ראש אכ"א: לגייס את כולם; נציג רה"מ: אין מקום בצבא

ועדת החוץ והביטחון דנה בחוק המסדיר גיוס חרדים. האלופה ברביבאי: "אחד מכל ארבעה לא מתגייס לשירות, ואחת מכל כמעט שתי נשים לא מתגייסת"

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת קיימה הבוקר (שני) דיון שעסק בנושא חוק טל לגיוס חרדים לצה"ל ולשירות האזרחי. ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, אמרה בדיון כי ״אין חולק על כך שהמציאות הביטחונית המאתגרת מחייבת אותנו לגייס את כולם לשירות משמעותי". לדבריה, ״כיום אחד מכל ארבעה גברים לא מתגייס לשירות, ואחת מכל כמעט שתי נשים לא מתגייסת. הנתונים מציבים אותנו לבדק בית מעמיק על חובת השירות לכל ושוויון בחלוקת הנטל״.

לעומתה, יוג׳ין קנדל, נציג משרד ראש הממשלה בדיון, טען כי מגמות גיוס החרדים בשנים הקרובות הן על קצה גבול היכולת של צה"ל לקלוט אותם. קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, הציג בדיון נתונים רשמיים של צה"ל בנושא. לדבריו, ״קיבלנו כאן ראייה של חצי כוס ריקה מאוד. אני טוען שהכוס לא כל כך ריקה, אלא הולכת ומתמלאת. אני לא מפיק את הנתונים לבד, אני מקבל אותם מאגף כח האדם בצה"ל. ב-2007 כשהוארך החוק בחמש שנים התגייסו לצה"ל 288 אנשים למסגרות צבאיות ו-15 אנשים למסגרות אזרחיות. מ-2008 מספר המתגייסים גדל ל- 387, שנה מאוחר יותר היו 731 מתגייסים, אחר כך 908 ובשנת 2011 התגייסו 1,282. זה עובר את היעד שהממשלה קבעה. הצבא עמד ביעדים ל-2011. בשירות האזרחי היו חסרים 28 אנשים״.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

יו"ר הועדה, שאול מופז, קרא לביטולו של חוק טל במתכונתו הקיימת ותקף את החוק בחריפות. לדבריו, רק 50 אחוזים מהצעירים בגיל הגיוס מתגייסים כיום לצה"ל, ובעוד שמונה שנים יעמוד מספר המתגייסים על 40 אחוזים בלבד. הוא אף הציע בדיון תכנית חלופית משלו לחוק.

מופז תקף את הישגיו המעטים של החוק: ״בישראל מתפתחת תת תרבות של משרתים. התהפכו היוצרות, השתמטות הפכה לנורמה. זאת מגמה מסוכנת שבעוד מספר שנים לא נוכל לקבל אותה. איננו יכולים לקבל את הנורמה שצבא העם יהפוך לצבא חצי העם ובעוד שמונה שנים לצבא של מיעוט מבין בני העם הזה. חוק טל חייב להשתנות. רוב אזרחי ישראל רוצים בכך. גם המנהיגות בישראל על כל גווניה מבינה שאנחנו חייבים ללכת לשם״, אמר מופז.

ח"כ יוחנן פלסנר, ראש צוות המעקב אחרי יישום החוק בועדת החוץ והביטחון אמר בדיון כי ״עקבנו אחרי האפקטיביות של חוק טל בשלוש השנים האחרונות. החוק לא מספק את הסחורה. הוא נכשל במובן הזה שאנחנו לא מתקרבים ליותר שוויון, אלא לפחות שוויון. אנחנו צריכים להציע אלטרנטיבה לחקיקה הקיימת ויש לנו חלון הזדמנויות לעצב הסדר חדש. בחצי השנה הקרובה הנושא הולך להגיע לכנסת. החוק קיים 10 שנים והוארך עד קיץ 2012. אין שום סיבה להאריך אותו מעבר לכך״. לדבריו, ״אנו רוצים לפתוח מגוון רחב של מסלולי שירות משמעותי בצבא ובשירות האזרחי. כיום רואים כמה מסגרות מוצלחות בצבא, אבל זה עדיין שלב הסטארט אפ, והוא לא כולל מספרים גבוהים״. היעדים עד 2015 הם עוד 1,200 מתגייסים. זאת אומרת 2,400 בסך הכל. זה פחות מאשר הגידול במחזור של החרדים האלה״.

