הרשות הפלסטינית מתכננת מתקפה מדינית נגד ישראל

בכירים ישראלים מעריכים כי הסיכוי לחזור למו"מ אפסי. ברשות נערכים במרץ לחידוש המאבק הדיפלומטי, עם תום תקופת המו"מ שהציב הקוורטט לפברואר

שליח ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, ייפגש מחר בעמאן עם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת, אחרי נתק של חודשים. שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון בירכה על הפגישה הצפויה ואמרה כי "הצדדים חייבים לנצל את ההזדמנות".

אלא שבמקביל לפגישה, הפלסטינים נערכים למתקפה דיפלומטית נגד ישראל החל מ-26 בינואר, המועד שבו יפוגו שלושת החודשים שהקצה הקוורטט לשיחות בין הצדדים בסוגיות הגבולות והביטחון.

גורם ישראלי שנפגש עם שורה של בכירים פלסטינים, סיפר כי בדיונים האחרונים של הוועד הפועל של אש"ף הועלתה ההערכה שלא תהיה פריצת דרך עד 26 בינואר. יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) עצמו אמר בסוף השבוע כי אם הקוורטט ייכשל במאמציו לחדש את המשא ומתן עד 26 בינואר, "הרי שכל האופציות פתוחות".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

יושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) בפגישה עם חברי אש"ף ברמאללה, שלשום אי-פי

הפלסטינים התחייבו בפני הקוורטט לעצור את המהלכים החד-צדדיים שלהם בפורומים בינלאומיים עד סוף ינואר, אולם מיד לאחר מכן, הם מתכוונים לחדש אותם במלוא המרץ. נביל שעת, חבר הוועד המרכזי של פתח, התבטא בעניין לפני כמה ימים. "השנה הבאה תהיה פתיחתו של קמפיין דיפלומטי חסר תקדים מצד ההנהגה הפלסטינית, והיא תהיה שנה של לחץ על ישראל, שישים אותה תחת מצור בינלאומי אמיתי", צוטט שעת במסמך של משרד החוץ. "הקמפיין יהיה דומה לזה שנוהל נגד האפרטהייד בדרום אפריקה".

ממידע שהגיע לישראל עולה כי הפלסטינים בוחנים שורה של מהלכים במסגרת הקמפיין הדיפלומטי: המהלך הראשון יהיה פנייה למועצת הביטחון בניסיון להעביר החלטה לגינוי הבנייה בהתנחלויות. המהלך צפוי לצאת לפועל כנראה במהלך פברואר, במלאות שנה לפנייה הקודמת בעניין. הפלסטינים מעוניינים בהחלטה חריפה לפי סעיף 7 באמנת האו"ם, שתטיל סנקציות בינלאומיות על ישראל.

כמו לפני שנה, ארה"ב תטיל וטו על הצעת ההחלטה, אולם שוב תישאר מבודדת אל מול יתר חברות מועצת הביטחון, במיוחד נציגות האיחוד האירופי, שיצביעו בעד גינוי ישראל.

נציג הפלסטינים עריקאת
נציג הפלסטינים עריקאת דניאל בר און

המהלך השני יהיה הגשת תביעות נגד ישראל בפורומים בינלאומיים שונים. על אף שלא הצליחו עדיין לקבל מעמד של מדינה מהאו"ם, הפלסטינים בוחנים את האפשרות לפנות לבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג, ולשכנע את התובע לטפל בתלונה שהגישו נגד ישראל בעקבות מבצע עופרת יצוקה. אם ייכשלו, הם עשויים לעודד תביעות של אזרחים פלסטינים בבתי משפט במערב.

המהלך השלישי יהיה ניסיון להפעיל סעיפים באמנת ז'נווה הרביעית, שאוסרת על בניית יישובים או העברת אוכלוסייה לשטח כבוש. הפלסטינים מנסים תקופה ארוכה לשכנע את ממשלת שווייץ, שאחראית על האמנה, לכנס את המדינות החתומות עליה לדיון מיוחד בעניין יישום האמנה בגדה המערבית.

