נתניהו: איראן מתחילה "להתקפל" בעקבות הסנקציות

לדברי ראש הממשלה, הכלכלה האיראנית מתחילה לגלות סימני לחץ: "בפעם הראשונה אני רואה את איראן מתנדנדת", אמר

ראש הממשלה בנימין נתניהו סבור כי הסנקציות הכבדות שמוטלות על איראן עובדות. בראיון לעיתון האוסטרלי "The Weekend Australian" אמר נתניהו כי איראן מתחילה "להתקפל" בגלל השילוב של הסנקציות הכבדות והאיום לפעולה צבאית נגד מתקני הגרעין שלה.

"הלחץ הבינלאומי עובד והכלכלה האיראנית מתחילה לגלות סימני לחץ", אמר נתניהו. "בפעם הראשונה אני רואה את איראן מתנדנדת בגלל הסנקציות ובמיוחד בגלל החשש להטלת סנקציות נגד הבנק המרכזי שלה. אם בנוסף לסנקציות תהיה אמירה של הקהילה הבינלאומית ובראשה ארה"ב, כי במידה והן ייכשלו תהיה פעולה צבאית כדי לעצור את איראן מלהשיג נשק גרעיני, ייתכן שהיא תשקול מחדש את תוכנית הגרעין. אין טעם לאכול חצץ אם אתה יודע שיעצרו אותך בכל מקרה".

עשו לנו לייק וקבלו את העדכונים והכתבות של "הארץ" אל הפייסבוק שלכם

נתניהו ציין בראיון כי "איראן מנסה להגניב את תוכנית הגרעין שלה אל מתחת לקרקע". הוא הדגיש כי הסכנה הגדולה ביותר לאנושות הינה אם נשק גרעיני ייפול לידי משטר איסלאמי קיצוני או שמשטר איסלאמי קיצוני יצליח להשיג נשק גרעיני. "זה יקרה אם הטאליבאן ישתלטו על פקיסטן או אם איראן תשיג פצצת אטום", ציין. "זו תהיה קטסטרופה לשלום העולמי ולאספקת הנפט העולמית ולשלומן של מדינות רבות, בראש ובראשונה המדינה שלי אבל גם הרבה מדינות אחרות".

אתמול (חמישי) הסכימה איראן לראשונה לדון בהאשמות שהיא מפתחת בחשאי נשק גרעיני, אחרי שסירבה לעשות זאת במשך שנים - כך מסרו שני דיפלומטים לסוכנות הידיעות אי-פי. לדברי המקורות, הנושא יעמוד במוקד הדיונים בביקורם של בכירי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בטהראן ב-28 בינואר.

תרגיל של חיל הים האיראני סמוך להורמוז, בתחילת החודשרויטרס

נשיא ארצות הברית ברק אובמה העביר באחרונה מסר להנהגה האיראנית באמצעות ערוץ חשאי, לפיו סגירת מצרי הורמוז תהווה חציית "קו אדום", ותגרור תגובה אמריקאית; כך דיווח היום ה"ניו יורק טיימס", שציטט גורמים בממשל אובמה. עם זאת, הגורמים נמנעו מלפרט אודות ערוץ התקשורת והאם התקבל מענה מהשלטונות בטהראן.

חששם של האמריקאים גובר נוכח האיומים על סגירת המיצרים, דרכם עוברת כחמישית מהנפט בעולם. על פי אחד התרחישים מהם חוששים קצינים בצבא ארה"ב, קצינים זוטרים בחיל הים האיראני עלולים לחסום את המיצרים על דעת עצמם וליצור פרובוקציה שתביא לפרוץ המשבר.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 13
  ישראל מתנדנדת בתוך סחרחרת מטורפת של ממשלת הביבים וברבניהו מתעורר להלעיט אותנו לפתע מחינטרושי מוחו?
 2. 12
  נתניהו מזהיר בראיון מפני "נפילת" נשק גרעיני לידי ממשלה של פונדמנטליסטים - ונותן כדוגמה את השתלטות הטאליבאן על פקיסטאן.

  במקום אחר לגמרי ובספירה של עולם התיאטרון: לפני מספר שנים העלה הקאמרי הצגה פרי עטו של מתי גולן: סיפור המעשה הדמיוני - רמטכ"ל מש"ס ודימונה.

