מחדל הכרמל

המבקר ימליץ להדיח את ישי ושטייניץ

מאמצי השרים לרכך את הביקורת לא צלחו. הדו"ח לא יקרא לפיטוריהם מהממשלה אלא לשלילת תיקם. ביקורת גם על רה"מ והשר לביטחון פנים

דו"ח מבקר המדינה בעניין אסון השריפה בכרמל, שיוגש לכנסת בחודש הבא, צפוי לקרוא להעברת שר האוצר יובל שטייניץ ושר הפנים אלי ישי מתפקידם. הדו"ח לא יקרא לפיטוריהם מהממשלה, אלא לשלילת תיקם, וישאיר פתח להשארתם בממשלה בתפקידים אחרים. ביקורת נוקבת, אך פחותה בעוצמתה בהשוואה לביקורת שסופגים ישי ושטייניץ, תימתח בדו"ח גם על ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ וחברי הממשלה בכללם. מאמצי ישי, שטייניץ ופרקליטיהם לרכך את מחץ הביקורת כלפיהם, מאז הוזהרו כי הם עלולים להיפגע בדו"ח, לא צלחו.

הטיוטה הסופית של הדו"ח תופץ בעוד כשבוע לגורמים שאליהם מכוונת הביקורת, ואלה יתבקשו למסור את תגובותיהם בתוך כשבועיים. מנסחי הטיוטה מניחים שהתגובות עשויות לכל היותר להשפיע על קביעות עובדתיות, אך לא ישפיעו על חוות הדעת של המבקר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, באשר למידת אחריותם של שרים ובכירים נוספים ולמשמעותה. עם הבכירים שעלולים להיפגע מהדו"ח נמנים גם בעלי תפקידים שפרשו מהתפקיד או מהשירות, כך שהפגיעה בהם תהיה יותר מילולית ממעשית. בין הבכירים המכהנים או אלה שפרשו: מפקד מחוז הצפון במשטרה בעת האסון, ניצב שמעון קורן; נציב הכבאות וההצלה דאז, רב-טפסר שמעון רומח; מפקדי הכיבוי בחיפה ובחדרה, אריה רגב ויששכר טועמי; מפקד מחוז הצפון בשירות בתי הסוהר באותה עת, גונדר מיקי חלפון; ומנכ"ל רשות הטבע והגנים, תת-אלוף במילואים אלי אמיתי.

למפקדי המשטרה והשב"ס לשעבר, רב-ניצב דודי כהן ורב-גונדר בני קניאק, תיוחס אחריות פחותה, משום שהביקורת בארגוניהם התמקדה במחוז הצפון, ולא עולה ממנה שהליקויים היו כלל-ארציים. מכאן גם אחריותו הפחותה של השר הממונה על שניהם, אהרונוביץ.

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס
מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס אוליבייה פיטוסי

להמלצות המבקר באשר לנבחרי ציבור, להבדיל מעובדי ציבור, אין תוקף משפטי מחייב. במשרד המבקר מניחים, על יסוד תקדימים, שגם לעתירות לבג"ץ בדרישה לממש המלצות אלה אין סיכוי רב להתקבל. עם זאת, צופים במשרד המבקר כי התגובה הציבורית הקשה לדו"ח תפעיל על הממשלה וחבריה לחץ להתחשב בהמלצות ולהסיק את המסקנות האישיות המתבקשות. באסון הכרמל נספו 44 סוהרים, שוטרים וכבאים.

לאחר שיגור טיוטות קודמות והתחשבות בתשובות המבוקרים, הוחמרה בדו"ח אחריותם הממוקדת של שטייניץ וישי לעומת אחריותו הכוללת של נתניהו. לאהרונוביץ מיוחסת אחריות חלקית, משום שבתחום משרדו נכללו משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר, אך לא נציבות הכיבוי וההצלה, שהועברה למשרד לביטחון הפנים לאחר האסון.

על איסוף החומר וניתוחו שקד בשנה האחרונה צוות גדול במשרד המבקר ובראשו רואה חשבון בועז ענר, ממלא מקום מנכ"ל מבקר המדינה ומנהל החטיבה התל אביבית לביקורת משרדי ממשלה; ליאורה שמעוני, העוזרת למנהל החטיבה התל אביבית; וצחי סעד, ראש מטה ועוזר למבקר לינדנשטראוס. בניסוח הפרק על אחריות השרים עסק לינדנשטראוס עצמו, שנעזר בין השאר בבחינה השוואתית של אחריות השרים בממשל האמריקאי, הבריטי ובמדינות מערביות נוספות.

בראיון לביטאון פנימי של משרד המבקר אמר לינדנשטראוס, אשתקד, כי "הטלת אחריות אישית משמעה שעובדי ציבור צפויים לסנקציה אישית אם הם מתנהגים בניגוד לדין, בזדון, באדישות מוחלטת, ברשלנות רבתי או בעצימת עיניים. ככל שעוצמת המעשה או המחדל של עובד הציבור רבה יותר, כך הדרישה להסקת מסקנות אישיות תהיה גדולה יותר. הרי גם אם תיעשה הביקורת בזמן אמת, ואם יצוינו שמותיהם המלאים של המבוקרים, מה הועילו יסודות אלה אם לא תהיה דרישה להסקת מסקנות אישיות, במקרים ראויים?".