המהלך הרביעי יהיה פנייה לעצרת הכללית של האו"ם או למועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נווה, בבקשה לשגר ועדת בדיקה בינלאומית בנושא ההתנחלויות.

המהלך החמישי יהיה חידוש המאמץ במועצת הביטחון לקבלת חברות מלאה לפלסטין באו"ם, או לחילופין, פנייה לעצרת הכללית כדי לקבל מעמד של מדינה שאינה חברה. המהלך הופסק באוקטובר, לאחר קבלת החברות בארגון אונסק"ו והקפאת העברת כספי המסים הפלסטינים על ידי ישראל.

המהלך השישי יהיה ארגון עצרות מחאה המוניות נגד ישראל בגדה המערבית במסגרת "התנגדות עממית" בלתי אלימה. במסגרת שיחות הפיוס בין פתח לחמאס, הודיע ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל, כי ארגונו ימקד את פעילותו יחד עם יתר הפלגים באש"ף בהתנגדות עממית, כדי למקד את תשומת הלב הבינלאומית בכיבוש הישראלי בגדה המערבית.

פקידים ישראלים בכירים ציינו כי הסיכוי שהפגישה שתתקיים בירדן ביום שלישי תביא לחידוש השיחות הינו קלוש עד אפסי. חוסר האמון בין הצדדים עמוק ביותר, ושניהם עסוקים במשחק האשמות בניסיון לגייס את חברות הקוורטט להכריז על הצד השני כמי שאחראי לכישלון הניסיונות לחדש את תהליך השלום.

מי שדחף לקיום הפגישה בירדן היו המלך עבדאללה ושר החוץ שלו נאסר ג'ודה, וכן שליח הקוורטט טוני בלייר. הפגישה לא תהיה חידוש של המשא ומתן, אלא תעסוק בניסיון לגבש סדר יום מוסכם ועקרונות שלפיהם יתנהלו השיחות. "מדובר במו"מ על עצם קיום מו"מ", אמר פקיד ישראלי בכיר בציניות.

בחלקה הראשון של הפגישה ישתתפו המארח - שר החוץ הירדני ג'ודה - מולכו, עריקאת, שליח הקוורטט בלייר ונציגים מארה"ב, האו"ם, רוסיה והאיחוד האירופי. בחלקה השני של הפגישה ייוועד ג'ודה עם מולכו ועריקאת. ראש מערך ההסברה בלשכת ראש הממשלה ד"ר יועז הנדל, אמר כי ישראל "מודה למלך ירדן ולשר החוץ הירדני על יוזמתם לכנס את הצדדים בהתאם למתווה הקוורטט".

תוכנית המאבק הפלסטינית

-פנייה למועצת הביטחון בבקשה לגנות את הבנייה בהתנחלויות ולהטיל סנקציות על ישראל

-הגשת תביעות נגד ישראל בפורומים בינלאומיים, ועידוד אזרחים להגיש תביעות פרטיות במערב

-מהלך להפעלת סעיפי אמנת ז'נווה הרביעית, לאיסור בניית יישובים או העברת אוכלוסייה לשטח כבוש

-בקשה מהעצרת הכללית של האו"ם או מהמועצה לזכויות אדם לשגר ועדה לבדיקת ההתנחלויות

-חידוש המהלך במועצת הביטחון לקבלת חברות מלאה באו"ם, או בעצרת האו"ם כמדינה שאינה חברה

-ארגון עצרות מחאה המוניות נגד ישראל במסגרת "התנגדות עממית" בלתי אלימה

Read this article in English: Palestinians plan diplomatic steps to put Israel under 'international siege'

