ראש המוסד רמז: איראן גרעינית אינה בהכרח איום קיומי על מדינת ישראל

תמיר פרדו הפתיע רבים בהרצאה בכנס השגרירים השבוע בי-ם. "משתמשים בחופשיות רבה מדי במונח הזה 'איום קיומי'", הוא אמר לדברי חלק מהנוכחים

ראש המוסד תמיר פרדו הפתיע רבים משומעיו כאשר בהרצאה בפני כ-100 שגרירים ישראלים ביום שלישי בערב רמז כי הוא אינו סבור שאיראן גרעינית תהיה בהכרח איום קיומי על ישראל.

פרדו הדגיש, לדברי שלושה שגרירים שנכחו בהרצאה, כי ישראל פועלת באמצעים רבים כדי לסכל את תוכנית הגרעין האיראנית והיא תמשיך לעשות זאת, אולם אם האיראנים ישיגו פצצה גרעינית, המשמעות של כך לא תהיה חיסולה של מדינת ישראל.

"מה המשמעות של המונח איום קיומי?", שאל פרדו. "האם איראן היא איום על ישראל - בהחלט. אבל אם אומרים שפצצה גרעינית בידי איראן היא איום קיומי, אז משמעות הדבר שצריך לסגור את החנות וללכת הביתה. זה לא המצב. משתמשים בחופשיות רבה מדי במונח הזה איום קיומי".

חייל משתתף בתרגיל הצבאי של הצי האיראני סמוך למצרי הורמוז, אתמול אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לדברי אחד השגרירים שנכחו בהרצאה ואישרו את דברי ראש המוסד, "השתמע מדבריו בבירור שהוא לא חושב שאיראן גרעינית היא איום קיומי על ישראל". לפי השגרירים, פרדו לא התייחס בדבריו לאפשרות של תקיפה צבאית ישראלית נגד מתקני הגרעין באיראן.

דבריו של פרדו באים אחרי שבחודשים האחרונים התנהל דיון ציבורי ער סביב האפשרות לתקיפה ישראלית באיראן. אחד הגורמים שהיו במרכז הדיון הציבורי הוא קודמו של פרדו בתפקיד, מאיר דגן. האחרון טען כי על ישראל להשתמש בכוח צבאי רק "כאשר הסכין מונחת על צווארה ומתחילה לחתוך בבשר החי". דגן תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר הביטחון אהוד ברק וטען כי השניים מנסים לדחוף לתקיפה ישראלית באיראן, שתביא להשלכות הרות אסון.

ראש המוסד, תמיר פרדו תצלום: מוטי מילרוד

ראש הממשלה נתניהו מגדיר כבר כמה שנים את הגרעין האיראני איום קיומי על ישראל. נתניהו אף השווה בין נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד לבין הצורר הנאצי אדולף היטלר וטען כי יש לנהוג באיראן כפי שהיה צריך לנהוג בגרמניה הנאצית ב-1938, ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה. שר הביטחון ברק התבטא באפריל 2010 כי איראן "אינה איום קיומי כעת", אך עלולה להפוך לכזו בעתיד.

נתניהו וברק מובילים בממשלה את הקו שתומך במתקפת מנע על מתקני הגרעין האיראנים. בשלב זה לא הצליחו השניים לשכנע את רוב שרי השמינייה והקבינט להצטרף לעמדתם.

בשבוע שעבר פתח חיל הים האיראני בתרגיל צבאי של עשרה ימים במים הבינלאומיים שבאזור מצרי הורמוז. בתרגיל משתתפות צוללות, ספינות טילים וספינות טורפדו, שמשייטות בשטח של כ2,000- ק"מ מהמפרץ הפרסי, דרך האוקיינוס ההודי ועד למפרץ עדן, סמוך לכניסה לים האדום.

בתוך כך, אתמול דיווח אתר האינטרנט "דיילי ביסט" על חלק מהמחלוקות בין ישראל לארה"ב בסוגיית הגרעין האיראני. לפי הדיווח, ארה"ב וישראל דנות ב"קווים האדומים" לפרויקט הגרעין האיראני, שאם ייחצו, יצדיקו מתקפת מנע על מתקני הגרעין.

כתב האתר לענייני ביטחון, אלי לייק, דיווח ששגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן, הגיש מחאה רשמית לממשל האמריקאי בעקבות נאומו של שר ההגנה ליאון פנטה בפורום סבן לפני כמה שבועות, שבו הזהיר מפני השלכותיה של תקיפה באיראן.

ה"דיילי ביסט" דיווח כי דבריו של פנטה הרתיחו את ממשלת ישראל והשגריר אורן קיבל הנחיה להגיש את המחאה. הבית הלבן העביר תוך זמן קצר מסר הרגעה לישראל לפיו לממשל האמריקאי יש "קווים אדומים" משלו בכל הנוגע לתקיפה באיראן וכי אין צורך שישראל תפעל באופן חד-צדדי. המחאה הישראלית גם הביאה להתבטאות הפוכה של שר ההגנה פנטה בראיון לרשת CBS שבו אמר כי ארה"ב תפעל בכל דרך כדי למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני.

