דיווח: סוכני מוסד התחזו לאנשי CIA כדי לגייס טרוריסטים לפעול באיראן

לפי מסמכים של הביון האמריקאי ישראל גייסה פעילים בארגון ג'ונדאללה לביצוע פעולות חבלה. ארה"ב רתחה וצמצמה את שיתוף הפעולה המודיעיני

סוכני מוסד התחזו לאנשי CIA והשתמשו בדרכונים אמריקאים ללא אישור כדי לגייס פעילי טרור פקיסטאנים לביצוע פיגועים וחיסולים בשטח איראן. העיתונאי מארק פרי חשף הערב באתר "פוריין פוליסי" את המבצע שהוציא לפועל המוסד בשנים 2007-2008, מאחורי גבה של ממשלת ארה"ב, ושגרם לנשיא לשעבר ג'ורג' בוש להתפוצץ מרוב כעס.

פרי מצטט בכתבה שורה של אנשי מודיעין אמריקאים, חלקם פרשו מן השירות ואחרים עדיין בתפקיד, עמם שוחח בשנה וחצי האחרונות. אחד מהם טען כי אנשי המוסד "שלפו דולרים, נופפו בדרכונים אמריקאים והתחזו לאנשי CIA כאשר ניסו לגייס פעילים בארגון הטרור "ג'ונדאללה" שפועל משטח פקיסטאן. מדובר בארגון סוני שביצע שורה של פיגועי התאבדות באיראן בהם נרצחו אזרחים רבים.

לפי הדיווח, נסיונות הגיוס התבצעו בלונדון וכשהתגלו הם הכו בתדהמה בכירים בקהיליית המודיעין האמריקאית. "זה מדהים לגלות מה הישראלים חשבו שיוכלו לעשות מבלי להיתפס", צוטט קצין מודיעין אמריקאי בכתבה. "פעולות הגיוס שלהם היו כמעט גלויות ולא הזיז להם מה אנחנו חושבים על זה".

פיגוע בו נהרגו 5 בכירים במשמרות המהפכה ב-2009 שבוצע בידי ג'ונדאללהאי–פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות לפייסבוק שלכם

פרי מצטט בכיר לשעבר בסוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, ה-CIA, שציין כי מידע על הפעילות הישראלית הועבר לצמרת קהיליית המודיעין האמריקאית ומשם לבית הלבן. "בוש התפוצץ מכעס כשתדרכו אותו על כך", צוטט קצין מודיעין אמריקאי. "הבית הלבן חשש שהפעילות הישראלית מסכנת אמריקאים. היה שיתוף פעולה מודיעיני עם ישראל בנושא איראן, אבל כאן היה משהו שונה. אנחנו לא מתעסקים עם התנקשויות בבכירים איראנים או עם הרג אזרחים איראנים".

בכתבה מציין פרי כי ממשל בוש המשיך לעסוק בפרשה עד סוף כהונתו. לדבריו, הפעילות הישראלית העמידה בסכנה את היחסים הרגישים ממילא עם פקיסטאן. האיראנים הפעילו לחץ כבד על פקיסטאן לבלום את פעילות ארגון "ג'ונדאללה" בשטחם.

אחד מקציני המודיעין שהתראיינו לכתבה ציין כי בכירים בממשל אמרו שהם "יורידו את הכפפות בכל הנוגע לישראל", אולם בסופו של דבר ארה"ב לא עשתה דבר בשל "רפיון פוליטי". לדבריו, "היה קל יותר לא לעשות כלום מאשר לנענע את הספינה". הוא הוסיף כי בתוך צוות היועצים של הנשיא היה ויכוח בין אלה שתמכו בישראל וטענו כי "אויבו של אויבי הוא ידידי", ובין אלה ששאלו "לצד מי החברה האלה (הישראלים, ב"ר) בכלל?".

על פי הכתבה, הוויכוח נפתר רק כאשר הנשיא אובמה נכנס לבית הלבן והורה לצמצם בצורה דרמטית את שיתוף הפעולה המודיעיני עם ישראל בכל הנוגע לאיראן. עקב כך נאלץ ה-CIA לעצור שורה של מבצעי איסוף מודיעין באיראן. בנובמבר 2010 אף החליטה מחלקת המדינה להכריז על "ג'ונדאללה" כארגון טרור. מאז הוראתו הראשונית של אובמה, ניתן אישור מחודש לקהיליית המודיעין האמריקאית לשתף פעולה עם ישראל בנושא האיראני, אבל רק במבצעים בעלי אופי טכני ולא בפעילויות מבצעיות חשאיות נגד מתקני הגרעין או נגד בכירים איראנים.