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 23
  כל עוד זו לא פעילות אלימה ולא פיגועים זה לגיטימי
 2. 22
  ישראלים תבחרו: או תנסו להקים מדינה פלשטינאית או תסתדרו בקרוב בלי כל סיוע אמריקאי: מיליארדי הדולרים, תמיכה באו"ם (כולל הוטו נגד חברות באו"ם של פלשטין), שתוף פעולה צבאית, וכו'. זאת אשלייה אם אתם חושבים שאתם יכולים לירוק בפני העולם כולו לעולם ועד. אייפא"ק לא ימשול לעולם בארה"ב - להרבה אמריקאים כבר נמאס לתמוך בחלומות המשיחיים שלכם - אל תשלו את עצמכם!! אתם יכולים לצטט את התנ"ך כמה שאתם רוצים אבל המציאות הבין-לאומית הולכת ונחשכת לגבכם. אנא! סורו מדרככם המטורפת לפני שיפוח היום ונסו כל הצללים....
 3. 21
  מדינה?

  שאלון מעניין לפרקליטים פלשתינאים
  ע"י העיתונאי היפני יאשיקו סאגאמורי
  (שפרסם בארצו סדרה של שאלות מביכות לעמית תומך הפלשתינים)

  אם אתה כל-כך בטוח ש"פלשתין, המדינה, קיימת לאורך רוב שנות ההסטוריה המתועדת", אני מצפה ממך להיות מסוגל לענות על מספר שאלות בסיסיות אודות אותה מדינת פלשתין:

  1. מתי היא נוסדה ועל-ידי מי?
  2. מה היו גבולותיה?
  3. מה הייתה עיר הבירה שלה?
  4. מה היו עריה העיקריות?
  5. ממה הייתה מורכבת כלכלתה הבסיסית?
  6. איזה צורה לבשה ממשלתה?
  7. האם אתה יכול לנקוב בשם מנהיג פלשתיני אחד לפחות לפני עראפאת?
  8. האם פלשתין הוכרה מעולם על-ידי מדינה אשר קיומה, בזמן זה או אחר, לא מותירה כל מקום לפרשנות?
  9. מה הייתה שפתה של מדינת פלשתין?
  10. מה הייתה הדת השכיחה במדינת פלשתין?
  11. מה היה שם המטבע שלה?

  בחר כל תאריך בהיסטוריה וספר מה היה שער החליפין המשוער של המטבע הפלשתיני כנגד הדולר האמריקאי, המארק הגרמני, הפאונד הבריטי, היין היפני או היואן הסיני באותו תאריך.

  12. ולבסוף, הואיל ואין מדינה כזו היום, מה גרם לחיסולה ומתי זה קרה?

  מסתבר, שביפנית זה נשמע הרבה יותר טוב, אלא שהתקשורת הישראלית לא טרחה להביא מידע חשוב זה לידיעת הציבור.

 4. 20
  האינטיפאדה הלא אלימה- האינטיפאדה השלישית. נקווה שהפעם זה יצליח. גם למען מדינת ישראל.
 5. 19
  לדאוג שיהיה להם רע. לא אוהב את מי שעושה לי צרות.

  ולא מסכים לחלוקת התפקידים בין העוינים הגלויים ובין המסכנים המנפנפים במסכנותם ו"לא יודעים" למה זה מגיע להם.

 6. 18
  הרשות הפלשתינאית גוררת את כל מדינות אירופה להענשה בידי בורא עולם על העולות שעשו לישראל בכל הדורות,,השמש לא רוצה לזרוח בעולם עד שלא תהיה נקמה,לכן כתוב:ובטובו הגדול מחדש בכל יום מעשה בראשית,,והשמש כתבה מזמור הודו ל-ה' קיראו בשמו הויעו בעמים עלילותיו והיא ארץ נחלתכם ובסוף אל נקמות ה' אל נקמות הופיע!!
 7. 17
  אוף לא רוצה למות

  יש לי רק 3 שבועות לחיות אם זה באמת נכון :(

 8. 16
  כל שטח שלא נכבש ע"י ערבים במזרח התיכון מוכרז כשטח מלחמה מטעמם

  הם כבר בכיוון כיבוש אירופה ולא הגיוני שבלב האיזור עדיין נשאר שטח לא בשליטתם

 9. 15
  ישראל צריכה לספח בתגובה את שטחים B ו C ולסגת מ A. ושהם יתפוצצו בשטח שלהם
 10. 14
  למי איכפת בכלל?