בשבוע שעבר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי תוקפו של חוק טל לא יוארך בחמש שנים. נתניהו אמר שידון עם השותפות הקואליציוניות במשך זמן הארכתו הצפויה, ויביא זאת לאישור הממשלה. ההודעה באה על רקע מתיחות עם שר הביטחון ברק בעניין, ולאחר ששלשום אמר נתניהו כי הוא דווקא כן מתכוון להאריך בחמש שנים את תוקפו של החוק, המעניק פטור מגיוס לצבא לבחורי ישיבה בכפוף לתנאים המפורטים בו.

באותו יום אמר שר הביטחון, אהוד ברק, כי החוק לא עומד בציפיות שתלתה בו מערכת הביטחון ויש להאריך את תוקפו לתקופת ביניים של שנה בלבד - ולקדם מהלך חקיקתי חלופי. "בסופו של דבר החוק לא עמד בתקוות שתלינו בו כולנו לפני 10 שנים, ולהערכתי הדבר הנכון לעשות זה להאריך אותו בשנה בלבד, ובמהלך השנה הזאת לשבת על המדוכה ולמצוא את הדרך שבה נגיע לסידור חדש של הנושא כולו", אמר ברק בישיבת סיעת העצמאות.

לדבריו, יש להחליף את חוק טל בהסדר אחר שבו "צה"ל קובע את מי הוא מגייס, וכל היתר הולכים לשנה של שירות לאומי-אזרחי. צה"ל מתגמל את אלה הנשארים בתוכו, באופן שיאפשר להם ללמוד או לרכוש מקצוע, ומכל האחרים מצופה שישתלבו בשוק העבודה".

Read this article in English: IDF personnel chief: All Israelis including ultra-Orthodox should serve in military

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 43
  האם ראש אכ"א השמאלנית מתכוונת גם לגיוס הפלשתינאים בעלי האזרחות הישראלית?
 2. 42
  תפסיקו לתת לחרדים נדבות והם ירוצו-ישעטו לצבא ,לכל היחידות ביחוד ליחידות שדה כי שם מרוויחים יותר.
 3. 41
  הכסא יותר חשוב משוויון ,הקומבינות, הסחטנות, הגיבנת הזו שקוראים לה

  שרותם תורתם. אני במקומו הייתי מתביישת להיות שקופה כ"כ בתרוצים עלובים
  שמוכיחים מאיזה חומר הוא קורץ. אין חידושים תחת השמש.

 4. 40
  אני מתנדב ללכת הביתה

  אם יש עומס אתם מוזמנים לשחרר אותי מהסבל הזה שנקרא צהל. לא מספיק הייתי עריק והגסטפו סא וחטף אותי מהבית ע״י מכות גז פלפל ואזיקים, ובכלא ישבתי חודשיים בינהם באגף בבידוד. אני מוכן ללכת הביתה כבר מחר, עד מתי??

 5. 39
  אם יש יותר מדי חיילים וחילות-קצרו משך השירות למחצית הזמן

  וגם מינעו ממי שאינו משרת את המחצית בצורה כלשהיא את כל הטבות המדינה. ילכו הנ"ל לחפש מדינה אחרת שאינה דורשת שירות חובה. אולי טורקיה? אבל גם שם נדרש כופר בשביל לא לשרת בצבא. אולי ארה"ב? אבל שם אין שירות רפואי לכל. אולי שבדיה? אבל שם צריך לדבר שבדית. אולי בריטניה? אבל שם צריך לשלם מהכיס שירותי דת...

 6. 38
  מה פרוש אין מקום לקלוט אותם?

  מה פרוש אין מקום לקלוט אותם?. יוג׳ין קנדל דיבר שטויות כדי לרצות את אדוניו.

  אם כולם יתגייסו ירד העומס על אלו שמשרתים עכשיו. באם את זה הוא לא מבין האדון " ראש המועצה הלאומית לכלכלה" כדאי שיבדקו בנציבות שרות המדינה, באם יש לו כישורים למילוי תפקידו.

