לשכת נתניהו טרפדה פגישה של עבאס עם ראשי הקהילה היהודית בבריטניה

פקיד בכיר בי-ם: המסר היה שכיוון שאבו-מאזן לא רוצה לפגוש את רה"מ, אין סיבה שהקהילה תיתן לו לגיטימציה. לשכת רה"מ: לא היו דברים מעולם

בעקבות בקשה של לשכת ראש הממשלה ולחצים של שגרירות ישראל בלונדון, ביטלו ראשי הקהילה היהודית בבריטניה פגישה עם יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו-מאזן) במהלך ביקורו של האחרון בלונדון בשבוע שעבר.

שני פקידים ישראלים בכירים שמעורים בפרטי המקרה ציינו כי מאחורי הנסיונות לקיים את הפגישה התנהל מאבק כוחות בין ממשלת ישראל לממשלת בריטניה, שניסו שתיהן להפעיל לחצים ולהשפיע על בכירי הקהילה היהודית.

בשנתיים האחרונות מנסה אבו-מאזן להתקרב לקהילות יהודיות ברחבי העולם ולהיפגש עם מנהיגים יהודים. פגישות כאלה התקיימו בבואנוס-איירס, פריז, ניו יורק ועוד. ההנחה הפלסטינית היא שהידוק הקשרים עם קהילות יהודיות יביא להגברת הלחץ על נתניהו.

המגעים לקיום הפגישה בלונדון החלו לפני כמה שבועות לקראת ביקורו של אבו-מאזן בבריטניה. גורמים במשרד החוץ הבריטי וכן השגריר הפלסטיני בלונדון, מנואל חסאסיאן, פנו לבכירי הקהילה היהודית וביקשו לארגן את הפגישה. במקביל, זומנו ראשי הקהילה היהודית לדאונינג 10 לפגישה ראשונה מסוגה מאז הבחירות עם ראש הממשלה דיוויד קמרון. לדברי הפקידים הישראלים, לשכתו של קמרון ומשרד החוץ הבריטי הפעילו לחץ על ראשי הקהילה היהודית כדי שייפגשו עם אבו-מאזן.

עבאס וקמרון בלונדון, בשבוע שעבר. לדברי מקורות מדיניים, "כיוון שעבאס לא רוצה לפגוש את נתניהו, אין סיבה לתת לו לגיטימציה" רויטרס

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות שלנו ישירות אליכם

גורמים בקהילה פנו לשגריר ישראל בלונדון, דניאל טאוב, וביקשו את חוות דעתה של ממשלת ישראל לגבי הפגישה עם אבו-מאזן.

טאוב, שלפני מינויו לשגריר שימש עוזרו של שליח ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, יצר עמו קשר והעביר לו את המסר מהקהילה היהודית. אחרי כמה התייעצויות התבקש השגריר טאוב להעביר מסר לבכירי הקהילה היהודית ולפיו עדיף היה אם לא תתקיים פגישה עם אבו-מאזן.

"המסר מירושלים היה שכיוון שאבו-מאזן לא רוצה לפגוש את ראש הממשלה נתניהו, אין סיבה שהקהילה היהודית תיתן לו לגיטימציה חינם", אמר אחד הפקידים הבכירים. "בעקבות המסר הזה ביטלו רבים מהמוזמנים את בואם והאירוע בוטל".

חרף ביטול הפגישה עם ראשי הקהילה היהודית בבריטניה, קיים אבו-מאזן שתי פגישות אחרות, שהוגדרו אישיות, עם גורמים יהודיים.

הפגישה הראשונה אורגנה על ידי יו"ר קרן ההשקעות "פורטלנד", סר רונלד כהן. האחרון, איש עסקים יהודי שפעיל לעידוד מיזמים כלכליים בגדה המערבית וברצועת עזה הזמין כעשרה אנשי עסקים, חלקם יהודים, לפגישה עם אבו-מאזן.

