מתנחלי מגרון נגד נתניהו: "לא נתפנה"

תושבי המאחז הגדול בגדה מסרבים להעתיק את בתיהם כמה מאות מטרים - ורה"מ אינו מצליח למצוא פתרון שימנע הריסתו: "לא תהיה עוד עמונה"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הפציר אתמול בתושבי מגרון להסכים לפשרה - פינוי מרצון והקמת המאחז מחדש על אדמות מדינה סמוכות. המתנחלים דחו את הפשרה, קראו לנתניהו להכשיר את המאחז בחקיקה, ואיימו כי פינוי מגרון יעלה לנתניהו בכיסאו, משום שהציבור הדתי-לאומי לא יקבל פינוי אלים בדומה לפינוי מעמונה.

נתניהו גיבה אתמול בישיבת הממשלה את מתווה הפשרה שגיבש השר בני בגין. "בג"ץ קבע כי יש לפנות את מגרון עד ה-31 במארס. הממשלה רוצה לקיים את החלטת בית המשפט בהסכמה ובדרכי שלום", אמר נתניהו לשרים. לדבריו, מגרון החדשה תיבנה על אדמות מדינה ולא על קרקעות פלסטיניות פרטיות. עם סיום הבנייה, יימסרו אדמות מגרון למינהל האזרחי.

"הממשלה קוראת לתושבי מגרון להסכים לפשרה המוצעת ובכך לאפשר לממשלה לפנות בקרוב לבית המשפט בבקשה לאשר את הסדר הפשרה", אמר נתניהו. "מדובר בהצעה טובה שלא פותרת את כל הבעיות, אך יש בכוחה לפתור את בעיית מגרון".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות שלנו ישירות אליכם

מגרון, בשבוע שעבר. במועצת יש"ע מציגים גישה מתונה בסוגיה, אך תושבי המאחז שומרים על קו בלתי מתפשר מיכל פתאל

נתניהו אמר את הדברים שבוע לפני הפריימריז לראשות הליכוד, שבהם יתמודד מול נציג הימין הנצי משה פייגלין. ברקע דבריו עמדו גם לחצים כבדים בתוך הליכוד למנוע את פינוי המאחז. ברשימת המתנגדים לפינוי נמנים יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שרת התרבות והספורט לימור לבנת והשר יולי אדלשטיין. שלושת הבכירים, כמו גם שורה של חברי כנסת מהליכוד, לוחצים על נתניהו לפתור את בעיית מגרון על ידי חוק שיכשיר בדיעבד את המאחז, ולמעשה יפקיע את הקרקע מידי בעליה הפלסטינים - תמורת פיצוי כספי.

את החוק, שזכה לכינוי "החוק להלבנת המאחזים", יזם ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי). ועדת השרים לחקיקה, שאמורה לגבש את עמדת הממשלה בנושא, טרם החליטה אם לתמוך בו. יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, איים אתמול כי אם הממשלה לא תקדם את החוק בימים הקרובים, בכוונתו להעלות אותו להצבעה במליאה ביום רביעי ולאפשר חופש הצבעה לחברי הקואליציה. באופן זה, עשוי החוק לעבור בקריאה טרומית.

השר בגין הציע את הפשרה למתנחלים לפני כמה שבועות, כפי שפורסם ב"הארץ" בראשית החודש. לפי ההצעה של בגין, שמרכז את המגעים עם מתנחלי מגרון מטעם הממשלה, המדינה אמורה להקים התנחלות חדשה באדמות מדינה על ההר שבפסגתו ניצבת כיום מגרון. לאחר הקמת ההתנחלות החדשה, יקבלו תושבי מגרון את הקרקע ללא מכרז, ויקימו עליה את בתיהם מכספם. מדובר בהצעה דומה לפשרת מגרון מ-2007, שלפיה אמורה היתה המדינה להעתיק את המאחז לשטח סמוך. בסיבוב הקודם סירבו לבסוף המתנחלים למתווה, והמדינה מצדה התהמהמה בהליכי אישור התוכנית החדשה.