  נתניהו לא מבין שלמשרתים בצבא נמאס שבגלל שיקולים פוליטיים בלבד קם פה יער עבות של משתמטים מהצבא. ובבחירות המתקרבות רבים יזכירו לו זאת.


 7. 37
  אולי ברק תלה בו תקוות.

  אני ואנשים שאני מכיר לא תלו בו שום תקוות.

 8. 36
  אברך בישיבה מקבל 2000+ שקל בחודש, חייל 300+, לאן היהודי ילך?
 9. 35
  לא להתגייס לצבא הכיבוש!
 10. 34
  הגיע הזמן לגייס רק את הנדרש, ולא למלאות את הקריה באנשים חסרי תועלת

  80הגיע הזמן להקים צבא מקצועי עם משכורת והטבות מפליגות למשרתים.
  אחוז מהאנשים שיגויסו יקטן מחצי.

 11. 33
  אין גם אוכל בצבא

  לידיעת האלופה והאחרים. בבסיסים רבים בצבא החיילים רעבים. גם בבסיס הדרכה לקצינים. אני לא מבינה לאן הולכים 55 מיליארד שקל אם לחיילים אין מה לאכול. בושה וחרפה. חבל שהעיתונות לא חוקרת את העניין. חוק טל חשוב אבל חיילים רעבים ביום יום חשוב לא פחות.

 12. 32
  אם אין מקום בצבא אז אשמח אם תוותרו על הבן שלי. למה לוותר על החרדים?
 13. 31
  גולני גבעתי

  אנני נמו. שנתיים וחצי לא מספיק לנו.
  וברצינות, לא יעזור לקצר. שלושה חיילים שמשרתים שנתיים זה פחות טוב משניים שמשרתים שלוש שנים (פחות מיומנים) למרות ששתי האפשרויות זה שש שנות חייל (ע"ע The mythical man month)

 14. 30
  אז למה החיילים סובלים והמודרים כסף ותנאים? מי מחליט מי יגויס ומי יקבל פטור?
 15. 29
  אם אין מקום בצבא למה אלה שאין בעבורם מקום מקבלים כל מיני זכויות וכספים? מי מחליט מי יגוייס?
 16. 28
  אם פחות מחמישים אחוז מתגיסים אז אין סיבה שהבן שלי יתגייס!!!

  ילדים זה הדבר הכי יקר שיש לנו. אם צהל הוא צבא חצי העם, בעוד שנים ספורות רק 40 אחוז פראירים יגויסו, אין לי שוב כוונה לאפשר גיוס של הילד שלי. אם אפשר לותר על החרדים אפשר לותר גם על הילדים שלי. להזכירכם הקרביים משרתים אח"כ גם במילואים - גם חיילי מילואים נהרגים ולא באוהלה של תורה.

 17. 27
  שרות לאומי ל- 3 שנים (בנים) ושנתיים (בנות) - זה המינימום

  גם לא מסכנים את עצמם וגם מקבלים הנחה בזמן שרות?

  1. בנים ארבע שנים בנות שלוש
 18. 26
  אם אין מקום
  1. משך האימון היום בחלקים נרחבים, הוא שנה עד שנה וחצי

   כך שגם 3 שנים זה קצר מ\דאי

 19. 25
  רק להזכיר: בתקופתי שרתו שנתיים. האריכו לשלוש רק לבינתיים. לקצר! לקצר!
  1. את לא זוכרת האריכו משנתיים וחצי לשלוש ולא משנתיים
 20. 24
  אני מתנדב לפנות את המקום שלי.
 21. 23
  האם זה לא התפקיד של ראש אכ"א להגיד אם יש מקום בצבא?
 22. 22
  הפתרון: צבא מקצועי מתוגמל היטב.

  במקרה כזה, לא זו בלבד שנזכה בצבא של מקצוענים המקדישים את מלוא חייהם לצבא (ולא מגוייסים בכפייה ה"משרתים" 3 שנים לכל היותר) - אלא גם יסתיים, סוף כל סוף, הוויכוח עלך "תרומה למדינה" וכו'.

 23. 21
  איך יש לביבי והחרידים שלו מספיק מקום למשפחות 'ברוכות ילדים' במדינה

  ואין לו מקום לכל אלו בצה"ל?

