דו"ח אירופי: ישראל מבצעת טרנספר כפוי בפלסטינים

האיחוד האירופי אימץ את המלצות הדו"ח העוסק בשטחי C וקורא בין השאר לפעול לשינוי מדיניות ישראל, ולהעמיק את התמיכה בפלסטינים

האיחוד האירופי החליט באחרונה לפעול לשינוי מדיניותה של ישראל בשטח C ולהעמיק את מעורבותו בסיוע לאוכלוסייה הפלסטינית ולרשות באזור זה. ההחלטה התקבלה על סמך דו"ח שנמסר לאיחוד מראשי הנציגויות האירופיות בירושלים וברמאללה.

לפי הדו"ח הפנימי, אם מדיניות ישראל בשטח C לא תיעצר או תשונה, ייעלם הסיכוי לפתרון שתי המדינות בגבולות 1967. "המיוחד בדו"ח זה הוא שכולנו שותפים לו ומסכימים על ניסוחיו", אמר היום (חמישי) ל"הארץ" דיפלומט אירופי. הוא הוסיף כי "לממשלות באירופה יש מגוון עמדות לגבי המצב - כשהולנד מייצגת צד אחד, מאוד פרו-ישראלי, ואירלנד את הצד השני - אבל על מסמך זה הסכימו כולם. ישראל תמיד אומרת שבאירופה יש לה אויבות אבל גם חברות. ואנחנו אומרים: גם החברות חושבות כך לגבי המצב בשטח C".

חלקו העובדתי של הדו"ח מציין כי תוצאות המדיניות הישראלית בשטח C המהווה 62% משטח הגדה המערבית, הן "טרנספר כפוי של האוכלוסייה הילידה". לפי הדו"ח, בשל מדיניות ישראל, רק 5.8% מהאוכלוסייה הפלסטינית בגדה המערבית, המונה כ-150 אלף בני אדם חיים בשטח C. בבקעת הירדן, ש-90% משטחה שייכים לשטח C - מספר התושבים הוא 56,000 מתוכם 70% חיים ביריחו, המוגדרת כשטח A. נתונים אלו בולטים במיוחד מאחר והדו"ח מציין כי לפני 1967 חיו בבקעת הירדן בין 200 אלף ל-320 אלף פלסטינים.

בית ספר שנבנה מפח בכפר ג'יהלין אלכס ליבק

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ב-2011 החליטו ראשי הנציגויות האירופיות להתמקד בשטח C ולא רק במצב בירושלים המזרחית, כפי שעשו בשנים האחרונות וזהו הדו"ח הראשון המשותף שלהם בנושא. לדברי הדיפלומט "הדו"ח נוצר מתוך תחושה של דחיפות ונועד לשקף אותה".

בנוסף לצעדים הנדרשים מהאיחוד האירופי בהיבט הפוליטי, הדו"ח מציע גם להעמיק את המעורבות בתוכניות סיוע שונות שיחזקו את כושר העמידה של האוכלוסייה הפלסטינית מול המדיניות הישראלית. אופן וקצב יישום ההמלצות שאומצו תלוי עכשיו בבריסל, אך להערכת דיפלומט אירופי אחר - אין מדובר בפעולות דראסטיות ודרמטיות אלא הדרגתיות ואיטיות.

מחצבות בשטח Cאלכס ליבק

המסמך, שכותרתו "שטח C ובניית המדינה הפלסטינית", אינו מותח ביקורת רק על ישראל אלא גם על הרשות הפלסטינית, שלא הקדישה תשומת לב מספיקה לשטח סי בתוכניותיה הלאומיות. "תוכנית הרפורמה והפיתוח הפלסטינית של 2008-2010 כמעט ולא לקחה את שטח C בחשבון, ולא נתנה המלצות איך להתמודד עם צרכי התושבים. באותה מידה, התוכנית החדשה לפיתוח (שנים 2011-2013) אינה מבהירה כיצד הפלסטינים מעוניינים להתמודד עם שטח C, קו התפר ומזרח ירושלים".