פרי הדגיש בכתבה כי קיים כעס רב במודיעין האמריקאי כלפי ישראל בעקבות אותו מבצע ב-2007-2008. "זה היה טפשי ומסוכן", אמר קצין מודיעין אמריקאי שצוטט בכתבה. "ישראל צריכה לעבוד איתנו ולא נגדנו. אם הם רוצים לשפוך דם שישפכו את הדם שלהם ולא את שלנו. הם אמורים להיות נכס אסטרטגי. אבל נחש מה? יש הרבה אנשים חשובים שלא חושבים שזה המצב".

ב-CIA, בבית הלבן ובישראל לא הסכימו להגיב לתוכן הכתבה, למרות פניות שהועברו בטרם פורסמה.

ביום רביעי פרסם העיתון הצרפתי לה פיגארו כי המוסד מגייס סוכנים בשטח העצמאי למחצה של כורדיסטאן שבצפון עיראק, ומאמן אותם לבצע התנקשויות במדעני הגרעין ולחבל במתקנים הקשורים לתוכנית הגרעין או תוכנית הטילים של איראן

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 37
  האמת של ה-CIA היא שהם מרגלים אחרינו, נראה כי קבלו תמריץ משלטון אובמה להוכיח שאנחנו בני ברית מסוכנים, לעומת ה"לויאליות" של מדינות ערב
 2. 36
  אגוטריפ ישראלי שובר שיאים

  ברור שישראל היא המדינה היחידה שמנצלת בלי בושה את המטרייה האמריקנית כדי להפוך את הדוד סם למשרת ועבד של מלכות ישראל .. אם מישהו זוכר את התבטאות הרב עובדיה בפני פוליטיקאים מהימין הרי כל מטרת קיומם של הגויים בעולם היא לשרת את העם הקדוש בארץ הקדושה..כך בערך זכור לי.. ומאחר וביבייהו מקשיב לרבנים שמטיפים למשיחיות הרי אין ספק שהידיעה חושפת רק קצה קרחון..

 3. 35
  כמו שטיפחו בעבר את החיזבללה בלבנון ואת החמאס ...
 4. 34
  האם הכותב רומז שיש לשפוט את אולמרט גם על חבלה ביחסי ישראל-ארהב?
 5. 33
  המוסר הישראלי הכפול במיטבו...

  זה טרוריזם רק כשאחרים עושים את זה.

 6. 32
  טיל אחד של כיפת ברזל עולה 50K דולר עלות הפיתוח עוד מאות מיליוני דולרים . בשביל להוריד פח ששווה 100 שקל. במקום לבזבזב מילונים עך התגוננות צריך להבעיר את עזה להרוג את כל החמאס כולל כולם גם יותר זול גם יותר אפקטיבי גם מרתיע . א
  1. נאה דרשת - רק שקוראים לזה ''רצח עם'' בדיוק כמו ארועי השואה שעד היום אתם לא מפסיקים להתבכיין עליהם.
 7. 31
  כי בתחבולות תעשה לך מלחמה
 8. 30
  מעניין מי בעל העניין לפרסם כתבות משמיצות שכאלו

  לפי שאני מבין העיתונאי אינו מאוהדי ישראל ולא אתפלא באם יש מי שממן את הטלת הרפש.
  מפליא שעיתון רציני נכנס להטלת רפש בלתי מבוססת.
  מעניין מי עומד מאחורי הפרסומים.
  דבר אחד די ברור אין פה אהבת ישראל רבה.
  מעניין אם התגובה תפורסם.

 9. 29
  נו באמת !

  האם אותם "בכירים" לשעבר הציגו איזושהי הוכחה לשטויות שהם מספרים? משהו? אני למשל יכול לטעון, כמו שעשו המצרים, שאנשינו גייסו את הכרישים בים בזהות אמריקאית כדי ללמד אותם להצמיד מטעני חבלה בנמלי איראן. תביאו הוכחה ואז נדבר. ולא יזיק גם לכל המגיבים להאמין קצת גם למוסד.

 10. 28
  אובמה מתגלה כסוכן טרור בבית-הלבן ?

  רוב פעולותיו של הטמבל הזה מתבררות כשרשרת טעויות,
  אשר ננקטו לא מתוך "חוסר-ניסיון" אלא מתוך איסטרטגיה ויוזמה מדינית מחושבת לאורך שנים (כן, עוד לפני מינויו למשרת הנשיא בקדנציה אומללה זו).

  אובמה סוכן כוחות הרשע ?
  או סתם טמבל אמריקאי טיפוסי ?

