האתגר של נתניהו: למנוע מפייגלין להשיג יותר מ-30% מהקולות

רה"מ עומד להיבחר היום בפעם החמישית ליו"ר הליכוד. נתניהו מקווה לניצחון גורף שימנע את התחזקות השפעת המתנחלים על הח"כים של המפלגה

בנימין נתניהו נעל אמש את המרוץ שלו לראשות הליכוד בשורה של שיחות טלפון מקובלות לפעילים המרכזיים ולקבלני הקולות. היום הוא עומד להיבחר לתפקיד בפעם החמישית ב-19 השנים האחרונות. הפעם הראשונה היתה ב-1993. כמעט 20 שנה - להוציא פסק זמן קצר - הוא בזירה, המפלגתית והלאומית; מתמודד ונאבק, נופל ונוסק, מתרסק וממריא וחוזר חלילה. הפוליטיקה בדמו, השלטון בנפשו. אין כמעט תופעות כאלה בעולם המערבי של ראשי מפלגות וראשי ממשלה לשעבר שאינם מוכנים לוותר. שאינם אומרים: די. נתניהו נמצא על המסלול הבטוח להפוך לשמעון פרס של הליכוד.

על אף שההתמודדות שלו היום מול איש הימין הקיצוני משה פייגלין, היא לפרוטוקול בלבד, נתניהו לא אבה לוותר על אירוע הניצחון המסורתי בגני התערוכה בתל אביב, מתישהו לאחר חצות. הוא חי למען החגיגות הליליות הללו: הכניסה לבמה לצלילי ג'ינגל הליכוד המיתולוגי והצעקות "היידה ביבי", הנפת הידיים התיאטרלית, וקפיצת השפתיים שמשדרת נחישות ועוצמה אל מול האתגרים והסכנות.

נתניהו במרכז הליכודאלון רון

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הוא כבר לא ה"קוסם" מן הקדנציה הראשונה. הוא כבר לא מלך ישראל, הוא כבר אינו מעורר היסטריה. הוא זנח חלק מרכזי מהאידיאולוגיה שלו, כשהכיר במדינה פלסטינית, הקפיא בנייה בהתנחלויות ושחרר מאות מחבלים רוצחים תמורת חייל חטוף. אך הוא עדיין המנהיג הבלתי מעורער של הליכוד, מנהיג ללא מתחרים. הליכוד זה הוא, והוא זה הליכוד.

נתניהו יזכה ברוב גורף הלילה. השאלה האם פייגלין יצליח לגרוף כרבע מקולות המתפקדים (כמו בפריימריז הקודמים, ב-2007), או יתחזק ויגיע לקידומת שלוש, אינה רלבנטית למעמדו של נתניהו. אבל היא עשויה להיות מאוד רלבנטית למאזן הכוחות הפנימי בסיעת הליכוד. זוהי למעשה הבעיה העיקרית שתעמוד בפני נתניהו בחודשים עד לבחירות הכלליות: התחזקות הימין הקיצוני-דתי בתוך הליכוד (מה שבני בגין מכנה "כוחות הסימוס"), וההשפעה המאגית שכבר יש לו על הח"כים והמתמודדים על מקום ברשימת הליכוד לכנסת הבאה.

שיעור הצבעה גבוה בקרב המתנחלים, גם אלה שאינם נמנים עם קבוצת הפייגלינים, ותוצאה סבירה לאיש עצמו, תאותת לח"כים שעליהם להקצין עמדות לקראת מבחן הקלפי שלהם, לכשיבוא. סוגיית עתידו של המאחז הבלתי חוקי מגרון, מרחפת מעל הפריימריז הללו. בסוף השבוע האחרון קראו שני עיתוני הימין, "מקור ראשון" ו"בשבע" לקוראיהם, להצביע היום הצבעת מחאה נגד נתניהו, שהתייצב באופן חד משמעי מאחורי פשרת בגין, לפיה, תושבי המאחז יחויבו לעקור לגבעה סמוכה, ובתיהם ייהרסו. הצבעת מחאה פירושה: או להצביע פייגלין, או להטיל לקלפי פתק לבן.