עם זאת, המסמך מציין שבתוכנית הדו-שנתית שחיבר ראש הממשלה הפלסטינית, סלאם פיאד, לבניית מוסדות המדינה, היו פרויקטים לפיתוח תשתיות בשטח C, ושמימושם של רבים לא הסתייע משום שישראל מנעה את ביצועם, למרות מאמצי הקווארטט, האיחוד האירופי ואחרים.

המסמך בן 16 העמודים מתאר בחלקו הגדול את המצב הפיסי והחוקי השורר בשטח C; מדיניות תכנון ישראלית המעודדת בניית התנחלויות ומונעת בנייה פלסטינית, הריסות בתים שבלית ברירה נבנו בלא אישורים, מניעת פיתוח תשתיות, מגבלות תנועה, מניעת גישה למים ולאוצרות טבע ועוד. הנתונים המוצגים בו נסמכים על דו"חות שוטפים, מפורטים וגלויים שחיברו בשנתיים האחרונות ארגוני או"ם שונים, ארגוני פיתוח בינלאומיים והבנק העולמי, ובהם התריעו הן על ההידרדרות במצבה של האוכלוסייה והן על ההשלכות השליליות על הכלכלה הפלסטינית.

ההחלטה של ראשי הנציגויות האירופיות, כגוף אחד, להתמקד בשטח C היא המשך ישיר לפעילות ציבורית מואצת של ארגוני זכויות אדם וארגוני פיתוח פלסטיניים ובינלאומיים. אלו הבחינו שבשל האיסורים והמגבלות הישראליות על פיתוח בשטח C, המדינות התורמות נטו פחות ופחות להפנות מכספיהן לפרויקטים באזור זה, והתמקדו בשטחי A ו-B. פעילים פלסטינים האשימו במפורש את המדינות התורמות בשיתוף פעולה ביודעין עם המדיניות הישראלית של יצירת מובלעות פלסטיניות מנותקות.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 41
  לפני 1967 חיו בבקעת הירדן בין 200 אלף ל-320 אלף פלסטינים

  זה שקר!
  בשטח הזה לא יכלו להיתגורר יותר מ 30 אלף, פשוט אין מספיק מים בכל הבארות ובורות הניקוז, ומקורות עדיין לא היו באזור זה :-)
  אם רוצים לדבר שטויות לפחות שיהיה לזה אחיזה כל שהיא במציאות
  ועכשיו יבוא הבור התורן ויגיד אבל יש את הירדן, אך הפלא ופלא אין ולא היה שום ישוב לגדות הירדן או קרוב לו חוץ מ6 כפרים קטנים של 3-5 משפחות פלאחים

 2. 40
  בביקעה היו מחנות פליטים עד 67 באדיבות הירדנים ישראל ישבה אותם בגדה המערבית