רון לאודר עופר וקנין

אחד הנוכחים בפגישה עם אבו-מאזן היה המיליארדר היהודי, פויו זבלדוביץ', שעומד בראש השדולה הפרו-ישראלית בבריטניה BICOM. לפני כמה חודשים אירח זבלדוביץ' בביתו בלונדון פגישה חשאית בין הנשיא שמעון פרס לבין אבו-מאזן. פרס ניסה אז למצוא נוסחה שתאפשר את חידוש המשא ומתן, אולם הערוץ שלו עם אבו-מאזן נבלם כמה שבועות לאחר מכן על ידי נתניהו.

פגישה שנייה שקיים אבו-מאזן בלונדון היתה עם יו"ר הקונגרס היהודי העולמי, רון לאודר. האחרון, היה בעבר אחד התורמים המרכזיים של ראש הממשלה נתניהו ונחשב מקורב אליו ביותר. אולם, בשנה האחרונה עבר בין השניים "חתול שחור", בין השאר על רקע תחקיר "ביבי-טורס" בערוץ 10, שלאודר הוא אחד מבעליו. ראש הממשלה זעם על לאודר שלא עצר את פרסום התחקיר. מאז, טוענים בערוץ 10, פועל נתניהו במרץ כדי להביא לסגירתו.

לפני חצי שנה מתח לאודר ביקורת חריפה על התנהלותו המדינית של נתניהו וטען כי הוא נמנע מקידום תהליך השלום בשל שיקולים פוליטיים. "אני חושב שהדרך היחידה לישראל להיחלץ מהבידוד הבינלאומי היא לפתוח במשא ומתן ללא תנאים מוקדמים, ואני קורא לממשלה לעשות זאת", אמר לאודר.

לאודר, שבא לפגישה עם אבו-מאזן בלונדון יחד עם מנהיגים יהודים מאמריקה הלטינית, אמר שהקהילות היהודיות והפלסטיניות בעולם יכולות לסייע בהשגת שלום בין ישראל לפלסטינים. "השגת שלום עם שכניך היא חלק מהכמיהה של היהדות", אמר לאודר לאבו-מאזן.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "לא היו דברים מעולם". שגרירות ישראל בלונדון סירבה להגיב לידיעה.

בתוך כך, שליחו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו נפגש במוצאי שבת ברבת-עמון עם ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת. מדובר בפגישה הרביעית בין מולכו ועריקאת במהלך השבועות האחרונים.

בכיר פלסטיני אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי בפגישה לא חלה כל התקדמות בנוגע ליצירת תנאים שיאפשרו את המשך השיחות אחרי ה-26 בינואר. מולכו ועריקאת צפויים להיפגש פעם נוספת ביום רביעי.

לדברי הבכיר הפלסטיני, בפגישה הגיש עריקאת למולכו מכתב שבו דרש שישראל תשחרר את יו"ר הפרלמנט הפלסטיני מחמאס עזיז דוויק, שנעצר לפני כמה ימים, וכן עוד 23 חברי פרלמנט פלסטינים עצורים בישראל.

עריקאת דרש במכתב שישראל תשחרר גם כ-130 אסירים פלסטינים שכלואים בישראל מהתקופה שלפני הסכם אוסלו, וכן את שחרורם של בכיר הפתח מרואן ברגותי וראש החזית העממית אחמד סעדאת.

Read this article in English: British Jews cancel meeting with Abbas in wake of pressure from Netanyahu

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 25
  הביב וכלבלביו עושים כל מאמץ אפשרי לבודדנו משאר העולם.בסוף היחידי שידבר עמנו יהיה מר אחמאניג'ד נ"י .
 2. 24
  חבל שלא נפגש עם הקהילות היהודיות - היה יכול להרצות בפניהם פרקים נבחרים מתוך עבודת הדוקטורט שלו, ולהסביר שבשואה מתו 800,000 יהודים
 3. 23
  למה צריך להיות מיליארדר כדי לפגוש את אבו?

  יש לצרף מידית לרשימת הנפגשים את תשובה,דנקנר,מימן והגברת שרי.כולם מיליארדרים שירגישו מקופחים ובלתי מרוצים.בעוד שנתיים כנראה אתחיל לקבל את קצבת הבטוח הלאומי ואבקש גם אני פגישה...

