מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

עבדאללה: המו"מ מתקדם בצעדי תינוק

מלך ירדן המארח את סבב השיחות האחרון הודה בראיון לוושינגטון פוסט כי חלה התקדמות מעטה בלבד. "ישראל תצטרך להחליט: אפרטהייד או דמוקרטיה"

מלך ירדן עבדאללה השני העניק ראיון לעיתון "וושינגטון פוסט" שפורסם היום (שלישי), בו אמר כי "אנחנו שומעים הרבה מילים מישראל לגבי שלום, אבל בשטח אנחנו רואים משהו אחר לגמרי. כדי להתגבר על הבעיות הישראלים יצטרכו לתרום בנושא ההתנחלויות, כדי לאפשר הגעה לבסיס משותף רחב מספיק. אם נגדיר את נושא הגבולות, משמעות הדבר שנפתור גם את סוגיית ההתנחלויות, ואז ניתן לעבור מיד לדיון על סוגיות הביטחון".

עבדאללה ציין שבשיחות בין ישראל לפלסטינים שהתקיימו בירדן בשבועות האחרונים היתה התקדמות מעטה בלבד. "התקדמנו בצעדי תינוק", אמר המלך שייפגש היום עם הנשיא אובמה בבית הלבן. "אני זהיר לגבי האמירה שאני חש אופטימיות זהירה".

המלך ציין כי השיחות היו "טובות וקשות" אבל נתנו הזדמנות לשני הצדדים "להתחיל להתמסר אחד עם השני" כדי להכין את הקרקע לשיחות רציניות יותר. המלך הדגיש כי שני הצדדים מעוניינים לצאת מהמבוי הסתום ולהגיע למו"מ ישיר. "כולנו מודעים לעמדות שבהן הם התבצרו, אבל אני סבור שיש נכונות לשני הצדדים להתקדם. אלה צעדי תינוק קטנים ואנחנו רק בהתחלה".

עבדאללה ונתניהו בארמון המלך בדצמבר
עבדאללה ונתניהו בארמון המלך בדצמבר. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

המלך הוסיף: "יש הרבה אנשים שמסתכלים על השיחות הללו בצורה שלילית. התשובה שלי להם היא שעדיף שישראל והפלסטינים ידברו אלה עם אלה. זה עדיף מכלום. מי שמכיר את האזור יודע כמה זה חשוב".

לדברי המלך, תוצאות הבחירות לפרלמנט במצרים שכנעו כמה בכירים ישראלים שההשלכות של עיכוב תהליך השלום יהיו מזיקות בטווח הארוך. "ככל שהישראלים ימשיכו לשחק בלבעוט את הכדור הזה רחוק, כך הם יהיו בסכנה גדולה יותר לאבד בעתיד את מה שהם חושבים שהיא ישראל האידיאלית". המלך הוסיף כי "במוקדם או במאוחר נחצה את הקו שאחריו פתרון שתי המדינות לא יהיה אפשרי יותר ואז תישאר רק האפשרות של מדינה אחת ואז מדברים על או אפרטהייד או דמוקרטיה".

המלך ציין כי הוא מודע לכך שהזמן אינו בשל להצגת יוזמת שלום אמריקאית בגלל הבחירות הקרבות לנשיאות ארה"ב. "איננו יכולים לצפות מהאמריקאים להטיל כעת את מלוא כובד משקלם, אלא אם כן תהיה לנו חבילה מגובשת מספיק שתאפשר תוצאה שניתן לצפות אותה מראש. מי שצריך להרים את רוב המשקל זה אנחנו, לא נשיא ארה"ב".