  אז זה טרנספר אצל הארופים , הם רוצים להחזיר את הפליטים לביקעה

  אם הם ימשיכו יש סיכוי שזה יקרה , חלקם לא יהיו אותם פליטים אבל בנים של

 3. 39
  את מה שאתם סובלים אנחנו לא רוצים הפלסטינים למדינות ערב או לאירופה
 4. 38
  כיום ישראל היא בירת האפרטאיד והניצול
 5. 37
  עדיף לאירופאים להתמקד בסוריה ואירו
 6. 36
  ההתנחלויות יהיו מקלט למליוני ישראלים שיברחו מהפצצה האירנית. אמאל"ה!
 7. 35
  הטרנספר מציל את הפלסטינים מהפצצה האירנית שעדיין לא קיימת
 8. 34
  למה שישראל תעשה טרנספר ועדיין תיתן למטורנספרים להמשיך לחיות כאן? מה הגיוני בדיוק בדבריהם?
 9. 33
  אם המצב היה הפוך וממשלת ימין של מדינה זרה הייתה אומרת שיש לשנות את מדיניות ישראל... מה הייתם עושים מזה כאן. אני כבר רואה את מיטב אמני ישראל נרתמים למשימה הלאומית על הגנת תורה מסזאן.
 10. 32
  האחרונים שיש להם זכות דיבור,,האירופאים עוד לא קיבלו את העונש שלהם על שליחת יהודים למשרפות בורא עולם עוד לא סלח ולא שכח להם,,העונש בקרוב,"ושמתי את ירושלים סף רעל לכל העמים"ב-2012 !!!
  1. עוד דוס שוטה שמדבר כביכול עם בורא עולם בסלולארי כל בוקר. נביאי השקר היו תמיד אסונם של היהודים והמתנחבלים אינם אלא גילגולם של קנאי בית שני והשבתאים. מי שישתה את קובעת הרעל יהיו תושבי ירושלים - בדיוק כמו ששתו אותה בימי ירמיהו הנביא שהוטל לבור הטיט ובימי יוחנן בן זכאי שהוצא אל מחוץ לעיר המטורללים כגון המלמד שלעיל כשהוא מחופש למת...

   עוד דוס שוטה שמדבר כביכול עם בורא עולם בסלולארי כל בוקר. נביאי השקר היו תמיד אסונם של היהודים והמתנחבלים אינם אלא גילגולם של קנאי בית שני והשבתאים. מי שישתה את קובעת הרעל יהיו תושבי ירושלים - בדיוק כמו ששתו אותה בימי ירמיהו הנביא שהוטל לבור הטיט ובימי יוחנן בן זכאי שהוצא אל מחוץ לעיר המטורללים כגון המלמד שלעיל כשהוא מחופש למת...

  2. איפה היה בורא עולםבזמן השואה? אדיוט
 11. 31
  כדאי רק לזכור ש"האיחוד האירופי" זה גוף מנוכר ושנוא בעיני רוב תושבי יבשת אירופה.

  הישראלי התמים עוד עלול שהביטוי "האיחוד האירופי" מתייחס לכלל מדינות אירופה, ועוד בקונסנזוס. אבל זה ממש לא כך. זה גוף נפרד, ועמדותיו נפרדות ואף מנוגדות לאלו של רוב ממשלות אירופה. גם לא ברור כמה זמן הוא עתיד להחזיק מעמד.

 12. 30
  למה ללכת סחור סחור---אירופה מאשימה את ישראל בביצוע פשעי מלחמה (טרנספר של אוכלוסיה)
 13. 29
  זה בגלל לא נכון, ישראל לא מבצעת טרנספר כפוי, אף אחד לא כופה עליה לבצע טרנספר, בישראל יש יהודים חופשיים שמבצעים דברים מרצון
 14. 28
  ה"סוד" הידוע לכל - ישראל ממשיכה בגרוש ערבים
  1. עדיף לגרש את חתרני השמאל הקיצוני,לפני שמגרשים כל פלשתינאי
 15. 27
  "דו"ח מציין כי לפני 1967 חיו בבקעת הירדן בין 200 אלף ל-320 אלף פלסטינים"

  הים אותו ים, הערבים אותם ערבים, הארופאים אותם שקרנים אנטישמים. למה הם אינם מפרטים את הישובים של "200 אלף ל-320 אלף פלסטינים" בבקעת הירדן? יש בסביבה מספיק אנשים ששרתו בבקעה ב1968 וזוכרים מה באמת היה שם.

  1. שוב אנטישמים

   לא נמאס לך כבר?

   כבשת? כבשת

   סיפחת? לא

   אז תחזיר, חלאס לשחק אותה הקוזאק הנגזל

  2. I am wondering that too
  3. "להחזיר" אפשר רק לממלכת ירדן. אבל מה לשמאלן ולעובדות...
 16. 26
  כן ירבו! הלוואי וכל יום נשמע כאלה חדשות טובות. תענוג!