שר האוצר שטייניץ
שר האוצר שטייניץמוטי קמחי

הטענה העיקרית כלפי שר הפנים ישי היא כי אף שהגדיר במו פיו את מצב המוכנות לשריפה כ"קטסטרופה", לא ראה בסכנה מוחשית זאת לחיי אדם עילה מספקת לאיים בהתפטרות מהממשלה, אם לא ייענו דרישותיו למימון שדרוגו של מערך הכיבוי. לדעת המבקר, אחראי ישי גם למחדל של אי העברת כספים לטובת מערך הכיבוי מסעיף לסעיף בתוך תקציב משרד הפנים.

על שר האוצר שטייניץ ייאמר, ככל הנראה, שחרג מסמכותו והפר את החלטות הממשלה במונעו העברת כספים למערך הכיבוי, בהתנותו מימון זה ברפורמה במערך. להחלטה שרירותית זו של אגף התקציבים באוצר, באישור השר ובאחריותו, היו תוצאות הרות-אסון. סכומים קטנים, יחסית, היו יכולים לצמצם מאוד את נזקי האש בכרמל או אף למנוע אותם. העלות השנתית של החיזוי המטאורולוגי, שלא תוקצבה, היא 40 אלף שקלים בלבד. שעת כוננות של מטוסי כיבוי תומחרה ב-200 דולר, אך הכוננות הופסקה רשמית באמצע נובמבר ומעשית בסוף נובמבר, יומיים לפני השריפה.

בהתמקדו באחריותם של שרי האוצר והפנים, בשלב הבא באחריותם של ראש הממשלה והשר לביטחון הפנים - וכן באחריותם המשותפת של חברי הממשלה - עומד לינדנשטראוס לקבוע דרגה חדשה וגבוהה מבעבר בכל הנוגע לאחריות של שרים. ועדת אגרנט, שחקרה את המוכנות למלחמת יום הכיפורים ואת שלושת הימים הראשונים של המלחמה, הסתפקה בקביעת אחריות "מיניסטריאלית" לראש הממשלה גולדה מאיר ולשר הביטחון משה דיין. ועדת כהן, שחקרה את הטבח בסברה ובשתילה, ייחסה אחריות "עקיפה" לשר הביטחון אריאל שרון והמליצה לראש הממשלה מנחם בגין להעבירו מתפקידו. דו"ח לינדנשטראוס צפוי להטיל על השרים אחריות רבה וישירה יותר למעשים ולמחדלים בתחומי משרדיהם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והידיעות ישירות אל הפייסבוק שלכם

בעקבות הגשת דו"ח כהן לממשלת בגין והחלטת הממשלה לאמצו, אך משום עמימות מסוימת בניסוח ההמלצה על הדחתו, נשלל משרון תיק הביטחון אך הוא נשאר בממשלה שר בלי תיק. אם תחליט ממשלת נתניהו לאמץ את המלצות לינדנשטראוס, אף שמדובר בדו"ח המבקר ולא בדו"ח ועדת חקירה, יוכל נתניהו לבצע חילופי גברי בתוך הממשלה, לשלול משטייניץ ומישי את תיקיהם ולמסור להם תיקים אחרים.

נטייתו של לינדנשטראוס להטיל אחריות אישית על השרים תואמת את גישתו מאז תחילת כהונתו, שתסתיים הקיץ בתום שבע שנים. במאמר בביטאון הפנימי של משרד המבקר כתבו ענר ושמעוני, ממחברי דו"ח אסון הכרמל, כי לינדנשטראוס "קבע כיעד אסטרטגי כי לצורכי הרתעה יפורסמו שמות של עובדי ציבור שפעלו שלא כדין ותוטל עליהם אחריות אישית בנושא. מדיניות זו הולכת ומתחזקת בשנים האחרונות". לדברי ענר ושמעוני, יש חשיבות רבה לעיתוי פרסום דו"ח, "למשל כאשר מתבצעים חילופי שלטון, ולפיכך גם חילופי גברי, נוטה השלטון החדש הנכנס לתפקידו לקבל ביתר קלות את הערות הביקורת וליישמן". תועלת מיוחדת יש בדו"ח "המלכד את הציבור והתקשורת" בתביעה לממש את מסקנותיו.

Read this article in English: Carmel fire report calls for removal of top Israeli ministers

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 89
  הייתי ממליץ להעמידם לדין פלילי
 2. 88
  כותרת לכתבה ותמונות העורך מכניס ולא המראואיין ולא הכתב.
 3. 87
  שכל-כך הרבה כסף נישפך בשטחים הכבושים ועל ציבור ענק שלא עובד, ככה נראת מדינה, ללא שרותי כבאות של שנות 2000 +, ללא שרותי רווחה, ללא תשתיות בהתאם לכמות הרכבים, ללא בריאות ולא מעט אנשים ללא קורת גג !!!
 4. 86
  אלה נבחרים פוליטיים הוא להטיל אשמה אינו מוסמך להמליץ הדחה,להדחה זו ועדת חקירה ממלכתית
 5. 85
  מי אשם?

