חבר הצוות להכשרת המאחזים עבד בשביל המתנחלים

אלן בייקר עבד עד לאחרונה עבור מטה המאבק למען הכשרת המאחזים ופרסם לפני כמה ימים חוות דעת התומכת באי הריסת המאחז מגרון

לאחר שרק ביום ראשון הודיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המשפטים יעקב נאמן על הקמת הוועדה להכשרת המאחזים, מתברר כי אחד החברים בה - עו"ד אלן בייקר - עבד עד לאחרונה בתשלום עבור מטה המאבק של המתנחלים בעניין זה.

אתמול בערב (שני) הודיעה לשכת ראש הממשלה שנתניהו ונאמן החליטו כי בצוות "שיבחן סוגיות במקרקעין בגדה" יהיו חברים לצד אדמונד לוי גם השופטת בדימוס תחיה שפירא ועו"ד בייקר. בעברו שימש בייקר היועץ המשפטי של משרד החוץ וכן שגריר ישראל בקנדה. כיום הוא מתגורר בהר אדר ומחזיק משרד קטן בתל אביב, שמתמחה במשפט בינלאומי.

באחרונה, נשכר בייקר על ידי מטה המאבק שפועל להכשרת המאחזים, שאותו מרכזים נחי אייל - המשמש גם מנכ"ל מפלגת תקומה - וחבר הכנסת אורי אריאל (האיחוד הלאומי). רק לפני תשעה ימים פרסם בייקר, יחד עם עו"ד הראל ארנון, חוות דעת בעניין אדמות נפקדים, הרלוונטי מאוד למאחז מגרון.

אף כי כל האדמות במגרון רשומות בטאבו, טוענים המתנחלים כי מדובר ב"אדמות נפקדים", דהיינו אנשים שעזבו את האזור למדינות אויב ועל המינהל האזרחי לנהל את הרכוש. לטענת אנשי מגרון, המצב המשפטי הנוכחי - לפיו אין לבנות בשטח זה - אינו רלוונטי. כדי להתמודד עם קביעתה של עו"ד פליאה אלבק מפרקליטות המדינה, מלפני 20 שנים, כי אי אפשר לעשות שימוש באדמות נפקדים לשם הקמת יישובים חדשים, נזקקו המתנחלים לחוות דעת חדשה, בניסיון להכשיר את הבנייה.

חיים צח / באובאו

חוות הדעת הזו שהוגשה אתמול לראש הממשלה בישיבת סיעת הליכוד סופקה להם על ידי בייקר והראל, ולפיה המינהל האזרחי יכול להחכיר את המקרקעין לאנשי מגרון.

מהודעת משרד ראש הממשלה אתמול, לא ברור מה הן סמכויות הוועדה. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין קבע כי הוועדה לא תוכל לעסוק במאחזים שעל קרקע פרטית. כעת ניתן לראות אם הוועדה תעקוף את האיסור. במגרון הוועדה לא תעסוק, מכיוון שיש כבר פסק דין חלוט של בית המשפט העליון. כך או כך, הוועדה תעסוק בסוגיות אחרות המטרידות את המתנחלים, בראש ובראשונה שינוי המגבלות החמורות המוטלות על מאחזים והתנחלויות שנבנו ללא היתרי בנייה כדין.

כיום, בעקבות דו"ח המאחזים של עו"ד טליה ששון, כל הזרמה כספית או עבודת בנייה קלה במאחזים אלה אסורה. הוועדה תתבקש לקבוע קטגוריית ביניים, בין מקומות עם אישורים לבין מקומות לא חוקיים בעליל, שיאפשרו מרווח נשימה מסוים למאחזים אלו. כמו כן תעסוק הוועדה בסוגיות נוספות לרבות אדמות נפקדים, בקריטריונים לאישור יישובים חדשים, בסוגיות של מובלעות פרטיות, גדרות ביטחון, השתלטות על אדמות חקלאיות ורישום נכסים.

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "מינויו של עו"ד בייקר כמו יתר חברי הוועדה, יאושר אחרי הסכם ניגוד עניינים עליו יחתום". השרה לימור לבנת אמרה בתגובה כי "אני מאמינה שחברי הוועדה יצליחו להביא להסדרת יישובים ושכונות ביהודה ושומרון שנטענו לגביהם טענות שונות אף שתושביהם התיישבו בשליחות הממשלות ומתוך אהבת הארץ". תגובתו של עו"ד בייקר לא התקבלה עד לשעת סגירת הגיליון.

