הרשות: כשלון השיחות בירדן יאיץ הפיוס בין פת"ח לחמאס

ביום שני צפוי הוועד הפועל של אש"ף להחליט האם לחדש את השיחות. לדברי בכירים ברשות מתווה הגבולות הישראלי לא מאפשר הקמת מדינה פלסטינית

גורמים פלסטינים התייחסו להצעה שהעבירה להם ישראל בדבר גבולות הקבע, וטענו כי מדובר בהצעה, שלדבריהם, לא תאפשר קיומה של מדינה פלסטינית. הוועד הפועל של אש"ף צפוי להתכנס ביום שני ולהחליט האם להמשיך בשיחות עם ישראל בתיווך ירדן. אחד מחברי הוועד טען כי בעקבות כשלון השיחות עם ירדן ייתכן שיואצו שיחות הפיוס עם החמאס.

לקראת כינוס הוועד הפועל של אש"ף, כמה מבכירי הארגון אמרו כי השיחות נכשלו והסתיימו ללא תוצאות, ובכוונת הוועד הפועל להביא את החלטתם בפני ועדת המעקב של הליגה הערבית שתתכנס ב-4 בפברואר.

גורמים פלסטינים טענו אתמול (שישי) כי המתווה שהציג שליחו של ראש הממשלה לשיחות בירדן, עו"ד יצחק מולכו, בנושא הגבולות אינו מאפשר את קיומה של מדינה פלסטינית. לדבריהם, ישראל הציעה בשיחות בירדן את תוואי גדר ההפרדה כקו הגבול בין ישראל למדינה הפלסטינית העתידית. בנוסף אמרו כי ישראל דורשת לספח את מזרח ירושלים ואת גושי ההתנחלויות, המהוות כעשרה אחוזים משטחי הגדה המערבית, בכל הסכם עתידי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "הארץ" לפייסבוק שלכם

לדברי חבר הוועד הפועל של אש"ף וואסל אבו יוסף, ההנהגה הפלסטינית תחליט בימים הקרובים על המשך דרכה של הרשות לנוכח כשלון השיחות. ורמז כי יואצו המגעים לפיוס מול החמאס וכי "ישקלו כל האמצעים ההכרחיים כדי לחזק את עמידת עמנו נגד הכיבוש הפאשיסטי והגזעני ולהגביר את ההתנגדות העממית בכל האדמות הפלסטיניות", אמר.

ביום רביעי האחרון הציגה ישראל לראשונה את עקרונותיה בנוגע לגבולות המדינה הפלסטינית, בפגישה שהתקיימה בירדן בין עו"ד יצחק מולכו לראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת. הצגת עמדה ישראלית בסוגיית הגבולות היתה הדרישה המרכזית של הפלסטינים להמשך השיחות ברבת עמון בחסות המלך עבדאללה.

ל"הארץ" נודע כי שליחו של ראש הממשלה לשיחות הציג את עמדת ישראל בעל פה ולא העביר לעריקאת מסמך בעניין. בסקירה של מולכו הוצגו שורה של עקרונות כלליים, ללא הצגת מפות או ציון אחוזי שטחים להחלפה.

לפני פגישת מולכו-עריקאת, נפגש יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) ברבת-עמון עם עבדאללה השני מלך ירדן והדגיש כי השיחות עם ישראל מיצו את עצמן ולא השיגו כל תוצאה. "הישראלים עדיין מסרבים להכיר בגבולות המדינה הפלסטינית", אמר אבו-מאזן. "אם המצב הזה ישתנה אין מניעה שנחזור לשיחות".

אבו-מאזן הדגיש כי ב-4 בפברואר הוא ייפגש בקהיר עם שרי החוץ של ועדת המעקב של הליגה הערבית, ויציג להם את מצב השיחות עם ישראל כדי לקבל החלטה משותפת לגבי ההמשך. "נבצע הערכת מצב ונחליט על הצעדים שבהם ננקוט", אמר אבו-מאזן.

בנימין נתניהו ואבו מאזן. רה"מ מתעקש לגמד את הבעיהאי-אף-פי

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  אינני מבין הם רוצים משא ומתן או תוצאה סופית מהתחלה ? למה שלא יתדיינו על אי הסכמות?
 2. 18
  זאב בלבוש כבש..

