למרות הביקורת הקשה

הכנסת אישרה התיקון לחוק נגד מסתננים: פליטים ייכלאו ל-3 שנים בלי משפט

החוק השנוי במחלוקת אושר ברוב של 37 תומכים מול 8 מתנגדים. עוד נקבע בחוק עבריינים המעורבים בהברחת המסתננים מסתכנים ב-15-5 שנות מאסר

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) את חוק המסתננים החדש בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 37 לעומת 8 מתנגדים. החוק החדש מעניק לרשויות המדינה סמכות להחזיק מסתננים במשמורת לתקופה של שלוש שנים מבלי שהמסתנן הורשע בדין או נגזר עליו עונש מאסר. בנוסף, החוק מטיל עונשי מאסר הנעים בין חמש ל-15 שנות מאסר לכל אחד שסייע למסתננים או סיפק להם מקום לינה. במהלך הדיון אתמול הובהר כי הענישה לסייענים לא מתייחסת למעניקי סיוע הומניטרי או לארגוני הסיוע. ועדת הפנים של הכנסת החליטה לאמץ הסתייגות ולפיה יועמדו לדין רק סייענים למסתננים על רקע פלילי: מבריחי סמים ובני אדם, או אלה שנתפסו כשברשותם כלי נשק.

החוק שאושר הוא תיקון לחוק הקיים למניעת הסתננות. הממשלה בחרה להביא את הצעת החוק כתיקון לחוק למניעת הסתננות, חוק שחוקק בשנת 1954, ולא כחוק חדש. החוק המקורי נחקק לצורך המאבק בתופעת הפדאיון, שהיתה בשנות ה-50 איום ביטחוני משמעותי על ישראל, והוא נחקק כחלק מחקיקת החירום. הצעת החוק החדשה מרחיבה את הגדרת ה"מסתנן" כך שתחול גם על עשרות אלפי מסתננים בגבולה הדרומי של המדינה, שמגיעים לישראל כמהגרי עבודה או פליטים, ולא על רקע ביטחוני.

החוק החדש קובע הוראת שעה שתוקפה לשלוש שנים, ולפיה תינתן סמכות לכלוא מסתננים לתקופה מינימלית של שלוש שנים. "הוראה כזו הינה חריגה ביותר, שכן במדינת ישראל אין כיום אפשרות משפטית להחזיק אדם לאורך שנים במשמורת, ולשלול את חירותו, מבלי שהועמד לדין והוכחה אשמתו בהליך שיפוטי", אמר היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, בחוות דעת שהציג בוועדת החוקה של הכנסת בחודש שעבר. על פי החוק, רק במקרים חריגים יוכל הממונה על ביקורת הגבולות לשחרר את המסתנן לפני תקופה זאת, אך יוכל לשחרר את המסתננים על פי שיקול דעתו בתום התקופה. "על מנת שהוראת השעה תעמוד באמות מידה חוקתיות מינימאליות, אין להותיר את השחרור לאחר שלוש שנים לשיקול דעת הממונה, אלא יש לקבוע הוראה מחייבת לפיה, ככלל, בחלוף שלוש שנים ישוחרר המסתנן", אמר ינון.

מהגרים מאפריקה באיזור התחנה המרכזית בתל אביב, בשבוע שעברתומר אפלבאום

עשו לנו לייק וקבלו חדשות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

בנוסף, החוק צפוי להטיל ענישה משמעותית על מי שנותן מחסה או סעד למסתנן - שיישלח לכלא לתקופה הנעה בין 5 ל-15 שנות מאסר. ועדת החוקה אימצה הסתייגות לסעיף זה וקבעה שסייענים למסתננים ייענשו רק במידה שיתברר שהמסתננים החזיקו בנשק, או עסקו בהברחת סמים או נשים. אתמול אף הבהיר יו"ר הועדה כי הענישה לא תופנה לארגוני הסיוע או למעניקי סעד הומניטרי למסתננים. בניגוד למקובל במשפט הפלילי בישראל, החוק החדש קובע כי נותני המחסה והסיוע ייאלצו להוכיח כי לא ידעו שמקבל הסיוע הוא מסתנן, בניגוד למצב הרגיל שבו על המדינה להוכיח את מודעותו של המסייע לזהותו של המסתנן.

ראש הממשלה החליט שלא להעמיד להצבעה את הסתייגות הממשלה מכך שרק סייענים שעסקו בעבירות פליליות יוכנסו לכלא, לאחר שהממשלה דרשה להעניש גורמים שיסייעו לכלל הפליטים.

אישור התיקון לחוק ההסתננות הלילה הוא צעד נוסף במאבק הממשלה בתופעה שהחריפה בשנה האחרונה. בחודש שעבר אישרה הממשלה את תוכנית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למלחמה בהסתננות מגבול מצרים לישראל.

על פי התוכנית, ייעשה קיצוץ רוחבי של 2% בכל משרדי הממשלה והתקציב יופנה לכמה צעדים למניעת הסתננות ובהם: השלמת הגדר לאורך גבול ישראל-מצרים בתוך כשנה; הרחבת מתקן הכליאה בסהרונים (כך שיכיל 5,000 שוהים לעומת 2,000 היום); ובניית מתקן הכליאה החדש בסמוך לקיים - שיאכלס 10,000 בני אדם. עלות התוכנית עומדת על 630 מיליון שקלים, בנוסף ל-1.5 מיליארד שקלים שכבר הושקעו בנושא בשנים האחרונות.

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, אמנון כהן, הציג הלילה את החוק בפני המליאה. כהן נימק את הנחיצות בהארכת תקופת החזקתם של המסתננים במשמורת, בכך שחוק הכניסה לישראל כיום מאלץ את המדינה לשחרר את המסתננים כעבור זמן קצר שאינו מאפשר את השלמת הליכי גירושם. "החוק אינו מאפשר החזקה במשמורת למעלה מ-60 ימים, אך נדרש זמן ממושך יותר בשל קשיים בגירושם. הדבר יוצר תמריץ להמשך גל המסתננים לישראל והגברתו", הסביר כהן. לדבריו, "מוצע גם להוסיף לחוק את המנגנונים הנדרשים לשם קיום ביקורת על הגירוש. תיקונים אלה מוצעים כהוראת שעה לתקופה של שלוש שנים במהלכם ייבחנו התיקונים האלה".

