עבאס מאיים: אם הפגישה בירדן לא תוביל לחידוש המו"מ, ננקוט בצעדים חריפים

על רקע הפגישה שנערכה היום בין שליח רה"מ וראש צוות המו"מ הפלס', איים יו"ר הרשות בנקיטת פעולות חדשות. אחת האפשרויות: פנייה חוזרת לאו"ם

הרשות הפלסטינית תנקוט בצעדים חדשים וחריפים נגד ישראל אם הפגישה עם נציגי ישראל שהתקיימה הערב (שלישי) בירדן לא תוביל לחידוש המשא ומתן, כך אמר יושב ראש הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן). בפגישה ברבת עמון השתתפו שליח ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו וראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאאב עריקאת, בנוסף לשר החוץ של ירדן ונציגי הקוורטט.

לדברי אבו מאזן, אם לא יחודשו השיחות בין הצדדים עד 26 בינואר, המועד שבו יפוגו שלושת החודשים שהקצה הקוורטט לשיחות בין הצדדים בסוגיות הגבולות והביטחון, הרשות תנקוט באמצעים "שעלולים להיות קשים מבעבר". אולם גורמים פלסטינים רשמיים אומרים כי הרשות עשוייה לחדש את פנייתה לאו"ם, במטרה לבודד את ישראל בארגון.

אבו מאזן הוסיף כי הוא מקווה שהמאמצים הירדנים לקידום תהליך השלום יצליחו. אולם הדגיש כי אין בכוונת הפלסטינים לסגת מדרישתם, ובראשן הקפאת ההתנחלויות. לדבריו, אם ישראל תסכים להקפאת הבנייה בהתנחלויות "אנו מוכנים לשוב מיד למו"מ". עוד הוא הוסיף כי תוך יום או יומיים יוודעו תוצאות הפגישה.

אבו מאזן בשבוע שעבראי–פי

מי שדחף לקיום הפגישה היום, הראשונה מזה חודשים רבים, הוא עבדאללה השני מלך ירדן, שצפוי לצאת בעוד שבועיים לוושינגטון ולהיפגש עם הנשיא ברק אובמה כדי להמשיך ולדון בקיפאון בתהליך השלום.

עריקאת צפוי לבקש ממולכו בפגישה היום כי ישראל תמלא התחייבות ישנה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ותשחרר כ-130 אסירים פלסטינים שכלואים בישראל מהתקופה שקדמה להסכמי אוסלו. לדברי פקיד ישראלי בכיר, ישראל תבחן מחוות כלפי הרשות הפלסטינית רק אחרי חידוש מלא של המו"מ הישיר בין הצדדים.

גורמים פלסטיניים מסרו אתמול ל"הארץ" כי בפגישה מתכוון עריקאת להציג שני מסמכים הנוגעים לשתי סוגיות מרכזיות במשא ומתן: הביטחון והגבולות. עריקאת יציג את העמדה הפלסטינית כלפי הסוגיות ויבקש הבהרות באשר לעמדה הישראלית. זאת, לאחר שהקוורטט דרש משני הצדדים, כחלק מיוזמתו לחידוש תהליך השלום, להציג את עמדותיהם בשתי הסוגיות.

הגורמים אמרו ל"הארץ" כי הערכת הרשות היא שישראל לא מתכוונת להציג את עמדתה באמצעות מסמכים רשמיים, ומכאן שתיגרם לה מבוכה כיוון שאינה עומדת בהתחייבויות הנדרשות ממנה. הגורמים הדגישו כי אין בצד הפלסטיני ציפייה לפריצת דרך מדינית, אם בגלל הרכבה של ממשלת ישראל ואם בגלל שנת הבחירות בארה"ב. להערכתם, עד נובמבר 2012 לא תהיה התקדמות בתהליך המדיני.

לדברי הגורמים, הפגישה אינה מהווה פתח לחידוש שיחות המשא ומתן בין הצדדים, אלא שיחת הבהרה שנועדה בעיקר להביך את ממשלת ישראל ולהיענות לדרישות מלך ירדן. "לאחר 26 בינואר יש לפנינו דרכים רבות שבהן נוכל לנקוט ולחשוב כיצד נפעל", אמרו.

