה לכך?

  "גם זה תנאי מוקדם ולא לתנאים מוקדמים!!!"


  מהיום ואילך, כל מי, שיעז לומר לי, שישראל רוצה שלום - או שהפלשתינים, אינם רוצים בו - הולך לחטוף יריקה בפרצוף. זאת הבטחה!!!!!!!

 12. 16
  Every time another excuse ,not to restart the negotiations

  Get ready for the next war ,which will destroy many many families

 13. 15
  הפרדוקס של ביבי

  הרי גם דרישתו של ביבי לחזור למו"מ ללא תנאי מוקדם היא בעצם תנאי מוקדם

 14. 14
  בקיצור, הבניה היא לא הבעיה (כי גם הם בונים) . הם לא רוצים מו"מ !!!
 15. 13
  אז גלעד שליט שווה 1000 אסירים ותהליך השלום אפילו לא 100?
 16. 12
  אז יש ממשלה

  אל דאגה, בקרוב יהיה גם הסכם, אחרי שהפלסטינים יגלו שבכל עיכוב הם מקבלים פחות ופחות נקודות על המצאת העם הפלסטיני.

 17. 11
  הזמן פועל לטובתנו- ומי שאומר אחרת טועה

  ביבי הבין כי לא ניתן להגיע עם הפלסטינאים להסכם שלום בזמן הזה, המצב עוד לא יציב, לא ברור מי שולט, רשמית הגדה הרשות, אולם בל נטעה, מי שמתחת לפני השטח שולט זה החמאס. אני בדעה שלא צריך למהר, מה שיקרה שהחמאס ישלוט בגדה, ובאין ברירה הוא ישא ויתן עם ישראל.

 18. 10
  ובינתיים מדממים!
 19. 9
  יש להם חוצפה ותנאים, אז שילכו לשתות את מי ים המלח ויחנקו, לנו יש כבר מדינה
 20. 8
  אנחנו כורים את הקבר שלנו במו ידינו
  1. תנשום עמוק, שתה כוס מים, תירגע. אף אחד לא מכוון אליך נשק ומכריח אותך לכרות את קברך.

   ואם אתה רוצה לומר למה הצעד של הממשלה גרוע - יהיה נחמד אם תתייחס לנושא עצמו במקום לצאת בהצהרות פרנואידיות.

 21. 7
  מה הקשר בין שחרור רוצחים לשלום
 22. 6
  מצד אחד חיבים לדבר שלום עם אויבים כמו חמס דוקא.אין הפסדים בדיבורים..אלא

  אם יש פחד מעניין השלום..,שעשוי להוביל למלחמה פנימית ישראלית ,למשל יהודה ושומרון.

 23. 5
  משחקים בקקי

  נו באמת, ישראל חוששת שהיא תשחרר את האסירים, אולם אחרי פגישת ההכנה יודיעו הפלסטינים על תנאים חדשים או ימצאו תירוצים להפסקת השיחות? תירוץ כה עלוב.. במקרה (לא סביר) שכזה, הפלסטינים ימצאו את עצמם בעמדה לא נוחה מול הקוורטט, כי זה מהלך שאמור להיות מתואם מראש עם הקהילה הבינ"ל.

  ובכל מקרה - זה פאקינג 100 אסירים פלסטינים מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו (כמעט 20 שנה). הגיוני שגם ככה הם על סף שחרור. אין הרבה מה להפסיד מזה.

  בקיצור - הממשלה הזו פשוט לא רוצה מו"מ, גם אחרי שהיא מצליחה לכופף את הפלסטינים.

 24. 4
  הים אותו הים והביבי אותו הביבי, מלאך חבלה מסוכן לעצמו ולאחרים.
 25. 3
  הקוורטט ואנחנו..

  אם היתה איזו שהיא תקווה ואמונה,לגבי כנותה של ישראל בחידוש תהליך השלום,הרי שאלה התפוגגו להן כבועות סבון..!!
  יצא המרצע מן השק..אין לממשלת נתניהו כל רצון,יכולת ו/או נכונות להגיע כלל למו"מ,שכן,בסופו יהא עליה לשלם בויתור כלשהוא,שאין ברצונה כלל לשלמו,הרצון היחיד שלה,הוא לגרור רגלים,למשוך זמן..ולשרוד...
  סירובינו התכופים לקוורטט,עוד יעלו לנו ביוקר,שכן ככל שמתקרב מועד העימות מול איראן,אנו נמצא עצמנו על ארבע -מייחלים לסיועם החיוני ,אז באמת אנו נזדקק להם נואשות ובל נופתע אם הם מצידם,ינופפו לנו אצבע משולשת,כיאה לסרבנים כפייתיים...!!
  ובא לציון גואל !!

  1. נו, אשרי המאמין

   האמריקאים - כולם ללא יוצא-מן-הכלל - הם סמרטוטי-הרצפה של הציונים והאירופאים, לנצח יהיו, סמרטוטי-הרצפה של האמריקאים.

   העולם בכיס של הציונים; זהו אסוננו.

   תחי ההתנגדות הפלשתינית העזתית!!!

 26. 2
  בסוף הם יצאו לאינתפאדה 3 והסוף ידוע מראש-מה שקרה הוא מה שיקרה
  1. מצבם של הפלשתינים ביו"ש הוא הרבה יותר טוב מאשר מצבם בארצות אחרות.מנהיגיהם מטומטמים ודואגים רק לכיסיהם ולא לעמם שאינו עם בעצם.
 27. 1
  בכל יום שעובר אנחנו מגלים מחדש - ממשלת ישראל סרבנית שלום
  1. נכון. זה בדיוק מה שפרטי הכתבה מגלים...

   כשאתה פאנט ואוזניך ערלות, אתה לא מצליח לקרוא את המציאות

   הפלסטינים החליטו *אסטרטגית* להתנגד לשיחות (כנראה צעד חכם מבחינתם) , ולכן לא מתחילים שיחות.
   הרי מה הקשר בין התחלת שיחות לבין שחרור מאה אסירים. נגיד שישחררו - אז נתניהו נהפך לפרטנט ראוי ?! זה פשוט מגוחך איך הם הצליחו להחדיר את הנראטיב הטיפשי שלהם

  2. זו דרכם לרדת מהעץ של התנאים המוקדמים האחרים

   אם הממשלה הייתה רוצה שלום - היא הייתה לוקחת את התנאי המוקדם הלא משמעותי הזה ועפה על ההזדמנות.

  3. ואיזה אינטרס יש לנו ל"שלום" שכל משמעותו "תן לי"? אם באמת היו רוצים מדינה היו יורדים מהעץ שלא כדרכם ויושבים למו"מ בלי שום תנאים