"הצעת חוק מסוכנת". חניןשירן גרנות

כהן אמר בדיון כי חברי הוועדה הוסיפו לחוק שורה ארוכה של תיקונים. לדבריו, "הוועדה הכניסה בחוק מספר תיקונים, בהתבסס על הערות שהושמעו במהלך דיוני הוועדה. התיקונים נועדו לאפשר את יישומו של החוק, לצד שמירת זכויות אדם בסיסיות". כך, בין התיקונים הוחלט כי "סמכותו של הממונה על ביקורת הגבולות להורות על שחרורו של מסתנן בתום שלוש שנים לא תוגבל למקרים חריגים בלבד". בנוסף, הוועדה קבעה שמקום המשמורת יהיה טעון אישור של הממשלה, כך שהכליאה תתבצע בתנאים הולמים שלא יהיה בהם כדי לפגוע בבריאותם או בכבודם של הנכלאים.

דב חנין, ממובילי ההתנגדות לחוק, נשא אתמול את אחד הנאומים הארוכים בתולדות הכנסת הנוכחית, במהלכו הציג את הסתייגויותיו מהחוק. במקור אמור היה להמשך נאומו תשע שעות ו-20 דקות, אך לבסוף סוכם שחנין ידבר 100 דקות בלבד. "הצעת החוק הזאת מסוכנת, בלתי מוסרית, בלתי חוקתית במובן המהותי של הדברים, עומדת בניגוד לחוק כבוד האדם וחירותו, סותרת את התחייבויותיה הבינלאומיות של ישראל. הצעת חוק שראוי לכנסת לדחות אותה על פניה". לדבריו, "מנמקי הצעת החוק טוענים שמבקשי המקלט מייצרים מצוקה, קשיים ובעיות בשכונות דרום תל אביב ובאזורים אחרים בהם מרוכזים מבקשי המקלט מאפריקה. אלא שמקורן של הבעיות איננו מבקשי המקלט. מקורן של הבעיות הוא האפליה, המדיניות המתמשכת שדנה את השכונות האלה והתושבים בהן למצוקה, לקיפוח, להזנחה סביבתית, תברואתית וחינוכית. לא האפריקאים הם אויבי תושבי שכונות הדרום בתל אביב. האויבים האמיתיים הם ממשלה מפקירה, אטומה ומרושעת ועירייה מתנכרת. לאלה צריך לבוא בטענות ובדרישות".

לדברי ח"כ נינו אבסדזה (קדימה), "מדובר בחוק אנטי דמוקרטי. אם היום שפכו מים על חבר כנסת, החוק הזה משול לשפיכת בנזין על הדמוקרטיה שלנו. מדובר בחוק אחד מתוך שרשרת חוקים שמכתימים את הדמוקרטיה שלנו ברחבי העולם. החוק הזה מערער את מקומה של ישראל כמדינה שומרת זכויות אדם".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 102
  הצדק בדבריו של דב חנין
 2. 101
  "ביקורת קשה"? של מי? של עיתון "הארץ"... של ארגוני שטנה לישראל הניזונים בכסף זר. או אנחנו או אתם, ננצח אתכם.
 3. 100
  איפה שאר החברי כנסת???????? למה משלמים להם?
 4. 99
  לא להיכנע -- האו'ם מחפש לדלל את אפריקה על חשבון אירופה והמזה'ת- הצפת ישראל בכושים תגמד את הבעיה פלשתינית
 5. 98
  החוק הזה הוא מעט מידי ובא מאוחר מידי... בוז עמוק וגרוני לדנה וילק וחבר מרעיה

  1.לאסוף ולסלק עוד היום את כל מסתנני העבודה המוסלמים מסודן.
  2.למקש מיידית את הגבול הדרומי של ישראל.
  3. להפעיל ללא משוא פנים וללא דיחוי מאסר ממושך בפועל + קנס מפלצתי למי שיעסיק/מעסיק מסתנני עבודה.

 6. 97
  חוק מזעזע וחסר לב!
 7. 96
  פליטים?

  מהיכן יש לפליט אלפי $ לשלם למבריחים, למה הם חוצים את מיצרים גופא כששם
  אין להם סכנה לעבר סיני המסוכנת מאוד עבורם, איך זה שרובם קבוצה הומוגנית גברים בגיל העבודה, פליטים יהיו תמיד גם זקנים נשים וטף.
  אגב באיזה מספר עוצרים?
  אז שלא יעבדו עליכם.

 8. 95
  יש להביא לישראל בדחיפות עוד 2 מיליון פליטים מאפריקה ,אחרת הדמוקרטיה תתמוטט !!!

  וכולם חייבים להצביע למרצ

 9. 94
  וכלחוק ציוני מאוד מאוד אבל מביש כי עכשיוכל פליט יהודי אי שם בעולם יכלא לשלוש שנים ואו יעלה לארץ וזה כמובן טוב ליהודים במדינת ישראל ולדמוגרפיה הציונית
 10. 93
  נזכור ולא נשכח - עאלק

  הכנסת הצביעה בעד כליאת אנשים ללא משפט, בעד הקמת מחנות ריכוז אדירי מימדים בדרום הארץ ובעד הפניית גב והתאכזרות לחיי מבקשי המקלט - וזו המדינה שאמורה לדבר בשמם של שישה מיליון הקורבנות פחחחחחח. בושה וחרפה.

 11. 92
  באפריקה יש מיליונים הרוצים להגר. כמה מהם הצדקנים המגיבים כאן מוכנים לקלוט? לא מספיק שנכשלנו כליל עם ההגירה האתיופית וכעת נצטרך לקלוט אלפי חסרי השכלה? השתגעתם? גרשו כל מהגר בלתי חוקי!
 12. 91
  ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שאומרת שהיא דמוקרטית
 13. 90
  בושה
 14. 89
  חוק חשוב מציאותי וצודק 100% המסתננים הם פצצה מתקתקת שתרסק את מדינת היהודים

  חוק חשוב ביותר ישראל היא לא ארץ מקלט למסתננים הם היו במצרים ושם הם פליטים בישראל הם מסתננים מחפשי עבודה מהגרי עבודה שיש להחזיר אותם ללא דיחוי לארצם מולדתם,

 15. 88
  ישראל בניהולו המושחת של נתניהו מאבדת כיוון. החוקים הטוטאליטריים בנתיים מופנים כלפי זרים אבל בקרוב גם נגד אזרחים מהשורה
 16. 87
  העם היהודי - זמנך עבר

  מי שמחוקק חוק כזה הגיע אל תחתית הדרגה האנושית ואין יותר לו ולמי שהוא מנסה "להגן" עליו זכות קיום.