בשלב זה מתנחלי מגרון דוחים את הצעת הפשרה הממשלתית. עמדת המאחז היא שיש לנהל "בירור אמיתי" של מעמד הקרקע, שטרם נעשה עד כה. המתנחלים טוענים שהקרקע לא היתה שייכת לפלסטינים ושיש בידיהם מסמכי רכישה על חלק מהמקרקעין. טענות אלו נדחו בעבר על ידי המינהל האזרחי ובג"ץ. במגרון טוענים עוד כי גם אם הקרקע שייכת למאן דהוא, הפתרון הוא באמצעות פיצוי.

עוד מלינים תושבי המאחז על התנהלותו של השר בגין: לטענתם, הוא כלל לא מנהל עמם דיאלוג, והצעתו איננה פשרה אלא תכתיב. הגדיל לעשות ראש המועצה האזורית מטה בנימין אבי רואה, ששלח מכתב פומבי לראש הממשלה בבקשה להוציא את הטיפול בנושא מידיו של השר.

חרף התנגדות תושבי המאחז, הצעת הפשרה של בגין נמצאת זה כחודש במוקד מחלוקת עזה בקרב הנהגת המתנחלים. מצד אחד נמצאים אנשי מועצת יש"ע ומנכ"ל תנועת ההתיישבות אמנה זאב (זמביש) חבר, שתומכים בפשרה. חבר אף אמר לשרים שחלק מהתושבים מוכנים להתפנות, ושבסוף כולם יישברו. מהצד השני נמצאים ראש המועצה רואה, ועדי המתיישבים ופעילי הליכוד בגדה, שמתנגדים לפשרה ורואים בה "פתח מסוכן" לקראת ההכרעה על גורל המאחזים גבעת אסף (ביוני), ועמונה (בדצמבר).

נתניהו מצדו החליט כבר באוקטובר על הקמת ועדה לבדיקת הכשרת המאחזים, אלא שהוועדה נתפשה כניסיון למשוך זמן ולבסוף לא הוקמה. כעת, החליט ראש הממשלה להביע תמיכה פומבית בניסיון הגישור של בגין.

ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, ח"כ זאב אלקין וח"כ אריה אלדד, מסרו כי "שדולת ארץ ישראל בכנסת תומכת במאבקם של תושבי מגרון ויתר היישובים הצעירים נגד הריסת היישובים. השדולה מזכירה, כי כל החלטות בג"ץ בעניין המאחזים נשענות על עמדת ראש הממשלה, ועל כן באפשרות ראש הממשלה לשנותן. אנו מצרים על כך שפניותינו החוזרות ונשנות לראש הממשלה בשם 40 מחברי השדולה לא נענו, וכן שחוות הדעת המשפטיות שהעברנו לא זכו להתייחסות ראויה, וכן שהצעות החוק בהן תומכת השדולה נחסמות על ידי ראש הממשלה".

ועדי המתיישבים מסרו כי "כדאי שנתניהו יפנים שהעתקת מגרון, שהיא למעשה הריסתה, תעתיק גם את נתניהו מכיסאו. הציבור הלאומי לא יקבל עמונה נוספת".

ממתנחלי מגרון נמסר כי הם "מברכים את ראש הממשלה שזו לו הפעם הראשונה שהוא מתייחס לסוגיית מגרון באופן ישיר ולא על ידי שליחים. זה זמן אנו מציעים פתרונות מגוונים המאפשרים פשרה ללא צורך בהריסת היישוב ובסילוקן של למעלה מ-50 משפחות על ילדיהן מהיישוב. מתוך כבוד לשלטון החוק אנו דורשים שיח אמיץ עם ראש הממשלה ויועציו, כדי לדון בכובד ראש בפתרונות אשר עומדים לדעת משפטנים בכירים במבחן בג"ץ".

במועצת יש"ע מיהרו לנצל את ההזדמנות וקראו למשא ומתן: "אנו שותפים לרצון להסדיר את סוגיית מגרון בהסכמה ובדרכי שלום. אסור בשום פנים ואופן שמגרון תיהרס בשל מעשה או בשל מחדל".