פטריק קלואסון ממכון וושינגטון לענייני המזרח התיכון שהתראיין לכתבה אמר כי "אם יתגלה שאיראן פורצת קדימה (לכיוון נשק גרעיני, ב"ר) יועציו של הנשיא משוכנעים בצורה עמוקה שהוא יורה על שימוש בכוח צבאי כדי לעצור אותם". קלואסון הוסיף, עם זאת, כי "איש אינו יודע כיצד יפעל הנשיא כשיגיע הרגע".

עוד נמסר בדיווח כי במסגרת הדיאלוג האסטרטגי בין ישראל לארה"ב שהתקיים בתחילת דצמבר בוושינגטון הציג הצד הישראלי מצגת חדשה ובה מידע לפיו ניסיונותיה של איראן לבנות בחשאי כורים לייצור דלק גרעיני נמצאים בשלב מתקדם יותר מאשר ארה"ב סבורה. ה"דיילי ביסט" דיווח כי חלק מהמידע המודיעיני התבסס על דגימות קרקע שנאספו סמוך לאתרים החשודים.

עיקר המחלוקת בין ישראל לארה"ב היא סביב השאלה עד כמה הצליחה איראן לפתח אתרים חשאיים להעשרת אורניום. לנוכח מחלוקת זו, מתקשים הצדדים לגבש "קווים אדומים" משותפים בעניין הגרעין האיראני.

Read this article in English: Mossad chief: A nuclear Iran isn't necessarily a existential threat

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 18
  לשגרירים אולי צריך להסביר
 2. 17
  אינה בהכרח זה ביטוי יפה
 3. 16
  נראה שגם ראש המוסד מקבל כסף ממדינות זרות עוינות........
 4. 15
  בלי זריעת פחד על האזרחים אין לימין אלקטורל! מתי עמישראל יבין את זה?
 5. 14
  בדבר אחד הוא טועה-

  אז אירן תהיה בעלת השפעה שפרדו יצתרך להתמודד איתה אולי בתנאים של נחיתות שכן המקל יהיה מעל הראש- שני הברירות גרועות ואת זה האיש הזה צריך להבין -זה לא שאחרי שאירן יגיעו לפצצה גרעינית הם יעברו לנושא של הגנת החי והצומח של אירן ..ישראל תהיה מרכז התעניינות חשוב לאייטולות

 6. 13
  ברור שפרדו צודק.

  לאירן מעולם לא היה-- וגם כיום אין לה--שום אינטרס לתקוף גריעינית את ישראל,במיוחד לאור המחיר שהיא תישא .אין לה מה להרוויח מתקיפת ישראל ויש לה מחיר בלתי ניסבל לשלם על כך.הגרעין האירני היה מתמיד כלי שרת לממשלות שהעדיפו להתכסות בו ובלבד שלא לעסוק בפלסטינים. מעבר לכך לישראל אין!!! יכולת צבאית לחסל את פרויקט הגרעין האיראני.נקודה
  המחיר שישראל תשלם על תקיפה בלתי אפקטיבית בעליל אף פעם לא ייתקרב
  להישגים שכאמור יהיו מוגבלים.בכל מקרה ראשי המוסד השבכ והצבא ומערכת הביטחון לא יאפרו לאף ד"ר סטרנגלב ללחוץ על הכפתור.

  1. איראן גרעינית היא גם לא בהכרח לא איום קיומי על ישראל. בקיצור הערכה של "לא בהכרח" היא אמירה של כיסוי תחת.
 7. 12
  נתניהו

  אסון ! נתניהו וברק בשביל האגו והבחירות חייבים שזה יהיה איום קיומי !

 8. 11
  או תודה - די כולם פה חושבים שעוד שניה העולם חרב תחת רגלינו - יש כוח חזקים מכך בעולם שלא יתנו לאיראן להפוך לכוח מסוכן...

  הגיע הזמן שנבין את זה, טיל אחד לא יעוף לכיוון ישראל, ראו ערך סדאם חוסיין, שהטילים שהוא ירה לפה היו מלאים בבטון...
  אין לאף אחד ביצים לעשות מהלך כלכך טיפשי כמו לשלוח לפה טיל לא קונוונציונלי.. זה יהיה הדבר הכי מטומטם, והאחרון, שהוא יעשה בחייו, ואחמידיניג'ד לא טיפש..

 9. 10
  צודק לחלוטין

  כל מי שממצמץ לעברנו הוא איום קיומי! מלחיצים את הציבור כאילו מחר המדינה יכולה לחדול מלהתקיים. אי אפשר למחוק אותנו אנחנו עובדה מוגמרת והגיע הזמן להפסיק עם ההפחדות המיותרות. אנחנו מעצמה גרעינית בכל קנה מידה וגם בתחום הקונבנציונלי אין לנו מתחרים אמיתיים באזור.