 17. 86
  חוקים הרבה יותר חמורים קיימים בבריטניה וצרפת, מכלאות למהגרים לא חוקיים קיימים בביטנייה שנים, ובצרפת מענישים קשות את המתנדבים שמסייעים בהגשת ארוחות ולא אין מכלאות אנושיות הם מתגוררים בשום מקום באהלים ללא אמצעים סניטריים, והמדינות האלה לא מוקפות אוויבים כמונו

  רק לפני שנה גורשו מצרפת כ-15 אלף צוענים שחיו בה קרוב ל-20 שנים. צריך לנהוג במהגרים באופן אנושי , ובשום אופן לא לאפשר להם להשאר במדינה. פרט לפליטים שאושרו ע"י נציגיע האו"ם ככאלה.

  1. הלסדום נרצה להדמות?
 18. 85
  עוד רעיון מבריק של הימין. במקום להשקיע בחינוך,נשקיע במסתננים.אוכל,שומרים...
 19. 84
  בג"ץ ידחה את החוק ויוכיח שהוא אוייב מס' אחד של ישראל

  ברק כשר הבטחון אחראי על הכנסת מסתננים והוא מעוניין בהם כעתודה למצביעי שמאל שהולכים ומצטמקים

 20. 83
  אפשר לחייב אותם לענוד תלאי צהוב... ככה נדע לא להעסיק אותם ולא לתת להם כסף
 21. 82
  כנסת ובה חברים קשי לב ורפי שכל

  האם יוכל עונש מאסר להרתיע אדם שחייו וחיי ילדיו תלויים על חוט דק ?
  האסופה העלובה (ראינו אתמול את שופכת המים) שהתכנסה בגבעת רם נוגעת ללב באפסיותה ובטמטום התהומי של עדר מלכחי הישבנים שהתקבץ על פי רצוננו שלנו - נאו פאשיזם כבר אמרנו ?

 22. 81
  ועדת הפנים, לא ועדת החוקה.
 23. 80
  זכרו היטב את כל מהלכי הממשלה הזאת

  ובבחירות הקרובות הצביעו מר"צ

 24. 79
  היום זה הם מחר זה ?!

  ראשית אני סבור שחייבים לנקוט בצעדים לבלימת כניסה בלתי חוקית לארץ אך מכאן עד למאסר ללא משפט המרחק גדול. האמצעי הזה מזכיר תופעות של מאסרים ללא משפט בתקופות אפלות בהיסטוריה ואזכיר רק את ברית המועצות, גרמניה הנאצית, יוון של הקולונלים, צילה, ארגנטינה. החוק הזה מפחיד, היום מסתננים, מחר ערבים ומחרותיים מתנחלים או כל מי שהשלטון יראה בהם מטרד, איפה זה יעצר?

 25. 78
  מדוע התקשורת מסייעת לממשלה באמצעות השימוש הכוזב

  במילה מסתננים שנועדה לייצר פחד וחשש בקרב הציבור כאילו מדובר באויבים שתכלית כניסתם לישראל היא פגיעה בביטחון המדינה ? בשנות החמישים רוב המכונים מסתננים היו פליטים פלסטינים שביקשו לחזור לבתיהם ממנו גורשו במהלך המלחמה. השימוש במילה מסתננים לתיאור פליטים ומהגרי עבודה שחורים מאפריקה המבקשים להיטיב את חייהם נועד לנצל את הרגשות הגזעניים שמפעפעים כאן אצל צאצאיהם של הפליטים היהודים שהקימו להם מדינה. אילו היה מדובר במהגרי עבודה לבני עור מצפון אמריקה או אוסטרליה איש לא היה מעלה על דעתו לנהל מסע הפחדה שכזה ולחוקק חוקים אנטי דמוקרטים שכאלה. מאות אלפי מהגרים לבני עור (ולא יהודים) הגיעו לכאן בגל ההגירה הגדול מרוסיה ואיש לא ביקש לסלקם או לראות בהם איום (וטוב שכך). עוד ייכתבו מחקרים וספרים על האופן שבו מדינת היהודים הפכה למדינה כה גזענית וכה רוויית שנאה לאחר.

 26. 77
  זה מטומטם,זה לא דמוקרטי,ולא יעמוד בשום מבחן משפטי.במקום זאת עדיף ליישם מדיניות גירוש זרים והחמרת הענישה על מעסיקיהם.בנוסף להקמת גדר נורמלית.
 27. 76
  ישראל מדינת גטו ואפרטהייד
 28. 75
  את רשימת המצביעים בעד ונגד בבקשה!
 29. 74
  מדינת ישראל יזמה את אמנת הפליטים בגלל השואה. זו בגידה בכל הקדוש לנו
 30. 73
  "כנסת ישראל" הפכה לכלי בידי שוליים סהרוריים, בזיון אחד גדול. איפה כל חברי הכנסת?
 31. 72
  חוק מצויין !!! כמו בארה"ב , תשאלו את תושבי דרום ת"א וב"ש ועוד רבים

  במידה וכל יפי הנפש הללו היו חיים שם אזיי בטוח הם היו מגיבים אחרת !!!

  חוק זה לאור המצב הינו חובה .

  רב הפליטים הם פליטי עבודה !!!! כל עורכי הדין הזבלים שמנסים לייצר פה מדינה כאילו מתוקנת הם למעשה הקילקול החברתי שלנו !!!

 32. 71
  להפיל את הדיקטטור. בכל מחיר.
 33. 70
  פליטים / מהגרים ? רובם המכריע אינם אלא מסתננים וגנבי-גבול !

  חבל שכאן לא מוסרים אמת או לפחות חלק מהאמת.