Read this article in English: Israeli settlers reject Netanyahu's request to evacuate largest outpost in West Bank

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 27
  משה זר קנה את הקרקע בכסף מלא

  "ולמעשה יפקיע את הקרקע מידי בעליה הפלסטינים" - למה אתם משקרים. הרי ביה"ם קבע שהערבים שיקרו וחייב אותם בפיצויים ליישוב מגרון. אז למה אתם חוזרים על השקר?

 2. 26
  לבנות בכל מקום בארץ ישראל

  אם כבר ששים לפנות אז טול כרם זה מקום טוב להתחיל בו

 3. 25
  מגרון מקלט גרעיני של גוש דן , לאן נברח אחרי הפטריה
 4. 24
  לא תתפנו?----ימגרו אותכם ממיגרון!!! חלאות ממגרים!
 5. 23
  בהנחה שבעלי הקרקע יפוצו , מי ישלם להם תושבי מיגרנה?
 6. 22
  ב 1 באפריל, כולנו מגיעים לפנות את מגרון!
 7. 21
  שאני אבין: מיגרון בנויה כיום על אדמות פרטיות? אז למה ההצעה היא

  שהקרקעות יועברו למנהל האזרחי? למה לא לבעלי הקרקעות? או שבעצם הקרקע אינה פרטית, אז בשביל מה כל העניין?

 8. 20
  קשה לתפוס את נתניהו ולשכתו דוברים אמת
 9. 19
  תמשיך להתחנף

  ביבי מנהל את המדינה כמו ראש ועד בית שצריך להתחנן לדיירים שישלמו את מס הוועד. ככה הם ימשיכו להשתין לו על הראש

 10. 18
  כליברל דתי אני אומר שההתנחלות תביא לחורבן המדינה, אם לא הביאה לזה כבר.

  המתנחלים כולם הינם אסוננו. שאיפתם היא אירן יהודית (הדתיים), תיאוקרטיה פשיסטית (החילוניים) או ניהיליזם חזירי ומנוכר (מתנחלי "איכות החיים").

 11. 17
  מעניין אם גם שהסכמים כאילו יזלגו גם לתחום הקו הירוק.אז כל עבריין יזכה לפיצוי וקרקע חינם?
 12. 16
  אין מוסר בישוב על אדמת גזל - גזל ממש.
 13. 15
  הציונות הדתית מובילה למדינה ערבית-ישראלית

  האיוולת הדתית- משיחית אשר מתעלמת מהריאליה, תוביל למדינה דו-לאומית שבמהרה תהפוך לערבית באופייה. הדרך השניה של גירוש ערבים מיהודה ושומרון אינה יהודית ואינה ישימה בזמננו. הדרך השלישית, אשר למדה את לקחי פינוי חבל עזה, היא לחלק את הארץ בין שני לאומיה, והשאיר את כל הבתים ביהודה ושומרון לפלסטינאים, כנכסים שלא ירצו להחריבם במצב של מלחמה עם מדינת ישראל לאחר חלוקת הארץ. אגב, חלוקת הארץ היא הפתרון של מגילת העצמאות. הפנאטיים שופכים הרבה דם עד שעינייהם נפקחות מהזיות משיחיות.

  1. הם חמאסניקים המחופשים ליהודים ומטרתם הקמת מדינה דו לאומית שתוך פחות מעשור יהיה בה רוב פנאטי דתי מוסלמי שעימו מתנחבלי מאחזי הפשע יוכלו להזדהות
 14. 14
  "נציג הימין הנצי משה פייגלין" לא קצת הלכת רחוק עם התיאור?
 15. 13
  למה לפנות אותם לתוך הקו הירוק?
 16. 12
  בסוף יקום יהודי ויפוצץ את מיסגדי הר הבית באמצעות נשק תלול מסלול ואז מלחמת

  גוג ומגוג , תגיד נתניהו אביל מה אתה רוצה מהם ? מזה בג"ץ בכלל ? נתניהו העלוב פוחד מיואל מרקוס גן מרגלית ארי שביט וכל החולרע האלה , תפסיק תתחיל להיות יהודי גאה או שהקב"ה יפיל אותך כמו רבין שרון אולמרט וכו ,יום טוב.