  אינני חסיד של אלי ישי, להפך! אבל במקרה הזה הוא לא אשם. משרד האוצר והעומדים בראשו אשמים במחדל יותר מאלי ישי. הם לא מעבירים כספים, לא מאשרים הוצאות וחוסמים פעילות של משרדים רבים כדי ללחוץ על ראשי המשרדים לפעול בהתאם למדיניות כלכלני משרד האוצר שחושבים שהם יודעים הכל יותר טוב. אז במקרה הזה שיעופו אנשי משרד האוצר שעכבו כספים ולא רק השר שלהם. דוקא שר הפנים הפעם לא בדיוק אשם. עבדתי פעם במשרד שראשי העוצר התערבו בנעשה בו אפילו נייר צילום ופקס ודיו למכשירים האלה לא היה לנו. שיפסיקו במרד האוצר להתעלל בשרים האחרים ובעובדים שלהם. לא יתכן לסכן חיי תושבים בסנקמיות שנועדו ללחוץ על המשרדים לעשות "רפורמה".

 6. 84
  ותודה על אי פרסום התגובה. מה עם נימוק שיקול?
 7. 83
  Now THEY are fired
 8. 82
  יש לבקר את המבקר בדחיפות

  אם הדו"ח יוגש בחודש הבא כיצד ידועים פרטיו היום? האין זה נושא בהול לחקירת "מבקר המדינה"?

 9. 81
  אך הכוננות הופסקה רשמית באמצע נובמבר ומעשית בסוף נובמבר, יומיים לפני השריפה.

  פועל יוצא של אי העברת הכספים ומשחקי כוח. כאן קרה המחדל !
  זה כבר לא משנה איזה שרים היו בממשלה הקודמת, לא ניתן להטיל את האחריות על אחרים. ואל תאמרו גם 100 כבאיות לא היו משנים את התמונה.

 10. 80
  הזדמנות פז למינוי רציני למשרד האוצר: סטנלי פישר. הוא ממילא כבר בסוף הקדנציה, להיות נשיא לא מעניין אותו. האיש המתאים היותר לעמוד בראש משרד האוצר בימים טרופים אילו.
 11. 79
  לא הגיוני, שטייניץ דרש התייעלות של הכבאים, מה כאן פסול?

  גם תוספת תקציב לא היתה עוזרת
  אם אין אנשי מקצוע שידעו לנתב את הכסף

 12. 78
  מה הקישקוש הזה להדיח? שר בממשלה לא מפטרים ולא מדיחים אלה אם רוצים לפרק את הממשלה

  אגב מי מבקר את מבקר המדינה?

  1. ועוד פקיד..
 13. 77
  אלי ישי בתשובה אלייך כנראה לא התפללת ונשאת עיניים לשמים בגלל זה יפתרו אותך
 14. 76
  להמליץ להדיח זו מסקנה פוליטית, אלא אם כן יש עבירות פליליות, ואז עובר ליועץ המשפטי, למליץ להדיח חריגה חמורה מסמכותו. להדיח
 15. 75
  הדלק הוזרם להתנחלויות

  וישראל בוערת.

 16. 74
  אלי, לך הביתה ופטור אותנו מעונשך

  אלי, די, מספיק לנו ממך, לך הביתה, נכשלת ( גם כאן) בגדוך ויש לך חלק באסון הנורא הזה.
  אל תתבכיין (כדרכך) ואל תרוץ לעובדיה לקבל חיזוקים ( ממילא הוא וחבורתו הקרובה כבר עוסקים בהחלפתך בדגם הקודם והמוצלח ממך - אריה דרעי).

  שאל את עצמך אלי- האם נכשלת היכן שאחרים הצליחו כי אתה לא מספיק מתפלל ? אולי עליך ללכת לישיבה ( רחוק מכאן) ולהתחזק בתורה? הרי מה שנכון לחיילי צה"ל בוודאי נכון לצדיק תמים כמוך !

 17. 73
  יחצנים בשקל עם רמה של שקל. חזרו לעבוד בטלנים
 18. 72
  מחזיקה אצבעות!!!!
 19. 71
  החטא-ועונשו !!!

  בארצנו ,
  הטון העיקרי למציאות זו בא מנערי אוצר תאבי רצון להיות משרתי טייקונים , שיהפכו אותם בעתיד למיליונרים ,
  נערי –אוצר שיוצרים עיוותים בארצנו , למען תוצאות חיוביות בעיני הטייקונים , גם במחיר אסון הכרמל , ומחיר העוני הסבל, וההפקרות בארצנו ,
  נערים אלו , הם חלק חבורה שלטונית נהנתנית שמעשיהם , לועגים לדם חיילינו, שהקריבו ומקריבים את חייהם למען שארצנו תהיה מדינה ערבה המקדשת את תושביה , ומורשתינו , ולא למען ההפקרות ונצול עמינו!!!

 20. 70
  החטא-ועונשו !!!