משה פייגלין
משה פייגליןתומר אפלבאום

בכל מקרה, בחודשיים הקרובים, כשעול הפריימריז מאחוריו, נתניהו יצפה לו בהנאה מהטריבונה במפלגת האופוזיציה הראשית, קדימה, מקיזה את דמה שלה בהתמודדות חסרת מעצורים וחסרת רסן, וצועדת לקראת פילוג אפשרי. ח"כ שאול מופז, המתמודד העיקרי מול ציפי לבני, השיק אתמול את מסע הבחירות שלו לראשות המפלגה, עם סיסמה שאינה מותירה מקום לניחושים: "שאול מופז. ראש הממשלה". זו סיסמה מעניינת, מקורית, חצופה, יומרנית ובלתי צנועה בעליל. מופז מבקש לשדר לבוחריו, חברי קדימה, שאת המכשול הקרוי בפיו, "היא", הוא כבר צלח. פניו לקרב העיקרי, מול נתניהו.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 33
  לטובת מדינת ישראל אני מקווה שציפי תנצח בפריימריז

  תחשבו על זה - מופז פשוט לא יצליח למשוך את המאסות של המרכז-שמאל. כולם יעברו ליאיר לפיד וקדימה תתרסק. אני את הקול שלי נותן לציפי, שתציל אותנו מממשלת ההזויים

 2. 32
  ל-01

  צודק לגמרי

 3. 31
  ל-01

  צודק לגמרי

 4. 30
  ל-01

  צודק לגמרי

 5. 29
  רשמו את היום - נתניהו נכון לעשיו מפסיד!!! שוב רשמו את היום. מ ד ה י ם
 6. 28
  מה הבבל"ת הזה? (למנוע מהמתנחלים רוב של למעלה מ30%) הם כבר היום מנהלים את הליכוד ומוסדות הליכוד - לא שמים קצוץ על החוק ביו"ש והדבר היחיד שהליכוד עניין מצליח לעשות הוא להסיט את מיגרון (על חשבון המדינה כמובן) כמה מטרים הצידה.
 7. 27
  קיצוניות השמאל מביאה עלינו פייגלינים מהימין, אני קוראת לשמאל לדבר בשפה
 8. 26
  אל מצביעי הליכוד

  האתגר שלכם הוא להישאר בשלטון. אבל.. האם זה המנהיג הטוב ביותר שאתם יכולים להעמיד על מדינת ישראל??????
  חישבו על מנחם בגין , הגדול מכולם, מי שהעלה אותו לכסא ראש הממשלה היו גם מצביעי מערך מובהקים ,שהאמינו ביושר שלו, במוסריות הגבוהה שלו, בדוגמא שהוא נתן לחברה, בכוח שלו להתמודד מול כול הפחדים ולהביא לנו שלום עם מצריים. האם ראש הממשלה הנוכחי דומה לו???????
  ממש לא !!!!! בחרתם את ראש הממשלה המכהן - בחרתם את האישה שלצידו. האם לזה התכוונתם? האם בכל מפלגת הליכוד אין ולו אדם אחד לפחות: ישר, הגון, בעל מוסר גבוה, חזק, יודע להחליט ????? כך נראה הליכוד של היום ??? זה עלוב, עלוב מאוד וגם מסוכן לכל מצביעי הליכוד ויתר החברה בישראל. המנהיגים של היום מדרדרים אותנו למצב הנמוך ביותר בו היינו מזה שנים. הגיע הזמן שלכם לעשות מעשה ולבחור מנהיג בעל שיעור קומה כמו מנחם בגין !!!!!!!! מנהיג שלא רק ידבר ויצטלם, אלא גם יעשה מעשים לטובת החברה בישראל !!!!!!!

 9. 25
  ביבי גרוע מפייגלה, כי הוא מסתיר את קיצוניותו המונעת הסדרי שלום
 10. 24
  פייגלין לפחות מתנגד למאגר הביומטרי. ובאשר לקיצוניות - אין ממש הבדל בין ביבי ואנשיו לבין פייגלין. עדיף שנדע מה הפרצוף האמיתי של הליכוד
 11. 23
  אם זה האתגר הכי משמעותי העומד בפני ביבי היום, מצב האומה נפלא ואפשר לחזור לישון; הכל דבש!
 12. 22
  השאלה אינה באיזה פער ביבי ינצח - אלא באיזה פער עם ישראל יפסיד !
 13. 21
  האתגר של נתניהו: למנוע מפייגלין להשיג יותר מ-20% מהקולות. נתניהו יתרסק אם פייגלין ישיג יותר מ-20%
 14. 20
  באנו חושך לגרש, המתפקדים החדשים להעיף את שרי המיסים
 15. 19
  פייגלין יהיה המנצח ו ב ג ד ו ל!! כי פייגלין אינו שונה בדיעותיו מביבי אך לפחות תוכו כברו, בניגוד לביבי שבאופן טבעי משקר לכווווולם.
  1. נתניהו הוא פייגלין לצבועים
 16. 18
  פייגלין יהיה המנצח ו ב ג ד ו ל!! כי פייגלין אינו שונה בדיעותיו מביבי אך לפחות תוכו כברו, בניגוד לביבי שבאופן טבעי משקר לכווווולם.
 17. 17
  חרד"ליזציה

  אם אנשי ראש הממשלה לא יפעילו לחצים ,יש למר פייגלין סיכויים לזכות בכ-80% מקולות המצביעים.
  כמו במצרים ,גם כאן תהליך החרד"ליזציה צובר תאוצה .תנו לעם להרע לעצמו כי זה רצונו !