 17. 11
  כל המגורשים לעבור לקיבוצים השמאלנים

  זה התנאי לגירוש

 18. 10
  לסים את הכיבוש במביש ולהלבין את הבניה לפי חוק שווה לכל נפש במידנת כל אזרחיה מהים לנהר וליהודים היושבים בציון "טוב דמוקרטיה בלי ציונות מציונות בלי דמוקרטיה"
 19. 9
  עליונות של המתנחלים

  תושבי מגרון פשוט משוכנעים, והאמת, במידה של צדק, שכן הם מקבלים גיבוי מלא, שלהם מגיע יותר - יותר זכויות, יותר אפשרויות, יותר חוקים, יותר שבירת חוקים. מה זה כבר משנה אם יפנו אותם לקרקעות "מדינה" בגדה ויכשירו את המאחז, או אם יישארו באדמה הגנובה. הכל שם אדמה גנובה. המאבק שרירים הזה עם הממשלה הימנית לאומנית ממילא, רק מראה עד כמה רחוק התדרדרנו. תושבי מגרון חושבים שמגיע להם הכל, ובסוף הם גם יקבלו את זה. כי ככה זה עם מתנחלים.

 20. 8
  השאלה היא מי ימגר את מי

  שלטון החוק את מיגרון או מיגרון את שלטון החוק?
  אולי ליו"ר בית המחוקקים תשובה לשאלה

 21. 7
  מתוך כבוד לשלטון החוק - אנא קחו את ההצעה מהר

  לו המתיישבים היו עושים אנלוגיות למצבים אחרים בחיים, היו מבינים את גודל טעותם.
  לא ייתכן בשום מצב שגנב יעמוד על המקח.
  הם עלו על קרקע ללא רשות,
  אחר כך טענו שמותר להם (נגיד שהו להם ספקות),
  קיבלו על הראש שעשו טעות,
  ועכשיו מנסים לפצות על הטעות (פיצויי שבטח לא יהיה שקול לשווי + קנס+ כופר + ריבית והצמדה - כמו בעברות מס)

 22. 6
  השם שלי לא ישתנה לעולם

  בוקר נפלא לעם ישראל!!!

  1. יום נהדר לשודד הקרקעות !
 23. 5
  איך הוא לא מבין הביבי הזה שמתישהו הוא יהיה חייב להכינס בהם ראש בראש. שהבעיה היא לא מגרון אלא חוסר המוכנות שלהם להתפשר גם כשהם במיעוט. מתי יהיו לו ביצים כבר להיכנס בהם. שיבכו ויצעקו. לא נורא. זה לא מחיר כזה נורא בשביל להבהיר מי הריבון במדינה הזו. ראש הממשלה או ראש מועצת מגרון.
 24. 4
  מפיק: ביבי. שחקנים: מגרונים. במאי: בן ארי. מאכר: נתן אשל.

  כל הכרטיסים נמכרו.

 25. 3
  תמיכה במשה פייגלין

  אני קורא לך מי שחבר מרכז ליכוד להתמוך ב 31 בינואר במשה פייגלין כי הוא המנהיג האמיתי של מחנה הימין וגם מנהיג ישר טוב לב ואמיץ

 26. 2
  לא יתפנו ? לפנות בכוח.......

  פושעי ההתנחלויות אינם מעל החוק וכל מי שיפר צווי פינוי שיעצר ויענש בכל חומרת הדין .

  1. רק תזכור את זה שהערבים ידרשו שתפנה את ביתך... אתה לוקח את הצד של החמאס.
 27. 1
  יש לדון על שקרי הערבים ושלום עכשיו בבימ״ש ולא בבגצ

  בבגצ לא דנים בראיות והערבים והשמאל הקיצוני יכולים לשקר כאוות נפשם על בעלות הקרקע.