  אחרי קלינטון שעצם עיניו מהסכנה האיסטרטגית של הטרור,
  ואחרי בוש האב חמום המזג, פיל בחנות חרסינה,
  יושב אדם מאותו סוג של טמבלים אמריקאים וקודח במרץ חורים בספינה האמריקאית,
  ומים רבים חודרים לספינת-השוטים השוקעת...

 11. 27
  הכת השלטת מתנהגת כמאפיה סיצליאנית

  ביחסים בינלאומיים מתארים התנהגות זו כטירור של מדינה.
  מי שמשלה את עצמו כי צעדים אלה יעצרו את גרעון אירן טועה ,הוא רק חושף את האזרח הקטן לפעולות תגובה של האירנים.
  הכת השלטת מסוכנת לישראל יותר מהגרעין האירני באם בכלל הוא קיים

 12. 26
  אם זה נכון, זה פשע בל יכופר במונחי ביון בינ״ל

  ולמגיב הגאון שכתב ש״אם אין ברירה אז אין ברירה״, תגיד, יש משהו בכלל בעולם שהביטחוניסטים יעשו ואתה תגיד עליו שהוא לא בסדר, או שמבחינתך יתנקשו במלכת אנגליה עם דרכון מזויף של אובמה, ואתה עדיין תמחא כפיים? יש תעוזה, ויש להשתין מהמקפצה בענק.

 13. 25
  ישראל מדינת טרור. טרור בינלאומי. יש לטפל בישראל בהתאם.
 14. 24
  מה שמצחיק אותי זה שמסתבר שהCIA מגייסים מספיק טרוריסטים פקיסטאנים

  בשביל שהמוסד יצליח לגנוב חלק מהם...

 15. 23
  במילה אחת: שטויות במיץ אריות. נימוק בגוף ההודעה

  על פניו נראה כתחבולה לא מתוחכמת במיוחד שמטרתה חרחור ריב אצל היריב. אם תקראו היטב מצויין במפורש שאנשי המוסד אפילומלא ניסו להסתיר את החלפת הזהות ולכאורה התנהגו ברשלנות. מכאן שהמסקנה שדווקא האירנים הם אלו שביימו את כל העניין ועל מנת שאף אחד לא יפסס הם עשו זאת בפרהסיה. ההסטוריה רצופה טקטיקות מהסוג הזה.עע ״עסק הביש״

 16. 22
  CIA

  אנשי הביון מאמריקה ממש בתולות שתמיד אומרות אמת.

 17. 21
  אתם יודעים מי זה מרק פרי ?

  מרק פרי הוא הסניגור הפלסטיני בארצות הברית, מין סאיב עריקאת אמריקני. הוא היה יועצו של יאסר ערפאת מ 1989 ועד מותו ב 2004. אני רואה חדשות כאן בניו יורק ואף אחד לא מדבר על השטויות שהוא כותב. אי אפשר לבדוק את המקורות שלו, לדעתי הוא מקשקש, ועושה ביג דיל מכלום. התפקיד שלו מרק פרי זה לשכנע אמריקאים שישראל היא הבעיה של העולם, והוא מחפש הוכחות בנרות... 

 18. 20
  יכול להיות שהחזירו לאמריקאים ולנו במומבאי 2008
 19. 19
  תמיד אנחנו צרכים לצאת ז......
  1. למה לא?
  2. "בעתונים מתחרים לפחות ציינו שהמאמר הגיע ממארק פרי שהיה יועצו של ערפאת."
 20. 18
  צריך להבין שהמטרה של ישראל אינה לפגוע ביכולת הצבאית של איראן אלא לגרום לה לעשות משהו שיהיה תירוץ לפתיחה במלחמה!
  1. רק פגם גנטי יכול לייצר שנאה חולנית כזו למדינת ישראל,אצל שמאלנים מעוותים מסוגו של יוסי.

   מעניין אם התגובה הזו תעבור את הצנזורה

  2. שטויות , ההפך הוא הנכון ישראל מנסה למנוע מלחמה

   ישראל רוצה אך ורק לעצור את הגרעין האיראני וזה הכל ולכן פוגעת (לכאורה) במדענים ובמחשבים באיראן.
   ישראל לא רוצה מלחמה ובוודאי לא צריכה תירוץ לפתוח במלחמה מספיק לשמוע את אחמדינצ'אד מאיים וזה תירוץ נהדר .