 18. 16
  אני לא מבין מה הבהלה. אין שום הבדל מהותי בין נתניהו לפייגלין. פייגלין אומר בקול את מה שנתניהו ממילא חושב. הליכוד גם ככה מתפקד כמפלגת מתנחלים, חרדים וימין נאו-פשיסטי
 19. 15
  מה אמור להיות ההבדל?
 20. 14
  הכותרת הזו מצחיקה. זה כמו לכתוב "מוסולינו חושש מהגוש הפאשיסטי הקיצוני במפלגתו"
 21. 13
  הפסקה הראשונה

  אני דוקא חושבת שיש תופעה כזו של ראשי מפלגות שלא מוכנים לוותר, למשל פפנדראו ביוון. אלה שפורשים זו תופעה נדירה - רק כי הציעו להם מיליונים על הרצאות,ספרים וכו כמו טוני בלייר.
  חפשו "אקטואלי" בגוגל

 22. 12
  לא ייאמן- כנסו לאמת!

  למה לא מספרים לנו שבמדינת ישראל יש אתר בשם "איילי" שמרכז את כל השמות של האנשים שיש להם כסף בגופים שונים כמו ביטוח בנקים ואפילו מלוות של המדינה שלא אומרת להם!! אנשים תכנסו והקישו את שמכם, אבא, אמא, דודים,סבתא,סבא הכל!!!!! מדינה לא נורמלית!

 23. 11
  אתמול איראן היום פיגלין מחר העם
 24. 10
  ביזיון

  יפה לכם להגדיר את הבחירות לפרוטוקול בלבד, ולהוריד את ערכו של פייגלין לגמרי. אני מצטער להגיד לכם שהבחירות האלה יהיו הרבה יותר צמודות מה שאתם חושבים!! פייגלין עובר את 45% ואולי גם יותר. למתפקדי הליכוד האמיתי נמאס כבר מביבי ולכן נצביע לפייגלין

 25. 9
  נתניהו בעד ניתאי ובנימין בעד בנג'י. ושניהם בעד ביבי. וכולם נגד מה שישראל באמת זקוקה לו.
 26. 8
  ביבי בקדנציה זו התחיל לזמר סרנדות של קדימה, שכח את מצע הליכוד ואת המורשת האידאולוגית של "חירות". אז נכון שיש עדיין גרעין אידאולוגי בליכוד אבל זו מייצגת בהתנהלותה מפלגת מרכז ולא מפלגת ימין.
 27. 7
  במקום להוביל ולעשות משהו ביבי עסוק בלפחד מזה ומזאת
 28. 6
  רבותי העם בימין! ואכן מהקצה השמאלני נראה שהעם בקצה הימיני .

  בעבור הזמן מבובלים אתם ועינכם כהה ואינה רואה שעם ישראל גאה באדמתו,באנשי הציונות החדשה שמישבים את אדמתו,חיי באמונה,ומחזק את אחיזתו באדמת אבותיו .נותרתם אתם ,מיעט קטן ושולי,הזוי ומנותק מהמציאות,חיי בזעם ושינאה עצמית,מנופח ועיוור ללא אמונה או שורשים,לרחמי שמיים צרכים אתם ,שאו עינכם העיוורת לשמיים בקשו רחמים ערב רב שכמוכם .

 29. 5
  חשש עלק... עוד מיתוג של יועציו - נתניהו הוא מהקיצונים ביותר בליכוד - פייגלין הוא בובה ליצירת מצגת שיש קיצוניים יותר
 30. 4
  נתניהו חושש ?! עם ישראל חושש. מאד חושש,,,
 31. 3
  התצלום .

  לא להאמין. כיצד מפלגה פוליטית מזוהה עם ראשה בלבד ומה מקור הפולחן?היכן היתר, אלה השוקדים על העבודה והמלאכה ,על בנין הארץ בערי הפיתוח בנגב ובגליל? גולו עפר מעיניכם ראשי התנועה בעבר לראות להיכן התדרדר הליכוד. ישראל בת 64 ולאן פניה?

 32. 2
  בתוך הליכוד, בקואליציה, מה זה כבר משנה???

  המדינה הדו לאומית בדרך. שאלתי בוחר ליכוד אם הוא מרוצה, מה ענה הגאון? בלי ליכוד יהיה יותר טוב?

 33. 1
  יש לח״כים של הליכוד עוד לאן למשוך ימינה?!
  1. אכן כותרת אווילית! אין דבר כזה "קיצוניים ימנים בליכוד". הליכוד כולו הוא ערמת סחי של טרוף ימני משיחיסטי!!

   כמו שאין "התנחלויות לא חוקיות". כל ההתנחלויות אינן חוקיות!!!!!