Read this article in English: Jordan's Abdullah: Israel realizes need to revive Mideast peace talks immediately
 
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 הדמוקרט הגדול מדבר.מחר יעיפו אותו ויבטלו הסכם השלום.אי אפשר לסמוך על האביב הערבי ונפילת הממשלות כמו בדומינו  (לת) ביבי לא פרייאר.תשלמו-תקבלו. אין ארוחות חינם יותר.
 • 10:20
 • 17.01.12

02 לא אפרטהייד, כי אם גאולה. גאולת הקרקע מהגויים מקרבת את גאולת עם ישראל!  (לת) ביבי תפסיק להיות תבוסתן של כל מיני עבדאללות
 • 10:33
 • 17.01.12

03 תמיד נחמד לשמוע דיקטטורים מתפייטים על דמוקרטיה  (לת) פרשננו
 • 10:34
 • 17.01.12

04 לבחור הזה יש חוש הומור מצויין דניאל
 • 10:43
 • 17.01.12

מלך שהוא דיקטטור מסביר לישראל על דמוקרטיה. איזה עולם מעניין.

05 מזל שבירדן היה שליט אחר בזמן הסכמי אוסלו רונן
 • 10:51
 • 17.01.12

עבדללה לא רוצה בפתרון לבעיה הפלסטינית. רק כך ניתן להבין את התגובה שלו.
מי שמעכב היום את הפתרון הם רק הפלסטינים.
משום שהם אלו שכבר דחו שני הסכמים שגובשו עד לפרט האחרון.
הם אלו המציגים תנאים הזויים לפני שהם חוזרים לשולחן המו"מ .
ברגע שיחזרו לשולחן המו"מ מתוך הבנה שלא תהיה שיבת פליטים לשטחי ישראל. שההסכם יבטל כל תביעה עתידית של ערבי לטריטוריה של ישראל.
או אז אפשר יהיה להגיע לסיכומים.
אך עקב הדרישה ההזויה שלהם של הפסקת הבניה כתנאי לחזרה למו"מ וזה משום שהם ממילא לא יחתמו על הסכם שלום. הם הרי לא ויתרו על הדרישה לשיבת פליטים. דרישה שאין לה כל תקדים היסטורי.
משום כך עד שלא תקום הנהגה שפויה לפלסטינים,לא יהיה הסכם.

06 ההשלכות של מצרים מדגישות שאין אמונה בערבים והם רוצים לחסל אותנו במוקדם או מאוחר  (לת) אמת
 • 10:58
 • 17.01.12

07 עבדאללה יצטרך לבחור: גיליוטינה או ירדן פלסטינית דמוקרטית. שאזרחיה נחלקים בין תושבי ירדן לתושבי יו"ש הישראלית.  (לת) אינפיניטי
 • 10:59
 • 17.01.12

08 ממשלת נתניהו כבר בחרה : פתרון מדינה אחת . המשמעות המיידית - אפרטהייד ומאמץ מוגבר לטיהור אתני. וחוק האזרחות החדש הוא רק יריית פתיחה.. קורא טקסטים
 • 11:04
 • 17.01.12

ועל השאר ניתן לומר : הכל דיבורים. משחקי סחבת וגרירת רגלים במסווה של "מו"מ מדיני" . מו"מ לשום מקום.

09 עבדאללה תמים או טיפש ? איך תהיה התקדמות אם צד אחד רק מעוניין בהעמקת הכיבוש והעברת הפלסטינים לממלכתו של עבדאללה תוך ביצוע טיהור אתני מוחלט בכל שיטחי פלסטין ההיסטורית.  (לת) מוני יקים אנטיציוני
 • 11:06
 • 17.01.12

10 שתי מדינות לשני העמים. מדינה יהודית ללא ערבים ממערב לירדן ומדינה פלסטינית ללא יהודם ממזרח לירדן!  (לת) הבחירה הציונית
 • 11:08
 • 17.01.12

