גורם ממלכתי בכיר: סיפור התחזות סוכני המוסד לאנשי סי-איי-אי הוא "קשקוש"

הגורם המעורה היטב בקהילת המודיעין דחה מכל וכל את הדיווח ב"פוריין פוליסי": אם זה היה נכון, ארה"ב היתה מכריזה על דגן "אישיות בלתי רצויה"

הדיווח אתמול באתר האינטרנט של כתב-העת "פוריין פוליסי", כאילו שליחי המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים הופיעו במסווה של אנשי הסי-איי-אי והשתמשו בדרכונים אמריקאים כדי לגייס טרוריסטים מוסלמים לפיגועים באיראן הוא "קשקוש מוחלט", לדבריו של גורם ממלכתי בכיר בישראל.

הגורם המוסמך, המעורה היטב בפעילות קהילת המודיעין בכלל והמוסד בפרט, הגיב באופן בלתי-רשמי על מאמר מאת מרק פרי באתר "פוריין פוליסי". כותרת המשנה שתימצתה את טענות פרי היתה, "סידרת מיזכרים של הסי-איי-אי מתארת כיצד סוכני המוסד התחזו למרגלים אמריקאים כדי לגייס חברים באירגון הטרור ג'ונדלה כדי שיילחמו את מלחמתם החשאית [של הישראלים] נגד איראן".

פרי ייחס את גרסתו לבכירים לשעבר בסי-איי-אי, מתקופת מימשל ג'ורג' וו' בוש. הוא לא נקב בשמותיהם, אך איזכר שניים מאנשי צמרת הסי-איי-אי, סטיב קאפס ומייקל סוליק, כמי ש"דיווחים מהשטח" בנושא זה הגיעו גם אליהם. לפי גירסת פרי, הדיווחים הכעיסו את הסי-איי-אי ועוררו מחלוקת בדרג העליון של מימשל בוש.

פרי, תומך מוצהר בעניין הערבי, דיווח לפני כשנתיים על דאגתו של מי שהיה אז מפקד סנטקו"ם, פיקוד המרכז של הצבא האמריקאי, מפני השפעתו של סיכסוך ישראל-ערב על המדינות המוסלמיות הנמצאות בתחום אחריותו של סנטקו"ם. המפקד, גנרל דייוויד פטראוס, הוא עתה ראש הסי-איי-אי.

ישראל נמנעת בדרך כלל מפירסום תגובות מכחישות על דיווחים המייחסים למוסד מעורבות באירועים שונים. ההגיון שבהימנעות זו הוא שחריגה ממנה עלולה לאותת אישור שבשתיקה במקרים אחרים. לעתים יש גם יתרונות הרתעתיים בדיווחים שהקשר בינם לבין המציאות זעום או אפסי.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות שלנו ישירות אליכם

ואולם, בעקבות פירסום טענותיו של פרי, בסמיכות לגינוי האמריקאי הרשמי להתנקשות במדען הגרעין האיראני מוסטפה אחמדי-רושאן, בשבוע שעבר, מיהרו גורמים ממלכתיים בישראל להגיב בהכחשה מוחלטת.

החשש הוא שהותרת גירסת פרי ללא כל תגובה תחדש משקעים מתקופת פרשת פולארד, כאשר "הלשכה לקשרי מדע" (לק"ם) במשרד הביטחון הפעילה את ג'ונתן פולארד כמרגל יהודי בשכר במודיעין חיל-הים האמריקאי, בניגוד לאיסורים על ריגול ישראלי בארה"ב. המוסד, המקיים מגעי-עבודה קבועים עם הסי-איי-אי ומחזיק בנציגות רשמית בוושינגטון, ציית לאיסורים אלה ומתנגד לסיכון הרפתקני של יחסיו עם קהילת המודיעין האמריקאית.

מאמרו של פרי הציג מעין מהדורה אמריקאית של פרשת ההתנקשות במחמוד אל-מבחוח בדובאי, לפני שנתיים. משטרת דובאי, שהאשימה את המוסד בהתנקשות, טענה שאנשיו השתמשו בדרכונים של אוסטרליה ומדינות במערב אירופה. משרדי-החוץ של מדינות אלה מחו על השימוש בדרכוניהן ויחסיהן עם ישראל נעכרו לזמן-מה.

הגורם הממלכתי הבכיר, שהגיב על מאמרו של פרי, אמר כי אילו היה שמץ של אמת בטענות שהובאו בו, היה ראש המוסד בשנים האמורות, האלוף במילואים מאיר דגן, מוכרז בפועל אישיות בלתי-רצויה בארה"ב ו"רגלו של דגן לא היתה דורכת שוב בוושינגטון".

