צווי הרחקה משטחי הגדה הוצאו נגד 12 צעירים

הפעילים חשודים בתכנון וביצוע פעילות אלימה נגד תושבים פלסטינים וכוחות הביטחון, תוך סיכון חיי אדם. תוקפם של הצווים נע בין שלושה לשישה חודשים

צווי הרחקה הוצאו הלילה (חמישי) נגד 12 צעירים מיהודה ושומרון, על פי הוראה של אלוף פיקוד מרכז, אלוף אבי מזרחי, ובהמלצת השב"כ. בצה"ל אומרים כי הצווים הוצאו על רקע מידע רב שהצטבר, לפיו קבוצת הפעילים הקיצונים מעורבת בהובלה, הכוונה וביצוע של פעילות אלימה וחשאית נרחבת כנגד התושבים הפלסטינים ביהודה ושומרון, וכנגד כוחות הביטחון. על פי החשד, הצעירים פעלו תוך סיכון ממשי לחיי בני אדם, ופגיעה בסדר הציבורי ובביטחון.

מקבלי הצווים שהורחקו מיהודה ושומרון לתקופה של חצי שנה הם צבי סוכות, יהונתן דרורי, יניב שבתאי, ידידיה זליג ועודד שפירא, בעוד הראל ליבי ואלעזר עולמי הורחקו לשלושה חודשים. שניים נוספים הורחקו מיצהר, כאשר על אחד מהם, דוד הס, נאסר לשהות גם בחוות גלעד. על אדם אחר, אריאל בן שושן, נאסר להיכנס לשטחי יהודה ושומרון במשך תקופה של שנה. בנוסף, קטין הורחק לתקופה של שישה חודשים משומרון ומבנימין, וחברו מכל שטחי יהודה ושומרון ל-10 חודשים. אחד הקטינים הוא בנו של פעיל ותיק בימין הקיצוני.

לפני שלושה שבועות, לאחר שפעילי ימין חדרו לבסיס צה"ל בשומרון, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ייעשה שימוש מוגבר בצווי הרחקה מנהליים נגד פעילים עליהם נאסף מידע מודיעיני, המעורבים בתקיפות ובהפרות סדר בשטחי הגדה המערבית.

מכונית שניזוקה בהתפרעויות לפני שלושה שבועותדניאל בר-און

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

הלילה הגיעו שוטרים ליצהר, חוות גלעד, אלון מורה ורמת מגרון, וחילקו את הצווים, שתוקפם נע בין שלושה חודשים לחצי שנה. מחוות גלעד נמסר: "מדובר בהמשכה של מסכת השפלה והתעללות בתושבי יהודה ושומרון, והתעמרות בנשותיהם של התושבים ובילדיהם, המתבצעת באופן יומיומי על ידי שר הביטחון".

ח"כ מיכאל בן ארי אמר בתגובה כי "לא שמענו על הוצאת צווים כלפי מתפרעי השמאל מבלעין וניעלין. ממשלת נתניהו פוגעת יותר מכל הממשלות האחרות בזכויות המתיישבים ביהודה ושומרון. הגליה והרחקה כלפי אנשים היא לא דמוקרטיה אלא סתימת פיות".

מעמותת "חננו" המלווה משפטית את המורחקים, נמסר: "הגענו לשיא חדש בשפל של זכויות האדם ביו"ש. אם יש חומר נגד הצעירים ראוי שהיו מוגשים כתבי אישום ולא נוקטים בצעדים ללא משפט בלי הוכחות וראיות. הוצאת הצווים היא צעד הראוי למדינות טוטליטאריות שבהן משטר צבאי".

בשבוע הבא צפויה פרקליטות המדינה להגיש כתבי אישום נגד שמונה פעילי ימין, שנעצרו בחשד שריגלו ואספו מידע על תנועות כוחות צה"ל בגדה המערבית. בבית המשפט השלום בירושלים נערך בשלישי דיון בעניינם של חמישה מהחשודים: עקיבא הכהן, אלחנן גרונר, ידעיה שהם, אלעד מאיר וירון כלאב. השופט שמעון פיינברג האריך את מעצרם בחמישה ימים. בנוסף, עוד שלושה פעילי ימין עצורים בגין חשד דומה מזה שלושה שבועות.

Read this article in English: IDF expels Jewish extremists from West Bank for allegedly attacking Palestinians

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 12
  מה לא מספרים לנו

  איפה גרים ה"מורחקים" הללו? האם הם עכשיו לא יוכלו לראות את הילדים שלהם למשך חצי שנה, או שיצטרכו להיפגש איתם מחוץ לבית? האם מקומות העבודה שלהם נמצאים באיזורים שאסור להם להיכנס אליהם?