שר הביטחון אהוד ברק אמר אתמול בוועדת החוץ והביטחון ובסיעת העצמאות בכנסת כי הפגישה היא "משא ומתן על המשא ומתן". לדבריו, הפגישה נועדה לברר אם בכלל יש סיכוי להתחיל בשיחות ישירות משמעותיות בין הצדדים בסוגיות הגבולות והביטחון. ברק ציין כי על ישראל להימנע ממצב שבו הקהילה הבינלאומית תראה בה אחראית לכישלון תהליך השלום. "חיוני מבחינתנו שגם אם לא יושג הסדר, ואין שום ודאות שיושג, שגם שכנינו, גם ידידנו בעולם וגם הציבור בישראל ידעו שממשלת ישראל עשתה כל צעד ראוי ואפשרי, מבלי לפגוע בשיקולי הביטחון ובאינטרסים חיוניים, כדי לנסות ולהגיע להסדר", אמר. "המשך הרגיעה בשטח והמשך המאבק היעיל נגד המאמצים לבודד את ישראל דורשים את המשך התהליך המדיני".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 26
  אבו איומים

  האמת נמאס לשמוע ולראות את החלאה הזה שמדבר על "שלום" כאילו . והוא
  מנהל שיחה עם חלאה לא פחותה ממנו המחבלת שרצחה את הנער מהאינטרנט
  תפסיק כל הזמן לאיים אפס אחד גדול !.אין בכם אמונה ואתם ממש לא רוצים שלום
  כי שלום לא דרך החיים שלכם אלא אלימות וזה מה שתקבלו!!!!!

 2. 25
  זה לא הגיוני שפלסטינים יסכימו לקיומה של מדינה ציונית על אדמותיהם השדודות
 3. 24
  יש להבהירלפלסטינים שאי חזרתם לשולחן המו"מ תעלה להם בעצם קיומם החופשי

  במידה והפלסטינים לא יחזרו לשולחן המו"מ יש לשלוח את כל ממשלת הרשות ונבחרי הפרלמנט הפלסטיני לים.
  שימצאו מדינה שתארח אותם.
  ישראל תשאיר את המנגנון הציבורי , אך גם זה רק לתקופת מעבר ,עד להפעלת ממשל צבאי .
  אולי אז יבינו הפלסטינים שיש להם הרבה מאוד מה להפסיד.

 4. 23
  אני בעד שהפלסטינים יהפכו צעדים חד-צדדיים לנורמה ביחסים בינם לבין ישראל.

  באיזשהו שלב, ממשלה ישראלית תנקוט בהם.

 5. 22
  האיומים של אבו מאזן

  הפגישה הזו נכפתה על הפלסטינים על ידי הקוורטט, וכדי לא לאבד את התמיכה הפיננסית של הקוורטט נענו הפלסטינים לפגישה מפוקפקת זו, שהם כהרגלם יפוצצו אותה ויאשימו אותנו. הם מעלים מראש תביעות שאין לנו שום כוונה למלא וכך הם יוכלו לפנות לקוורטט ולהאשים אותנו. האמצעים החריפים אשר יהיו כבר תוכננו על ידם מזמן, וכעת כל שנותר הוא למצוא את התירוץ לקיים אותם.

 6. 21
  אצל ברק אין כל חדש: יש להמשיך לבצע פעולות שיגרמו לכולם לחשוב שלא ישראל אשמה בהמשך הכיבוש, אלא הקורבנות הפלסטינים. אם העולם, הישראלים, והשכנים יראו שישראל אשמה יהיה קשה יותר להמשיך את השליטה בשטח ואת הכיבוש מבלי להענש בעולם. ועל זה נאמר "אבל ברק נתן להם ת'כול"
 7. 20
  לא צריך לפנות שטחים אפשר לסיים את הכיבוש בדרך של מדינה אחת לשני עמים כמו בבלגיה למשל ואו אמריקה ואוסטרליה שם יש עשרות לאומים באותה מדינה הנושא הוא כבוד האדם וערכינו מקדם אשר לאורם מתחנכים ילדינו
 8. 19
  עם צודק לא כובש לכן יש לסיים את הכיבוש המביש בלי שום אבל ובלי עיקוב כאן ועכשיו ומיד וזה לטובת המדינה הכי יהודית והכי ציונית שיש
 9. 18
  רק אצלנו זה אפשרי - פרעוש מאיים על סוס, והסוס מתרגש..... שיחפש מי ינענע
 10. 17
  למה תמיד ישראל צריכה להיות מאוימת?

