דו"ח של האיחוד האירופי: לקדם נוכחות אש"ף בירושלים

הדו"ח קובע כי ישראל מחמירה את המצב בי-ם, וממליץ לחלוק מידע על מתנחלים אלימים במזרח העיר, כדי לשקול אם להתיר כניסתם לאירופה

"בלי ירושלים כבירה העתידית של שתי המדינות, הסכם שלום בר קיימא בין ישראל לפלסטינים לא יהיה אפשרי". כך קובע דו"ח פנימי של ראשי הנציגויות האירופיות בירושלים וברמאללה העוסק במצב במזרח ירושלים. הדו"ח, שהגיע לידי "הארץ", נשלח בימים אלו למשרדי החוץ בבירות השונות ולדיון בוועדה הפוליטית-ביטחונית שבאיחוד האירופי בבריסל.

הדו"ח קובע שמדיניות ישראל במזרח ירושלים חותרת יותר ויותר תחת פתרון שתי המדינות, כפי שקבע גם דו"ח פנימי אחר שהגישו ראשי הנציגויות לבריסל בסוף 2011, ושעסק לראשונה בשטח סי. הדו"ח החדש קובע בין היתר כי ישראל פועלת לסיפוח מזרח העיר לישראל – מדיניות שהאיחוד רואה כבלתי חוקית.

לפי הדו"ח, מאז 2001, המדיניות הישראלית מעודדת הגירת נוצרים תושבי העיר לחו"ל. הדו"ח מביא עמדתם של בכירי הכנסיות בעיר, שמדיניות ממשלת ישראל חותרת לשנות באופן יסודי את האופי והמעמד של עיר הקודש תוך הדגשת האופי וההיסטוריה היהודים על חשבון הנרטיב המוסלמי והנוצרי.

"במשך השנים האחרונות", נכתב בהקדמה לדו"ח החדש, "פעולות ישראל במזרח ירושלים סתרו את מחויבותה המוצהרת לשלום בר קיימא עם הפלסטינים באמצעות פיתרון שתי המדינות. ניסיונות להדגיש את הזהות היהודית של העיר, על חשבון התושבים המוסלמים והנוצרים שלה, מאיים על הגיוון הדתי שלה ומספק דלק לאלו שרוצים להקצין עוד יותר את הסכסוך, עם השלכות אפשריות אזוריות ועולמיות"

הדו"ח מפרט שורה של צעדים שפוגעים באוכלוסייה הפלסטינית. בין היתר, צויין כי כעשרת אלפים ילדים פלסטינים שחיים במזרח העיר אינם רשומים במשרד הפנים, משום שאחד מהוריהם הוא מהגדה המערבית או מעזה. הדבר משפיע לרעה על נגישותם לחינוך בסיסי, לשירותי בריאות ושירותים חברתיים אחרים. במארס 2011 כל בתי הספר הפרטיים בעיר נדרשו לעבור לספרי הלימוד הערוכים בידי ישראל, ומצנזרים תכנים שקיימים בספרי הרשות. למרות מחאות ההורים, בתי ספר רבים צייתו להוראה.

האוריינט האוס, ששימש בעבר את אש"ף במזרח ירושליםטס שפלן

מאז 2008 נאסר על בתי החולים הפלסטיניים במזרח העיר לקנות תרופות שמיוצרות בגדה המערבית. הדבר גורם לבעיות לוגיסטיות ומייקר את העלויות. בנוסף נאסר עליהם להרחיב ולשפץ את בתי החולים.

בהמלצות: לא להיפגש עם נציגים ישראלים במזרח העיר

הדו"ח, שדומה מאוד לקודמו בשנה שעברה, ממליץ על שורה של צעדים לקידום המדיניות של האיחוד, ובהם גם שיקום הנוכחות של אש"ף בירושלים, ושיתוף מידע על מתנחלים אלימים במזרח ירושלים, כדי לשקול האם להתיר כניסתם למדינות חברות באיחוד.

ההמלצות עוסקות גם בתחום הדיפלומטי, וקוראות להימנע מפגישות עם נציגים ישראלים במזרח העיר, כמו במשרד המשפטים. בנוסף ממליץ הדו"ח להימנע מליווי ביטחוני או רשמי ישראלי בביקורי נציגים בכירים מהארצות החברות במזרח העיר ובעיר העתיקה. מנגד קוראים עורכי הדו"ח לארח בקביעות בכירים פלסטינים עם מבקרים בכירים ממדינות האיחוד. בתחום הפיננסי קוראים הכותבים למנוע עסקות שתומכות בפעילות בהתנחלויות בעיר, ולהציע חקיקה אירופית שתמנע עסקות פיננסיות שתומכות בפעילות בהתנחלויות או תרתיע מביצוען.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 23
  שוב התערבות בוטה בעניין ישראלי פנימי

  הגיע הזמן להעמיד את הפקידים מבריסל במקומם - שיעסקו בבעיות שלהם. יש להם מספיק כאלה.

