מזכ"ל האו"ם לנתניהו: ההתנחלויות לא מסייעות לתהליך השלום

באן קי-מון מבקר בישראל וברשות הפלסטינית ובמהלך שיחותיו עם רה"מ ונשיא המדינה קרא לישראל לעשות מחוות לפלסטינים

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון מבקר בישראל. בפגישתו של באן אחר הצהריים (רביעי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר באן כי "ההתנחלויות לא מסייעות לתהליך השלום. אמרתי לראש הממשלה שהוא צריך להימנע מבנייה עתידית. אני מאמין שישראל יכולה להשפיע הרבה מבחינה חיובית על האזור כולו".

באן, שנפגש הבוקר גם עם נשיא המדינה שמעון פרס, הוסיף כי "ירי הרקטות מעזה חייב להיפסק. זהו הזמן בו שני הצדדים צריכים לנקוט בצעדים בוני אמון. אני קורא לישראל לנקוט במחוות כלפי הצד הפלסטיני. לשלום במזרח התיכון יש השפעות גלובליות וזוהי הסיבה מדוע שיחות השלום חייבות להימשך".

מזכ"ל האו"ם באן קי מון עם רה"מ נתניהו, היוםמשה מילנר / לע"מ

בפגישתו הבוקר עם נשיא המדינה שמעון פרס, אמר באן כי על ישראל מוטלת האחריות לבצע מחוות וצעדים בוני אמון כלפי הרשות הפלסטינית, כדי לאפשר את המשך קיומן של השיחות בין ישראל והפלסטינים בירדן.

לדברי פקידים ישראלים בכירים, מזכ"ל האו"ם הסביר לפרס כי ישראל יכולה לבצע צעדים שיסייעו לפלסטינים וימחישו כי בניית המדינה הפלסטינית כבר מתרחשת בשטח. באן ייפגש בצהריים עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וגם בפגישה הזו הוא צפוי להעלות את ההצעה לביצוע מחוות ישראליות.

באן הוא רק אחד משורה של מנהיגים זרים שפנו לנתניהו בשבועות האחרונים וביקשו ממנו לבצע מחוות כלפי הפלסטינים, כדי למנוע את כשלון השיחות בעמאן. נתניהו מצדו אמר שהוא מוכן לבצע מחוות כאלו, אך רק בתנאי שיידע בוודאות שהפלסטינים לא ינטשו את שולחן המו"מ כמה שבועות מאוחר יותר.

הנשיא פרס ומזכ"ל האו"ם באןמארק ניימן / לע"מ

גם שר החוץ אביגדור ליברמן נפגש הבוקר בירושלים עם מזכ"ל האו"ם. בפגישה אמר ליברמן כי "הרושם הוא שהפלסטינים מעוניינים רק בהכרזה על כישלון השיחות בעמאן על מנת להמשיך בצעדים החד צדדיים".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

הרשות הפלסטינית הדגישה כמה פעמים בשבועות האחרונים כי היא מעוניינת שישראל תשחרר כ-130 אסירים שכלואים בישראל עוד מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו. מחוות אפשריות אחרות הן הגדלת סמכויות הרשות הפלסטינית בשטחי B, שבשליטה ביטחונית ישראלית, ובשטחי C, שבשליטה ביטחונית והאזרחית ישראלית.

מזכ"ל האו"ם הגיע הבוקר לישראל לאחר שקיים שיחות בעמאן עם המלך עבדאללה והוא צפוי להיפגש בהמשך ביקורו עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

Read this article in English:  UN chief calls on Israel to make 'goodwill' gestures toward Palestinians
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  המממ.... אבחנה מעניינת. המתנחלים בטח המומים.
 2. 9
  האו"ם לא מסייע לתהליך השלום

  לכן, לפי "הגיונו" של באן קי-מון , צריך לסגור את האו"ם.

 3. 8
  אם ההתנחלויות אינן מסייעות לשלום

  אז כל הערבים יצטרכו לעזוב את כל ההתנחלויות במזרח התיכון ולחזור לערב הסעודית.

