בין פלורידה לשומרון

הפסד כפול לביבי

יום שלשום היה יום רע לבנימין נתניהו; הוא נחל שני הפסדים במכה אחת. חטף סנוקרת כפולה. פלורידה בגדה כמו יו"ש; מיאמי כמו ירושלים. פחות מ-50% מבעלי זכות הבחירה בחרו לצאת מהבית ולהצביע-להשפיע. אפשר כמובן לתרץ את עצלותם בפגעי מזג האוויר או בעודף ביטחון עצמי, אבל אפשר גם להצביע על אדישות כללית - ביבי כבר לא עושה להם את זה; הם משועממים, כי נתפענחו להם כל להטוטיו של הקוסם, שמתקשה לרענן את מופעיו. כל הזמן אותם טריקים של זריזות הפה והידיים, ובשרוול אין כלום.

משה פייגלין, שנתניהו המציאו כדחליל להפחדה, רשם לזכותו הישג חסר תקדים. רבע מהמצביעים העדיפו אותו על פני ראש ממשלה מכהן, שנהנה מההפקר הפוליטי ומהשיממון הפרלמנטרי. זה לא מספיק כדי לנצח, אבל זה בהחלט מספיק כדי להכתיב את רשימת מועמדי הליכוד לכנסת הבאה. אמנם נתניהו נבחר לעמוד בראש - הוא ינהיג, הוא ינווט, אך רבים מהמשתרכים אחריו יהיו פייגלינים קטנים או גדולים - נעשה אותם בצלמנו וכדמותנו - ויפוגלן ביבי. הנה, גדעון סער ניתח את התוצאה, וכבר אתמול התחנף לאדוני מפלגתו האמיתיים: "נרחיב את סיורי חברון לבתי הספר בכל הארץ", מיהר להודיע. הוא גדול, והוא יתכבד במיקום טוב בשביעיות.

בנימין נתניהו בנאום הניצחון בפריימריזדניאל בר און

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

הכנסת הנוכחית, השמונה-עשרה, נבדלת לרעה בלאומניותה, בהשוואה לכל קודמותיה. היא תיזכר בזכות דמדומיה האמוניים וטשטוש חושיה הדמוקרטיים. אך עדיין לא ראינו דבר. הכנסת התשע-עשרה, לעומתה, תלך בעצת רשעים, תשב במושב לצים, בסוד משחקים בגורלנו; עוד נתגעגע. כל מי שיתאווה במפלגה הראשה להגיע לשוקת ולשתות ממנה, יהיה חייב להקדים ולשחר פני מתנחלים, ללחך את פנכתם; מגרון, שנית לא תיפול, רמת גלעד לא תועתק, ולא יחסרו מטהרי שרצים בגלימת שופטים.

בהיוודע התוצאות, מתעורר לו הספק אם סוף הפריימריז הללו במחשבה תחילה. אולי מוטב היה לדחות אותן למועד מתאים יותר. אך נתניהו, כהרגלו האינפנטילי, חותר תמיד לסיפוקים מהירים. די לו בכותרת-המחרת על "התרגיל המבריק" ועל "התכסיס המזהיר", ואיך הוא הפתיע את כולם, ואיך הוא הכניס לסילבן. רק נתן אשל היה בסוד העניינים, רק הוא צילם מתחת לשולחן את מעמד ההכרעה בשניים, רגע לפני שמזעיקים את הדובר. בהתחלה זה היה חמים ונעים, והלשכה כולה התמוגגה, וכעבור חודשיים בלבד זה רטוב וקצת מצחין ומבאס. נתניהו לא נראה לנו מאושר בליל ההכתרה המחודשת, אבל את הלחי הוא לא הפסיק לצבוט.

