ישראל: איראן טרם החליטה על נשק גרעיני

הסנקציות והאביב הערבי מציבים איום גובר על יציבות המשטר בטהראן - כך מעריכים במערכת הביטחון, בתחזית שתוצג לרמטכ"ל האמריקאי

מערכת הביטחון הישראלית תציג לראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, הגנרל מרטין דמפסי, הערכה שלפיה איראן טרם קיבלה החלטה אם לפתח נשק גרעיני. דמפסי יגיע לארץ לקראת סוף השבוע, לביקור ראשון מאז מונה לתפקידו החדש בספטמבר האחרון. הרמטכ"ל האמריקאי ייוועד כאן עם בכירי מערכת הביטחון ובראשם שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל בני גנץ.

על פי ההערכות הישראליות, אף שאיראן ממשיכה להתקדם במסלול לפיתוח יכולת גרעינית, היא לא הגיעה עדיין לנקודת החלטה בדבר תרגום היכולת הזו לנשק גרעיני (בהתקנתה על ראש נפץ קרבי של טיל). ככל הידוע, האיראנים עצמם גם לא סימנו מועד להכרעה כזו. להערכת ישראל, המשטר האיראני נתון תחת איום גובר, אולי חסר תקדים בהיקפו, על יציבותו. לראשונה, משתלבים זה בזה לחץ מבחוץ - סנקציות מחריפות ולצדן איומים בתקיפת אתרי הגרעין, יחד עם משבר פנימי מעמיק - מצוקה כלכלית וחשש מפני תוצאות הבחירות לפרלמנט במארס הקרוב.

בראש מעייניה של ההנהגה האיראנית עומד החשש ליציבות המשטר. במערכת הביטחון הישראלית מזהים דאגה בקרב צמרת המשטר מפני הצלחה של גורמי אופוזיציה בבחירות. החשש מלווה בדילמה: ניסיון לזייף את התוצאות, כפי שאירע כנראה בבחירות לנשיאות ביוני 2009, עלול להצית גל מהומות קשה כנגד השלטונות בעוצמה רבה יותר מאשר לפני שנתיים וחצי. המשטר חושש כי הפעם יקבלו תומכי הרפורמה רוח גבית מאירועי "אביב העמים" הערבי, שבמהלכם הופלו בשנה האחרונה המשטרים בתוניסיה, מצרים ולוב.

אחמדיניג'אד, בסוף השבוערויטרס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בנוסף, מתמודד המשטר לראשונה עם פגיעה כלכלית משמעותית, המורגשת היטב גם בכיסו של האזרח האיראני. הסנקציות המחריפות שנוקטת הקהילה הבינלאומית כבר גרמו לפיחות של עשרות אחוזים בערך המטבע ולחרדה בשווקים. איראן מתקשה לצבור מטבע חוץ כתוצאה ממכירות הנפט שלה וכעת היא חוששת מהעמקת הסנקציות כנגד הבנק המרכזי ותעשיית הנפט שלה, צעדים שיידונו בתקופה הקרובה במקביל בארה"ב ובאיחוד האירופי.

המשטר מתמודד גם עם קשיים אידיאולוגיים מבית. מחנה גדל והולך, ובו גם תומכי הנשיא מחמוד אחמדינג'אד, מערער על סמכות העל של כוהני הדת ובראשם המנהיג הרוחני האיראני האייתוללה עלי חמנאי. ואילו מודל המהפכה האיסלאמית האיראנית נתקל לראשונה בתחרות מצד מודלים מודרניים, פחות קיצוניים, המתפתחים בטורקיה, בתוניסיה ואולי גם במצרים. "איראן נמצאת בלחץ בשל אירועי האביב הערבי ובראשם החשש מנפילת משטר אסד בסוריה. 2011 היתה שנה רעה מאוד למשטר בטהראן", אמר גורם ביטחוני בכיר ל"הארץ".

על פי הניתוח הישראלי, איראן מתמודדת עם מערכת מורכבת, הולכת וגוברת, של לחצים, הכוללת באחרונה גם קו פומבי נוקשה יותר של ממשל אובמה כלפיה. 2012 מסתמנת כשנה של חוסר יציבות וחוסר ודאות, באזור כולו ובאיראן בפרט. על רקע זה, קיים קושי גובר לחזות את צעדי איראן. טהראן כבר הימרה על קו תוקפני, באיומים שהשמיעה לסגור את מיצרי הורמוז ולשתק חלק ניכר מתעשיית הנפט העולמית. בנסיבות קיצוניות, היא עשויה להמר שוב ולהחליט לפרוץ קדימה כדי להשיג יכולת גרעינית.

שאלת הטיפול באיראן תתפוס כנראה חלק ניכר מסדר היום של דמפסי בביקורו בארץ. העיתון וול סטריט ג'ורנל דיווח בסוף השבוע כי ממשל אובמה הזהיר באחרונה את ישראל שלא תתקוף את אתרי הגרעין האיראניים. נראה שאחת ממטרותיו של הרמטכ"ל האמריקאי תהיה לוודא שישראל אינה עומדת לנקוט פעולה עצמאית בעניין זה בתקופה הקרובה.

