ההתפרעות בחטמ"ר אפרים

כתב אישום נגד פעילי ימין: ריגלו אחר תנועות צה"ל וסיכלו פינוי מאחז

מואשמים כי הפעילו מקורות בצבא, מינו תצפיתנים, ניהלו דו"חות מודיעין והחזיקו מידע מסווג ותוכניות מבצעיות לפינוי מאחזים. סניגוריהם: "משטרת מחשבות"

הפרקליטות הגישה היום (ראשון) כתב אישום נגד חמישה פעילי ימין בגין איסוף מידע על פעילות צה"ל וקשירת קשר להתפרעות בבסיס חטמ“ר אפרים. על פי כתב האישום, החמישה הפעילו חמ“ל שבו ריכזו ידיעות מודיעיניות על תנועת כוחות צה“ל ומג“ב בגדה המערבית, כדי לסכל פינוי מאחזים בלתי־חוקיים. החמישה קיבלו דיווחים מחיילים ומקצינים, מקציני ביטחון בהתנחלויות ואף מיושב ראש הקואליציה, זאב אלקין.

כתבי האישום הם תולדה של חקירת האירועים בבסיס חטמ"ר אפרים בחודש שעבר, שבהם פרצו פעילי ימין לבסיס, השחיתו כלי רכב ויידו אבנים. בחקירה נעצרו כ-15 איש, שמתוכם הוגש כתב אישום נגד חמישה פעילים המוכרים לשב“כ ולמשטרה. הנאשמים הם עקיבא הכהן, בן 27; דוד אליהו, בן 19; נכדו של הרב כהנא, מאיר אטינגר, בן 20; ואפי חייקין, בן 20. כולם תושבי התנחלויות שהורחקו מהגדה בצו מינהלי ועברו להתגורר בירושלים. החמישי הוא אלעד מאיר, בן 35 מההתנחלות חרשה.

הרקע למעשים הוא התחייבות  של המדינה להרוס עד סוף השנה שעברה את המאחזים רמת גלעד ומצפה יצהר הנמצאים על קרקע פרטית. על פי כתב האישום, בתאריך מסוים עד תחילת נובמבר, החליטו הפעילים להקים "חמ"ל מאחזים" שיעקוב אחר תנועות כוחות צה“ל ומג“ב. המטרה היתה לאסוף כל מידע הקשור לפינוי, כדי שבעת הצורך יוכלו לצאת למאחזים ולמנוע את ההריסה.

החמ"ל הופעל מדירה ברחוב צבי יהודה 13 בירושלים, שבה התגוררו אטינגר, חייקין ואליהו, סמוך לישיבת מרכז הרב. על פי כתב האישום, "הנאשמים קיבלו דיווחים מאנשים שונים, שחלקם שימשו ’תצפיתנים‘, ’עוקבים‘ ו‘סיירים‘. הדיווחים כללו, בין היתר, מידע על פריסת כוחות צבא, החלפת סדרי כוחות בתעסוקה מבצעית, התנהלות מבצעית של הכוחות בשטח וכן מספרי יחידות וגדודים הפרוסים במרחב". במסמך נוסף, עם הכותרת "תוכנית להגנת המאחזים", נכתב: “לא לחכות ליום פקודה לא רק בהפגנות מראש. אלא גם בהקדמת החיכוך בפועל... חותרים לניצחון כלומר להביא למצב שבו השלטון אינו מסוגל להעביר פינוי מאחזים".