 4. 22
  כמה מלים על הקהילה היהודית בבריטניה ועל אלה שמכונים "מנהיגיה"

  הקהילה היהודית בבריטניה עברה בעשרים השנה האחרונות תהליך של שינוי ניכר. הנהגתה השורשית הוותיקה המתונה והתומכת המסורתית ב"לייבור" הוחלפה על ידי דור צעיר יותר שעשה את הונו ב"סיטי" (בעיקר בקרנות גידור וכד'), הדור הזה התקרב למפלגה השמרנית ואף תרם לה לאחרונה שני גיזברים יהודים למהדרין (סטנלי פינק ואנדרו פלדמן/ זה האחרון מכהן עתה כיו"ר עמית של המפלגה) -וכמובן שרבים מהם פיתחו נטיות פוליטיות ימניות נציות שעל פיהן ישראל היא מקום המקלט שאליו הם אמורים לברוח ביום פקודה (עשירי היהודים בבריטניה חיים עם מזוודות ארוזות בחדר השנה ואלה מביניהם שיכולים להרשות זאת לעצמם יש גם מסוק בהיכון על גג הווילה) . משום כך הם לא ממש מקבלים בסבר פנים יפות ישראלים שבאים הנה ללמוד ו/או לעבוד לא רק משום החשש מתחרות (וחשש זה יש לו על מה שיסמוך) - אלא גם משום שהם מאמינים שתפקידו של כל ישראלי הוא לשרת בחיל המצב ששומר כלשונו של גנרל ישראלי אחד על ה"וילה בג'ונגל". הדור החדש של המנהיגים הללו לא זוכה בלגיטימיות מכלל הקהילה היהודית בבריטניה בין השאר משום האופן שבו הם קשרו עצמם לממשלת ישראל כך שאת מדיניות הקהילה מנהלת למעשה בשלט קרוב שגרירות ישראל בלונדון. אין זה מקרה שדווקא אחד הקופצים בראש שמנסה לעמוד בראש הקהילה הזאת הוא יהודי שאיננו אפילו אזרח בריטי הכוונה לפויו זבלודוביץ' שאמנם נשוי לבריטית אך בעצמו הוא אזרח פינלנד. אמנם זבלודוביץ' ידוע בקשריו הטובים עם ביביהו ושרי ממשלתו וחברה שהוא מבעלי השליטה בה אפילו בונה בשטחים הכבושים - ואולם ככל הנראה גם זבלודוביץ' וגם לאודר כבר נמצאים צעד אחד מעבר לביביהו ויודעים שגורלן של ההתנחבלויות נחרץ. משום כך דווקא הם - שאינם יהודים בריטים (אף שכאמור זבלודוביץ' הצליח למעשה לכפות את עצמו על הקהילה הזאת בשל הונו העצום) - נענו להזמנה להפגש עם אבו מאזן. איש מן המגיבים הימנים כאן אינו צריך לבוא בטענות אל אבו מאזן שהוא מנסה לשחק בכל קלף שבידו. מוטב לכם שתבואו חשבון עם "אחיכם" שמבחינתם כל אחד הוא פרטנר לגיטימי לביזנס - כל עוד הוא משלם טבין ותקילין - ובכלל זה גם מכחישי שואה פלסטינים או מממני פעולות טרור בארה"ב.בידקו פעם אם תוכלו מה טיבם של השירותים שמגיש בנק ההשקעות "גולדמן סאקס" המנוהל בידי "יהודים טובים" - לשייכים של סעודיה ונסיכויות הנפט ששלמו ומשלמים בידיעית ממשלו של הנשיא בוש החביב עליכם כל כך "פרוטקשן" ל"אל קעידה". בין השאר הודות לעובדה שלמשפחת בוש היו עסקים משותפים עם משפחת בן לאדן. לא מאמינים? לימדו לקרוא אנגלית, בידקו ותיווכחו. לא..! לא לזרק את המחשב שלכם בקיר - זה לא ישנה את המציאות...

  1. הערה

   צר לי,לא ברור מה אתה מנסה לומר כנגד אנשי הקהילה.האיסט-אנד מיושב היום בפקיסטנים,הבורד אוף דפיוטי מיצג את הזמן החדש,למה אתה חותר לחזור?