  מה לעשות, ובישראל שלטון חוק,
  שאולי לא מוצא חן בעיני פראבדה,
  אבל זה מה שיש


  הבעייה נעוצה בכך שבפראבדה מאמינים ביצירת מדינת-כל-שוהיה,
  מדינה השייכת והמספקת ביטחון חינוך בריאות ושאר ירקות,
  לכל אלו שהצליחו באופן חוקי או עברייני להיכנס אליה.
  יהודים ערבים נוצרים והעיקר כל נידכאי העולם,
  כאן מקומכם,
  ע"פ פראבדה.

 34. 69
  לתגובה 23

  מה? אולי כדאי שתלמד קצת במקום לעשות מעצמך צחוק ברשת. אריתראה נמצאת בסכסוך עם כל הגובלות לה, מלבד זאת, נשיא אריתרירה, אפווארקי רוצח ומתעלל באזרחיו על בסיס יומי, ילדים נשים ומבוגרים. סודאן? שמעת פעם על חבל דארפור, בו מתבצע רצח עם בחמשת השנים האחרונות בהן נהרגו למעלה מחצי מליון אנשים שכל שרצו הוא לשמור על שטחי המרעה שלהם. אין שום קשר לקרן החדשה או לכל שטות אחרת שכתבת פה. מפנה אותך לספרי ההיסטוריה שמתהווים בו בעת שאנו מדברים. אנו לא חדלים לגנות את מדינות העולם שלא נתנו ליהודים מקלט בזמן השואה, ובאיזו זכות?!

 35. 68
  מתביישת
 36. 67
  ביבי מקים מחנה ריכוז בנגב.
 37. 66
  אני מודיעה בזה, שאתן מחסה או סעד למסתנן בהזדמנות הראשונה ואכשיר את המרתף בבניין שלו, עם קיר כפול, למקרה שהמדיניות הזאת תתפשט ותוחל גם על אנשים אחרים המהווים "איום" על המדינה.
  1. תודה לך על ההודעה, פרטיך נרשמו אצלנו ונבקרך בזמן המתאים
 38. 65
  "החוק השנוי במחלוקת"...37:8
 39. 64
  אף לא פליט אחד הגיע ממצרים כמסתנן מאז ומעולם

  הניסיון להציג את מהגרי העבודה המגיעים לישראל כפליטים הוא חמור ביותר.
  אנשים אלו הם לא פליטים, אנשים אלו הם מהגרי עבודה.
  על המדינה לשלוח אותם חזרה למדינות האם שלהם.
  ובמידה והשלום עם המצרים יתקרר ,יש להחזירם למצרים . שהמצרים יטפלו בבעיה זו.

 40. 63
  איפה בדיוק ה"חוק שנוי במחלוקת", במערכת הארץ? כי בכנסת נמצאו רק 8 מתנגדים.
 41. 62
  ומה מציעים דב חנין וחבריו?

  להציף את ישראל הפצפונת במליוני אפריקאים? שמענו רק על ההתנגדויות שלהם לחוק, אך לא שמענו מהם מלה על פיתרון חליפי כלשהו.

 42. 61
  כלומר שישראלי מגיע לארה"ב לעבוד בויזה תייר שישב בכלא שלש שנים בלי משפט כי הוא הסתנן = נתניהו אתה השתגעת?
  1. למסתננים אין ויזה!
  2. בדיוק!

   כשיראלים נתפסים מוכרים בקניונים בארה"ב, מכניסים אותם לכלא ומגרשים אותם. לכל מדינה יש זכות לשמור על ריבונותה ולקבוע מי יכנס אליה

  3. את בעד הפרת חוקי ההגירה לארה"ב? רחמי נתונים לך מראש ולמפרע.
  4. הסתננת לארה"ב ואף אחד לא יודע
 43. 60
  פשוט מאוד: לסייע לפליטים אמיתיים ולסלק את מהגרי העבודה

  יש הבדל בין קבלה סיטונית של מסתננים לבין הקפדה [סוף סוף] בין הרוב הטרמפיסטים למיעוט הפליטים האומללים

 44. 59
  ישראל טיפשה וחבל

  למה ליברמן הגיי ממליץ להביא אותם לכאן מסודן בלי מכנסיים ועכשיו הבדיחה, זה עולה לנו כסף רבותי להביאם לכאן ולשלם דמי חסות ענקיים לאשפזם על חשבוני, אז תסגרו הרמטית את הגבול וחבל

 45. 58
  בזבוז נוראי של כספי משלם המיסים. צריך לבנות מנגון יעיל של גירוש מיידי לחו"ל במקום כליאה

  שתעלה הרבה הרבה יותר כסף ותחייב בניית מנגנונים גדולים וקבועים.

 46. 57
  מדינה טוטאליטרית חסרת אנושיות. בושה ואסון
 47. 56
  אני אכולת בושה
 48. 55
  פאשיסטים!!!

  כמה נורא לקום בבוקר למציאות של מדינה פחות ופחות דמוקרטית כל יום!! איפה הגבול??? ששמו פליטי שואה במחנות כאלה זה היה נורא וכעת גם אנחנו מפנים גבנו לפליטים

  1. אתה לא חכם במיוחד, מה?

   כל מדינה נורמלית שמה בכלא אנשים שחוצים את הגבול ללא אישור.

 49. 54
  מה בדיוק שנוי, ואיפה בדיוק המחלוקת? האם דב חנין זה ה"מחלוקת" או אולי ה"קרן החדשה לישראל" זה

  ה"מחלוקת".

  הבעיה היחידה עם הממשלה הרופסת בתולדות המדינה היא עודף ברברת וחוסר עשיה. כל עשרות אלפי מהגרי העבודה הלא חוקיים הללו היו צריכים כבר מזמן לעשות דרכם בחזרה לארצות מוצאם. כן כן. לארצות מוצאם, כולל סודאן ששורר בה הסכם שלום בין הצפון לדרום, וכולל אריתריאה שאיננה במצב מלחמה למעלה מ - 13 שנים.

  ממשלת ישראל - תפסיקו לחרטט ותתחילו לעבוד !!!

 50. 53
  סבתא שלי ניסתה להגיע לארץ למצוא מקלט

  אחרי מה שעברה על אדמת אאושוויץ המקוללת.
  היא נתפסה ונשלחה למאסר בקפריסין.
  מה ההבדל תגידו לי?

