נציג ראש הממשלה מולכו וראש צוות המו"מ הפלסטיני עריקאת ייפגשו ביום שלישי בירדן

עמאן וחברות הקוורטט מנסות לקבוע פגישה עוד השבוע בין שליח רה"מ וסאאב עריקאת, שבמהלכה ינסו הצדדים לגבש סדר יום אפשרי למשא ומתן בין הצדדים

ירדן והקוורטט מנהלים מגעים עם ישראל והפלסטינים במטרה לקיים השבוע פגישה בין שליח ראש הממשלה, יצחק מולכו, לבין ראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת. מדובר בפגישה שבמהלכה ינסו הצדדים לגבש את סדר היום של משא ומתן בין הצדדים, אם אכן יוחלט לחדש את המגעים.

מולכו ועריקאת ייפגשו ביום שלישי ברבת עמון. ממשלת ירדן הודיעה אחר הצהרים כי מי שיארח את הפגישה יהיה שר החוץ הירדני נאסר ג'ודה.

יושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר אתמול (שבת) בראיון לטלוויזיה הפלסטינית אמר כי ישנם מאמצים ירדניים לכינוס פגישה בהשתתפות נציגי ממשלת ישראל והפלסטינים. מקורות פלסטיניים הדגישו כי פגישה כזו עשויה להתרחש בקרוב אולם לא מדובר בחידוש משא ומתן, אלא בפגישה ששני הצדדים נדרשו לה.

עבאס, קלינטון ונתניהו, בספטמבר 2010

בתקופה האחרונה קיים מלך ירדן עבדאללה פגישות נפרדות עם בכירים ישראלים ופלסטינים. בסוף נובמבר הוא נפגש עם הנשיא שמעון פרס בעמאן ואמר לו כי על ישראל להפסיק את פעולותיה החד-צדדיות בדגש על הבנייה בהתנחלויות, שלדבריו מכשילה את השלום. עבדאללה הדגיש עוד כי על ישראל להימנע מכל צעד שייפגע באופייה של ירושלים או במקומות הקדושים לאיסלאם ולנצרות. פרס הספיק לשוב לישראל והוא צפוי לעדכן את ראש הממשלה בפרטי השיחה.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי הרשות הפלסטינית העבירה לישראל לפני כשבועיים באמצעות כמה גורמים בקוורטט, הצעה חדשה להתנעת השיחות בין הצדדים. פקיד ישראלי בכיר שנחשף לפרטי ההצעה ציין כי הפלסטינים הסכימו לוותר על הדרישה להקפאת ההתנחלויות כתנאי חידוש השיחות, אולם דרשו במקום את שחרורם של למעלה מ-100 אסירים פלסטינים, שכלואים בישראל מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

ההצעה הפלסטינית החדשה היתה תוצאה של לחץ כבד שמפעילות חברות הקוורטט – ארה"ב, האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם - על יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לחדש את השיחות לפני ה-26 בינואר. במועד זה יפוגו שלושה החודשים שהקצה הקוורטט לישראל ולפלסטינים לחדש את המו"מ ולהציג הצעות מהותיות בנושא גבולות וסידורי ביטחון.

גורמים בקוורטט – במיוחד האיחוד האירופי – הבהירו לפלסטינים כי במידה והמבוי הסתום יימשך עד ה-26 בינואר, האחריות לא תוטל רק על ישראל, אלא גם עליהם, ואם הם מעוניינים להימנע מכך עליהם להפגין גמישות שתאפשר את חידוש השיחות.

פקיד ישראלי בכיר ציין שבמצב שנוצר הפך התאריך של ה-26 בינואר ל"ספטמבר החדש", כאשר כולם ממתינים לראות מה יעשה אבו-מאזן. "יש דאגה אמיתית בקוורטט שאחרי המועד הזה אבו-מאזן יחזור למהלכים כאלה או אחרים באו"ם", אמר הפקיד הישראלי. "במקביל, אבו-מאזן יהיה צריך להכריע בעד או נגד ממשלת אחדות עם חמאס".

חודש לפני תום המועד הצדדים עדיין לא נפגשו אפילו לפגישת הכנה, שהיתה אמורה להתקיים כבר לפני חודשיים. בפגישה היו אמורים יועצו של ראש הממשלה נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, וראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת, להגדיר את סדר היום של המו"מ ואת העקרונות לפיהם הוא ינוהל.

הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי ישראל מסרבת להצעה הפלסטינית מכמה סיבות. ראשית, מדובר בהחלפה של תנאי מוקדם אחד – הקפאת ההתנחלויות, בתנאי מוקדם אחר – שחרור אסירים. בנוסף, ההצעה הפלסטינית היתה עמומה מדי ולא הבהירה האם תמורת שחרור האסירים יחודש המו"מ באופן מלא, כולל פגישות בין נתניהו לאבו-מאזן, או שתביא רק לקיומה של פגישת ההכנה בין עריקאת למולכו.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 9
  תשאירו את עריקאת בירדן שיצטרף לשמונים אחוזים הפלסטינים בארצם המקורית
 2. 8
  אנחנו חייבים גם להציב תנאי מוקדם שכל הפליסטינאים מהגדה המערבית יעברו לגור בירדן בגדה המזרחית לפני שנמשיך בשיחות

  אנחנו חייבים גם להציב תנאי מוקדם שכל הפליסטינאים מהגדה המערבית יעברו לגור בירדן בגדה המזרחית לפני שנמשיך בשיחות

 3. 7
  אפילו העובדה שיפה ירקוני מתה יותר מעניינת אותי מהידיעה הזאת!
 4. 6
  יותר משהעין רואה : שליחו של ראש הממשלה הולך להיפגש לראשונה זה חודשים עם נציגות אש"פ שלאחר הסכם האחדות

  אש"פ שאמור להתרחב ולקלוט את החמאס עפ"י הסכם האחדות הפלסטיני. אש"פ שאמור לייצג גם את החמאס החדש - זה שנוטש את הטרור ועולה על המסלול הפוליטי ומכיר למעשה במדינת ישראל בקווי 67.
  מדובר בתפנית אסטרטגית בתהליך השלום שהושגה בלחץ משותף: של האחים המוסלמים על החמאס - ושל ארה"ב על נתניהו ואבו מאזן.
  וכי מישהו חושב שנתניהו היה "מתנדב" לחדש את המו"מ עם אש"פ ? דברים מתחילים לזוז בתהליך השלום. נפלאות דרכי הדיפלומטיה.

  1. דרים מתחילים לזוז? לזוז אחרונית אולי

   אתה צריך להחליף את משקפי הקריאה שלך.

 5. 5
  סדר יום ע"פ הירדנים והקוורטט - ישראל תפסיק בניה, תשחרר אסירים, תחזיר שטחים ותקבל לשטחה ערבים שאין זה מקומם כלל

  והפלסטינים הם.... אה... הם ישקלו לשבת למו"מ.

 6. 4
  יאללה איחוד בין ירדן לפת״ח!!!

  ואז תצוף האמת הברורה שכולם יודעים אותה אבל מדחיקים: ירדן היא פלסטין! ירדן היא פלסטין! עם מעל ל 70% פלסטינים אין לירדן ברירה! או דיקטטורה או מדינה פלסטינית, והדיקטטורה של השבט ההאשימי לא תשרוד הרבה זמן. שתי גדות הירדן שייכות לעם היהודי, ועל המזרחית כבר וויתרנו אז קדימה! כל הפלסטינים מזרחה! אני מוכן להשתתף בהוצאות המעבר, מי איתי? יאללה תגובות:.. (למישהו מיפי הנפש מפריע ששכנתנו היא מלוכה(?!) ושהשלטון עובר בירושה(?!) צבועים...)

 7. 3
  ממתי אדם פרטי מייצג המדינה ?
 8. 2
  חבל על הזמן. כל עוד ביבי מורח זמן ומעמיק התנחלויות תוך בזיזת החוק-דחיית חוק מגרון, אין מה לשבת. הגיע הזמן שהעולם ידע מיהו הביבי. למי שהיה עוד ספק. הם כנראה לא ראו את פודל סער מהלך שם בשטחים הכבושים ומרצה את תורת הביבי,שאין מקום לשתי מדינות.
 9. 1
  מו"מ? בשביל מה? יאללה מדינה אחד לכווווווווווווווווווווווווווולם!!!!