  תחילת סוף גן העדן , לחופש ההפקרות , וזלזול השלטון , בארצנו ,
  הטון העיקרי למציאות זו בא מנערי אוצר תאבי רצון להיות משרתי טייקונים , שיהפכו אותם בעתיד למיליונרים ,
  נערי –אוצר שיוצרים עיוותים בארצנו , למען תוצאות חיוביות בעיני הטייקונים , גם במחיר אסון הכרמל , ומחיר העוני הסבל, וההפקרות בארצנו ,
  נערים אלו , הם חלק חבורה שלטונית נהנתנית שבמעשיהם , לועגים לדם חיילינו, שהקריבו ומקריבים את חייהם , למען שארצנו תהיה מדינה ערבה המקדשת את תושביה , ומורשתינו , ולא למען ההפקרות ונצול עמינו!!!

  1. בלי פוליטיקה ת באמת בלי פוליטיקה: יצחק רבין אמר פעם על פקידי האוצר: "ילדים שלא עבדו יום אחד בחייהם פוגעים במשפחות קשות יום"
 21. 69
  סוף לדיקטטורה של האוצר

  הממשלה מחליטה על העברת תקציב לשרותי הכבאות, ואז בא משרד האוצר בראשות שטייניץ ואומר - לא נעביר את הכסף עד שלא תעשו רפורמה. מדובר במקרה מובהק של הפרת סמכות, מהסוג שמשרד האוצר נוקט כל יום כבר כמעט 3 עשורים. במקרה הפעם הם גם עשו הימור על חיי אדם שנכשל יותר מבדרך כלל, ורק בזכות זה הפרת הסמכות שלהם הגיע לחקירה. מן הראוי למצות את הדין ולהפוך את זה למקרה לדוגמה.

 22. 68
  אני בעד ששטייניץ (מכפיל שכר הרבנים) וישי יעופו לגמרי מהממשלה,

  אבל - חוץ מההזנחה הפושעת של שירותי הכיבוי - האשמים באסון הכרמל הם הסוהרים, השוטרים והכבאים ששילמו בחייהם על הטמטום של עלייה באוטובוס נגד כיוון הרוח (המזרחית) ישר לתוך האש - וכל זה גם בלי שום צורך ממשי, כי כלא דמון לא מוקף יער אלא שטח חשוף שלכל היותר קוצים צמחו בו. ומה, בעצם, חשבו בשב"ס, יעשו בדמון עם שלוש מאות אסירים ואוטובוס אחד? הבילבול העצום ששרר באזור - הוא באחריות המשטרה ומכבי האש, שלא תקשרו ביניהם והכניסו את האזור לפאניקה (למשל, פינוי האוניברסיטה, המיותר כשלעצמו, בלי לדאוג שכל הרכבים היוצאים ממנה יוכלו לנסוע רק לכיוון חיפה).

 23. 67
  המודחים

  לגבי שני השרים:
  1. מכיוון שאני יהודי חילוני הנחשב כגוי בעיני המר"ננים השונים, ואין דין חילוני
  מהווה ראיה לחוסר אמונתו ואו חטאו של 'העבריין', ישי, אין לי אלא לומר לשר,
  המאד לא מכובד (בעיני), ישי: שק לי או קפוץ לי.
  2. לגבי שטייניץ עתידך לפניך. אך חמלה בליבך אין ולא היתה!
  לכן, לא יזיק אם תנפוש מעט מחוץ לממשלה, ותעשה חשבון נפש אזרחי ולא
  כאחד השועים.

 24. 66
  יש לחוקק חוק שכל ביקורת שלילית של מבקר המדינה על אנשי ימין משמעותה בגידה בלאום
 25. 65
  מזה כשנה ,התקשורת יודעת מה ייכתב בדו"ח המבקר
 26. 64
  NICE TRY שטייניץ אחראי גם על כל חולה שנפטר בבית חולים ציבורי? על כל הרוג בתאונת דרכים?
 27. 63
  המבקר כלל לא התיחס לכך שמכבי האש כלל לא טיפלו באירוע במשך 3 שעות מאז פרוץ השריפה, וכך גם לא המשטרה
 28. 62
  המשטרה לא ידעה בכלל איך לנהל את האירוע
 29. 61
  הגיע הזמן שבאוצר יתחילו לשלם על מעשיהם. בריונות של פקידים בגיבוי השר הממונה שמסכלת כל תכנית ממשלתית בצורה שרירורתית ולא חוקית. את משק המים הם דפקו והכניסו אותנו למשבר בלי מים ועם היטלי בצורת - מישהו חשב לגבות מהם מחיר ? ואפשר להמשיך כך בלי סוף עם אסונות מעשה ידי פקידי האוצר - הגיע הזמן להפוך את גביית המחיר האישי לסטנדרט החדש !
 30. 60
  ל3 בלבולי הביצים שלך לא יעזרו לחברים שלך שוב פישלו

  קחו אחריות במקום לתקוף אישית את המבקר. אתה ושכמותך פשוט פתטיים.

  1. אם בנך ייכשל בבחינה,תדרוש פטורי שר החינוך...?!

   ההערה רק לגבי אחריות שר האוצר!!!!!!!