הפגנה למען שחרור הפעילים ממעצר, בינואר השנהאוליבייה פיטוסי

החל מ-11 בדצמבר החלו להתקבל בחמ"ל דיווחים על תזוזת כוחות בשומרון לקראת הריסה אפשרית של מאחז. הדיווחים התקבלו באמצעות הודעות SMS  ושיחות ותועדו בדף אקסל שנמצא במחשבם האישי. עיון ב"דו"ח המודיעין", כפי שכונה על ידי הפעילים, מגלה כי המקורות המודיעיניים שלהם כללו חיילי צה”ל בשירות פעיל. כך למשל, נרשמו דיווחים מפי "קצין בשריון", "חייל מחטמ"ר אפרים" ו"חייל שיצא מתדריך". הפעילים החזיקו אף כ-11 תצלומי אוויר סודיים של אזורים באוגדת איו”ש, שבהם מופיעים מאחזים המיועדים לפינוי ובסיסי צבא.

מקור נוסף שהעביר מידע לפעילים היה יו”ר הקואליציה, זאב אלקין. ב-11 בדצמבר, היום בו החלו הפעילים לחשוד שצה”ל מתכוון להרוס מאחז, דיווח אלקין בשעה 19:00 כי “לא מדובר ברמת גלעד”, והקבוצה רשמה את הדיווח במסמך. גם השר בני בגין מופיע במסמך: אחת המודיעות דיווחה ב-12 בדצמבר: “בני בגין - ברק שלח כוחות לרמת גלעד”.

מפלגת מרצ פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בבקשה לפתוח בחקירה נגד אלקין. מזכ”ל המפלגה, דרור מורג, כתב לווינשטיין כי “מעשיו של אלקין מהווים עבירה חמורה על החוק, פגיעה בשלטון החוק וסיוע לגורמים עברייניים. אלקין בחר להעביר את המידע ביודעו כי נועד לסכל את החלטות המדינה ובית המשפט ולמנוע פינוים של מאחזים בלתי חוקיים, תוך שימוש בכוח כנגד החיילים והשוטרים שנשלחו לבצע את המשימה”.

אלקין: זה מידע גלוי

אלקין, חבר ועדת החוץ והביטחון ויו”ר ועדת המשנה שלה לענייני יהודה ושומרון, מסר בתגובה כי “לא מדובר במידע סודי אלא במידע גלוי של ממשלה שחתמה, בתיווך השר בני בגין, על כך שפינוי רמת גלעד ייעשה בהסכם. היות והיתה שמועה שהציתה את השטח בדקתי שהממשלה מתכוונת לקיים את ההסכם וראיתי לחובה לחזור ולומר שאין כוונה לפנות את רמת גלעד. כל פעם שאוכל לתרום למניעת התנגשויות ולפעול לכך  שיהיו הסכמות בין המתיישבים  לממשלה אמשיך לעשות זאת, גם אם זה לא מוצא חן בעיני עיתון ‘הארץ’ או סיעת מרצ".

אלקין הוסיף כי "עד עכשיו לא קיבלתי שום פנייה בעניין, לא מהמשטרה או מאף אחד אחר, אבל אם מישהו ירצה לדבר אתי בנושא הזה אשמח למסור תשובות. מדובר במידע ציבורי שהיה גלוי". את תגובתו של השר בני בגין לא ניתן היה להשיג.

ח"כים: גם אנחנו העברנו מידע

ח”כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) הודה בישיבת ועדת חוקה בשבוע שעבר כי העביר מידע על תנועת כוחות צה”ל למתנחלים.  בישיבה שעסקה באכיפת החוק בהתנחלויות אמר אריאל: "אם מי שמעביר מידע על כוחות צה”ל הוא מרגל, אז אני מרגל. יותר מפעם אחת העברתי מידע על תנועת הכוחות בחבל עזה, בצפון השומרון ואפילו בגבעת אסף. אם עצרו אחרים, צריכים גם לעצור אותי". ח"כ יעקב כץ (כצ'לה) קרא בדיון “לכל תושבי המדינה: אם אתם רואים רכב צבאי בדרכו להרוס בית תשלחו מסרון לכל החברים על מנת למנוע הרס מאחזים. קחו את דברי ברצינות".