  יש דברים חשובים יותר. נמאס כבר מהעניין הפלסטיני הימין הקיצוני והשמאל הרדיקלי יהרסו את המדינה הזאת . תכריזו כבר על גושי ההתנחליות כשלנו כבר ותנו להם כבר להם את מה שנאר ויסתדרו לבד . צריך להתנתק מהם וילכו לעזעזל .. נמאס מאנשי הקצוות במדינה שמושכים אותנו לכיוונים שמסכנים את האנשים הפשוטים שרק רוצים לחיות פה בשקט

 11. 13
  מפגש מאולץ, בגדר לצאת ידי חובה פלסטינית כלפי הקווארטט

  עבאס בא למפגש בידיים לא נקיות וכדרכו מקדמא דנא, הוא ממשיך לאיים .....שאם הדיונים לא ישאו פרי "כל האופציות פתוחות" כהגדרתו,..!!האיום הזה מזכיר לנו את האיום האמריקני כנגד הפצצה הגרעינית האיראנית..אלא שמר' עבאס יודע היטב שבעצם האיום הפחדני הזה שלו עשוי ממילא לחזור כבומרנג לידי הצד המאיים שכאמור בא בידיים לא נקיות..!!
  נ.ב. : למיטב הערכתי והכרתי את הנפשות הפועלות בצוות הפלסטיני למו''מ , הרי שכל עוד ד''ר סאייב עריקאת (הד''ר לעלילות טבח כנגד צה''ל מחומת מגן) מכהן כיו''ר הצוות אין כל סיכוי להגיע לפריצת דרך ו/או להשגת הסדר כלשהו....... , במילים אחרות הכל
  "קאלאם פאדי", לאמור דברים בעלמא.

 12. 12
  ישראל כולה כאיש אחד למען שלום המבוסס על הכרה בישראל כמדינת היהודים  השמאל מסכים לאלימות נגדינו כי לדעתו השטחים הם של הפלסטינים ולכן אנחנו מחוייבים להחזירם להם, אבל אלו הם שטחי אבות שלנו שהם רוצים לעצמם כי ככה בא להם.
  העובדה שירדן התנערה מהם, אינה אמורה לשים אותם על ראש שימחתינו, הם יכלו לקבל את אדמתינו בחזרה אליהם כבר בתום הקרבות ב67 תמורת שלום אמת, אבל שלושת הלאווים של ועידת חרטום הציבה קיר מבטון מפני אפשרות כזאת.
  מכיוון שאלה הם שטחי אבות שלנו, כך גם התייחסנו אליהם, כאל שטחים שאפשר להתיישב עליהם, אלה לא איי פוקלנד שיש לאנגלים טענה מוזרה עליהם, אלה באמת שטחי אבות יהודיים שכיבושים חוזרים ונשנים לקחו אותם מאיתנו.
  השמאל טוען שהם לא רלוונטים כי יושבים עליהם היום הפלסטינים, ולכן אין ברירה אלא להחזירם כי איננו רוצים לשלוט על עם זר, איננו רוצים אפרטהייד.
  השמאל צודק, איננו רוצים בכך, אולם הדרך לשם אינה נכונה, מכיוון שנצרבה במוחם של הפלסטינים שאדמות אלה שייכות להם משום שהשמאל פועל להחזרתם, הוא אינו מוכן להעניק לנו הכרה תמורתם, טענתם, שהם לא צריכים להכיר בנו כי העולם כבר הכיר בנו, היא שיקרית, הם יודעים מצויין שללא הכרה כזו מצידם, אומר שהם בהחלט מכירים בישראל כמדינה, אבל לא בבעלותם של היהודים עליה, אלא של הערבים, הם וגם חלקים מהשמאל, מקבעים במוחם של ערביי ישראל ושל ההנהגה הפלסטינית את האשלייה, שישראל תהפוך למדינת כל אזרחיה שתהפוך לערבית מכוח חוק השבות, שייפתח לפליטים שיציפו את המדינה.
  השמאל שהוא אני ואני הוא השמאל, חייב להתגייס למשימה הזאת, כי ללא השמאל לא תצלח המשימה, גם לשבת על גבולותינו בלבד, מתוך הכרה שאנחנו מעניקים במתנה שטחים שלנו תמורת הכרה במדינה היהודית שהקמנו