 31. 59
  אם ממליצים להדיח את שר האוצר, אז מה בנוגע לשר העל באוצר? האם הוא נקי?
 32. 58
  זה המבקר שהכשיר את השרץ של דליה איציק כדי שתוכל להציג מועמדות לנשיאות
 33. 57
  המבקר החליק עובדות, כך שהדוח יהיה תואם לדוח קודם שלו
 34. 56
  44 נהרגו בגלל שהמשטרה לא חסמה צירים בזמן (מהאוניברסיטה, וכו' ) ואח"כ לא פינתה את הפקק שנוצר ליד האוניברסיטה במשך יותר מ- 3 שעות, ולבסוף האסירים כן פונו מזרחה, בעוד שהאוטובוס עם הנהרגים הגיע ממערב, וקרוב לודאי שכבר לא היה בו צורך
 35. 55
  להדיח גם את ראש הממשלה נתניהו.
 36. 54
  הנורמה של נבחרי הציבור: מתו אנשים? נו, אז מה, אז אני אשם?
 37. 53
  הוא מצא והוכיח מה שכולנו ידענו. גם אנשי ש"ס יודעים טוב מאוד, הם פשוט עומדים מאחורי הבלעם שלהם כי הוא מביא להם תקציבים.
 38. 52
  ראו מה קרה לדוחות הביקורת הקודמים

  ברגע שהפולטיקה בנויה על כוחות קואליציונים, את שטייניץ אולי אפשר להזיז, אבל אלי ישי לא יזוז ממשרד הפנים אפילו בדחיפה של דחפור משורין.

 39. 51
  צריך לפטר את הממשלה הזאת!! ולשנות את דרך הנהלת שמורת הכרמל. לשתף את התושבים המקומיים בקבלת ההחלטות!!!
 40. 50
  מה הקשר בין החלטה מבצעית שגויה של המשארה לשלוח אוטובוס לתוך יער הלהבות לשרי האוצר והפנים????? גם אלף כבאים עם 100 כבאיות חדשות לא היו מונעים את שריפת האוטובוס.
  1. מה זה משנה מה הקשר? המבקר אמר. המבקר הדליף. המבקר יאכל את הכובע.
  2. האסון הוא לא רק שריפת האוטובוס אלא עצם השריפה הענקית

   בכרמל שכילתה דונמים רבים עצים!!!!!

  3. ההיתממות שלך משה מפליאה.על התחקירים בהארץ על מערך כיבוי האש- על הג'יפים שמולדובה ביתם עם ש"ס והליכוד קבלו במעל חצי מיליון ש"ח לבכירים,+משכורות עתק לאותם בכירים,ולחומרי כיבוי לא נשאר כסף,על כך שישי לא התריע על כך ורק דאג להונים מנשקי המזוזות שלו, בדיוק כמו הפודל של ביבי שטייניץ שלא דאג להעברת כספים, וביבי כאחרי על מינוייו-מה כלב?ואיפה הזמנת הסופר טנקר במיליונים,כשעשה זאת על דעת עצמו כשלא היה צריך אותו?וזה רק אפס קצהו לשאלתך
  4. אתה לא יודע על מה אתה מדבר. עם השרפה לא היתה מתפשטת לכל עבר לא היה אסון אוטובוס. ולא עצרו את השרפה כי לשרותי הכבאות לא היו אמתעים כי שטייניץ סרה לתת את הכסף. וישי היה אחראי לשרותי הכבאות. הממשלה הזו כולה מעלה צחנה. קרוב היום שנפטר ממנה.
 41. 49
  לינדנשטראוס השתיק סיוע התע"א לפריימריס ח"כ חיים כץ בליכוד

  מבקר המדינה לינדנשטראוס מתח ב-23.9.2009 ביקורת חריפה על הסעות אלפי עובדי התעשיה האוירית בשעות העבודה לקלפיות הפריימריס בליכוד ב-8.12.08 שאירגן ח"כ חיים כץ, מזכיר ארגון עובדי התע"א, באישור הנהלת התע"א הממשלתית, שגרמו לנזק בשווי מיליוני ש"ח לתע"א - בניגוד לחוק המפלגות האוסר תרומה בשווי-כסף מתאגיד למועמד בפריימריס, ובניגוד להוראות רשות החברות הממשלתיות. לינדנשטראוס הבטיח המשך החקירה ופנייה ליועץ המשפטי לממשלה, אך לפי גילויי יועצו לשעבר ד"ר גלבוע ב"הארץ" ביוני 2010, לינדנשטראוס גנז והשתיק את הממצאים החמורים של אנשיו בתיק. מדוע ח"כ חיים כץ עדיף על הח"כים לשעבר שנדונו למאסר על עבירות בחירות כגון עומרי שרון, נעמי בלומנטל ופלאטו-שרון?
  הקישור לחדשות ערוץ 2 בכותרת "דמוקרטיה נוסח הליכוד", על ההסעות שלינדנשטראוס משתיק:
  http://www.mako.co.il/news-channel2/Channel-2-Newscast/Article-58e5575f9081e11004.htm

 42. 48
  הגיע הזמן שישלמו האחראים את המחיר

  הגיע הזמן שישלמו האחראים את המחיר. כל המעורבים בכל הגורמים צריכים לתת את הדין. במשרד הפנים, באוצר, במשרד לבטחון פנים, במשטרה, בשב"ס, בשרותי הכבאות בקק"ל, בהנהלות הישובים שנשרפו.