  לכל התוהים מדוע לא מגישים נגדם כתבי אישום או אפילו עוצרים אותם - פשוט אין על מה.

  עצוב מאד, מה שקורה במדינה הזאת.

  1. ''צווי הרחקה'' הם לעג לרש כי למעשה נתנו להם טפיחה על הכתף כדי שימשיכו במעשי הפשע שלהם בחסות השלטון הציוני חמדן אדמות פלסטין.
 2. 11
  לא יפה לקרוא ליהודים צעירים.
 3. 10
  לא ראוי. המלחמה בטרור היהודי לא יכולה להיות סודית. יש לעצור ולהגיש כתב אישום, ולתת לנאשם להתגונן.

  גם מי שלא החבר הכי טוב של נוער הגבעות חייב לעמוד על רגליו האחוריות כאשר המדינה משתמשת באמצעים טוטאליטריים לדיכויים.
  אמנם, מערכת המשפט ואכיפת החוק ביו"ש רקובה מהיסוד, ורוב הסיכויים שלא תרשיע גם כשהאמת ברורה לכל, אבל זו לא סיבה לעקוף אותה, אלא לתקן אותה. צווים מנהליים אינם הדרך החוקית והדמוקרטית להתמודד עם הטרור היהודי.

 4. 9
  אולי כי "ההתפרעות" של "מתפרעי השמאל" מתבטאת בהפגנות, לא בפריצה לבסיסי צהל,חבלה בבלמים של מכוניות צה"ל ונסיון התנקשות בקצינים וחילים.

  והם נחשבים בענינך "מתפרעים" רק משום שאתם החלטתם שלפלסטינים אסור להפגין, שבעיניים דמוקרטיות, זו ההתפרעות.

  1. לא יודע, בהארץ כתבו שפעילי השמאל זורקים אבנים ופוצעים חיילי צה"ל

   אבל בהארץ זו סתם תעמולה ימנית ומדובר בפרחים.

  2. אף ישראלי מעולם לא זרק אבן בבלעין או נעלין

   השבאב המקומיים עושים את זה, בניגוד לדעת הוועדות העממיות. ואותם הרי עוצרים בעשרותיהם.

  3. מסכים עם בן ערי שיש לנהוג בכנופיות הימין כמו במפגינים בבילעין ושיתחילו לירות גם עליהם אש חיה ורימוני עשן בראשם כמו שההסדרניקים פועלים כנגד המפגינים בבילעין.....
 5. 8
  מה זה 'צווי הרחקה'? ישכירו להם דירות בשכנות אלי???אני לא עשיתי דבר רע ולא מגיע לי שהחלאות יגורו בסביבתי. שיכניסו אותם לקלבוש או שיקימו מכלאה ליד בית ראש הממשלה
 6. 7
  לא שמע על הצווים לאנשי השמאל מבילעין - כי זה לא מעניין את התקשורת הימנית
 7. 6
  סלחנות נגד פורעים - ככה זה התחיל בשלושים ושלוש,,,
 8. 5
  הם בסה"כ היד המלוכלכת של הלשון של ביבי !
 9. 4
  " הובלה, הכוונה וביצוע של פעילות אלימה וחשאית נרחבת כנגד התושבים הפלסטינים ביהודה ושומרון" - צווי הרחקה ????????????
  1. לא סתם פושעים - גיס חמישי בתוכנו, שונאי ישראל בוגדים...
 10. 3
  ישראל פשוט הופכת לדיקטטורה
  1. ככה זה כשהימין הסמרטוטי מאפשר לחונטה השמאלנית לשלוט במדינה.
 11. 2
  כה לחי - עוצרים את הטרור הימני.

  עושה רושם שבדרג המדיני החלה לחלחל התובנה שהימין הישראלי ושלוחות הטרור שלו בגבעות הם-הם הסכנה המוחשית לישראל, פי כמה וכמה מסוכנים יותר מהאיום האיראני.

 12. 1
  למה לא להעמיד אותם לדין ? האם החוק במדינת ישראל לא חל עליהם?
  1. למה לא מעמידים לדין את הלינצ'אים משפרעם?
  2. למה לא מעמידים לדין את פורעי בילעין מהשמאל הקיצוני?האם החוק במדינת ישראל לא חל עליהם?