  תענוג לשמוע שהאוכלוסייה המכונה בטעות "פלשתינים", מתהדה בשטח לאט לאט - מתוך רצונה בלבד. חוסר התשתיות וחוסר ההשקעה של הערבים בעצמם, מכריחה אותם לצאת מהשטחים ולברוח. וזה מצוין.
  על ישראל לספח לאלתר את כל שטחי C ולהתחיל להתיישב שם וליצור רצף טריטוריאלי.

  הערבים יוכלו לקבל אוטונומיה בשטחי A.
  זאת אומרת - אחרי שהם יפסיקו לנסות לטבוח בנו ולבצע רצח עם. אנחנו נחכה ונמשיך לבונת עד אז.

  1. אוטונומיה זה מה שיהיה בסוף במקרה הטוב מבחינת הערבים אם ישכילו לקבלו בזמן
 17. 25
  אירופה מנסה להמשיך מה שהיטלר התחיל.
 18. 24
  אם כבר בטרנספרים עסקינן: ישראל מבצעת טרנספר ליהודים.
 19. 23
  אל לנו להתפלא

  שיש לנו כל כך הרבה אויבים מבית מה הפלא שיש אויבים מבחוץ ?
  מאחל לכל שמאלני מחלות קשות וייסורים קשים כל החיים. כל מילה שלכם גבתה חיי אדם נתתם לפלסטינטים תקוות שווא והם תירגמו את זה לפיגועים.
  חבל שבפיגועים האלה אתם לא נהרגתם תחזרו לאירופה יעשו לכם שואה מס' 2 יא אשכנזים בתבחתים

 20. 22
  לא הוגן שישראל היא דו לאומית, ואילו שטחי הרשות-הומוגניים
 21. 21
  מעניין מה דעת האיחוד האירופי האנטישמי ודעת דוברי השמאל הקיצוני האנטי ישראלי בישראל, על הטרנספר שביצעו הפלשתינאים המוסלמים לפלשתינאים הנוצרים,תושבי בית לחם,שהפכה מעיר בעלת רוב נוצרי,לעיר בעלת מיעוט נוצרי?

  ומעניין אם התגובה הזו תעבור...

 22. 20
  ישראל הופכת יותר ויותר לגרמניה הנאצית.
  1. גרמניה הנאצית לא התיימרה להיות "הדמוקרטיה היחידה.." אבל גם לה היה "הצבא הכי מוסרי בעולם".
 23. 19
  עכשיו נזכרים?! הטיהור האתני בגדה נמשך עשרות שנים
 24. 18
  מעניין מה דעת האיחוד האירופי האנטישמי ודעת דוברי השמאל הקיצוני האנטי ישראלי בישראל, על הטרנספר שביצעו הפלשתינאים המוסלמים לפלשתינאים הנוצרים,תושבי בית לחם,שהפכה מעיר בעלת רוב נוצרי,לעיר בעלת מיעוט נוצרי?
 25. 17
  חשבתי שיש מו"מ ישיר
 26. 16
  התשובה שום אמקראי לא מקבל כסף מהאיחוד האירופי ולא יעז לעשות מה שעושים ארגוני הכביכול זכויות אדם, בהלשנה על חיילים פרסום שקרים, ללא הסתכנות בהעמדה לדין. ראינו מה הם מעולללים לחיל שמסר חומר לויקליקס, ללא משפט ללא הבאה לפני שופט כלוא בצינוק שנה וחצי
 27. 15
  אז מה את אומרת?
 28. 14
  תפסיקו לפרסם כתבות שמעודדות פרו פלסטינים.

  תתחילו לכתוב על כיבושי אנגליה שעד היום אינה נותנת עצמאות או מחזירה שטחים כבושים. לנו יש סיבה ביטחונית שמלווה אותנו מקום המדינה ובלעדיה גם עיתון הארץ לא היה קיים וסביר להניח שרבים מהכתבים והעורכים הותיקים היו נהרגים מפעולות טרור של הפלסטיניים אז אולי פשוט תדבקו במציאות ומאשר בצד שפוגע באדמה שעליה אתם חיים.