 43. 47
  המבקר ממליץ להדיח את ישי? האינו חושש מעונש משמים?
 44. 46
  אסון הכרמל הוא מיקרוקוסמוס לאסון שעובר על המדינה כולה תחת שלטון חבורת
 45. 45
  האירוע,ידאג לטשטש את הדוח- חשבתם שיש משהו יותר חשוב,משלטון?
 46. 44
  Bibi is eager to have a weaker man than Lindenshtrauss
 47. 43
  אז מצד אחד הם כשלו ומצד שני הם ימשיכו לשבת ולקבל שכר אבל ללא תיק?
 48. 42
  מבקר

  מבקר מטעם !! איש פופוליסטי

 49. 41
  שטייניץ שהונה את משקיעי הגז הקטנים, בהבטיחו שינוי מס על תגליות בעתיד, הולך

  הביתה. יש אלוהים !!!

  1. הולך הביתה?? הרי להמלצות של המבקר על פיטורי

   שרים אין תוקף משפטי מחייב - אתה לא יודע את זה?

 50. 40
  לפחות מישהו עושה את העבודה שלו
 51. 39
  אסור בתכלית האיסור להתנהג בצורהשכזו
 52. 38
  ני מציע לפטר את המבקר. מה זה השטויות האלו.עושה רושם של ספין ומניפולציה של הארץ.זה לא אמיתי
 53. 37
  גם אם היה מערך הכבאיות מאורגן ועם כבאיות מודרניות ספק אם היו מונעים

  מהשריפה מלגרום את הנזקים .כי הם בודאי לא היו מוכנים ומתורגלים לשריפה בהיקף ובעוצמה כזאת.דו"ח המבקר בא לרצות את משפחות הניספים

  1. תחנת כיבוי בעוספיה

   היתה מכבה את השריפה עוד בתחילתה. והכרמל היה ירוק ו45 איש היו היום בחיים. אלא שלראש המממשלה רק ההתנחלויות חשובות.

  2. ממש לא!

   ואם היתה פורצת בעין הוד אז לפתוח תחנה שם, ום היצתה פורצת בבית אורן....

 54. 36
  מה קרה למורה לפילוסופיה החמוד? איך הפך לאדם קר וציני?
 55. 35
  השריפה הבאה

  נניח שמקבלים את המלצות המבקש האם נמנע את האסון הבא. בכתבה לא נאמר דבר מה צריך לעשות על מנת למנוע את האסון הבא. רק עניינים פרסונלים "רייטינק" הכל רייטינג ולא בחינת גופו של עניין.

 56. 34
  אם רה"מ היה "הראשון שהבין את גודל האירוע" איך זה שהוא לא היה הראשון שהבין שמחסור בטייסת כיבוי יגרום לעשרות הרוגים? ואיך זה שבכלל הוא לא הבין זאת עד שנהרגו עשרות נשרפי השווא?....
 57. 33
  חקירת המבקר לא היתה נחוצה.הכל גלוי וידוע.היא נעשתה רק כדי לרצות את....

  משפחות הניספים

 58. 32
  לא רק לישי ושטייניץ אלא גם לאחראים למחדלי התפלת מי ים ואיחור בהקמת תחנות כח חשמליות ומצב חברת החשמל
 59. 31
  ממשלה של אפסים
 60. 30
  קביעת אחריות לשר חשובה מאוד. אנחנו רוצים לראות בממשלה אנשים שרוצים לקבוע מדיניות ולקדם את המדינה, ולא אנשים שרוצים את התואר "שר" והשכר-פנסיה שבאים איתו. אולי האחריות האישית תסנן.
 61. 29
  די לתגובות "מטעם" - על הפוליטיקאים לשלם על מחדליהם
 62. 28
  יש לנהוג בהתאם לאחריות מנסטרליאלית ומייד בכדי למנוע ספיקות
 63. 27
  העקר שיש בישראל ראש ממשלה סופרטאנקר של ממש, הראשון שהבין, הראשון שפעל....
 64. 26
  הטוקבקיסטים של ישי ושטייניץ יצאו לדרך

  מעתה ועד פרסום הדוח ולאחריו נמצא את התגובות האוטומטיות שלהם.
  המבקר לא בסדר, הממשלה לא בסדר, העם לא בסדר.
  שולחיהם - תמיד ייצאו נקיים.

 65. 25
  ביום שלאחריי

  לאחר שהאשמים יתנו את הדין ,(כמו בכל מקום אחר נאור בעולם.)באותו היום תשוב אלי האמונה בעם ישראל.

 66. 24
  מה המשותף לישי ולשטייניץ?

  שניהם מאמינים באלוהים. שטייניץ כתב את הספר המטומטם ביותר בדברי ימי האדם (נו, לפחות מתחרה בעל סיכויים טובים על התואר הזה) "טיל לוגי לאלוהים ובחזרה", שבו הוא מוכיח את קיום אלוהים. אלוהים יעזור.
  הגיע הזמן שבן אדם שמאמין באלוהים יתבייש בשטויות שהוא מאמין בהן. ויש לזה קשר להזנחה.