  היי,רק רגע אחד,שמאלאניים וימניים עיצרו רגע.לרגע הניחו בצד השקפות פוליטיות.כן גם אני בעד השלום ובמסגרת זו גם ויתורים קשים והורדת ישובים,אבל היכן השותף לשלום ? בעיקרון לפתח ולחמאס אותו היעד- להביא לביטול הישות הציונית.זו הסיבה שלמרות שבכל ההסכמים עם אש"פ הם התחייבו לבטל את האמנה הפלסטינית,הם לא ביטלו אותה.הרש"פ היא זאב בלבוש כבש. לנו עדיף להתמודד עם החמאס:הוא לא מסתיר את מטרותיו ואת הטירור שלו ולכן לישראל קל יותר מכל הבחינות להתמודד עמו,עם הזאב עצמו..זיכרו : ב-1967 יצאנו למלחמה כדי להגן על המדינה,לא כדי לכבוש ולשלוט במיליוני ערבים או להפוך למדינה דו-לאומית - כפי שבאמת רוצים הערבים.הצילו ! אני לא רוצה מדינה דו לאומית ולא רוצה לשלוט בערבים.כבשנו את השטחים רק כדי שיהיו פיקדון לשלום כולל עם עמי האזור.אני רוצה מדינה יהודית שתהיה ביתו של העם היהודי,עם שנרדף,שעונה,שנאנס ונרצח.זאת משום שחטאו הגדול ביותר היה שלא היתה לו מדינה וצבא שיגנו עליו.ההתנחלויות הוקמו ע"י ממשלות ישראל לדורותיהן וכן- גם כאלו שישבה בהן "מרצ".כך שהן חוקיות ותעשייתן חוקית עד שהכנסת תחליט אחרת.מותר להתבטא ולומר שצריך לפנות את ההתנחלויות,זה חלק מעקרונות הדמוקרטיה.אך המסיתים להחרמת ההתנחלויות והמדינה,בשם השקפה פוליטית,פוגעים בדמוקרטיה וגורמים לחקיקת חוק החרם,חוק שאסור שיהיה.זאת ועוד,הם עוברים על חוק חופש העיסוק ועל הסעיף בחוק העונשין האוסר על פגיעה בפרנסת הזולת בשם השקפה.חישבו :מחר ,משום טינתכם לאורתודוכסים תקראו להחרים התפילין שסופר סת"ם חרדי יצרן.מחרתיים ,אנשי ימין יקראו להחרים את כל המיוצר בהתיישבות העובדת החילונית,רק משום שמקובל לחשוב שהם בעלי אוריינטציה שמאלנית.בגישת החרמות על ציבור מסויים ועל מקורות פרנסתו מפרקים את המדינה .עכשיו דווקא הזמן לקנות מה שמיוצר ביו"ש .זכרו - דמוקרטיה היא החשובה ביותר דווקא כשלא נוח לך.

 3. 17
  כל כך ברור מי כאן המוסרי הצודק והחכם וכל כך ברור מי כאן החמסן והגזלן ומי כאן הכובש המדכא והמנשל
 4. 16
  מה שמצחיק זה שכשהתחילו לבנות את הגדר לפני כ-10 שנים אף אחד לא האמין שזה יהיה הגבול

  וזה המצב שמתקבע בשטח בתור המציאות.

  1. לדובי: אין מצב שחומת ההפרדה תתקבע כגבול. היא כבר הוזזה מספר פעמים בעקבות בג"ץ - וההזות הבאות בדרך. מה גם שהיא חלקית ביותר ולא תושלם אף פעם בגלל התנגדות המתנחלים.סופה של חומת ההפרדה - כסופה של חומת ברלין.
  2. בג"צ שהיה כבר לא יהיה עוד. תשכח מהתערבות בתחום המדיני-בטחוני. בעידן של גרוניס זה לא יקרה.
 5. 15
  אם תוואי גדר ההפרדה לא מספק אותם אז באמת שיחפשו פרטנטר אחר

  זה הקו האחרון מבחינה בטחונית שישראל יכולה לרדת אליו.