 24. 20
  50% גיוס בתל אביב

  מה יש לראש אכא להגיד על זה? ושלא נדבר על הקיבוצים

  1. חצי מהצעירים מתגייסים והחצי השני שלא מתגייס בתל אביב, הם חרדים
 25. 19
  ראש אכא גררה את המטכל להחלטה לא חכמה, לשמוע בכפיה שירת נשים
 26. 18
  מופז וברק יכולים להמשיך לחלום על גיוס לכוווולם. הסיבה לכך פשוטה: הרוב החילוני לא מימש עד עכשיו את כוחו וגם לא יממש בעתיד. המחלוקות בנושאי חוץ בטחון וכלכלה הן עמוקות מדי ולכן הרוב החילוני לא מסוגל להתאחד בנושא גיוס החרדים. ככל שמצב זה יימשך הדמוגרפיה תשחק לידי החרדים ויום אחד והוא לא רחוק נתעורר למצב של מיעוט חילוני. ואם תשאלו מה יקרה אז? התשובה פשוטה, ביטול גיוס החובה והקמת צבא שכיר מקצועי. מאיפה יבוא הכסף? רק בטכני של חיפה ישנם כ 600 נגדים עם תנאי שכר מפליגים . הפנסיות של ברק ואלופים אחרים שעשו מיליונים לביתם יכולים לממן גדודים של חיילי סדיר .
 27. 17
  גיוס של כולם - כל העדות, כל הזרמים, בנים ובנות,... כולם! עכשיו!
 28. 16
  ביבי: אין מקום לכולם ? לעשות הגרלה !
 29. 15
  נציגו של ביבי: שני גרגרי חרדים שהתגייסו ימלאו את הכוס !
 30. 14
  לפרק את השירות הלאומי!

  שירות לאומי מהו?
  שירות לאומי מה הפיקציה הזו בכלל מה הפטרנליזם הזה בן אדם לא רוצה.יכול, מסוגל ,לשרת הצבא לא גייס אותו ,הניחו לו לנפשו.להמשיך בחייו
  השירות הלאומי לידתו בחטא .זוהי פרה רעה ,העולה לאכול את הפרה הטובה,והיא השירות הצבאי. בן גוריון פרק את הפלמח ,גוף מתנדבים שסיכן את צהל. ברק רצה לפרק את גלי צהל ולא הצליח. ביילין פירק את משרד הדתות .מי יפרק את השירות הלאומי.
  השירות הלאומי על פי ויקפדיה
  הסיבות לשירות הלאומי באירופה
  1 אין צורך בכל מחזורי הגיוס
  הלא צהל משווע למתגייסים!
  2 גישה אנטי מילטרסיטית
  הרי בישראל מנסים לחזק את המוטיבציה לשרת בצהל
  3 הקלה על הקהילה
  איזה הקלה או תועלת, מביא מתנדב או מתנדבת ,שלא עברו הכשרה כלשהיא, ותרומתם שווה לאפס. כמו כו אין עליהם שום מרות .חייל שרק יאחר לבסיסו ,יעמוד לדין .מה יעשו למתנדב בא לא בא, איחר , מפסיק את השירות מתי שיעלה הרצון מלפניו. מתים ולא מתנדבים אמר הפתגם
  4חיסכון בתקציב
  העלות הישירה של הפעלת בת שירות לאומי, כולל התשלום הישיר אליה ועלות ליוויה על ידי עמותת השירות הלאומי הוא 27,700 שקלים לשנה, שהם כ-2300 שקלים לחודש[4]. עו"ד אמנון דה הרטוך טען שעלות בת שירות לאומי אשר שירתה במשך שנתיים ולאחר מכן עובדת בשירות הציבורי, למשל כמורה, במשך 35 שנה (כולל אבדן תשלומי מס מאותן שנתיים שבהן לא עבדה), שווה ערך ל-5,500 שקלים לכל חודש שירות, ללא עלות העמותה המלווה. הרטוך מסיים את מאמרו בשאלה: "שמא כדאי לוותר על כל העניין?"[5].
  5אמונה בחשיבות השירות
  אנו מאמינים בחשיבות השירות בצהל. בגרמניה השירות הלאומי ארוך מהשירות הצבאי ,על מנת לעודד גיוס.