 13. 11
  לסיים את הכיבוש המביש כי עם צודק לא כובש ובלי אבל ובלי הם לא רוצים ואנחנו יותר טובים
  1. אתה באמת פלץ
 14. 10
  עד מתי נמשיך עם המדיניות הכושלת הזאת של מדינת ישראל ?!...

  השמאל טועה, וגם הימין טועה.
  השמאל שחשב שלהקים "רשות פלסטינית", "מדינה פלסטינית", "שתי מדינות לשני עמים", התברר שטעה, וחי בהזייה כמו מי שמשחק שחמט עם עצמו...
  הימין שחשב שלהקים "עוד מאחז" , ו-"עוד התנחלות", זה יגרום לערבים לוותר על דרישתם לכל ארץ ישראל, התברר שטעה וחי בהזייה משיחית אווילית.
  אז מה כן ?!...
  פשוט להגיד את האמת !!!
  השטח של ארץ ישראל המערבית, מהים התיכון ועד הירדן, מספיק בקושי, לפתור את בעיית ה-"בית הלאומי" של העם היהודי.
  (כולל רצועת עזה ורמת הגולן).
  לעם הערבי, יש כבר יותר מ-22 "בתים לאומיים", מוסלמים, דוברי ערבית, בשטח שיכול להכיל פי 10 בני אדם, מהתכולה שלו כיום !...
  "הזכות ההסטורית" על ארץ ישראל, שייכת לעם היהודי.
  הערבים פלשו לארץ ישראל, ולכן אין להם "זכויות הסטוריות" בארץ ישראל.
  התנ"ך, שרוב העולם מכיר בו, הוא ה-"טאבו" של העם היהודי, שקיבל את ארץ ישראל ממי שברא את העולם.
  זאת האמת !!!
  ולכן, האמת היא, שהערבים צריכים להתנתק מארץ ישראל לכיוון 22 מדינות ערב, As Soon As Posible - ASAP .
  זאת האמת היחידה. נקודה.
  זאת חייבת להיות המדיניות של מדינת ישראל.
  העולם יאמץ את המדיניות הזאת, כיוון שזאת האמת.

  1. לך תלמד. אתה בור.
 15. 9
  התגובה הישראלית צריכה להיות בניה, בניה ועוד בניה ביהודה ושומרון, ניתוק של כל שיתוף פעולה עם הרשות הטרוריסטית, הטלת סגרים ועוצרים, לכידה והוצאה להורג של ראשי האויב והעברה של מסר ברור- כבר יש למעלה מעשרים מדינות ערב, לא תוקם עוד מדינת טרור ערבית על חורבותיה של ישראל.
  1. איתי, זה לא מספיק לחסל רק את ראשי האוייב כי יקומו חדשים במקומם. זה צריך להיות משהו יותר טוטאלי. נראה לי שבמדריך "תורת המלך" אפשר למצוא פתרונות יותר יעילים.
  2. אל תפחד חמוד

   הלחץ מבלבל אותך

 16. 8
  יותר נכון, ביבי, ליברמן וברק כבר שנים מתכננים מתקפה מדינית נגד ישראל!!
 17. 7
  תוכנית

  ולישראל יש תכנית? אז רגע, מה התכנית של ישראל? אה, אין?