  1. תקראי היסטוריה ואולי תביני !!! ההשוואה דבילית
 51. 52
  'החוק השנוי במחלוקת..' ? למה ? זה שנוי במחלוקת רק בעיני מיעוט שולי והזוי המסתתר אחר מכבסת המילים 'זכויות אדם' להציף את ישראל במהגרי עבודה וחנין/זהבה/זועבי הם דובריה. ומי נותן להם שירותי הגברה בחינם ? 'הארץ' - ניחשתם נכון....
 52. 51
  "החוק השנוי במחלוקת" ? כותרת הידיעה היא השנוייה במחלוקת

  מטבע מהותם חוקים שנויים במחלוקת, מרבית החוקים שנויים במחלוקת, ולכן יש הצבעה. קיום מחלוקת היא חלק בלתי נפרד מהתהליך הדמוקרטי.
  גם חקיקה שהיא לטעמו של כותב הידיעה הייתה בוודאי "במחלוקת".

  1. החוק סותר את אמנת הפליטים שמדינת ישראל היא שיזמה וקידמה באו"ם
 53. 50
  Another day to be ashamed of being Israeli
 54. 49
  חנין (לא זועבי) אוהב אותכם, תושבי דרום תל אביב, אילת וערד. הוא מציע להכפיל בתוך שנתיים את כמות המתיישבים בשכונותיכם, להציע להם דיור חינם בקרטונים, פעילות תרבותית שופעת בקיטונים ובקובעות, וחינוך (רחוב) חינם. על זה הוא יכול לדבר תשע שעות!

  רק מטורף יטיל על כתפי ישראל את הדאגה לכלל אפריקה. יבשת זאת, להזכירכם, מייצרת 40,000 בעיות ביממה.

 55. 48
  איפה עוד 90חברי כנסת? למה אתם מסתתרים תגידו את דעתכם. אולי נשכן את המסתתננים בדירות בצפון תל אביב? שיסתובבו בגורדון ולא בדרום
 56. 47
  ישראל הפכה למדינה דיקטטורה טוטליטרית

  נוסח רוסיה וארגנטינה של שנות השבעים
  עכשיו השלטון הפאשיסטי יוכל להעלים את מתנגדיו ללש משפט
  זכרו קיומה של מדינת ישראל עומד בפני סכנה,על כולם מוטלת החובה לצאת ולהפיל את השלטון המסוכן הזה

  1. וזה טוב. גם אירופה תעשה זאת אם תרצה להישאר בחיים
 57. 46
  מי הח"כים שהתנגדו לחוק? רוצה לדעת מי עדיין שפוי בכנסת הזו. למה רק 8?
  1. הם לא רוצים שנדע כי הם מפחדים מהבוחרים שלהם עצמם המצפים לתמיכה רחבה יותר בחוק
 58. 45
  החוק סביר בהחלט, אבל היה צריך להעביר חוק שיאפשר החזרה מידית למצרים של כל מהגר בלתי חוקי.
 59. 44
  מעניין איך זה ישפיע על בעלי הדירות ?5 שנות מאסר ?הייתי חושב פעמיים.

  לטעמי מעת מידי ומאוחר מידי.בשום מדינה לא היו מאפשרים זרימה כל כך גדולה של פליטים ללא ביקורת .משפחות שלמות .בנוסף כל שבוע מתחתנים ומקימים משפחות לנגד עינינו .יש לשלוח אותם לארצות מוצאם מייד וללא דיחוי.ברגע שהם תוקעים יתד הם יכולים להתרבות תוך עשור ל300-500 אלף ואז הסיפור יהיה שונה.המדינה חייבת לתקוף את הבעייה בכל החזיתות וללא מורא.

 60. 43
  הגיע הזמן

  ויפה שעה קודם

 61. 42
  עוד יום אפל ונורא במדינת ישראל. מדינה של פליטים, ניצולי שואה ורדיפות אחרות, מכניסה לכלא פליטים לשלוש שנים ללא משפט. הפכנו לעם אכזר. ממדוכאים למדכאים.

  אם לא היו מרגישים כאן כל כך 'העם הנבחר', דתית ולאומית, אולי אפשר היה להסתכל קצת על אחרים, למצוא בתוכנו חמלה, ללמוד מהרדיפות כלפינו שלא ניתן אף פעם שיתיחסו כך לאף אחד בעולם. אבל לא - רק אנחנו מעניינים את עצמנו. הלקח היחיד שלמדנו - שזה לא יקרה אף פעם לנו. בושה!!!

  1. ההשוואה לניצולי שואה אווילית בשואה נבנו מפעלים להשמדת יהודים ולמרות זאת ליהודים לא היה לאן להימלט, כיום פליטים שאושרו י"י מועצת האו"ם לפליטים לא מגורשים מהכרות אישית האו"ם מאשר לבודדים מעמד פליטים, כל היתר מהגרי עבודה שמנסים לשפר מצבם הכלכלי , שעלול להרוס את מצבם של העובדים במדינה, שלא לדבר על כך שכולם מגיעים ממדינות מוסלמיות אויבות לנו.
  2. נכון בושה וחרפה וכל זאת במדינה הכי יהודית והכי ציונית שהיתה כאן מאז ומעולם
 62. 41
  בעבר השמאל דאג לאותם עמלים עובדי כפיים, שהיום זרים תופסים מקומות עבודתם, גורמים להורדת השכר וזרים כבשו שכונתם ומערערים את חיי הקהילה.
 63. 40
  מעבר גבולות: ההגירה הבלתי ליגאלית נמשכת ונמשכת כבר שנים ובעיתונות אף לא מילת-רקע אחת על ארצות המקור של מיסתננים/נות אלה. לדוגמא, סנגל היא מוסלימית,אוכלוסית אריתראה היא רק חציה נוצרית וחציה מוסלימית (ומחצי זה באים רוב גונבי הגבול),סודן ללא הדרום הקטן היא מוסלימית,כולל חבל דארפור(הדארפורים בעלי תרבות אפריקנית ולא ערבית,אבל הם מוסלימים כולם). תעזרו למסכינים אבל צריך לחשוב לאיזה מגזר דתי יצטרפו הצאצאים של המיסתננים/ות - הילודה בכלל לא קטנה ובעוד פחות מדור נדבר על מאות אלפים. בס"ה אלה אנשים ממשפחות אפריקניות בעלות אמצעים אשר מוציאים אלפי-אלפי דולרים כדי שיבריחו אותם. לאירופה המערבית קשה היום להסתנן וגם מחזירים אותם משם, אז באים למדינה גמדית שהרוב בה בעל דת לא שלהם ועם מיעוט שבתוכו יש מיעוט של נוצרים.
 64. 39
  בושה וחרפה

  להיות אזרח ישראלי, מדינה פאשיסטית!