  עלינו . לאזור אומץ, ולפרק את הרעה החולה ,לפני שמבקרהמדינה ייכנס לעובי הקורה. והמחאה הבאה תגיע מהמתגייסים.

  1. מה לגבי שירות במשטרה, במד"א, במכבי אש, בבתי חולים, בחיזוק אוכלוסויות מוחלשות? ועוד כאלו אם יש לאחרים רעיון
 31. 13
  דרושה בהקדם מהפכה ציונית בכנסת, בממשלה ובתפקיד ראש הממשלה. המחנה "הלאומי" הפך למחנה אנטי ציוני פרו-חרדי פרו-פרזיטים, פרו-משתמטים, פרו-קפיטליזם-ברוטאלי, יועף ראש הממשלה לאלתר ויועמדו לדין הורסי המדינה מימין!!!!!!!!!!!!!!
 32. 12
  שיחייבו רק חילונים בשרות צבאי ויחייבו את הדתיים בשירות אזרחי!

  ומי שלא תורם שלא יקבל קיצבאות!
  ההתחרדות בצבא מפחידה, אולי כבר עדיף צבא ללא דתיים!

  1. חילי צהל משרתים עוד 20 שנה במילואים

   רוה החרדים בשירות לאומי עושים שירות דמה בישיבות......

  2. איזה שירות אזרחי? עבודות רסר? הנפצה שעולה לכולנו כסף? כולם שירות משמעותי נדרש! אם יש יותר מידי, להפחית את משך השירות!
 33. 11
  לפי נציג משרד ראש הממשלה רק החילונים והכיפות הסרוגות נולדו למוות ונכות במלחמות , ואילו החרדים נולדו להגיע לשיבה וזקנה כפרזיטים ועלוקות החיות על דם אחרים. יפוטר ראש הממשלה לאלתר, ויעופו מהכנסת תומכיו!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 34. 10
  נו.. יופי. יופי שאין מקום בצבא - יש הגיון אפילו טוב יותר - נגייס את כולם ונקצר את השירות כך שיהיה מקום לכולם.. והנטל יהיה קטן יותר
 35. 9
  טלי קורה מבין עינייך

  זה לא היה חכם במיוחד לצאת בהצהרות מיליטנטיות - "חיילים יחויבו לשמוע שירת נשים" ועכשיו היא באה להתבכיין שהם לא מתגייסים.
  בתור ראש אכ"א הייתי מצפה ממנה לעמוד באומץ מול התקשורת הצעקנית ולא להגרר לזה

 36. 8
  מופז צודק ומדווח אמת: רק מחצית מן המועמדים לשרות בטחון מתגייסים!!! זה הנתון הרשמי
  1. האם 50% מהגברים בישראל חרדים???
  2. וגם חצי מהם לא נדרשים

   עדיף לחסוך למשק את הזמן שלהם

 37. 7
  אדון ברק,צהל עובד בשביל המדינה

  ולא להיפך. המדינה תחליט מי מתגייס.לתת פטור לתלמידי רפואה וחלק ממדעים מדוייקים. לבטל את השירות הלאומי האידיוטי,אנשים צריכים לעבוד ולשלם מיסים. לתת תגמול ראוי למי שכן מתגייס.

 38. 6
  אם אין מקום לכולם שחלק ( חילונים ודתיים !!) ישרתו שלוש שנים במשטרה , בתי חולים ועוד
 39. 5
  הטיפש אומר אין מקום לכולם החכם אומר לחלק את הנטל על כולם
 40. 4
  שנה של שירות לאומי-אזרחי??? Why not 3 years?
 41. 3
  גיוס חרדים

  מקובל שאין מקום לכולם בצהל
  לכן אבקש לשחרר את ילדי מצהל ולחפס מועמדים מחליפים בחיידרים

 42. 2
  אם אין מקום לכולם להפחית משלוש שנים לשנתיים ולגייס את כולללם.
 43. 1
  למה לגייס את כולם? הרי אין מקום ברכבת! רוצים להפלות עוד כמה?
  1. יוחזר השירות לשנתיים בלבד