 21. 17
  כמה שביבי הולך לחטוף אחרי שאובמה ייבחר מחדש
  1. מנבאי הצונאמי של ספטמבר מכים שנית...
  2. כמה שאובמה הולך לחטוף אחרי שביבי ייבחר מחדש..
  3. עתה מרוצה שביבי יחטוף ואיפה אתה בנורווגייה? אחרי מה שעשה למוברק והתנהלותו בסוריה לא נהיה מופתעים משום מעשה נבזי שלו.
 22. 16
  נו טוב, אם זה היה תלוי באמריקאים לאסד הייתה היום כבר פצצה. חוץ מזה, במקום להסתכסך עם בני ברית יותר טוב שהאמריקאים ידאגו למלטים החמקנים שלהם.
 23. 15
  חחח... תותחים.

  "אנחנו לא מתעסקים עם התנקשויות בבכירים איראנים או עם הרג אזרחים איראנים".
  פחחח.... מבחינת הסיאיאי אפגני, פקיסטני, איראני, הכל אותו הדבר ואם איזה חשוד מתארח בחתונה המזלט יוריד את כל האורחים בלי למצמצ ואח"כ יבואו הנייבי סילס וישתינו על הגופות.

 24. 14
  הים אותו הים והביבי אותו הביבי, מלאך חבלה מסוכן לעצמו ולאחרים (יצחק שמיר)
  1. כיון שהכתבה עוסקת ב-2007 (אולמרט). אתה מתלונן שביבי לא עושה אותו דבר?
 25. 13
  אז גם ישראל תומכת בטרוריסטים
 26. 12
  לקשור את הכלב
 27. 11
  Israeli arrogance

  Why am I NOT surprised? Dagan is a very dangerous man

  1. "בעתונים מתחרים לפחות ציינו שהמאמר הגיע ממארק פרי שהיה יועצו של ערפאת."
 28. 10
  כשאין ברירה אז אין ברירה...
 29. 9
  כשאין ברירה אז אין ברירה...
  1. המטרה מקדשת את האמצעים.

   .

 30. 8
  כל טמבל יודע.......

  שסוכנויות ביון לרוב מגייסות משאבים תחת זהות של ארגוני ביון אחרים. אין לי ספק שה CIA גייסה יהודים (או אפילו ישראלים) עוברה באמתלא שהם פועלים עבור המוסד.

 31. 7
  לא מסכים עם הפעולות, אבל

  לא מסכים עם הפעולות, לא ברמה המוסרית (פגיעה באזרחים שלא פגעו בנו), לא ברמה האסטרטגית (מבצעים כאלו בהכרח ייגרמו לרחוב האיראני לתמוך בכל מדיניות נגד ישראל של ההנהגה, ואפילו אם אי פעם תהיה שם הפיכה חילונית,ישראל שורפת גשרים) ולא ברמה הדיפלומטית (לעצבן את ארה"ב זה טמטום). אבל - במידה רבה, בזכות תמיכתם ארוכת השנים בפעולות כאלו כנגדנו, יש תחושה חזקה שהאירנים הרוויחו את הפיגועים ביושר. מה שנקרא - מטומטם אבל מספק... 

 32. 6
  אובמה לקראת בחירות

  מה עובר לישראל בראש? להשלים עם גרעין איראני? לתת מכה ואת השאר יעשו האמריקאים שהנשיא שלהם חייב את הקולות היהודיים. הוא לא מספיק מטורף בשביל לנטוש את ישראל

 33. 5
  תרגום אפשרי: מעורבות הסי אי איי בהתנקשויות באיראן התגלתה, והם מנסים (בתיאום?) להפיל הכל על ישראל... תוך שיתוף פעולה נלהב של התקשורת הישראלית, כמובן - הרי עיתונאי ישראל כבר לא יודעים מה לומר מרוב שהם שונאים, מתעבים, סולדים ונגעלים מהמדינה בה הם נאלצים לחיות. היו מתים לעבור לברלין, רק מה, לא רוצים אותם שם.

  תרגום אפשרי: מעורבות הסי אי איי בהתנקשויות באיראן התגלתה, והם מנסים (בתיאום?) להפיל הכל על ישראל... תוך שיתוף פעולה נלהב של התקשורת הישראלית, כמובן - הרי עיתונאי ישראל כבר לא יודעים מה לומר מרוב שהם שונאים, מתעבים, סולדים ונגעלים מהמדינה בה הם נאלצים לחיות. היו מתים לעבור לברלין, רק מה, לא רוצים אותם שם.

 34. 4
  קשקוש גמור,התחזנו לאבוריג'ינים ממוצא אוסרן-הונגרים,והסוכנים שגוייסו היו פאקים אפרו אפגנים.
 35. 3
  הטוען היה יועץ של ערפאת במשך שנים רבות, עד מותו. Just saying.
 36. 2
  תעוזה או טימטום?

  צריך לחשוב...רחוק!

  1. Timtum as always.
 37. 1
  במה קשורה הכתבה לפטרת ציפורניים?