היישוב מגרון הודיע אתמול כי מינה את עו"ד יעקב וינרוט לנציגו במו"מ המתנהל על מתווה להכשרת המאחז עם השר בני בגין. זאת בעקבות לחצים ופעילותם של מתווכים מכיוונים שונים שדיברו בכמה קולות בשם המאחז. אולם וינרוט נמצא במצב מעניין שכן הוא מייצג את נתן אשל בהליך הנבדק בנציבות שירות המדינה, ולכן לא יוכל לעבוד אתו בעניין מגרון. כמו כן, האיש העיקרי שמטפל בעניין מגרון בלשכת ראש הממשלה הוא מזכיר הממשלה עו"ד צבי האוזר, שהיה בין אלו שהתלוננו על אשל בנציבות שירות המדינה.

בתוך כך, במסגרת המאבק שמנהלים המתנחלים בעניין מגרון, מתכוונים בימין לנהל גם קרב התשה משפטי נגד הפרקליטות והתמקד בכל מקרה ומקרה של בנייה בדואית לא חוקית. אחת מטענות המתנחלים היא שבהתייחסות המדינה לשלטון החוק וזכות הקניין, יש בהתנהלותה צביעות - שכן אינה נלחמת בפלישה בדואית לקרקע פרטית. בחודשים האחרונים, אספו בעמותת רגבים כמה דוגמאות מסוג זה ובכוונת העמותה להציף את המערכת בעתירות על שוויוניות.

בשבוע שעבר פנתה העמותה למשרד הפנים, בדרישה לפנות בנייה לא חוקית סמוך לנבטים, על קרקע פרטית השייכת ליהודי. עו"ד עמיר פישר מרגבים כתב לשר הפנים בין היתר כי "המאחז הבלתי חוקי מתפרש על פני 650 דונם אדמות פרטיות והוא כולל כ-300 מבנים אשר נבנו כולם תוך הסגת גבול, גזל האדמות הפרטיות וללא היתרים כדין".

בהמשך כתב עו"ד פישר כי "כידוע לכם, מדיניות הממשלה וכן פסיקת בית המשפט העליון מנחות בצורה ברורה, כי יש להעמיד את הריסת המבנים, שנבנו ללא היתר על קרקע פרטית, בראש סדרי העדיפויות של רשויות האכיפה וזאת לאור החומרה הנלווית לפגיעה בזכויות הקניין של הפרט ובשים לב לכך שבנייה מסוג זה אינה ניתנת להכשרה עתידית". כמו ציין כי "רק לאחרונה ניתן פסק דינו של בית המשפט העליון בעניין מגרון, במסגרתו הורה בית המשפט לפנות את המאחז על יסוד מדיניות הממשלה כפי שהוצהרה בפניו ולאור עמדת בית המשפט לפיה: 'על רשויות המדינה לפעול לקיום החוק ולאכיפתו באזור, במיוחד כאשר הפרת החוק פוגעת בזכויות הקניין'".

Read this article in English:  Lawyer who worked for outposts to sit on Israeli government panel to legalize them

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 25
  הוועדה להכשרת הגזל בחסות כידוני צה"ל
 2. 24
  את לא תירצח כבר מחקתם, תימחקו גם את לא תגנוז ולא תחמוד. הרי לא תישאו את שם אליוהיכם לשווא...
 3. 23
  ואילו בכפר הזעיר עקבה, הורסים בתים ותשתיות בלי הכרה, בחדוה וברשעות. חכמים על חלשים.
 4. 22
  מי ממן את וינרוט ?

  שהסכומים שהוא לוקח ליום עבודה שווים לשעת טיסה שח אפ 16.

  1. "הקרן המרכזית לישראל" הממומנת מרווחי בתי הימורים וזנות.
 5. 21
  מישהו אמר "טליה ששון"

  אוי... כל פעם שאני רואה כותרת כזו בעיתון הארץ, חיוך של ניצחון עולה על שפתיי.

  הצביעות והמוסיקה המכוערת הנשמעת והנקראית מתוך דבריכם, ולאו דווקא דיעותיכם, היא זו אשר תפיל אתכם אל מתחת לאחוז החסימה של תמיכת הציבור.