 5. 21
  לנתניהו אין שום תוכנית חוץ מאשר למשוך זמן כל מה שהוא מבקש זה רק תרגילי השהיה

  בסופו של דבר נמצא את עצמנו בתוך מדינה דו לאומית עם פנאטים דוסים יהודים ומוסלמים שמבצעים פעולות טרור נגד החילונים משני הצדדים.

 6. 20
  BB מטרפד את עתידנו. מדינת ישראל בראשותו סרבנית שלום, פרנואידית,גזענית, קלריקלית. מעל לכל, אין לה שמץ של תכנית לעתיד. או שמא הם מסתירים רעיון עיוועים לגבי האזרחים הפלסטיניים שבשטחים הכבושים???
 7. 19
  מבט קצר ומקרי בתקשורת הפלסטינית הנתונה למרות עבאס, די בה על מנת לטרפד את פגישתו עם כל יהודי שעיניו בראשו. לא נדרש מאמץ מאמץ טירפוד יוצא מגדר הרגיל.
 8. 18
  להיפגש עם מטיף שנאה לישראל, קורא להשמדתה, וקורא רחובות ע"ש שהידים ???

  מה קורה פה?
  היהודים התחרפנו ??

  1. למה מה,אנחנו שופעי אהבה לפלשתינאים?
 9. 17
  מה פתאום היהודים בבריטניה נפגשים עם אבו מאזן ??? הקורא למאבק מזויין

  איזה יהודים הזויים !!!!

 10. 16
  משפט מזדקר: "אין סיבה שהקהילה היהודית תיתן לו לגיטימציה חינם". יכרגיל: תנו - יקבלו. סוחר קטן. ההתנהלות של ביב לא אלגנטית ולא נבונה ויהודי בריטניה עדיין רוקדים לפי חלילו.
 11. 15
  קשה לתפוס את נתניהו ולשכתו בדברי אמת
 12. 14
  האויב הפלסטיני מפיץ תעמולה בקרב יהודים תמימים
 13. 13
  שילך להפגש עם הרוצחת אמנה מונא...
  1. לשמאלנים קיצונים קשה לראות את האמת
 14. 12
  עד מתי הישראלים ימשיכו להיות הזומבים של "ביבי טורס" - עושים עליכם סיבוב - ממאנים לראות? מחר יהיה כמו אתמול? הביברקים גוררים אותכם לסף התהום ועדיין מתעקשים על "יהיה בסדר"?
  1. בוחרי הביבי והימין חוטפים את החינמון שלו...לא איכפת להם להכניס רעל לקופסא שיש להם על הכתפיים.אז מאין שהם ידעו שביבי מנקנק אותם? שם, הוא מספר להם סיפורים על ללה לנד, בדיוק כמו לחברי הליכוד הפעילים ששרים את מזמוריו בניגון הבגין...כאילו זה מה שיעשה אותם לבנים; הבעיה- שזה לא יעזור להם, אפילו לאדון אקסלנט יצא המרצע מהשק אפילו שהכחיש מקופחותו. אבל הוא מקופחי באבויה. בדיוק כמו ליצני החצר שביבי בראשם
 15. 11
  ...אבו-מעצבן... מבטיחים לו משהו בחדרי חדרים והוא יוצא עם זה לתקשורת, מזל שבישראל עדיין מאמינים למילים שיצאות לי מהפה :)
 16. 10
  ביבי : "לא זרחה השמש, לא היה האתמול... הכול שקר לא היו דברים מעולם" ואיך לא קורה לנו שלא יהיה ביבי לעולם?
 17. 9
  לא מספיק לו להיות ראש-ממשלת ישראל, הוא רואה עצמו כראש-ממשלת העם היהודי. והיהודים התמימים שממילא נתונים בקונפליקט של כפל -נאמנויות חוזרים ונופלים במלכודות שלו.
 18. 8
  מה יש לאבאס לחפש אצל הקהילה היהודית בלונדון