  אנחנו יוצר חזקים מהם בכל תחום אז יאלה בוא נראה להם מאיפה משתין הדג יאלה תנו להם בראש נמאס מהם

 11. 16
  חוכמתו של הרשלה

  עוד לא הגענו וכבר מאיים.כבר אמר מי שאמר"אם לא תתנו לי אעשה את מה שאבי עשה".תלך לישון שוב ושוב רעב. חבל מר עאבס רוצים להסב יחד לשולחן .

 12. 15
  ממשלת ישראל הקפיאה כבר הבניה ל- 10 חודשים, והפלשתינאים סרבו לחדש המו"מ
 13. 14
  תגיד, עבאס, על מי אתה חושב שאתה עובד? ישראל הקפיאה את ההתנחלויות ולא חזרתם למו"מ. גם אם תקפיא שוב, תמצאו תירוצים חדשים לא לחזור למו"מ. אתם לא רוצים משא ומתן שיוביל למדינה לצד ישראל. לו רציתם בו - אפשר לסגור עיסקה תוך שבועיים, על פי ההצעות שקיבל ערפאת מברק ואתה עצמך מאולמרט. יותר מזה לא תקבלו לעולם. בטח ובטח לא את "שיבת הפליטים במספרים משמעותיים" עליה אתה מקשקש. אתם לא רוצים מדינה אם המחיר הוא סיום ה"התנגדות" וקץ הסכסוך. צעדים חריפים, אה? ביום בו צה"ל ייסוג מרמאללה יבוא החמאס ויתלה את כל הגנרלים שלך על העץ הקרוב. אלה שלא יברחו לירדן או לזרועות היאהוד. בדיוק כמו שקרה בעזה. על מה אתה מדבר, "צעדים חריפים". אין עם בעולם שהנהגתו כה עלובה ומחורבנת כמו הפלסטינים המסכנים. אלף פעם יכולתם כבר להקים את פלסטין. אלף פעם מצאתם סיבות מהתחת למה לא. לך חפש את החברים שנשארו לך - ותאיים על מי שפוחד ממך ומשכמותך.

  תגיד, עבאס, על מי אתה חושב שאתה עובד? ישראל הקפיאה את ההתנחלויות ולא חזרתם למו"מ. גם אם תקפיא שוב, תמצאו תירוצים חדשים לא לחזור למו"מ. אתם לא רוצים משא ומתן שיוביל למדינה לצד ישראל. לו רציתם בו - אפשר לסגור עיסקה תוך שבועיים, על פי ההצעות שקיבל ערפאת מברק ואתה עצמך מאולמרט. יותר מזה לא תקבלו לעולם. בטח ובטח לא את "שיבת הפליטים במספרים משמעותיים" עליה אתה מקשקש. אתם לא רוצים מדינה אם המחיר הוא סיום ה"התנגדות" וקץ הסכסוך. צעדים חריפים, אה? ביום בו צה"ל ייסוג מרמאללה יבוא החמאס ויתלה את כל הגנרלים שלך על העץ הקרוב. אלה שלא יברחו לירדן או לזרועות היאהוד. בדיוק כמו שקרה בעזה. על מה אתה מדבר, "צעדים חריפים". אין עם בעולם שהנהגתו כה עלובה ומחורבנת כמו הפלסטינים המסכנים. אלף פעם יכולתם כבר להקים את פלסטין. אלף פעם מצאתם סיבות מהתחת למה לא. לך חפש את החברים שנשארו לך - ותאיים על מי שפוחד ממך ומשכמותך.