חמשת הפעילים מואשמים בקשירת קשר להתפרעות ואיסוף מידע על צה"ל לפי תקנות ההגנה לשעת חירום. סנגורם של שלושה מתוך החמישה, עו”ד עדי קידר מעמותת "חננו", אמר אתמול בבית המשפט כי "כל כתב האישום זה מדיניות של אפליה נגד מתנחלים. אלו אנשים שפעלו במסגרת לגיטימית כדי ליצור לכל היותר הפגנות חוקיות, וזה רק במקרה שיוכח שאכן החבורה הזו היא שארגנה את ההפגנות".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 29
  האם השופטים ישלחו שוב את אנשי הפרקליטות לעשות שעורי בית??
 2. 28
  זו ההוכחה שבפרקליטות אנשי שמאל שונאי ישראל!!!
 3. 27
  הרס מאחזים, הפרת זכויות יסוד של עם בארצו
 4. 26
  חדשיים עבודות שירות ועוד שבועיים על תנאי לחצי שנה
 5. 25
  האשמה האמיתית: הטרדה מינית

  כשהאשימו מישהו שקילל מישהי בהטרדה מינית, חשבתי שזה שיא חדש של אבסורד, והצעתי להאשים אותו גם בריגול חמור. עכשיו מתברר שהמציאות (שאותה מכתיבה התקשורת בישראל) עולה על כל אבסורד.

 6. 24
  למרות ההאשמות החמורות, כתב האישום לא כולל עבירות של איסוף מידע סודי והמרדה אלא סעיף קל יותר ... ומזה ביהמ"ש ירמז ויבין שזו לא ענת קם הלפלפית שתשב בכלא - אלא בחורינו המצויינים והשובבים.

  לא יעשו להם שום דבר רציני - ואף יוסיפו לממן ולתמוך במתפרעים. זה משרת את האינטרסים של ראשי השלטון.

 7. 23
  האם נוקטים באותו קו גם כנגד נשות "מחסום ווטש", נגד מפגיני השמאל בבילעין מדי שבוע בשבוע? נגד אנשי שלום עכשיו? נגד הפעילים הבדואים בנגב המסקלים הריסת בתים לא-חוקיים? למה יש לי הרגשה שהרעיונות המשפטיים המיוחדים האלו מומצאים במיוחד עבור המתנחלים?

  תשובות בבקשה!

 8. 22
  במדינה מתוקנת היו מועמדים למשפט בעוון בגידה במולדת

  גם מדינות מתוקנות מאד, לדוגמה, שווייץ הנייטרלית בעת מלחמת העולם השנייה, הוציאו להורג בוגדים, אזרחים שפעלו בשרות גרמניה הנאצית. מטרתם של חמשת הנאשמים בריגול אחרי צה"ל מקדשת בעיניהם את כל האמצעים. ומטרתם כידוע היא חיסול מדינת ישראל הדמוקרטית. קיראו את הגיגיו של אחד ממנהיגי המתנחלים, בני קצובר. הוא קורא לדמוקרטיציד, רצח הדמוקרטיה, לא פחות. אז למה אנו עוד ממתינים?

 9. 21
  על בילעין מישהו שמע?

  מדינת משטרה

 10. 20
  מדוע כנגד הכיפות הסרוגות האלימים התקשורת סלחנית ונגד ש"ס לא?
 11. 19
  אלה לוחמי האצ"ל והלח"י המודרניים, הפרטיזנים של ימינו, גיבורים שהקידמו את זמנם ונרדפים ע"י הטרור של הדיקטטורה השמאלנית, יבואו ימים בהם כל משתפי הפעולה המתייפיפים של הרודנות השמאלנית לא ידעו מה לגיד לבניהם שישאלו אותם כיצד נתנו ידם לדבר, כיצד בשם הרצון להצטייר יפה בתקשורת נתנו את ידם לרדיפת אחיהם היהודים
  1. ידה ידה ידה, בלה בלה בלה...

   לא משעמם לך?