 6. 14
  אז כהנא צדק? או לא צדק?
 7. 13
  הרי מלכתחילה לא הייתה להם כוונה רצינית להכנס לשיחות

  היום ברור מתמיד שהפלסתינאים לא התכוונו ברצינות, הם חיפשו תרוצים, הם גם התכוונו ברצינות לחבור לחמאס וכעת הם מוציאים את זה לפועל.
  חבל על הזמן לדון עמם כל עוד כוונותיהם אינן רציניות.
  לצערי ליברמן כנראה צדק, וחבל.
  יש להפנים את המציאות הלא נעימה הזו ולהתקדם במדיניות שפויה והוגנת אך אין טעם לבזבז זמן יקר על שטויות.
  ברגע שירצו שיכנסו למשא ומתן בהתאם לתנאים ולמציאות החדשה.

 8. 12
  הגנב מתעקש לשמור על הגנבה. התנהגות של בריון מופרע
  1. הכל עובר עליך וקקה בידיך
  2. על איזה גנב אתה מדבר. השטח נכבש ממלכת ירדן ולא מהפלשתינאים, שבצעה שם ב- 1948, טיהור אתני של יהודים במזרח ירושלים, יהודה ושומרון.
  3. השטח לא "נכבש" ממלכת ירדן הוא שוחרר אחרי שהם החזיקו בו 19 שנה
  4. השטח לא "נכבש" ממלכת ירדן הוא שוחרר ! הירדנים החזיקו בו 19 שנים
 9. 11
  הגיון ערבי, רק איומים הם מבינים


  אבומזן שוכח שכל קיומו מול החמאס, תלוי בישראל
  בבקשה לא לאיים, תעשו מה שמתאים לכם
  ותשאו בתוצאות

 10. 10
  מה שנתניהו רוצה.

  ואחרי זה יגלגל את עיניו לשמיים

 11. 9
  ילד בן 3 מראה יותר אחריות מאשר חבורת מחפשי תשומת-הלב הזאת
 12. 8
  מסירת ארץ ישראל לאויב

  בכל ההיסטוריה של עם ישראל שום מנהיג לא מסר חבלי ארץ לאויב.
  אמנם היפסידו במלחמות אך לא מסרו את הארץ לידי האויב שבא לשדוד ולרצוח.
  הארץ הזו אינה ארצם של הערבים הם הכובשים ומטרתם להשמיד את עם ישראל. צריך לקרוא את הקוראן ולשמוע את המופתי של ירושלים.
  אין זכות לאף יהודי למסור חלקים מארץ ישראל. גם אם הוא חושב שהוא מנהיג.

 13. 7
  הליכוד למעשה מוכן לוותר על 90% , מה שבכל זאת לא יאפשר הסכם בהתחשב בכך שברק ואולמרט כבר הציעו יותר

  מי שקורא "בין השורות" מבין שלמעשה נתניהו נסוג מעמדות הליכוד הישנות באשר לגבולות (נהר הירדן כגבולה של מדינת ישראל בתחילה, ובשנים האחרונות- תוכנית אלון מורחבת).
  נתניהו קרוב יותר מאי פעם לעמדות השמאל. למעשה הוא כבר קרוב מאוד ל"הסכם ביילין-אבו מאזן" מ-1995.
  זה עדיין לא מקרב אותו להסכם, משום שברק ואולמרט כבר הציעו לפלשתינים יותר, ומשום שאבו מאזן מתקשה להאמין- ובצדק- שנתניהו, שחישק את עצמו מלכתחילה בקואליציה ימנית-קיצונית, יעשה צעדים נוספים מעבר לכך (בעיקר אמורים הדברים בכך שהוא לא יעז לגעת בירושלים).
  עם זאת, למפלגת העבודה ול"קדימה" כדאי להדגיש בבחירות שנתניהו כבר התקרב מאוד לעמדותיהם המדיניות, כלומר- "ארץ ישראל השלמה" מתה.