  1. מודרניסט זה כמו אדם ליברלי או כמו ליבר-מן אז תדע לך שיש לסיים את הכיבוש המביש כי עם צודק לא כובש ובלי משא ומתן כי אין לעם הכבוש מה להציע לעם הכובש מלבד ברכת הדרך החוצה
 14. 13
  איזה פחד ,עבס מאיים ,וואי וואי מה נעשה ?
 15. 12
  ישראלי /פלשתיני ארגון שמרביתו ישראלים מהארץ ומחו"ל דרש להחרים את הבימה בלונדון הצעדים של עבאס כאפס לעומת ההסתה הפרועה של הישראלים נגד המדינה
 16. 11
  מחמוד עבאס, תרגע, הישראלים ידפקו אותך כך שתצטער שהתחלת אתם.אם יש לך כוונות טובות יהיה בסדר ואם ההיפך תשאל את יאסר עראפת איך הוא גמר
 17. 10
  לא פוחדים מהיו"ר מחמוד עבאס! כי מי שמורגל בצעדי השלום הנסוג, נוסח ליבר-ביבי, קטן עליו איומי אבו-מאזן.
 18. 9
  אבו מאזן יכול בשקט לוותר על האיומים ולעבור ישר לביצוע...
 19. 8
  עדיין מחכים למחווה אחת של הרשות הפלסטינית
 20. 7
  גם זאת דרך להתחיל משא ומתן , איומים ואיומים
 21. 6
  ברצוני לדעת מה קיבלנו מהפלשתינים מא הסכם אוסלו ??
 22. 5
  אבו עבאס יכול לאיים רק עצמו, הסוף הרע יהיה רק לעמו גרוע מ-48 ,בנוסף הוא מכניס את כל האירופים למלכודת אש שלא ברא השטן!!!
 23. 4
  מדינה פלשתינאית?

  שאלון מעניין לפרקליטים פלשתינאים
  ע"י העיתונאי היפני יאשיקו סאגאמורי
  (שפרסם בארצו סדרה של שאלות מביכות לעמית תומך הפלשתינים)

  אם אתה כל-כך בטוח ש"פלשתין, המדינה, קיימת לאורך רוב שנות ההסטוריה המתועדת", אני מצפה ממך להיות מסוגל לענות על מספר שאלות בסיסיות אודות אותה מדינת פלשתין:

  1. מתי היא נוסדה ועל-ידי מי?
  2. מה היו גבולותיה?
  3. מה הייתה עיר הבירה שלה?
  4. מה היו עריה העיקריות?
  5. ממה הייתה מורכבת כלכלתה הבסיסית?
  6. איזה צורה לבשה ממשלתה?
  7. האם אתה יכול לנקוב בשם מנהיג פלשתיני אחד לפחות לפני עראפאת?
  8. האם פלשתין הוכרה מעולם על-ידי מדינה אשר קיומה, בזמן זה או אחר, לא מותירה כל מקום לפרשנות?
  9. מה הייתה שפתה של מדינת פלשתין?
  10. מה הייתה הדת השכיחה במדינת פלשתין?
  11. מה היה שם המטבע שלה?

  בחר כל תאריך בהיסטוריה וספר מה היה שער החליפין המשוער של המטבע הפלשתיני כנגד הדולר האמריקאי, המארק הגרמני, הפאונד הבריטי, היין היפני או היואן הסיני באותו תאריך.

  12. ולבסוף, הואיל ואין מדינה כזו היום, מה גרם לחיסולה ומתי זה קרה?

  מסתבר, שביפנית זה נשמע הרבה יותר טוב, אלא שהתקשורת הישראלית לא טרחה להביא מידע חשוב זה לידיעת הציבור.

  1. עוד שאלה : איך זה שלמדינה שמתחיל באות p ואין אות כזה בשפה ערבית
 24. 3
  אל תשכח עבאס להביא וזליןןן
 25. 2
  המרחק לעזה קטן מאד...וזה אפילו לא טרנספר כי זו אותה ישות
 26. 1
  כבר איומים

  עוד לא נפגשו וכבר מאיימים באלימות כלפינו לא די בכך שאנו מבליגים על מלחמת ההתשה שהם מנהלים