 65. 38
  צונמי של גונבי גבולות - קץ מדינת הליבה של הציוויליזציה היהודית. חקיקת מנע - כורח.
  1. ציוויליזציה בישבן שלי. אין כאן דבר כזה כבר מזמן. "ציוויליזציה" שליברמן ונתניהו בין מגיניה אינה ראויה כבר לקיום וכל מעשה "חתרני" נגדה הוא גבורה מוסרית
 66. 37
  למדנו מהשואה לסתום פרצות. שאך יהו...סודני לא יעבור
 67. 36
  איך זה 37 מול 8-"חוקשנויבמחלוקת"? ......
 68. 35
  למה 37 נגד 8 זה שנוי במחלוקת?

  זה רוב מוצק, שרק השוליים הסהרוריים מתנגדים לו.

 69. 34
  מדינת חלם לא יכלו לקבוע מזמן חוק שאומר להחזיר מסתננן הביתה????
 70. 33
  מפחיד. ריח חזק של זמנים אחרים
 71. 32
  הגם חולי נפש-"כלואים בלא משפט" ??! די לסילוף העובדות. די למניפולציות. די לקמפיינים של הקרן החדשה.
  1. כן. גם חולי נפש כלואים ללא משפט. בארה"ב בני אדם המתוייגים כ"חולי נפש" זכאים להליך הוגן ככל אדם אחר, ורק שופט מוסמך לכלוא אותם בבית חולים פסיכיאטרי לאחר שעורך דין מטעמם יצג אותם ונשמעו טענותיהם על ידו. בישראל - כוכב הקופים של אלי ישי וליברמן - פסיכיאטר מחוזי שכלל לא בדק את החשוד ב"מחלת נפש" יכול להורות על כליאתו בשלט רחוק. זה כמובן לא מזיז לך או לאף אחד מהקוראים, כל עוד זה לא אתם או מישהו ממכריכם שנענש ללא סנגור ובית דין רק בשל חשד לאי שפיות, ובתוך כך מופשט מכבודו.
 72. 31
  מהמוצדקים שבחוקים. נקווה שזה לא מאוחר מדי
  1. כן. זה מאוחר מדי. הודות לממשלה עלובה ואימפוטנטית ללא מנהיגות...
  2. הלוואי שזה מאוחר מדי, והעם היודו-גזעני לא ישרוד, כי לא מגיע לו
 73. 30
  את הראשון שצריך להיכנס לכלא זה נתניהו

  אחרי השעה 20.00 אני לא מסתובב באזור תל אביב דרום פחד מוות

  1. איזה שטויות

   אני גרה בלב תחנה מרכזית ולא מפחדת להסתובב בשום שעה.
   אם כבר יש דברים מפחידים - הם לא קשורים לפליטים, אלא לסוחרי הסמים והנשים באזור...

 74. 29
  החוק הוא הכרח מציאות-יש למקש את הגבול עם מצרים כמו שעשינו בגבול לבנון

  ולהערך למהומות והתנגדות למנוע באופן גורף כל אפשרות לתעסוקה.בכוח.זו גורלה של מדינה שכובלת עצמה בסיסמאות נבובות ונותנת לנבלים אפשרות לטמטם מוחה .כל אפריקה קורסת וכבר עכשיו יש 100 אלף פולשים ולא 50 אלף.מה שהרשויות מדווחות זה המסתננים שנרשמו .יש עשרות אלפים שלא נרשמו בכלל.

  1. המשך לתגובה למעלה.... ואז נוריד את הקידומת דמוקרטיה מלפני שם המדינה ונוסיף במקומה רפובליקה כוחנית כמו באפריקה.

   מוקשים נגד אדם??? איפה ובשנות השלושים של איזה מאה אתה חי???

 75. 28
  לדב חנין לא איכפת הוא כלו נגד המדינה ובעד אנושיות לאחרים פעם פלסטינאים פעם זה סודנים, ומנחם בגין ההומניסט התחיל עם הויטנאמיים, כמו שאותי קלטו בשנות הארבעים כך אני רוצה שיקלטו יהודים אחרים , זה יספק מספיק צבע וריח לדב חנין.
  1. אני לא חושב שדב חנין הוא "נגד המדינה", אך להיות נגד מדינה המאשרת חוקים כאלה הוא מעשה מוסרי ממדרגה ראשונה. מדינה כזאת אין לה זכות קיום וכל המתנגד לה מבפנים גיבור ייקרא
 76. 27
  ואנשי סדום רעים וחטאים לה מאוד
 77. 26
  כבר התחלתי לתכנן חדר סודי בבית...

  ואיך לקנות בכמה מכולות כדי שלא יחשדו שאני מחביא

 78. 25
  עוד חוק מטורף מבית היוצר של ממשלת הזדון הלאומית. ממשלה דפוקה שירדה לגמרי מהפסים.
 79. 24
  37 מול 8 - איפוא 120 חברי כנסת? מתחבאים מתחת לכיסא - מתביישים לתת את קולם לעוולה ופוחדים להצביע נגד

  אל תתפלאו שיבואו לעצור אתכם ל-3 שנים ללא משפט

 80. 23
  לא רחוק היום, לפי מגמת החקיקה, וגם אנחנו ניכלא ל3 שנים ורק אחרי שנה יפורסם שמנו, לפי החוק הפשיסטי השני מהיום
 81. 22
  עוד חוק מטומטם

  יופי, גאוני, נראה אותם אוכפים את החוק הזה וממלאים את מתקני הכליאה באלפי פליטים. כמו חוקים פופוליסטים אחרים זה בזבוז זמן לדבר בעדו או נגדו. אף אחד לא באמת חושב שזה יפתור את הבעיה. הדרך היחידה היא להעניש את האנשים (חלאות) שעושים קופה על הפליטים. כנראה שיש יותר מדי כאלה כך שהאינטרס הלאומי הוא שהם ימשיכו להרוויח במקום להציע פתרון אמיתי (גבול אמיתי? קנסות כבדים למעסיקים? וכו').