11 כמה חוצפה יש למלך , אפרטהייד? או דמוקרטיה ? ספטמבר השחור
 • 11:14
 • 17.01.12

בבקשה שיאפשר למשלחת מישראל לצאת לירדן ללמוד ממנה דמוקרטיה מהי

12 ביבי אינו מתכוון לנהל מו"מ ISRAELIST
 • 12:25
 • 17.01.12

ביבי מחקה את התנהלותו של יצחק שמיר בועידת מדריד.
כמו אז כן היום כל השיחות עם הפלסטינים,האירפאים וארה"ב ,הם למראית עין מהן חרטה ברטה לאחז את עיני כולם.
ביבי יאבד את השלטון ברגע שיותר על מ"מ מארץ המתנחלים,ביבי לא מוכן לותר על מנעמי ונהנתנות השלטון,אפילו אם זה יהיה כרוך במלחמה עולמית וסיום קוממיות ישראל.
רק אירוע בילאומי חזק כמו מלחמת יום הכיפורים שאילצה את גולדה מאיר לסגת מעמדה כי לא מותרת על סיני,תביא לשינויי,שינויי שיגיע ללא צל של ספק.
בינתים עקב שלטונו הרפוי של ביבי,ישראל מקבלת יותר ויותר את צביון כמדינת אפרטהייד,ואין ספק כי גורלה יהיה כגורל מדינת האפרטהייד אחרת, דרום אפריקה,אז לאחר 150 שנות שלטון הם איבדו את שלטונם

13 כותרת המשנה של הטקסט עילם לביא
 • 12:55
 • 17.01.12

אדוני הכותב היקר,
כותרת המשנה בה בחרת להשתמש בה מצוטט עבדאללה "ישראל תצטרך לבחור:אפרטהייד או דמוקרטיה" מוטעית ומטעה. בגוף הטקסט הוא אומר שאם וכאשר פתרון המדינות כבר לא יהיה אפשרי, ורק פתרון המדינה האחת יהיה אפשרי אזי ישראל תצטרך לבחור בין אפרטהייד לדמוקרטיה. כאשר אתה כותב דווקא את מה שהחלטת לכתוב בכותרת המשנה אתה גורם לי ולאחרים לחשוב משהו שונה בתכלית על מה שהוא אומר. אני משוכנע שנעשה שימוש בציטוט זה בכותרת בכוונה תחילה, והכוונה ידועה לכל, אולם השימוש הזה הוא מטעה ועובר על איזה שניים שלושה כללי אתיקה בנוגע לכתיבה עיתונאית רצינית. הודה לאדון עורך אם יעשה עבודתו נאמנה ולכל הפחות יועיל בטובו למחוק ציטו זה בצורה בה הוא כתוב בכותרת המשנה, או לכתוב את הציטוט במלואו.

14 עבדאללה כנראה חושב שאנחנו מטומטמים לגמרי... בטח! קודם נקבע את הגבולות ואת סידורי הבטחון, ואז נתחיל לדבר על הפליטים וסופיות הסכסוך, כשהערבים כבר קיבלו את שלהם. זובי וערי, יא מליכ. לא ככה מנהלים מו"מ. חושב שהיאהוד פראיירים? מאה כמוך אנחנו יכולים לקנות ולמכור. אז הנה: ישראל מוכנה - באופן עקרוני - לסגת לגבולות 67 עם חילופי שטחים. התנאי - כמו ב48 - הוא הכרה אמיתית בישראל כמדינה יהודית, ויתור על העברה כלשהי של ערבים לתחומי ישראל, וחשוב מכל סופיות מוחלטת של הסכסוך לרבות הצהרה פלסטינית וכלל ערבית על היעדר תביעות נוספות והבנה שראחת פלסטין (בגבולות 67, לא לקפוץ). אתה לא רוצה. אנחנו יודעים. כמו חבריך הפלסטינים גם אתה מעמיד תנאים למו"מ שרק פראייר ומטומטם יקבל, תוך נסיון לקבע את התמורה שתיתן ישראל - ולהתחמק ממה שהערבים אמורים לשים על השולחן. כמה טיפשי מצידך, יא מליכ. יודע מה יקרה בסוף? לא, לא תהיה "מדינה אחת". נשרוף את המזרח התיכון כולו ולא נוותר על עצמאותנו. לא תכניעו מעצמה גרעינית בדיבורים. אבל מה שכן, במקרה שבאמת לא נצליח להגיע לפתרון חלוקה בין הירדן לים, אז יש לנהר הירדן גם צד מזרחי... בו שולט דיקטטור אבסולוטי שמקשקש על דמוקרטיה, ממש באופן המטומטם בו קשקש אביו המנוח על ג'יהאד ב67. זוכר מה קרה אז, יא מליכ? יופי. אתם קוראים לזה "נכסה", נדמה לי. אבל אולי לפני שתבוא נכסה ג'דידה שתקבור את ממלכת אביך, תתפוס קצת אומץ ותפסיק סוף סוף לשקר כאחרון הרוכלים בשוק של עקבה? מודרניסט .
 • 12:59
 • 17.01.12