  האם אבאס מציע לקהילה היהודית בלונדון הכרה במדינה יהודית? האם הוא רוצה להכריז על סופו של הסכסוך? האם הוא מכיר בעובדה שהוא יושב על אדמות יהודיות? האם הוא רוצה לאזרח פתאום את הפליטים הפלסטינים במדינת פלסטין?
  האם הוא יכריז בלונדון על נכונותו לאזרח את ערביי ישראל הקוראים לעצמם פלסטינים ורוצים לעבור לגור במדינה החדשה? הרי ערביי ישראל שאינם נאמנים לישראל היהודית, יוכלו לעבור לפלסטין, לקבל שם אזרחות, ולהיות נאמנים להם.
  מה יש לאבאס לעשות אצל היהודים בלונדון מלבד לאיים עליהם שאם הוא לא יקבל את מה שהוא רוצה יהיה רע מאוד לישראל והוא זה שידאג לכך.
  בשביל זה, באמת לא תודה, לא צריך את ביקורו הזורע הרס בלבד של אבאס, שיפזר את נבואות הזעם במקום אחר

 19. 7
  עבאס תערובת של שועל ושפיפון צבוע שאינו רוצה מדינה בהסכם מאידך רוצה מעין מדינה שתתבסס על תמיכה בינלאומית ללא כל הסכם ושלום מחייב למדינת ישראל
  1. על העולם קורא לביבי שקרן ואתה חי בללה לנד שביבי מאכיל אותך
 20. 6
  אני רק שאלה, למה מה שברור לכל דרדק פוליטי לא מובן מאליו לכתב רביד שלאחרונה מונה כנראה על התקפה שיטתית על ביבי וממשלתו ולא חשוב מה יעשו. לא מובן לך המניע הזדוני של אבו-שו-איסמו ? או שאתה מיתמם ? קצת הגינות בכתיבה - גם אם אתה שבוי תחת מערכת הארץ... יש עדיין כמה אנשים חושבים במדינה ללא עזרת העיתון-לאנשים-חושבים...
  1. ואתה מכנה עצמך איש חושב??יא,שו-אסמו.
 21. 5
  חבל שהיהודים במערב ממשיכים לאכול אוטומטית כל לוקש שנמכר להם ע"י ממשלות ישראל
  1. Israel as a liability

   Much fewer than you think. For many Israel is a real pain in the neck.

 22. 4
  הבן אדם הזה מחבל בתחפושת של כבש אומללה ומבקש רחמים מכולם
  1. אתה מתכוון בטח לביבי
 23. 3
  בדיוק כמו גולדה שטרפדה פגישות של סאדאת עם נחום גולדמן ומנהיגים יהודים אחרים. התוצאה היתה מלחמת יום כיפור.
  1. בהבדל אחד "קטן"

   היא האמינה ביושר ולכן עשתה את הטעות. ביבי מתעתע ומשקר את כל העולם כבר הרבה זמן , כל הזמן ומדרדר אותנו "על בטוח" לתהום עמוקה יותר ויותר

 24. 2
  אתם בעצמכם מדווחים שמכחיש השואה אבו מאזן לא מתקרב ליהדות ולציונות וכל פגישות אלה מטרתן לחץ על ראש ממשלת ישאל עימו מכחיש השואה אבו מאזן וראש ארגון המרצחים אש"פ לא מנהל מו"מ, אז למה בדיוק צריכים היהודים להיפגש עימו? מישהו כאן איבד את ההגינות והשכל הישר.
  1. הכל טוב ויפה, אז למה לשכת ראש-הממשלה מתעקשת להכחיש את מעורבותה בסיכול הפגישה?

   לשיטתך, לשכת ראש-הממשלה הייתה אמורה לפרסם בגאון את דבר מעורבותה בסיכול הנסיון לארגן פגישה כזו.
   יש כאן דפוס קבוע של בחישות ברקע, ולאחריו גיוס של הדוברות להכחשות גורפות, מה שמביא את מדד האמון של האזרח הממוצע בפרסומי משרד ראש-הממשלה קרוב מאד לאפס.

 25. 1
  הבנתם איך המדינה מתנהלת? לביבי יש חשבון עם לאודר על כתבה בטלויזיה

  והכל סובב על זה. חתירה לשלום? חס וחלילה. מגעים כלכליים? לא ולא. שיתוף פעולה עם גורמים מתונים? נראה לכם? זה ביבי, הוא רוצה ערוץ ממלכתי משלו שיאדיר אותו ולא יגיד את האמת עליו.
  הכל מתחיל ונגמר באגו של ביבי וככה אנחנו נראים.