משרד החוץ האמריקאי הביע בשבוע שעבר הסתייגות פומבית מההתנקשות במדען הגרעין האיראני בטהראן והכחיש כל קשר למעשה, שטהראן ייחסה לישראל (אף שבשלב מאוחר יותר האשימו דוברים איראנים גם את ארצות הברית ובריטניה בחיסול). בכירים ישראלים השמיעו בימים האחרונים הצהרות סותרות באשר לאיכות העיצומים המוטלים על איראן. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שיבח את העיצומים בראיון לעיתון אוסטרלי אולם אחר כך טען, בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שאין בהן די.

חלק מביקור דמפסי יוקדש גם להצגת תמונת המצב האסטרטגית כפי שרואה אותה הצמרת הישראלית ולהשלכותיה על צורכי בניין הכוח של צה"ל. הרמטכ"ל גנץ נמצא כעת בביקור בן יומיים בבריסל, שם הוא משתתף כאורח בכנס הרמטכ"לים של ברית נאט"ו. גנץ נפגש עם שורת קצינים בכירים בצבאות המערב, לשיחות שעסקו בחלקן גם באיום האיראני.

אתרי אינטרנט בארה"ב דיווחו אמש כי הבקשה לדחיית התרגיל המשותף של צה"ל וצבא ארה"ב מאפריל למחצית השנייה של השנה הגיעה מישראל. על פי הדיווחים, השר ברק ביקש את הדחייה משר ההגנה האמריקאי, ליאון פאנטה, בטיעון כי זו תאפשר הכנה טובה יותר לביצוע התרגיל. מקורות בכירים במערכת הביטחון הישראלית אישרו את הדיווחים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  ביבי? בגין? ביבי? בגין?

  עכשיו או לעולם לא.... אל לך לקחת צ'אנס... מה שצריך לעשות מחר תעשה זאת היום ומה צריך לעשות היום תעשה זה עכשיו. כל ארצות הערב מתכוננות ואתה עוד ישן. אירן לא תחכה להתקפה היא תתקוף ראשון, לאסד אין מה להפסיד, חיזבלה מחכה לאור ירוק כנ"ל חמס, ותורכיה ומצרים בסימן שאלה... ביבי תחשוב כמו בגין כי אתה היורש שלו .

 2. 9
  כרגיל טוקבקים שמאלניים מפרשים שאיראן לא מפתחת נשק גרעיני.
 3. 8
  תוספת לתגובה הקודמת: המשמעות של הכותרת המפתיעה - ראשי מערכת הבטחון והמודיעין מתייצבים לצד מאיר דגן. סוגרים שורות ומשלבים ידיים (שזה נדיר כשלעצמו) נגד מהלך תקיפה שאולי עובר בראשם של נתניהו וברק.
 4. 7
  לשפשף את העיניים ולקרוא פעם נוספת : המודיעין הישראלי שאחראי להערכת המצב הלאומית מעריך כי איראן טרם החליטה לפתח נשק גרעיני. לגזור ולשמור .
 5. 6
  המסקנה צריכה להיות הפוכה לגמרי

  המשטר האיראני ואחמדינג'אד בראשו, שואפים לתוצאות ממשיות ומהירות ככל האפשר בתחום הגרעין לצרכים צבאיים. אם יצליח המשטר בטהרן לבצע ניסוי גרעיני מוצלח ולהרכיב ראש חץ מבצעי, יוכיח לבוחריו שהאסטרטגיה של הפיכת איראן למעצמה גרעינית נכונה - מה שיבטיח המשך קיומו של המשטר. המצב הכלכלי הקשה, רק ימריץ את משטר האייטולות להביא את פרוייקט הפצצה לקו סיום מהר ככל האפשר.

 6. 5
  הוכחה נוספת כי האיום האירני אינו אלא ספין של ביביברק

  האיום האירני הינו דומה לאיום של האקדח המעשן שהתגלה כעורבא פרח.
  כל האיום הזה נועד בעיקר למטרות פנים חיזוק מעמדם הרעוע והרפוס של שני ראשי ממשלה כושלים לשעבר.
  אלא, שהדינמיקה עשויה להפוך ספין כזה למלחמה אמתית ,שתאיים על קיומם של אזרחי ישראל ואיום קיומי למדינה.
  עלינו למנוע משני המהמרים האלה לשחק על חיינו.

 7. 4
  מי משקר אותנו יותר?

  האם האמת מתחילה לבצבץ? השכם והערב אנו מוצפים בידיעות לפיהן הפצצה הגרעינית האיראנית נמצאת כמטחווי יד. לפתע מסתבר שמתכוונים להציג לרמטכ"ל של צבא ארה"ב הערכה שונה "במקצת", לפיה האיראנים טרם קיבלו החלטה אם לפתח נשק גרעיני! למי להאמין? או: מי משקר אותנו יותר?

 8. 3
  כבר נאמר שזה לא מה שישראל תציג לאמריקאים.

  אבל להארץ נוח להציג את זה בצורה הכי מבישה לישראל גם אם הידיעה לא נכונה.

 9. 2
  הכותרת מחר "אירן על סף יכולת גרעין". מחרתיים - "אירן לא יודעת מה זה גרעין".
 10. 1
  עליית היטלר לשלטון ומלחמת העולם בהמשך בגלל משבר כלכלי, סנקציות ומשבר חברתי