 2. 22
  המערכת הפוליטית מדכאת כל פוטנציאל לשלום.
 3. 21
  האם הארופאים התלוננו ב1948

  כשהלגיון הערבי, תחת פיקוד של קצינים אנגלים, פוצץ את כל בתי הכנסת במזרח ירושלים?

 4. 20
  בטח כל המידע הגיע באדיבות יהודים טובי לב ......
 5. 19
  כעת ברור למה מזרימים כספים מאירופה לארגוני שמאל המכונים "ארגוני זכויות אדם"
 6. 18
  היי עמירה,היכן נעלמת בזמן האחרון? מה עם אחינו בסוריה?

  עזבי אותך כעט מהמתנחלים,אחר"כ נטפל בהם,
  קודם תעזרי לנו עם אסד, תארגני לנו כתבות כנגד הטבח.
  אני מקווה שגם גדעון ירתם לעניין.

 7. 17
  רק סנקציות בינלאומיות, כפי שהוטלו על ד"א, יקרבו את השלום
 8. 16
  ירושלים עיר הקודש היתה הווה ותהיה בירת הנצח של העם היהודי.האיחוד האירופי ועוכרי ישראל מבית לא יוכלו לשנות זאת.
 9. 15
  כשאנחנו פסיבים נתניהו עסוק בלא לעשות

  מישהו אחר יהיה האקטיבי ואנחנו כל הזמן נדחקים ומתגוננים.

 10. 14
  מעינין למחבלים עם דם על הידים הם נותנים להכנס לאירופה אפיל פורסים שטיח אדום
 11. 13
  הגיע הזמן, אולי כבר מזמן, לסגור את הקונסוליות הזרות בירושלים, שרידי התקופה הקולוניאליסטית, בהיותם פגיעה ישירה בריבונותינו בירה ירושלים ומוקדים מתסיסים שיטתיים כנגדנו.
 12. 12
  איזה עיוות של המציאות

  לדרוש מביה"ס שמסובסדים ע"י המדינה לעבור פיקוח על חומר הלימוד - וואו איזו דרישה מוגזמת.
  לדרוש מבתי החולים המסובסדים ע"י המדינה לקנות תרופות מחברות מסודרות ומוכרות ולא מהשוק השחור של רמאלה.... ממש "פגיעה קשה" בבריאות הפלסטינים.

  צביעות כזאת לא ראיתי מזמן!

 13. 11
  כן, הבעיה של נוצרים במזרח התיכון זה ישראל.
 14. 10
  גדעון לוי-האיחוד מציע לנקוט צעדי עונשין כלפי אדם פרטי ללא הליך שיפוטי
 15. 9
  ישראל מחרחרת מלחמה

  המערב בהנהלת השלטון הימני-קיצוני בישראל מחרחרים ריב! איראן לעולם לא החליטה לבנות את הפצצה! הציונים ובני בריתם השפלים כמשטרי הדיקטטורות למיניהן, עוזרים לאיראן לשנות את דעתה מהר!

 16. 8
  גם באירופה המצב דומה, רק ששם לא מחברים דוחות

  מיליוני מוסלמים יושבים באירופה, מובטלים, בעלי מצב כלכלי נמוך, אחוז פשיעה גבוה, נבדלים מאותם נוצרים, לא משתלבים במקומות עבודה כמו שהיה צריך ורמת ההשכלה שלהם גם נמוכה. באירופה יש יותר הדרת מוסלמים, גם אם היא לא מוצהרת בגלוי וכולם יודעים את זה. מה ההבדל? כאן זה אופנתי לבקר את ישראל ובאירופה זה מותר, שם אף אחד לא רוצה להודות בטעות של מדיניות הגירת המוסלמים.

 17. 7
  דוח אחוד אירופי

  בושה, בושה!!‏ אני מתבייש להיות יהודי וישראלי!!!‏

 18. 6
  "POOR'" Arabs in East Jerusalem...how about paying taxes in order to recive serveices???That's would be a great start

  And be nice to visitors...including Jews.THANKS

 19. 5
  שיכניסו לרשימה את השופט המתנחל נועם סולברג
 20. 4
  ירושלים היתה עיר יהודית

  עוד לפני בואם של המוסלמים והצלבנים

 21. 3
  שאפו שאפו שאפו על האירופאים - אולי ככה נתקדם קצת לעבר סיום הכיבוש ביוזמתנו
 22. 2
  שתי מדינות לשני עמים משני עברי הירדן. מדינה יהודית ללא ערבים ממערב לירדן ומדינה פלסטינית ללא יהודים ממזרח לירדן. אין ולא יהיה פיתרון אחר שישים קץ לשלטון על עם זר מחד וימנע קסאמים מאידך.
 23. 1
  מה יש למתנחלים אלימים לחפש באירופה? ערבים יש להם בשפע ליד הבית...