 82. 21
  לא צריך "מתקן" שיהפוך בכיה לדורות. להתחיל לגרשם מיד לארצותיהם, ולחסום כבר היום את הגבול בגדר תלתלית זמנית (עד להשלמת הגדר הקבועה) ובחטיבה של מג"ב. אחרת, השמאל הקיצוני והח"כים הערביים ירשמו נצחון נוסף בשאיפתם להרוס את מדינת ישראל היהודית.
  1. תודה דוד. הזכרת לי באמת שלפני עשור, בטרם היות הסודנים, שכונת התקווה ושכונת שפירא היו המטופחות, העשירות, והמבוקשות ביותר בעיר.
  2. לאת "שמאלני ששואף להרוס את ישראל", אכן שכונות שפירא ואזור התחנה המרכזית

   לא היו מעולם שכונות מטופחות...אבל זה לא הנושא. 50 אלף מסתננים מארצות עוינות הוא הנושא. פשוט להיות נביא, תוך 5-10 שנים ילדיהם יוולדו וילמדו בבתי-ספר בארץ, בקיצור יהפכו ל"ישראלים" שאתה ואני נממן את לימודיהם והם ממש לא יאבו אותנו ויקראו לנו גזענים ויגרמו לעומס נוסף על מערכות חינוך, בריאות ורווחה קורסות, למה שנממן את זה? כל מדינה בעולם הנאור שולטת על כמות ואיכות המהגרים, וזה מובן מאליו...חוץ מאשר לשמאלנינו יפי-הנפש שרוצים שדווקא אנחנו ה"מעצמה" המוקפת באויבים ברברים שחוזרים על מנטרת האיום בהשמדתנו לבקרים...דווקא אנחנו צריכים להוכיח "מוסריות עליונה". נראה לך? לא לי, לך תתאבד, אל תגרור אותי לשם.

  3. לפני 10 שנים דרום ת"א התחיל בתהליך המכונה ג'נטריפיקציה: צעירים, סטודנטים ורבים אחרים רכשו או שכרו דירות בדרום ת"א, והאזור (היפה במקורו במקומות רבים) התחיל להשתדרג.
 83. 20
  זה תואם את האג'נדה הנוכחית של שלילת זכויות האדם וחרותו.

  אין לי בעייה עם נקיטת צעדים למניעת הסתננות. אין גם פסול בהטלת ענשים כדין לאלה שנכנסים לישראל שלא כחוק. אך מה שמקומם לגבי חקיקה זו זה שלא זו בלבד שהיא מטילה עונש קצוב מינימאלי של 3 שנים ללא התחשבות בנסיבות, אלא כל זה ללא כל איצטלא משפטית ואפילו מראית עין של עשיית צדק. רשימת התנאים בהם אדם צפוי למאסר ללא משפט - כולל צו מעצר אדמיניסטרטיבי - הולכת וגדלה כמעט מדי יום. כיום הקרבנות של שיטה זו הם "רק" ערבים ומסתננים שכמעט אף אחד לא חפץ ביקרם, ויש ביניהם אפילו מעט יהודים שהם ממילא "בוגדים" בעיני תומכי חקיקה מסוג זה. אך לא ירחק היום בו מספר האזרחים היהודיים בקבוצה זו יגדל. זה התערבות בטוחה.

 84. 19
  מזל שאני לא גר בארץ יותר.
 85. 18
  בזמן שמדברים רק על בחירות

  שוכחים זכויות אדם בסיסיות ומנסים בכל הכוח למחוק כל זכר להיותנו מדינה דמוקרטית. המסתננים זו בעייתנו הלאומית? כל הנושא הזה מרגיש לי כמו בדיחה לא מצחיקה. בזמן שחוקים גזענים עוברים על ימין ועל שמאל, בזמן שכל מה שמעניין אתה הדרג הפוליטי אלו הבחירות, שוחים כאן כולם שיש מדינה לנהל, ויש אנשים שנפגעים כתוצאה מכך. אני כבר ממש לא בטוחה שזו ״הארץ״ המובטחת שכולם חלמו עליה

 86. 17
  ההסתננות המסיבית לתוך ישראל גורמת לעליית מחירי השכירות

  2500 מסתננים בחודש, כל חודש, כבר קרוב ל5 שנים. רובם מגיעים ממצרים דרך סיני עד אילת, ערד וכו, ובמיוחד לגוש דן שבו יש מקומות עבודה רבים. הם אינם גרים באהלים, וממה שהם משתכרים כאן, הם מוכנים לשלם יותר דמי שכירות כדי שיסכימו להשכיר להם. כך קורה שאם בעבר זוג ישראלי צעיר היה משלם בממוצע 3000 ש"ח לדירה, כיום בעלי בתים יכולים לקבל מארבעה זרים 6000 ש"ח. והם משלמים בזמן מחשש שיקראו למשטרה. אגב, מספיק שהם גרים חמישה בדירה, כדי שבכל חודש ייגרעו 500 דירות מסך הדירות שעומדות להשכרה רשות אזארחי ישראל, שמשלמים מיסים ומשרתים בצבא.
  וזה עוד לא הכל: כל ישראלי שהיה לו שכל, לקח משכנתא, קנה דירה והשכיר אותה לזרים. כך הוא גם כיסה את המשכנתא וגם נשאר לו עודף. זה גרם לעליית מחירי הדירות ולא רק תעריפי השכרה.

  1. כן, עדיף להאשים את האפריקאים ולא את הריבוי הטבעי הישראלי...