 12. 18
  אין ריגול, יש הפרת משמעת. נו נו נו. צריכים לעבור קורס בהבנת הנקרא.
 13. 17
  הצבא הישראלי עובד בשת"פ מלא עם המתנחלים

  מצג השווא של "צה"ל כקורבן של המתנחלים" קנה פופולריות בתקופה האחרונה אבל יש לקוות שימיו קצרים.
  לתנועת ההתנחלות - כמו לקפיטליזם המדינתי הבתר-ציוני - אין פרטנר מסור כמו הצבא הישראלי.

 14. 16
  המדינה יצאה מדעתה די לרדיפה
 15. 15
  אני חוזה

  אתם, שונאי ישראל ,מתמעטים והולכים עד שתיעלמו מן הארץ. בינתיים אתם מטילים ארס. העם למד לא ללכת אחרי השקר הבולט והגס שלכם. תעשו אשר תעשו הזמן יהיה איתנו, אתם לא מולידים מספיק ואנחנו כן. התרבות האנטישמי שלכם קרס. פה תהיה שלום אמיתי ואתם לא תהיו עדים מזה.
  מה לעשות לכם שרוטשילד שוכנע שהדתיים הם המשכון הכי כדאי לשמור הנכסים שלו פה בארץ. נכשלתם. עכיו תמשיכו עם הבלןף שלכם.

 16. 14
  בורות + טיפשות + קנאות + אלימות + יומרה + דת = הרס הדמוקרטיה
  1. דת > טיפשות > בורות > קנאות > יוהרה > אלימות > הרס כל דבר
 17. 13
  כל הכבוד לשלטון החוק!!!
 18. 12
  ומה עם הש.ג ?

  הקלות הבלתי נסבלת של האפשרות לחדור למחנה צה''ל לא תיפתר על ידי תליית הפרחחים כמרגלים

 19. 11
  מספיק לי לשמוע שיש להם תוכניות כלפי "מהרסיך" בשביל ששערותי יסמרו.

  המדינה רק תרוויח אם ונדליסטים שכאלה יעצרו.

 20. 10
  אין האשמה בריגול בכתב האישום - רק בכותרת יש
 21. 9
  אנחנו דמוקרטיה מתגוננת והאנשים האלו רוצים להרוס את הדמוקרטיה ראו דברי קצובר

  הם מאימיים על על מי שלא רוצה מדינת הלכה. הם רוצים לחסל את הדמוקרטיה ולכן הטיעונים של מדינת משטרה מגוחכים. רק תארו לכם מה היה קורה אם המצב הפוך. יש להפעיל חוקרי חירום של דמוקרטיה מתגוננת ועכשיו!
  להכניס אותם לכלא בעוון פגיעה והמרדה במדינה. זו בגידה במדוקרטיה כי הם מאיימים על החופש של כל אחד ואחת מאיתנו. כהניסטים מחוץ לחוק!

 22. 8
  לוקחים צבא לפינוי פוליטי ומצפים שישבו בשקט??!!
 23. 7
  רדיפה!

  המדינה יצאה מדעתה

 24. 6
  או כמו שקרני אלדד ניסחה זאת:

  קומץ נערים שמממשים את זכותם להתנגד להריסת יישוב במדינה דמוקרטית. באמת, מה רוצים מהם?

 25. 5
  חמישה גיבורים!
 26. 4
  הרופא אמר לי היום שיש לי סרטן בריאות. אז החלטתי לקחת אקמול.
 27. 3
  מדינת משטרה.
 28. 2
  "הפרת תקנות הגנה לשעת חירום" לא נשמע לי כה חמור
 29. 1
  בשביל פעולות כאלו נברא האישום במרי ובהמרדה

  בשביל מה צריך תקנות הגנה לשעת חירום? האם הפרקליטות לא מכירה את החוק?

  1. נכון, לא בשביל ענת קם ועזמי בשארה
  2. בוגדי הגבעות - לדין!!!