 18. 6
  ממשלת ישראל מעלה את הרף במסע ההפחדות : והפעם אין מדובר באיום האיראני כי אם ב"איום המתקפה המדינית" מצד הפלסטינים. צריך לשפשף את העיניים : איום מדיני ולא צבאי מדיר שינה מעיניהם.
 19. 5
  אם ה"הפלסינים" רוצים לחיות שיטמנו עמוק באדמה את החרב

  ב"ה כל פעילות שיעשו ה"פלסטינאים" כנגד מדינת ישראל ובמטרה להרוס אותה, יחזור אליהם בגדול ומי שיהרס זה הם. זו מדינתנו, עליה נגן ונשמור, אם הם רוצים לחיות שיטמנו עמוק באדמה את החרב, אם לא יעשו כן אז כל הרוע שהם מתכננים לגרום למדינת ישראל יחזור אליהם, ה' אוהב אותנו וכל מי שיצא נגדנו יחטוף כפליים.

 20. 4
  גם הכנעני, הפריזי ,האמורי, היבוסי, הגרגשי, החווי, עוג מלך הבשן ופרעה

  מחכים בתור להגשת תביעות נגד הכיבוש הישראלי, במיוחד האחרון על הג'נוסייד שעשינו להם בחציית ים סוף.
  כל העירקים שבינינו, היכונו לחזרה לאור-כשדים, היישר אל זרועות השיעים, והאשכנזים לתפוצות השבטים ההודו-אירופים. בדרך קחו גם את עונדי הטלאי הצהוב מכיכר-השבת שכה מתגעגעים לחום התנורים.

 21. 3
  לפחות הפעם יהיה הקוורטט אשם בכישךון השיחות(שמעולם לא היו) ולא ישראל

  הלילה היה לי סיוט. חלמתי שהערבים 'יבלו את גבולות החלוקה. התעוררתי מכוסה זיעה ומיהרתי למחשב, ואחרי שקראתי את הידיעה נרגעתי.
  לעולם לא תהיה להם מדינה

 22. 2
  על ישראל לשלוח את ממשלת הרשות לחו"ל

  במידה והפלסטינים לא יחזרו למו"מ מייד ,יש לשלוח את כל הנהגת הרשות לחו"ל בשלב ראשון.
  שלב שני יהיה השתלטות חוזרת על הגדה על אף כל הדחייה המלווה פעולה זו.
  שלב שלישי יהיה שילוח לחו"ל של כל אחד אשר נשפט בישראל על פעולת טרור מאז 67 (גם כאלו ששוחררו מהכלא)
  כמובן שחייבים להשתלט על הטרור היהודי על כל פלגיו.

 23. 1
  ושוב תחלוף לה עוד שנה ועוד שנה ...

  אין ספק שבעוד עשור או שניים, הימין שמתנחל בחברון ונוער הגבעות יקבלו את מבוקשם...מדינה דו לאומית או ישראל ששולטת חיצונית על גושים פלסטינים בגדה. עקב המבנה הבלתי אפשרי שנוצר בשטח אין סיכוי למדינה פלסטינית.
  עם החלשות ארצות הברית יבוא יום אחד נשיא אמריקאי ש"יפקיר" את ישראל לידי האמנות הבין לאומיות ואז נשלם את מחיר המשיחיות של הכיפות הסרוגות.
  לא לעולם חוסן, ואת השנים החזקות אנחנו מבזבזים כאילו אין מחר, את פיתרון הסכסוך נבצע מעמדת חולשה, ואז האמת לגבי ההפקרות שאנו רואים היום תצא לאור. ישראל מחמיצה היום את הסיכוי האחרון להשתלב במרחב האיזורי, בעוד שתי עשורים נשלם את מחיר היהירות.

  1. זהו בדיוק שלב א של התכנית שאילולא היו הערבים כ"כ מטומטמים לעולם לא היתה יוצאת אל הפועל

   שלב ב: לחנוק את ריכוזי הערבים עד שיסתלקו מרצונם.
   הם עוד יצטערו שלא לקחו אוטונומיה.