 4. 7
  אסור שהסכסוך במזה׳׳ת יגמר.ככה הוא נבנה.רק דמעות יש כאן.
 5. 6
  המחווה הגדול ביותר שהם מצפים לו הוא לראות אותנו עוזבים את ארץ ישראל!!!
 6. 5
  להפנים..:

  בראשית תקופת כהונתו גם בעיני הצטייר אובאמה כעויין לישראל.בהמשך הגעתי למסקנות:א.אכן יש לו אוריינטציה מוסלמית.ב.הוא רוצה להוציא את ארה"ב מהתיוג שהיא מעצמה צלבנית אוייבת האיסלאם.ג.הוא מאמין באמונה שלמה שעל ישראל להגיע להסכם של שתי מדינות לשני עמים.ד.הוא מאמין שישראל נכס(וביבי נטל..)ולכן מסייע לה :בפורומים בינלאומיים,צבאית וכלכלית.ה.אלא שאובאמה היום יותר מפוכח:לנוכח המתרחש במדינות ערב הוא מבין שהערבים לא כל כך בנויים למעבר חד לדמוקראטיה ושהקיצוניים ישתלטו עליהם,הוא מבין שאבו מאזן מציב תנאים שלא נותנים סיכוי להתקדם ,זאת מפני שהאחרון לא מעוניין במדינה פלסטינית אלא בהחלשת ישראל.לכן הפגין אובאמה עויינות כלפי הרש"פ בדיונים באו"ם.הוא הבין שהם הונו גם אותו.אלא מה - ביבי לא ממש מסייע לאובאמה לסייע לישראל ויותר אני מתרשם שביבי ועבאס סיכמו בשושו על מדינה אחת ,דו לאומית.הנה חלומו של אברהם מתגשם – ישמעאל ויצחק יסתופפו שוב באותו האוהל ולמגינת לבה של שרה שיודעת שזה יגמר רע מאוד מאוד..! שני נושאים חשובים ביותר לאמריקאים:הראשון, יציאה מעירק ואפגניסטן.השני ,התמודדות עם המצב הכלכלי.עם הראשון אובאמה מתמודד בהצלחה:האמריקנים יצאו מעירק.באפגניסטן הם לקראת סיכום על יציאה ובדרך חיסלו המוני מחבלים ובראשם בן לאדן.עם השני גם כן הוא מתמודד בצורה טובה למרות שהרפובליקנים עושים הכל כדי להכשילו. למען האמת חייבים להודות שיותר ויותר אמריקאים,כולל רפובליקאים,מבינים שתוכניתו של אובאמה תיטיב עם רוב האמריקאים ולא מוכנים לקבל עמדה מיליטנטית שכשר לפגוע בכלכלה כדי לפגוע באובאמה.האמריקאים מבינים היום היטב ש"לזכות ממשל אובאמה ניתן לזקוף רק כ-10% מהגירעון הקיים ויתרתו לזכות הממשלים הרפובליקאים שקדמו".לאובאמה יש תמיכה כמעט אוטומאטית של המיעוטים השונים בארה"ב שביחד מהווים היום כ-40% מהציבור.יש לו גם תמיכה בלתי מבוטלת מבני ארה"ב האח`.כל אלו לא ישכחו את התנהגותה חסרת האחריות של הנהגת הרפובליקאים בקונגרס.בקיצור,הקונגרסמנים הרפובליקאים במלכוד,מועמדיהם לנשיאות לא מרשימים .השאלה היא לא האם אובאמה יזכה בתקופת כהונה נוספת,אלא איך - מה יהיה גודל ניצחונו.כדאי שביבי וכולנו נפנים זאת.

 7. 4
  מחווה ?....