 6. 20
  אין לכך חשיבות

  וועדה שמטרתה להכשיר מאחזים, מה זה משנה עיסוקם הקודם של חבריה. המטרה של הוועדה הוא הדבר העיקרי אם לא היחידי

 7. 19
  מה הסיפור? הרי ממשלות ישראל לדורותיהן עבדו, עובדות ויעבדו בשרות המתנחלים
 8. 18
  כשטליה ששון כתבה את דו"ח המאחזים זה היה בסדר לא?
 9. 17
  ואצל מי טליה ששון עובדת ? לא אצל מרץ?
 10. 16
  ומשוחררי שליט חוזרים לטרור - אבל על זה לא תקראו בעיתון לאנשים חושבים
 11. 15
  כמה לא מפתיע, כמה מביש
 12. 14
  השחור הוא בכלל לבן, איך לא ידענו

  לא יודע אם יצליחו לרבע את העיגול. כרגע עובדים על ההיבט המשפטי של הצדקת גזל וטובי המומחים נשכרו למפעל ההטיה הלאומי והחדש שלנו.

 13. 13
  קבלו עוד סקופ: מחברת דוח המאחזים - טליה ששון - היא מועמדת לכנסת מטעם מרצ.
 14. 12
  בגרמניה,67 ש' אחרי המלחמה,לא מעבירים בעלות על מקרקעין לפני שמוודאים שלא היה בבעלות יהודית לפני המלחמה,ללמדנו מהו כבוד לקניין פרטי בגרמניה של היום ולא גוזלים בחסות חוות דעת מכורות בשלמונים!
 15. 11
  וועדה להכשרת טפילות, וועדה להכשרת הדרה וגזענות, וועדה להכשרת גנבה... ההוכחה הטובה ביותר שאין אלוהים!...

  כי לו היה אלוהים היה מעניש אתכם ממיזמן!

 16. 10
  אם ישראל לא תמגר את מגרון

  הוא כבר ממגר

  1. מיגרונים כבר מיגרו את מדינת ישראל שהפסידה את עצמאותה למדינת המתנחלים
  2. ימוגרו המיגרונים ודומיהם!!
  3. אם מגרון היא האויבת שלך

   אז כבר לא משנה אם יש או אין להם זכות לבנות. השאלה המשפטית היא רק תירוץ.
   המטרה הבוערת היא להרוס, ואם בדרך צריך לזנוח את הצדק או היושר, אלו רק ויתורים קטנים בדרך אל הנצחון. ("קורבנות שלום")

 17. 9
  אני מתנגד להכשרת המאחזים ותומך בהשבת המתנחלים ארצה, אבל מי בדיוק אתם רוצים שיתמנה לוועדה שכל מטרתה הכשרת המאחזים? הוועדה עצמה נולדה בחטא ולכן אין שום חשיבות לזהות חבריה.
 18. 8
  חיים

  אני תוהה על השפעת הידיעה כי עצם מגוריך במקום מסוים בהכרח מנשלת בני אדם אחרים מבתיהם... טוב, כולנו ככה בישראל, לא?

 19. 7
  למה דוח המאחזים, שנכתב עי אשת השמאל עו"ד ששון, שהיתה מועמדת מרצ לכנסת, מחייב את ממשלת נתניהו?
  1. טרם זכינו לתחקיר עיתונאי, על הרקע והסיבות לבחירתו של רה"מ שרון את עו"ד ששון לכתוב את דוח המאחזים
 20. 6
  אבל לטליה ששון חברת מרץ היה מותר לחבר את דו"ח המאחזים ...
 21. 5
  קרקע פרטית בשטח ישראל היא לא קרקע פרטית בשטח כבוש. הדין הישראלי לא חל בשטחים.
 22. 4
  נבילות סרוחות, או שמא אומר נבלות סרוחים, מה חטאו לכם הבדואים המסכנים ?
 23. 3
  אני מתנגד להכשרת המאחזים ותומך בהשבת המתנחלים ארצה, אבל מי בדיוק אתם רוצים שיתמנה לוועדה שכל מטרתה הכשרת המאחזים? הוועדה עצמה נולדה בחטא ולכן אין שום חשיבות לזהות חבריה.
 24. 2
  חבורה של פחדנים הזויים למה לא לספח את השטחים האהובים?
 25. 1
  חברי הוועדה

  באופן אקראי לחלוטין מן הסתם, ללא בדיקה מוקדמת של דעותיה הפוליטיות, השופטת שנבחרה (תחיה שפירא) היא בתו של הרב הראשי לשעבר, על עמדותיו הנציות הידועות מאד, הרב שלמה גורן.