אשכנזי: לפעול מול איראן מתחת למכ"ם, אך להיערך גם לתקיפה צבאית

הרמטכ"ל לשעבר אמר כי יש לשלב פעילות חשאית וסנקציות נגד איראן, אך "כשיגיע הזמן אני לא יודע אם לא נהיה לבד, ולכן עלינו לסמוך רק על עצמנו"

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי אמר בהרצאה היום (חמישי) כי על ישראל להיערך גם לאפשרות של תקיפה באיראן. ״כשיגיע הרגע אני לא יודע אם לא נהיה לבד, ולכן ישראל צריכה לסמוך רק על עצמה״, אמר אשכנזי במכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב.

לדברי אשכנזי, האסטרטגיה הנכונה בעניין איראן צריכה "לשלב כל מה שאפשר לעשות מתחת למכ"מ עם סנקציות משתקות, אבל לשמור במקביל על אופציה צבאית אמינה על השולחן עם נכונות להשתמש בה אם נצטרך".

בתקופתו כרמטכ"ל נחשב אשכנזי לאחד מתומכי הקו המתון, שלפיו לצד תכנון האופציה הצבאית על ישראל לוודא כי יממושו כל האפשרויות הדיפלומטיות להפעלת לחץ על איראן בנושא הגרעיני. בחודש ספטמבר שנה שעברה אמר אשכנזי כי "הדרך העדיפה לפעול זה עם סנקציות. אם האיראנים יראו שזה גובה מהם מחיר גבוה, הם עשויים להפסיק... זאת הדרך המועדפת ללא ספק". עם זאת, הוא הוסיף כי יש להתכונן לתקיפה צבאית באיראן.

מטוס קרב של חיל האוויראסייג אילן

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

היום התייחס לראשונה נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד לסנקציות שהטיל השבוע האיחוד האירופי על טהראן, ואמר כי לא תהיה להן כל השפעה. "הסנקציות חסרות תועלת, ההיסטוריה מוכיחה שהאומה האיראנית הצליחה תמיד לעמוד בקשיים שכאלה", אמר הנשיא בנאום שנשא בדרום-מזרח המדינה.

אחמדינג'אד התייחס בדבריו גם לאפשרות שאיראן תקיים שיחות בינלאומיות על תכנית הגרעין שלה, ואמר כי היא מוכנה לחזור לדיונים. "מי אומר שאיראן לא רוצה לחדש את השיחות? אלו אתם (האיחוד האירופי) שמחפשים תרוצים על מנת שלא לקיים משא ומתן".

מוקדם יותר היום הוציא משרד החוץ הסיני הודעה לפיה אמברגו הנפט לא יוביל לתוצאות. "ללחוץ על איראן באופן עיוור זו לא גישה מועילה", נאמר בסין.

ביום שני אישרו שרי החוץ של האיחוד האירופי להטיל אמברגו נפט על איראן שייצא לפועל מיד, ולבטל חוזים קיימים החל מחודש יולי. זאת, כחלק מהגברת הלחץ הבינלאומי על המדינה. בנוסף, בוועידת שרי החוץ שנערכה בבריסל התקבלה החלטה להקפיא נכסים השייכים לבנק האיראני. "מטרת הסנקציות היא לנסות ולהבהיר לאיראנים לקחת ברצינות את הדרישה שלנו לשבת לשולחן המשא ומתן", אמרה שרת החוץ של האיחוד קתרין אשטון.

Read this article in English: Former IDF chief: Israel must prepare for possible attack on Iran

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 11
  אות קין של רצח 400 ילדים חפים מפשע מוטבע על מצחו של גבי אשכנזי שיכול היה להגיד ''עד פה'' לפוליטיקקאים המרושעים ובמקום זה הודיע ''ללחוץ על ההדק''.
 2. 10
  לא הבנתי מה גובה התקציב שהצבא שואף אליו -
 3. 9
  הפשלונר של עופרת יצוקה ומי שהעמיד פני רמטכ"ל בעודו מתחמן לעבר הפוליטיקה כבר אינו אמין עלי- טוב שפרשת הרפז הוציאה את הכביסה המלוכלכת החוצה, ואז כבר יכולנו לראות כיצד בדומה לאהוד ברק הוא היה אלוף הטיוחים בדרך לצמרת (ראה התקיפה בהר דוב).
 4. 8
  כל הצמרת בוגדת. נקודה. אפשר להסכים עם ההצעה האירנית לפירוז המזה"ת מנשק גרעיני, אבל על זה ארה"ב וישראל לא מוכנות אפילו לדון. ברור, הרי ככה תיגזל ההגמוניה הישראלית במרחב.
 5. 7
  לכל מי שדאג לפרסם שנתניהו היחיד בעולם כנגד כל הצמרת השפויה
 6. 6
  מה קורה במלחמה בין סוחרי הנשק במשרד הבטחון?
 7. 5
  אשכנזי באמת חושב שהחשבון על טבח "עופרת יצוקה" נסגר? מקווה שתקיפה מטורפת של איראן תמחק אותו?
 8. 4
  "על ישראל להיערך גם לאפשרות של תקיפה" מה ה"גם" הזה? אין מנוס. שוב דבר אחר לא יעצור את האיראנים. בטח לא החרם העלוב הזה.
 9. 3
  הלו - שכחת רק לנקוב בתאריך ובשעה - פטפנים בלתי נלאים
 10. 2
  הטפלון פתח את הפה כדי לטייח את סרחון פרשת הרפז ממנה יצא בשן ועין? חסר בושה אתה אשכנזי, אבל אתה לא אשם. אשם העם המטומטם שבכלל נותן לך במה אחרי שפטפטת אחריות,בפועל-ברחת ממנו כמו מפני אש, בדיוק כמו הביבי ואחרים בימין. מעניין איזה אינטרסים חוץ מאלו של עצמך אתה משרת כרגע. ביזיון איזה צבא של ראש קטן השארת אחריך. צבא שר"מ שולט בו כמו שהוא מנסה לשלוט בתקשורת ובבג"ץ.אתה חונטה בדיוק כמו ביבי וליברמן.אין הבדל.
 11. 1
  הוא רק שכח להתראיין "מתחת למכ"ם" של הארץ