 67. 23
  ביבי אפס במינויים-שטייניץ,איתן רוב ועוד
 68. 22
  אם שר האוצר אחראי, אז מה לגבי שר העל באוצר? נקי?
 69. 21
  כן. אחרי קריאת תגובות 1-3 הגעתי למסקנה שהגיע הזמן להחליף את מבקר המדינה במישהו יותר נוח לפוליטיקאים שלנו.

  המערכת הפוליטית שלנו מעודדת נפלים. מספיק להציץ במושב הליצים שם בגבעת רם כדי לאבד את התאבון. אין ספק שבדיוק כמו שפתרו את הבעיה עם נודניקים אחרים שהתעקשו לקיים את החוק כך יגמרו גם עם לינדנשטראוס שמסרב לתקוע את ראשו בחול כמצופה ממישהו שנושא שם כזה.

 70. 20
  למרבה הצער למבקר המדינה אין סמכות, ולדו"חות שלו אין חשיבות. את זה שיש אחראי לאסון בכרמל כולנו יודעים...
 71. 19
  איזה באסה, לא רק החרדי השחור-האחר אשם
 72. 18
  טוב מאוד. הגזלן שטייניץ שהרס את מעמד הביניים נשלח הביתה!
 73. 17
  "שלילת תיקים"- עוד המצאה ישראלבלופית נהדרת. הפירוש למתקשים: הנ"ל ימשיך לקבל משכורת מלאה על חשבון משלם המסים בלי לעשות כלום.
 74. 16
  הממשלה הגרועה בתולדות המדינה. ימנית קיצונית אנטי-אנושית, שקרנית ומטרידה.
 75. 15
  המבקר צודק בדרישתו לאחריות אישית של בכירים בשירות הציבורי ובממשלה
 76. 14
  הו הא מי זה בא מנכ״ל המדינה הבא

  לינדנשטראוס הולך להפוך את ניהול המדינה לכאוס עם משברים אין סופיים.

 77. 13
  הגיע הזמן שבעלי משרה צבורית יתנו דין על מחדליהם

  רק כך יש לנו סכוי לשרוד, כמדינה וכפרטים.
  לא מובן?

 78. 12
  ומי שלח את האוטובוס אל המוות ? ביבי? שי?
 79. 11
  מבקר רודף פרסום וכותרות וחסר אחריות
 80. 10
  ישי שטינייץ וכו'... הביתה כשלתם.
 81. 9
  מעניין שלא שמענו מילה על מציתי השריפה ......דו"ח לא רציני בלשון המעטה.
 82. 8
  ומה לגבי אגף תקציבים? הם אחראים לדרדור השירות הציב
 83. 7
  מי שלא רצה אותו כשר ביטחון יקבל אותו כר"מ...חלק 2.

  חצי עבודה - להעיף את ישי מהממשלה, נקודה.

 84. 6
  ביפן - על מחדלים ראש הממשלה לוקח קופסאת קרטון והולך הביתה.
 85. 5
  וואי זה פשוט מגוחך. באיזה זכות המבקר ממליץ להדיח שרים?
 86. 4
  דו"ח חשוב. אולי סוף סוף, באמת סוף סוף, שרים בישראל יקחו אחריות אישית על מחדליהם.
 87. 3
  ללא קשר לפרשה עצמה: המבקר מינה עצמו למנכ"ל המדינה (עם תמונה בעיתון). קודם כל, הוא מעל לחוק. החוק אוסר על פרסום או הדלפה של דו"חות המבקר, לפני פרסומם הרשמי, ובודאי שאין להדליף את תוכנן של טיוטות הדו"ח המועברות למבוקרים לתגובה בטרם פרסום. המבקר מדליף בשיטתיות דו"חות, כדי לזכות בכמה תמונות בעתון על כל דו"ח, בזמן כל הדלפה, וכמובן גם בזמן הפרסום. למבקר אין כל זכות להציע (עם תמונה) הדחת נבחרי ציבור. לכל היותר הוא יכול להמליץ לפתוח בחקירה על עבירות שעברו. המבקר רשאי וחייב להתריע על ליקויים חמורים, או קלים, לאחר מעשה, והוא מנסה (עם תמונה) להורות לכולם איך לנהל בשעת מעשה, מבלי שיש לו מושג כלשהו או נסיון כלשהו בניהול, אפילו לא ניהול של חנות מכולת. המבקר הנוכחי (עם תמונה) הוא ממש סכנה לדמוקרטיה וטוב שהוא כבר מסיים את תפקידו (עם תמונה). יש לפתוח בחקירה משטרתית כדי לגלות מי במשרד המבקר הוא זה שמדליף (עם תמונה) דו"חות בשלב טיוטה, בניגוד לחוק, וזו עבירה רצינית מאד, לא עבירה טכנית. כל זה אינו נוגע רק לאסון הכרמל, שבו היו, ללא ספק, הזנחות קשות, ואין לאיש מאיתנו בשלב זה ידע ברור מי בדיוק אשם ולמה. המבקר חייב לחקור, לאחר מעשה, וכשהדו"ח מתפרסם רשמית, יש לבדוק אם מישהו הזניח בצורה פושעת, ואם כן לפתוח בחקירה משטרתית, ואולי בהעמדה לדין. אסור להדליף טיוטות (עם תמונה), אסור לפרסם את הדו"ח אפילו שעה לפני המועד הרשמי, ובודאי שאין להמליץ (עם תמונה) על פיטורם של נבחרי ציבור.
  1. ואיפה אתה עובד? בשביל מי? אין בדבריך אפילו פסיק לעניין.
  2. אבינועם.כל הכבוד על התגובה המושקעת
  3. במדינה עם ממשלה כל כך ריכוזית וכל כך מעט גופי ביקורת מתפקדים - חייבת מבקר מדינה אקטיבי מאוד