עבדאללה כנראה חושב שאנחנו מטומטמים לגמרי... בטח! קודם נקבע את הגבולות ואת סידורי הבטחון, ואז נתחיל לדבר על הפליטים וסופיות הסכסוך, כשהערבים כבר קיבלו את שלהם. זובי וערי, יא מליכ. לא ככה מנהלים מו"מ. חושב שהיאהוד פראיירים? מאה כמוך אנחנו יכולים לקנות ולמכור. אז הנה: ישראל מוכנה - באופן עקרוני - לסגת לגבולות 67 עם חילופי שטחים. התנאי - כמו ב48 - הוא הכרה אמיתית בישראל כמדינה יהודית, ויתור על העברה כלשהי של ערבים לתחומי ישראל, וחשוב מכל סופיות מוחלטת של הסכסוך לרבות הצהרה פלסטינית וכלל ערבית על היעדר תביעות נוספות והבנה שראחת פלסטין (בגבולות 67, לא לקפוץ). אתה לא רוצה. אנחנו יודעים. כמו חבריך הפלסטינים גם אתה מעמיד תנאים למו"מ שרק פראייר ומטומטם יקבל, תוך נסיון לקבע את התמורה שתיתן ישראל - ולהתחמק ממה שהערבים אמורים לשים על השולחן. כמה טיפשי מצידך, יא מליכ. יודע מה יקרה בסוף? לא, לא תהיה "מדינה אחת". נשרוף את המזרח התיכון כולו ולא נוותר על עצמאותנו. לא תכניעו מעצמה גרעינית בדיבורים. אבל מה שכן, במקרה שבאמת לא נצליח להגיע לפתרון חלוקה בין הירדן לים, אז יש לנהר הירדן גם צד מזרחי... בו שולט דיקטטור אבסולוטי שמקשקש על דמוקרטיה, ממש באופן המטומטם בו קשקש אביו המנוח על ג'יהאד ב67. זוכר מה קרה אז, יא מליכ? יופי. אתם קוראים לזה "נכסה", נדמה לי. אבל אולי לפני שתבוא נכסה ג'דידה שתקבור את ממלכת אביך, תתפוס קצת אומץ ותפסיק סוף סוף לשקר כאחרון הרוכלים בשוק של עקבה?

15 מה שמשעשע זה: מלך דיקטטור שמדבר על דמוקרטיה...  (לת) שרון
 • 14:17
 • 17.01.12

16 מס. 13 אתה צודק בכל. אך מה בסוף? משה
 • 15:07
 • 17.01.12

כמו שאמר המלך החכם: דמוקרטי(קץ המדינה היהודית) או אפרטהייד: קץ המדינה שתוחרם על ידי כל העולם.

17 יש גם דרך נוספת חוץ מאפרטהייד או דמוקרטיה והיא ירדן כמדינת פלשתין.  (לת) לא ככה?
 • 15:50
 • 17.01.12

18 צעדי תינוק טל טנר
 • 18:41
 • 17.01.12

ביבי אמר נכון במו"מ בספטמבר שאי אפשר לפטור בעיות עמוקות האלו בהחלטה דרמטית וכדאי להתקדם עם שיחות. כן, צעדי תינוק הם טובות, אבל כולם יודעים שביבי עוסק עם דיקטטור.

פרוייקטים מיוחדים