ברק: איראן מוטרדת מהאירועים בסוריה ומהאפשרות שהמחאה תתגבר בשטחה

שר הביטחון התייחס בפני חברי ועדת חוץ וביטחון למצב באזור וטען כי "האביב הערבי משפיע על טהראן". על מצרים אמר: המאבק על צביונה עדיין בעיצומו

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס היום (שני) למצב הביטחוני באזור בסקירה שהעביר לחברי ועדת חוץ וביטחון בכנסת. "אירועי "האביב הערבי" משפיעים על המשטר האיראני", אמר ברק, "איראן מוטרדת מהאירועים בסוריה והחשש לאובדן הקשר האסטרטגי עם סוריה, כמו גם האפשרות להשלכות אפשריות בזירה הפנימית, קרי התגברות גורמי מחאה שיצאו מכלל שליטה".

ברק הוסיף כי "חובתה ואחריותה של מערכת ביטחון לגבש מענה והיערכות לכל התפתחות או תפנית, וגם מי שאינו מומחה לביטחון מבין כי נדרשים משאבים וקשב כדי לתת מענה לאתגרים האזוריים". שר הביטחון התייחס לשינויים באזור כ"התרעה אסטרטגית המחייבת התייחסות ומענה מסדר גודל אחר".

שר הביטחון הדגיש עוד כי תוכנית הגרעין האיראנית "מתקדמת חרף הקשיים, הסנקציות, המשבר הכלכלי החמור ולחצים חיצוניים גוברים". ברק ציין גם כי למרות ההכרה הבינלאומית בייעוד הצבאי של תוכנית הגרעין, הוא מעריך כי הסיכוי להבשלת "סנקציות משתקות" נגד טאהרן הוא נמוך. ברק הוסיף כי "ארה"ב וישראל רואות כיום כמעט באופן זהה את תמונת המודיעין באיראן".

ברק. הצעת חוק חלופית.אוליבייה פיטוסי

השר התייחס גם למעורבותה של ארה"ב באזור ואמר כי המשבר הכלכלי במדינה ו"השולחן העמוס" בנושאי פנים, פוגע ביכולת ובנכונות של ארה"ב להקרין עוצמה. לדבריו, יש סדקים בדומיננטיות ובהגמוניה שלה באזור. יחד עם זאת ארה"ב הייתה עודנה מעצמת העל היחידה.

בקשר ליחסים הרגישים של ישראל עם מצרים, במיוחד לאור תוצאות הביניים של הבחירות בהן זכו המפלגות האסלאמיות לרוב גדול, אמר ברק כי "המאבק על צביונה של מצרים עודנו בעיצומו חרף כשלון תנועת המחאה החילונית בבחירות. הצפי הינו כי הפרלמנט האיסלאמי יביא לידי ביטוי אג'נדה אנטי ישראלית". אולם על אף דברים אלה העריך שר הביטחון כי "בשלב זה אין איום ממשי לביטול הסכם השלום ונקודת המבחן בהקשר זה תהיה גיבוש החוקה החדשה".

ברק העריך עוד כי הטלטלה והזעזועים במזרח התיכון, "יימשכו בעוצמות שונות – כאשר המאפיינים הבולטים הם עליית משקלו של הרחוב והציבור, הגברת העוינות לישראל כמכנה משותף רחב, ועליית זרמים אסלאמיים". עם זאת, שר הביטחון ציין כי "מוקדם לקבוע כי 'האביב הערבי' הופך ל'חורף איסלאמי' ויחד עם זאת בפרספקטיבה היסטורית יש "מספר מקרי בוחן המצביעים על מגמה המחייבת ערנות".

בהקשר הישראלי הדגיש ברק כי קיים פוטנציאל לאתגרים אופרטיביים חדשים בגבולות בצפון ובדרום- סיני. לדבריו, "בצפון עלולות להיות השלכות אפשריות מסוריה על רמת הגולן ומרחבים גדולים יותר כתוצאה מאובדן שליטה". הוא הוסיף כי "כל אלה מחייבים דריכות והיערכות מתאימה מצד מערכת הביטחון , כשברקע גם חיזבאללה, חמאס, איראן ובנוסף תהליכי דה לגיטימציה לישראל שמטרתם לבודד ולהגביל את חופש הפעולה הישראלי".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 15
  ברק הוא פרשן בכיר לעינייני האיום האיראני. סחה. השאלה היא אם גם האיראנים יודעים את זה
 2. 14
  באמת, טוב שהפרשן-בטלן השר ברק מסביר לנו מה קורה. כמה טוב שאפשר ללהג בלי שום מחויבות, ובלי לעשות דבר.
 3. 13
  ברק כשלון נושא באחריות לכניסת 60000 מסתננים לישראל .חזק בדיבורים נכשל במעשים בזיון

  לך הביתה שר בטחון כושל נושא באחריות לכניסת מסתננים יום יום הגבול פרוץ וברק מפטפט ומוכר וממחזר את אותם משפטים ולישראל נכנסו 600000 מסתננים שהם פצצה מתקתקת,

 4. 12
  ברק מפרכס את המפלצת הצבאית על חשבון שכר המינימום שלנו.
 5. 11
  למי אתה הולך להרביץ ברק ועוד עם חיוך על השפתיים. תן קצת שקט.
 6. 10
  הוא כל הזמן עסוק בהעברת כספים לחשבונות בנותיו אז מתי יש לו זמן לעניני המדינה
 7. 9
  מה אומרות ידיך? משיכת תשומת לב, אני אומר לכם.
 8. 8
  the more he talks the more stupid he turns out to be
 9. 7
  מאז שהוא נשוי ליחצנית אין יום דל ממנו. כמה אפשר?
 10. 6
  אולי יןם אחד בלי ברק ותמונתו? נמאס ממנו.
 11. 5
  דולר נהפך למטבע עובר לסוחר באיראן

  מעניין עד מתי עם האיראני ישתוק על מצב כלכלי רעוע תחת שלטון אייטולות

 12. 4
  He talks too much
 13. 3
  במצרים העסק אבוד ואוי לנשק הסורי בידיים לא נכונות....
 14. 2
  ברק...יצאת טמבל... כבר חצי שנה הוא מכריז: "עוד מעט אסד נופל". ולמה שיפול ?! אסד טוב לישראל, שימשיך להרוג וימשיכו להרוג באנשיו. שישאר לנצח, הוא ובניו ובני בניו.
 15. 1
  תאמינו לי- מזל שהוא שר הבטחון בתקופה המשוגעת הזאת

  עדיף מכל מיני קלי הדק שתופסים כותרות בימין ובשמאל