 29. 13
  טוב שנזכרו עכשיו בטרנספר הנעשה בשטחי C בגדה ,נזכרו קצט מאוחר מידי ,ועדיין לא עושים...להבדיל אלף אלפי הבדלות מזכיר לי את תקופת מלה"ע ה2 ,ומתי נזכרו באסוננו הגדול באותה מלחמה -השואה!,כאשר היה מאוחר מידי....כך גם יקרה עכשיו.....???
 30. 12
  דו"ח יהודי :האורפיים ביצעו טרנספר כפוי ביהוידים לישראל וממשיכים בגירוש
 31. 11
  שמתם-לב שהמילה "אוסלו" לא מופיעה בכלל. האם האירופאים החליטו להפר את הסכמי אוסלו .. ?
 32. 10
  מדינת ביבים וליברמנים מה ציפינו שיקרה??
 33. 9
  הכותרת מנותקת מהדוח

  גם אם ישראל מבצעת טרנספר כפוי בפלסטינים זה לא המוקד של הדוח המתואר. המוקד של הדוח הוא עתיד שטחי C ושאלת השאלות העומדת בליבו היא: האם עתידם של שטחי C ייקבעו בהסכם מדיני או שמא הם ייקבעו על ידי פעולות הלכה-למעשה בשטח. נכון להיום מדינת ישראל, אשר מצהירה באופן רשמי שעתידם של שטחי C צריכים להקבע במשא ומתן, קובעת דה-פקטו מציאות בשטח אשר תשפיע על המתווה של גבולות עתידיים. מה שעולה מהדוח הנוכחי של האיחוד האירופי הוא שאירופה מסרבת לקבל את המדיניות הדו-פרצופית של ישראל ולמעשה תתחיל לתמוך בצעדים דה-פקטו מצד הפלסטינים. זה מהלך פוליטי מעניין כי המסר הוא, שגם אירופה מתחילה להתייאש מהמסלול המדיני הפורמלי ולהבין שכנראה המציאות בשטח תקבע בסופו של דבר את הגבולות יותר מהכל.

  1. תודה שיישרת את הדרוש יישור בתוך כל הזום שעמירה עושה על הדוח. מדהים כמה היא מנפחת דברים מעבר לכל פרופורציה.
  2. ובדיוק בגלל זה הכותרת נכונה

   אם המסקנה העיקרית היא שישראל קובעת דה-פקטו את גורלם של השטחים האלה ואם הממצא המרכזי שמוביל למסקנה הזו היא שזה נעשה על ידי טרנספר כפוי, אז לב-ליבו של הדו"ח הוא הטרנספר הכפוי.

 34. 8
  גברת הס, אסור "לטרנספר" ערבים. רק יהודים מותר לגרש מביתם.

  אכן, חוש צדק מפותח יש לך. מעניין למה "ארגוני זכויות אזרח" למיניהם לא מוחים על היחס המיוחד שמקבלים פליטי 1948, שהם פליטים לנצח, ושהפליטות שלהם גם עוברת בירושה. כל מיליוני הפליטים מכל המלחמות במאה הקודמת כבר מזמן יושבו בארצות שקלטו אותם, רק ה"פלסטינים" ממשיכים להיות פליטים, וארצות ערב מפלות את "אחיהן" פליטי ארץ ישראל ולא מוכנים לקלוט אותם.

  1. יצחק,מה אתה רוצה מעמירה הס?! גם נתניהו "הימני" חושב כך!! וגם מנחם בגין ואריאל שרון...
  2. פשששש... באיזו מהירות עברה התגובה הזו את הצנזורה...
 35. 7
  עמירה הס מתנגדת לפתרון שתי המדינות ותומכת

  בפתרון של מדינה אחת דולאומית.אפשר היה לצפות שהס תשמח על כך שהתנהלות ישראל סוגרת את האפשרות לפתרון של שתי מדינות - שהרי זו תקוותה של עמירה הס.האירופאים לא מבינים שהפלסטינים מאסו ברעיון של מדינה עצמאית זעירה בקווי 67 וגם ליברמן ונתניהו לא רוצים בפתרון שתי המדינות כך ששני הצדדים הולכים בעיניים פקוחות אל המדינה הדולאומית ובא לציון גואל.