  1. הסר דאגה מלבך : הים אותו ים והערבים אותם ערבים

   הנהגת הפתח לא תסכים לויתור על " זכות השיבה " ואנחנו לא נסכים לירי תלול מסלול מבקעת הירדן.

 14. 6
  מאד נשמח אם תתפייסו באמת עם החמס.הם ישחטו אתכם.יירו לכם בפיקות וישליכו אותכם מהגגות ואז תתחננו שנציל אתכם כפי שקרה בעבר
 15. 5
  ישראל חוזרת למשחקי הסחבת וגרירת רגלים לשום מקום: "העקרונות הטריטוריאלים" שהציג מולכו פירושם סיפוח שטח ניכר מהגדה המערבית במסווה של " גושי התנחלויות" וגוש בקעת הירדן שהם "כאילו" שלנו.

  זאת למעשה תכנית הקנטונים שמשאירה לפלסטינים מובלעות מפוררות סביב שטחי A ( הערים הפלסטיניות). נזכיר כי מתוה אובמה מה-19 במאי - שעדין בתוקף ולא התאדה - קבע מדינה פלסטינית ריבונית ורציפה הגובלת בממלכת ירדן. כלומר, אין "גושי התנחלויות" ואין סיפוח בקעת הירדן.
  כך שאין סבירות שתרגילי הסחבת של נתניהו ב"כאילו מו"מ" בחסות הירדנים ייזכו לאוזן קשבת בזירה הדיפלומטית הבינלאומית. וחזרנו לנקודת המוצא: ישראל סרבנית השלום.

  1. בכל משא ומתן הצדדים מציגים עמדות התחלתיות שנוטות לטובתם ובהמשך מגיעים לעמק השווה.

   העמדה ההתחלתית הישראלית היא סיפוח גושי ההתנחלות.
   העמדה ההתחלתית הפלסטינית היא מימוש זכות השיבה.

   אם המשא ומתן יימשך כנראה ששני הצדדים יתפשרו, אבל הפלסטינים לא מציגים הצעה נגדית משלהם ולא מעוניינים להמשיך במו"מ בטענה שהעמדה הישראלית ההתחלתית נוטה לצד הישראלי, שזה כאמור דבר טבעי.

   לכן לדעתי הפלסטינים הם אלה שלא מעוניינים בהתקדמות, ולא הישראלים.

  2. בכתבה בפרוש מדובר עד ל- 10% ולא מה שאתה מסלף. כמו כן אובמה אמר - מו"מ על בסיס 67 ולא אמר - גבולות 67. כך גם בהחלטת 242 של האו"ם.
  3. אולי, אבל אלו שיחות גישוש. הגיוני לבוא עם עמדת מקסימום.
 16. 4
  פלסטינים- נמאסתם, יא קרציות. לא תקבלו אפילו מטר מרובע
  1. מה זה אתה מפחיד בזה הרגע עשיתי המכנסיים-יא ! אתה בטח גם נורא חכם
 17. 3
  כאשר לא רוצים בפתרון ממציאים המון סיבות לפיצוץ המו"מ

  הפלסטינים לא רוצים בהסכם שלום. הם לא רוצים במדינה, הם רוצים ברעש תקשורתי אך לא בפתרון.
  רק כך ניתן להסביר את ההתנהגות שלהם בחמש השנים האחרונות.

 18. 2
  לא הבנתי למי בדיוק הם עושים טובה ? שלא יגיעו ! העולם בכאוס, איומי מלחמות מכל עבר, העולם הערבי בוער ממהפכות ,כולם במצוקה כלכלית, ורק הפלסטינים משחקים אותה קשים להשגה ! אפילו לאירופאים נמאס מהם!
 19. 1
  שנים רבות שאנחנו ורק אנחנו מחזקים את החמאס ואת הקיצונים
  1. ברור. כל ההקצנה בעולם הערבי הי בגללנו ובגלל ההתנחלויות
  2. בדיוק, זהו רצון הממשלה בשנים האחרונות הרבות.

   ככל שהם יהיו קיצוניים ואלימים יותר, אמריקה תלקק לנו יותר.
   אז למה שמישהו אי פעם יעשה שלום? (סליחה, הסדר קבע)