  1. בסך הכול פצצת אטום על גוש דן !

   די להפחדות ! 20 שניות ואתם מתאדים בחום של 5000 מעלות ! זה ממש לא נורא , עם ישראל חזק ויעבור גם את זה ! חוץ מיזה אלו שישרדו ישגרו כנקמה אטום על טהרן .

 10. 9
  הפחדה....

  נתניהו וממשלתו מושלים בעזרת הפחדה והפרדה. הפרד ומשול והפחד ומשול.
  "האיום הקיומי" עבור הממשלה הקלוקלת הזאת הוא צורך קיומי !!
  ההפרדה ("הם לא יודעים מה זה להיות יהודי") בין חלקי העם הוא צורך נוסף
  להמשך קיום הגואליציה...!!!

 11. 8
  הגנה מפני האידיאולוגיה הסלפית שעלולה לשלוט בפקיסטאן

  אידיאולוגיה הקוראת להשלטת הח'ליפות על העולם, צעד אחר צעד.. אחד הצעדים הראשונים הוא "טיהור" הנית, ז"א חיסול השיעים.. השיעים יודעים זאת.. הרתעה גרעינית הינה הכרח קיומי.. ישראל מהווה רק תירוץ..

 12. 7
  עם חברים כמו ביבי מי צריך אויבים ?
 13. 6
  לא צריכים סכנה קיומית מבחוץ,,, אנחנו עושים את זה בעצמנו טוב מאד ומהר יותר.
 14. 5
  מה מפתיע? כשמאזינים היטב יש מי שמקבל את עקרון מאזן האימה כמעט (דגן) ואולי לגמרי (פרדו)

  אבל זו ראיה שטחית קצת ולא מלאה של התמונה - השאלה היא לא רק אם ומתי יחליט המשטר האיסלמו-פשיסטי להשתמש בגרעין (שאף אחד לא יכול לדעת!!) אלא גם זליגת יכולות "מלוכלכות" לידיים לחלוטין לא שפויות (וזה, עניין של הסתברות, יקרה מתישהו - נרצה או לא - גרעיניות, כימיות או ביולוגיות !)
  עם כל הכבוד שאנו רוחשים לראשי מוסד בעבר ובהווה - ויש הרבה - גם הם אינם חסינים מטעויות... מקשיבים להם ומחליטים אם לקבל או לא...

  1. מי המציא את המושג "מלוכלכת" פצצה גרעינית מתפוצצת או שלא ואין באמצע

   לגרום לה להתפוצץ זה לא עניין פשוט ןזאת קל לראות מהזמן שלוקח לאיראנים לפתח פצצה כזו.

   אירגומי טרור טם ינסו להשיג פצצה ינסו להשיג פצצה מוכנה.

   לדעתי ברק שוגה כשהוא אומר שכל זמן שמנהיגי איראן בהכרה הלאה לא יעזו להשתמש בפצצה גרעינית. מי שאלוהים לוחש באוזנו לא יכול להמדד ע"פ אמות מידה שפויות.
   בסופו של דבר יחליטו להשתמש ואין זה משנה מתית היום, מחר, או בעוד 500 שנים, הם לבסוף יעשו זאת.
   במרוץ טילים ומיירטי טילים הם ינצחו בסופו של דבר לכן יש לעצור אותם לפני שייצרו פצצה או מייד לאחר מכן

 15. 4
  צודק מאד ועוד איך צודק

  ראש הממשלה זורע פחדים בגלל סיבות אישיות

 16. 3
  ראש המוסד חושף: המטפורה של "איום קיומי" - כלי ריק וחלול. והשנה אינה 1938.
 17. 2
  ביבי צריך אזרחים מפוחדים כדי להיבחר.
 18. 1
  אני לא בטוח אם דבריו הובנו : באותה מידה גם היטלר לא היה איום קיומי על העם היהודי

  על פי הקריטריונים הנ"ל. אפשר לחיות בלי שליש מהעם היהודי. זה לא אומר שהגיע הסוף. השאלה אם צריך להשלים עם תוצאה כזאת או עם חרב שתהיה תלויה תמיד מעל צווארינו.

  1. גם מאית מהאוכלוסיה זה איום קיומי

   האמירה שאיום קיומי משמעותו שצריך לסגור את העסק היא מטופשת בעליל. משמעותו אולי שצריך לסגור לאיראנים את העסק.

   האיראנים אינם מפתחים נשק גרעיני סתם כי בא להם, יש להם מטרות. כשהאיראנים רואים את האימפוטמטיות שמפגין העולם כאשר אין להם נשק גרעיני מול איומיהם הם מפנטזים על מה יוכלו לעשות כאשר יהיה להם נשק כזה.

   נכון שישראל כנראה לא תהיה מטרתם הראשונה והם לא יתקפו מחר ואולי גם לא במאה שנים הבאות, אבל כשיהיו בידם מספיק ראשים גרעיניים וטילים הם יעשו זאת