   ובל נשכח כי ההמלצות - הן בגדר המלצות.
   ונשמע גם שהן לא מהחריפות ביותר.
   ואם כל הטיעון הוא נגד הפירסום המוקדם - זה פורמאלי לחלוטין, כי החוק מחייב להודיע לאלו שעומדים להיפגע ממנו מוענקת להם זכות טיעון וכיוצא בזה...

  4. A comment right from Bibi's office
  5. כן, נכון אבינועם, יש להרוג את השליח. הוא האשם בכלל התמונה הלא מוצלחת ולא השרים חדלי האישים = כמה אופייני לימני נורמטיבי
  6. כן, נכון אבינועם, יש להרוג את השליח. הוא האשם בכלל התמונה הלא מוצלחת ולא השרים חדלי האישים = כמה אופייני לימני נורמטיבי
  7. כדרכך,יכול אתה להגיב כמופתע תמים או כ"יעאנו" אזרח דואג,אבל אנחנו חיים לא בחלל ריק.כל האינסטנציות הרשמיות וקודקודי המדינה מתמרנים דרך הMEDIA גם באשר לתיקים שבידי מבקר המדינה,אבל אתה ומיני אינטרסנטים דורשים שרק משרד מבקר המדינה יישב בצד וישתוק.אם זה היה ניטרלי ומאוזן,ניחא,אבל זה לא! הרי הפוליטישנס בוחשים מהצד יומם ולילה. מכאן שהגישה התואמת את עולמנו היום,של ליווי תקשורתי דיסקרטי מאזנת את שטיפות המוח והמניפולציות הסמויות של הממסד בפרשות מחפירות. לא עוד,נגמרו הימים של המבקרים הייקים המאופקים שכתבו ברמזים שהנוגעים בדבר יכלו לבין אותם ככה או ככה,באותם שנים הדוח"ות היו נקברים במהירות בארכיון וחסל סדר ביקורת המדינה. שוב,אנחנו בעידן של התנהלות תקשורתית חדה לא רק לבעלי פריבילגיה,כך שגם בשביל ביקורת המדינה אין "מחוץ לתחום".או שנחזור לעידן קודם? בלתי אפשרי.
  8. התמונות הן החלטה טריוויאלית של העורך. ואם את זה אתה לא מבין...
 88. 2
  o they can swap jobs
 89. 1
  לינדנשטראוס רוצה להיות נשיא ודופק כל מה שזז בדרך
  1. "מאמצי ישי, שטייניץ ופרקליטיהם לרכך את מחץ הביקורת כלפיהם"
  2. "מאמצי ישי, שטייניץ ופרקליטיהם לרכך את מחץ הביקורת כלפיהם"
  3. שטויות, כולם רוצים להיות נשיא. גם אני
  4. של נעליך מעל רגליך כשאתה מדבר על המבקר. עם כל מגרעותיו הוא המחסום היחידי בפני השחיתות והסיאוב.הוא לא מוותר לא מלקק ולא מתכופף בפני השררה.
  5. הוא בסך הכול דופק את מי שדפקו וממשיכים לדפוק את שירותי

   הכבאות במדינת ישראל, ובכלל את החברה הישראלית! חבל רק שלהמלצות שלו על פיטורי שרים ונבחרי ציבור אין תוקף משפטי! אילו היינו מדינה מתוקנת היה להמלצות הללו תוקף משפטי.

  6. כן כן - וישי וביבי והחברה' הם הדוגמא הכי מוצלחת של יושר, אמינות, והגינות בחלוקת משאבי המדינה. אל תהפוך את העניין למשהו אישי של המבקר.
  7. אלי אמיתי-אמסלם

   השר דאג להעיף אותו ,
   הוא מוכה וחבול , עזבו אותו לנפשו , מנכ"ל הוא כבר לא יהיה !
   רק הלקקנים בירושלים עוד מפחדים ממנו !

  8. אם הוא היה רוצה להיות נשיא, הוא לא היה תוקף את ישי ושטייניץ - הוא לא היה רוצה אותם כאויבים.
  9. יש פגמים בהתנהגות מבקר המדינה מול התקשורת, אבל אין לו שיניים אחרות, וזו הדרך היחידה ליצור התייחסות לביקורת ומורא כלשהו של המבוקרים.