 36. 6
  במיליםן פשוטות, אין כל בעיה דמוגרפית בהחלת החוק הישראלי על שטחי C שבהם יש גם רוב יהודי מובהק, ואם השמאל ממשיך להתנגד לכך, המסקנה הבלתי נמנעת ששמאל זה הוא אנטי ישראלי ואנטי ציוני...
 37. 5
  עמירה לא רק קוראת דו"חות שהיא מפברקת, היא גם התחילה לכתוב את הדו"חות האלה. האיחוד האירופי מדבר על "טרנספר כפול" רק בדמיון הפרו-חמאסי של הגברת.
  1. לא רק שאתה שקרן, אתה גם טיפש
  2. לא ציניקןהאלא פשוט טיפש וגם גם גס רוח

   אבל תגובה כזו בניגוד לקודמת לא יפרסמו "ניקיון הלשון" בעיתון "תרבותי"

 38. 4
  מתלהמי הימין יכולים לחגוג על "האנטישמיות האירופית".אבל המסר של האיחוד האירופי מכוון ללשכת ראש הממשלה - ושם מבינים היטב את משמעותו:

  האיחוד האירופי הבהיר לממשלת ישראל כי שטחי C אינם חלק ממדינת ישראל - אלא חלק בלתי נפרד מהשטחים הכבושים בגדה המערבית.
  הסימון C נגזר מהסכמי אוסלו - ונועד לציין את השלביות של העברת השטחים למדינה הפלסטינית שתוקם שם.
  בסיום התהליך : כל שטחי C כמו גם שטח A ושטח B יועברו למדינה הפלסטינית. חוץ מ"אתרים צבאיים ספיציפיים" - כלומר שטחים מוגבלים בהקפם של בסיסים צבאיים , ולא "אזורי בטחון" נרחבים ולא "גושי התנחלויות" כפי שמספרים לנו דוברי לשכת ראש הממשלה. צריך רק לקרוא את הטקסטים של הסכמי אוסלו. שלמרבה הצער של חוגי הימין - הם עדין בתוקף.

  1. אכן, "חוגי הימין" צריכים לפעול להדחת נתניהו,לקקן השמאל הבזוי,הפועל כדי לרצות את האנטישמיות האירופית ואת הלתרנות השמאלנית
  2. סיפוח שטחי C יבהיר לאירופאים שתמיכתם החד צדדית בפלשניתים לא תרמה מאום לפלשניתים
  3. קרא טקסט: "הסכם אוסלו מת" שנית: מת! הבנת? . מה שיקבע זה המצב בפועל בשטח, ולכן האיחוד האירופי אינו יכול לעשות הרבה. ההתנחלויות קיימות, בתים לערבים לא יוכלו לבנות בלי אישור, והם יוכלו רק להדפיס מאמרים כאילו חכמים. למרבה צערך, כמובן.
  4. הסכם אוסלו פג תוקף במאי 1999
 39. 3
  לעצור את האפרטהייד היהודי-ציוני. או מדינה אחת לכולם או שתי מדינות!!!!!!!!!1
  1. לעצור את שיתוף הפעולה של השמאל הקיצוני עם האוייב הפלשתינאי,כפי שהייתה עושה כל מדינה נורמלית,נגד חתרנות פנימית
  2. שתי מדינות - זו שלנו זו גם כן
  3. Maybe two countries

   but you idiot Yehuda need to understand that there is no way Israel go back to 1967 borders. . one good solution will be if you can get lost and move your domicile to Nablus. You should not live in Israel.

 40. 2
  קשקוש במיץ. אין שום טרנספר. רק שעכשיו יבואו תומכי הטרנספר ויאמרו שאם כבר מתייחסים אלינו כטרנספריסטים אז למה לא לבצע זאת הלכה למעשה
 41. 1
  עוד מעט ה-EU יאמץ הגז הישראלי ואז...