   הם בטח אחראים גם לירידת המפלס של הכנרת וים המלח ולהפסקות החשמל היזומות בקיץ

 87. 16
  זוועה של חוק

  אנשים לא מבינים שככה פותחים עוד פתח ועוד פתח לכירסום בדמוקרטיה עד שיום אחד נתעורר ואנחנו חיים בדיקטטורה שזחלה וגדלה עד שהגיעה לבגרות תודות לחוקים כאלו.במקום לנהוג בחוכמה, לסגור את הגבולות בצורה טובה יותר ולתת לפליטים הקיימים את האפשרות לחיות כאן בכבוד, מעדיפים לנסות פתרונות אינסטנט-פלסטר שבכלל לא מכסים את כמות האנשים שכבר נמצאים כאן. זה יתפוצץ לנו בפנים. ואני מאוד מקווה שזה יתפוצץ בפנים של יוזמי חוקים כגון אלה.

 88. 15
  ומה יקרה אחרי ששישבו בכלא 3 שנים? יקבלו ויזת שהייה או יגורשו לארץ מוצאם?
  1. בעוד 3 שנים זו תהיה ממשלה אחרת...
 89. 14
  חזרנו ל1678

  הביאס קורפוס?!... נתניהו הקים גאונטנמו ישראלי

 90. 13
  לפחות הם עדין מרשים לברוח מכאן
 91. 12
  מתקשה לכתוב תגובה צינית כביקורת

  אני לא חושב שאי פעם מצאתי את עצמי פעור פה, פשוטו כמשמעו, כשקראתי על מדיניות הממשלה וחוקיה. רק הודעת חירום כי מתחילה מלחמה או מותם של רבבות אזרחים יכלה לגרום לי לאותו זעזוע שהכתבה הנ"ל הולידה בי. קשה לי שלא לחשוב על סצנת הפתיחה של 'ממזרים חסרי כבוד'- מי יודע, אולי מחר אני אמצא עצמי מסתכן כפי שדמות האב המוסרית בצרפת של שנות ה40 אשר החביא פליטים יהודים אותם הממשל רדף כאשמים למצב הביש של גרמניה.
  בורוואה שושנה, בורוואה למוסריות.

 92. 11
  הם חלק מעליית מחירי השכירות בתא והגיע הזמן לגרשם
  1. איזה שטויות!
  2. וכשהם יעזבו למתקן הכליאה בעיית מחירי השכירות תסתיים? בהעדר פליטים ורגולציה בעלי הדירות יגלו את החמלה שבהם לפתע? בעלי נכסים לא ידגרו על הקרקעות שלהם כדי להעלות את ערכם? קבלנים לא יבנו מגדלי יוקרה ופאר חסרי דירות ברות השגה לזוגות צעירים? ואווו, על כל זה אחראים הפליטים?
 93. 10
  למה לא לכתוב מי הצביע נגד ומי בעד? איזה מפלגות נגד ואיזה בעד?
  1. מסכים

   לא עלה בידי עד רגע זה להשיג רשימה שמית - מאותות הזמן

 94. 9
  חוצפה!! "למרות הביקורת הקשה",השמאלנית,הרוב הימני-לאומי העביר הצעת חוק!!
  1. מה גורם לאדם לבלות שעות רבות מיומו באתר אינטרנט שיש לו הזדהות אפסית עם תכניו, כותביו, ורוב קוראיו?
  2. Money...
  3. אבל מה גורם לו לכנות את עצמו "נאור"???
 95. 8
  כותרת שקרית!! פליטים לא ייכלאו,אלא רק מסתננים!!
  1. פליט מסתנן או מהגר כולם יכלאו. לא הבנת ואני לא מתפלא על כך.

   יכלאו ללא משפט. מתי בדיוק תוכח פליטותם ועל-ידי מי אם לא יהיה משפט? כיצד יזורז תהליך הבדיקה? החוק רק אומר תקופת משמורת של שלוש שנים. מי יכול לדאוג לזכויותיו בתנאים אלה? אתה "הנאור" תדאג לכך?

  2. מציאות שקרית!! משרד הפנים לא מוכן לעיין בבקשות ה"מסתננים" ולברר האם פליטים או מהגרי עבודה. עד שלא יעשה כן אסור לישראל מתוקף אמנת הפליטים לגרש אותם. לכן, כל אותם מסתננים כפי שהגדיר אותם שר הפנים אינם אלא פליטים שלא עיינו בבקשה שלהם עדיין ולכן מעמדם אינו מוסדר
 96. 7
  ?Years of incarceration without trial? Where's this democracy heading?
  1. shut up-- they don't want to leave on their own
 97. 6
  לא למדנו מהעבר שלנו (שואה + ירידה מצריימה לשבור רעב)

  זה חוק מטורלל שעני מקווה שיפסל בבג"ץ.
  איך אנחנו נראים בעולם? חרפה!
  למה לא הקימו גבול מייד איך ששלטון מובארק נפל, וגם לפני שנפל.
  מי שהתיר סחר בנשים, סמים, וכד' מקבל הצפה של אפריקאים.
  הממשלה הזו כשלה והיא מחוקקת חוק לא חוקתי כמוכת הסטריה.
  פשוט בושה!

 98. 5
  חוק מזיק ולא יעיל. מבטיח פנסיון מלא ל 3 שנים על חשבון משלם המיסים לכל מסתנן. האטרקטיביות של ישראל רק תגדל עקב כך.

  אבל ידוע שההיגיון של הח'כים הוא דבר הכי לא הגיוני, וחוק זה רק מוכיח זאת.

 99. 4
  שמונה מתנגדים?!!!

  על מה בדיוק חברי הכנסת מקבלים שכר? איך יכול להיות שבתקופה כל כך חשוכה ומסוכנת רק שמונה חברי אופוזיציה נמצאים במליאה בעת ההצבעה על החוק? גם לשמאל המדולדל שלנו יש יותר משמונה אצבעות ואני חושב שמגיע לנו דין וחשבון מכל אחד ואחת שבחרו לבלות את זמנם במקום אחר, או לא דאגו להיות עירניים מספיק לקראת מחטפים.
  תתחילו להפנים: אנחנו נמצאים במלחמה על הדמוקרטיה, ואסור להירדם בשמירה!

 100. 3
  בושה וכלימה
 101. 2
  הבאנו מיליון "יהודים" לדמוקרטיה, אבל לא הצלחנו להביא...
 102. 1
  העיקר שאלי ישי וחבריו מעסיקי העבדים ימשיכו לגרוף צ'קים שמנים. במקום לחוקק חוק שמסדיר את יחסה של יראל לפליטים בונים פה מחנות ריכוז