 3. 11
  בינתיים,היחיד שמתקפל ומתרפס באיזור שלנו זהו נתניהו הרופס,לקקן השמאל.
 4. 10
  אז למה אתה מחכה סופרקקר, רוץ להצטלם.
 5. 9
  צריך לשלוח את נתניהו לגמילה מסמי ההזיות שהוא לוקח.
 6. 8
  דיסאינפורמציה והשהיה נוספת של האיראנים. הם קונים עוד זמן מהמושיטים של הלחי השנייה

  דיסאינפורמציה והשהיה נוספת של האיראנים. הם קונים עוד זמן מהמושיטים של הלחי השנייה

 7. 7
  אתה ביבי כבר תדאג שהוא לא יתקפל הרי אין כמו לסמם עם עם איום חיצוני על מנת להמשיך להסית את תשומת ליבו מהאיומים הפנימיים שמתעללים בו נכון?
 8. 6
  ובתרגום לנמוכי המצח: "אובאמה דיבר איתי אתמול ..."

  "הוא אסר עלי לתקוף באיראן, והצהיר מפורשות שאם אעז לעשות זאת - הוא יעצור את כל הסיוע הבטחוני לישראל ובנוסף יפעיל עלינו סנקציות"

  "התקשרתי לאקוניס ושאלתי אותו מה עושים. אקוניס אמר שזה מאד פשוט: צריך להגיד שהיתה שיחה טובה עם אובאמה, שהסנקציות נגד איראן עובדות, ולכן אין צורך לתקוף אותה צבאית".  מאד פשוט.

 9. 5
  ?What kind of stories Netanyahu is trying to sell us

  The Iranian nuke program have to be wipe out of the face of the earth, there is and there will be no other option, any excuse not to do so will match the excuse giving by the world to the actions of the world against hitler, Prime Minister Netanyahu wake up , Israelis are not stupid, don't fall into the trap President Obama is putting for you, Act, with no mercy against the Iranian NUKE program

 10. 4
  הנידון: מוסקבה- טהראן- ירושלים

  נכשל ניסיון לעיצוב דעת הקהל האירני/ הטהראני ומאמצי "האופוזיציה" המקומית ( אנו יודעים מי תומך בה). לא הושגה הצלחה בהשפעה מבפנים. גם שיטות מבצעיות/ ממוקדות לא יניבו תוצאה ארוכת טווח. שילוב כוחות צבאיים ישראל וארה"ב להשגת מטרות/ מלחמה לטווח ארוך אפשרי רק בנסיבות קיצוניות והרסניות לשלום הציבור הישראלי.
  בישראל גרים כחצי מיליון עולים מרוסיה בעלי אזרחות כפולה וכמיליון מחבר העמים. בהפגנות במוסקבה שהתקיימו לאחרונה השתתפו כ-300 אלף "מתנגדי פוטין" וזאת לאור הבחירות הקרובות. השאלה כיצד ניתן לרתום את הקהל "הרוסי" הישראלי למטרה המשותפת לכולנו- לשנות את סדר העדיפויות במוסקבה? 500 אלף כנגד 300 אלף - הרעיון העיקרי הוא אם פוטין ירצה לנטרל את ה-300 אלף הוא צריך את התמיכה של ה-500 אלף שיצביעו בעדו בתנאי אם לא יתמוך בתכניות של טהראן. כולי תקווה כי הקוראים הנכבדים והיקרים ידונו ויגיבו, מעניינת מאוד דעתכם בנידון. תודה

  1. חשיבה איסלמית לא רציונלית איראן בכיס של רוסיה עד הנקודה
  2. 500,000 זה לא הרבה

   ברוסיה גרים מעל 100,000,000 איש. מה זה 500,000? זו טיפה בים. אם ליברמן יביא 5000,000 פוטין יביא 5,0000,000 ושלום על ישראל (ורוסיה). תבינו כולכם שישראל אולי מעצמת היי טק אבל היא לא מעצמה כלכלית או צבאית והיא לו קובעת לארה"ב או לרוסיה מה לעשות ואיך לקיים בחירות. לחשוב כך זו שחצנות לשמה.

 11. 3
  ביבי הקשקשן. עוד לא למד את תבונת השתיקה
 12. 2
  היחיד שמתקפל סידרתית זה ההזוי נתניהו ...
 13. 1
  אז הוא אמר; מישהו מקשיב לו?