  מחווה,על מה בדיוק? על האמנה הפלסטינית ותמיכה בטרור החמאס ובשהידים,על הפגיעות בישראל?האינטרס שלנו הוא להתנתק מהפלסתינים.אבו מאזן לא מעוניין בהקמת מדינה פלסטינית כי : א.צריך לקבל אחריות כוללת עם כל המשתמע מכך ב.הוא יודע שללא צה"ל החמס משתלט על הגדה וטובח באבו מאזן באנשיו.זו הסיבה שמאזן מציב כדרישה את זכות השיבה,ביודעו שיראל לא תסכים לכל חזרה. זו בדיוק הסיבה שאבו מאזן לא חתם עם אולמרט על המסמך שנתן לאבו מאזן הכל. ! נתניהו צריך לחשוף זאת ע"י תוכנית מדינית דוגמאת מה שהציע אולמרט לאבו מאזן,כך גם לגלגל את הפגר-"הקיפאון המדיני"-לחצרו של אבו מאזן. הפלסטינים ממשיכים לטפח הנראטיב השיקרי שישראל לא הסכימה לגבולות החלוקה וגירשה אותם.אולם הבעיה המרכזית הם ערביי ישראל:לא רק שהם מזדהים עם אלו שבשטחים,אלא אף נוקטים בפעולות נגד מדינת ישראל.האחרונים שיפנימו:במלחמה הכוללת הבאה,אם הם ימשיכו לפגוע במדינה,עלולה להיות נכבה נוספת עבורם.ביבי גם לא רוצה מדינה פלסטינית.לכן,לא תהיה כאן מדינה ציונית או יהודית כאן תהיה מדינה דו-לאומית ~

 8. 3
  מחווה...? עיינו:

  מחווה?על מה בדיוק? על אי ביטול האמנה הפלסטינית,על הברית עם חמאס, על הפגיעות בישראל,על טירפוד וסרבנות להסדר,על מה ? אבו מאזן לא מעוניין בהקמת מדינה פלסטינית,כי:א.צריך לקבל אחריות כוללת עם כל המשתמע מכך ב.הוא יודע שללא צה"ל החמאס משתלט על הגדה וטובח באבו מאזן ובאנשיו.זו הסיבה שמאזן מציב כדרישה את זכות השיבה,ביודעו שיראל לא תסכים לכך.זו בדיוק הסיבה שאבו מאזן לא חתם עם אולמרט על המסמך שנתן לאבו מאזן הכל ! נתניהו צריך לחשוף זאת ע"י תוכנית מדינית דוגמאת מה שהציע אולמרט לאבו מאזן,כך גם לגלגל את הפגר-"הקיפאון המדיני"-לחצרו של אבו מאזן. הפלסטינים ממשיכים לטפח הנראטיב השיקרי שישראל לא הסכימה לגבולות החלוקה וגירשה אותם.אולם הבעיה המרכזית הם ערביי ישראל:לא רק שהם מזדהים עם אלו שבשטחים,אלא אף נוקטים בפעולות נגד מדינת ישראל.האחרונים שיפנימו:במלחמה הכוללת הבאה,אם הם ימשיכו לפגוע במדינה,עלולה להיות נכבה נוספת .ביבי גם לא רוצה מדינה פלסטינית וזאת למרות שזה חיוני לנו להתנתק מהם.לכן תהיה פה מדינה דו לאומית:לא יהודית ולא ציונית,דו-לאומית !

 9. 2
  מחוות, מדוע שאלה לא תהיינה הדדיות? האם הראשות הפלשתינית לא צריכה לשנות את שמות הככרות, הרחובות

  והבניינים על שם רוצחי יהודים ולקרא למקומות אלה בשמות כמו "כיכר השלום", "בניין הפיוס", ורחוב הדו-קיום בשלום"? אלה צעדים כל כך פשוטים שהערבים יכולים לעשות, אז מדוע איננו דורשים מהם לעשות זאת?

  1. שמעת על רחוב בן יוסף?......
 10. 1
  כל זמן שהפלסטינים מציבים תנאים . אין לתת להם דבר

  הדבר היחידי שהרשות הפלסטינית צריכה לקבל היום הוא משלוח של כל הנהגת הרשות לים.
  רק אז יבינו הפלסטינים שיש להם מה להפסיד, שהתניית תנאים לחזרה למו"מ היא לא לגיטימית. שהמשך ההשהייה של המו"מ תפגע בהם והרבה.