בפרשת פולארד התעקש ממשל רייגן, בלחץ מערכות הביטחון והמודיעין, לא רק להביא לסיום שירותם הביטחוני של ראש הלק"ם רפי איתן ומי שגייס את פולארד ונפגש איתו, אלוף-מישנה אביאם סלע מחיל-האוויר, אלא גם להקפיא את קשריו עם הרמטכ"ל, רב-אלוף משה לוי, ומפקד חיל-האוויר, עמוס לפידות, בטענה שהיה עליהם למנוע מסלע להשתתף בהפעלת מרגל בתוככי המערכת האמריקאית.

מאיר דגןתומר אפלבאום

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 14
  גם האמירה שמוזכרת בכתה ויוחסה לפטראוס בזמנו הוכחשה על ידו לחלוטין, הדיווחים של פרי אמינים כמו דיווחים של ערבים
 2. 13
  Tr

  Its time to Free Jonathan Pollard לשחרר את יהונתן פולרד לאלתר

 3. 12
  אז מה מיהרתם,הארץ, לפרסם את המידע כאמיתי לחלוטין? אמינות היא שם המשחק
 4. 11
  אל תשכחו לרגע שאובמה הוא חתן פרס נובל לשלום.
 5. 10
  בשביל מה צריכים המחבלים ישראלים לגייס מוסלמים ? אין לזה שום שחל בכלל.
 6. 9
  Obama is Muslim, let's not forget it
 7. 8
  ארגון אנטי ישראלי

  הסי איי איי ארגון אנטי ישראלי ואנטי יהודי, זה דבר ידוע. רבים שם חושבים שישראל היא נטל על ארה"ב. יש לארגון אינטרס להפיץ מידע כזה שמעמיד את ישראל באור גרוע.

 8. 7
  חופש ביטוי הוא דבר נהדר ,שזה לא בא על חשבון ביטחון המדינה.

  ברגע שחופש הביטוי גובר על ביטחון המדינה אכלנו אותה , ויש אנשים שעדיף שיסתמו ת' פה שלהם.

 9. 6
  עכשיו אני בטוח יותר שאלה האמריקאים שמחסלים את המדענים....

  מנסים להפיל את זה עלינו....בתור מתחזים.

 10. 5
  התנהלות אובמה מאשרת את כל מה שכתבתי כאן בתגובותי בשנים האחרונות.

  אין ספק שהוא אוייב ערמומי ורק מנצל את היהודים וישראל לצורכיו הפרטיים. מטרתו להיות הכליף הראשון של כליפות איסלמית עולמית. עוזריו: תורכיה האחים המוסלמים במצרים ואולי בסוף התהליך - איראן. כשאצלנו יבינו את המציאות יהיה מאוחרמדי. זו תכונה יהודית מאוד שהתבטאה בזמן שלטון הנאצים.

 11. 4
  מישהו יכול להסביר את המינוח "גיוס טרוריסטים"?

  מתכוונים פשוט לסוכנים שעושים עבורם חיסולים? ממתי מחסלי טרוריסטים נקראים טרוריסטים? אם זו הכוונה, אפשר להבין למה שעיתונאות ערבית תשתמש במינוחים אלה, אבל למה שאנחנו נתמוך בזה במינוח שמערער את ההצדקה המוסרית של פעולותינו?

  1. אנסה להסביר, נראה אם תצליח להבין.

   טרוריסט הוא לא "כל מי שלא חושב כמוך" או "כל מי שעושה משהו שאתה מפרש כפוגע בך". טרוריסט הוא מי שמבצע פעילות טרור, כלומר, פעילות המטילה טרור. פיצוץ אוטובוס במרכז עיר. הפצצה ממטוס במרכז עיר. מאסר מתנגדים פוליטים. כל אלה פעולות שמטרתן להפיל טרור (כלומר פחד) על אוכלוסיה.
   פיצוץ של מכונית במרכז עיר הוא פעולת טרור. אולי היא מועילה לאינטרסים שלנו, הישראלים. אולי היא אפילו בוצעה על ידינו. ועדיין, זוהי פעולת טרור.

  2. עניין של הגדרה משפטית. כמו ש-PKK טרוריסטים
 12. 3
  מה יש להגיב? מה אזרחים מהשורה מבינים בנוגע לקשרים בין סוכנויות ביון שונות בעולם?
 13. 2
  כשהאמריקאים בונים קואליציה הם מתרחקים כביכול מישראל

  כך נקט בוש האב לפני יצירת קואליציה צבאית במלחמת המפרץ הראשונה.
  כך נוקט אובאמה היום כשהוא רוצה לגייס קואליציה כלכלית לקראת הגברת הסנקציות.

 14. 1
  גורם ממלכתי בכיר הבקיא בענייני המוסד...חחחחח...מעניין מי זה?