הסומק לא הצליח לעלות, וגם מהעבר השני של האוקיינוס הגיעו בשורות לא טובות. ידיד המשפחה המורחבת, ניוט גינגריץ', יסתפק לפי שעה בניצחונו בדרום קרוליינה, כי פלורידה לא נענתה לחיזוריו התוקפניים, ולא התרשמה מהרעיון הלונטי להקים מושבה אמריקאית על הירח; היא לא הכירה בחשיבותה ההיסטורית של הקואליציה משולשת הקצוות - נתניהו, גינגריץ', שלדון אדלסון - שניים צינים ומממן גדול. 17 מיליון דולר מהקופה המשותפת ירדו לטמיון, לרבות תרומתה של הבת, סיוון. שלדון מורגל לתשואות נאות יותר בבתי הקזינו שלו; הפעם ההימור נכשל.

עובדה מעניינת מושכת את תשומת הלב: גם בין יהודי פלורידה לא ניכרה שלשום התלהבות מיוחדת. רק אחד מכל ארבעה בני ברית שאלו לשלום ירושלים. האם ביבי וניוט דומים מדי, האם דמיונם נחשף? אמנם סיכויו של נתניהו להיות ראש הממשלה הבא עדיין טובים בהרבה מסיכויי גינגריץ' להיות נשיא, אך שוויון הנפש ילווה מעתה את שניהם; לא עוד הו-הה מי זה בא. אף אחד לא באמת מריע, ואף אחד לא באמת בא, לכל היותר - נשאר, ולא ברור מה נשאר ולמה. רק המציאות תתפוס בקרוב את קדמת הבמה, ותודיע במיקרופון גדול על פורענותיה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 16
  כשיוסי שריד מודאג, עם ישראל מרגיש טוב!!
 2. 15
  ואיזה תוצאה היתה מספקת את יוסי? 80%? 90%? 99%?

  לא משנה כמה קולות ביבי היה מקבל, יוסי שריד היה רואה את זה כמפלה שלו וכהישג אדיר של פייגלין. נו באמת... או שלחלופין הוא היה יוצא במאמר "אסד בסוריה, ביבי בישראל - איך ביבי מקבל מעל 90% מהקולות..." קיצר, אם אתה רוצה מר שריד שניקח אותך ברצינות, אנא כתוב מאמרים רציניים

 3. 14
  למרות מאמציו הכנים של שריד-הוא לא מצליח להמר"יצ יותר מ-3-4 מנדטים דביקים ועייפים הממשיכים לנוע מכוח האינרציה

  הכתיבה של שריד-מרהיבה,אבל הוא מבזבז את כישרונותיו הספרותיים על מאמר בעיתון כשכל מילה וכל ביטוי (מרהיב) צפויים מראש.
  ביבי ויחסיו המאפיוזיים עם החרדים,רחוק מלהיות כוס התה שלי,ואני מקווה שזה ייפסק בבחירות הקרובות בעזרתו האדיבה של החבר לפיד,אבל להפכו לאוייב העם בו תלויות כל הרעות החולות-זה צעד אחד רחוק מדי.

 4. 13
  כל מילה בסלע. אדון אוסטר צריך לקרוא אותך כדי להבין שהארץ שהוא מדבר עליה בהשוואה לתורכיה.....לא קיימת יותר, ישראל של פעם . ישראל הנוכחית היא ארץ חמסטן פוטיניסטי
 5. 12
  יוסי תשאר.
 6. 11
  כתבה טובה
 7. 10
  המאמרים של עיתון הארץ ראויים להופיע באל ג'זירה

  כל היום מחפשים להשמיץ את ראש הממשלה הנוכחי , שלא מוכן לסייע לערבים לשלוט בכל חלקי ארץ ישראל .
  עד שלא נשחה כולנו בים לכיוון ארה"ב לא ירגעו עיתנואי הארץ

  1. כלל לא חשוב כלי התקשורת, חשובה ומדאיגה המציאות המרה והעתיד האפל אליהם מובילים אותנו ביבי ושרה
 8. 9
  ביבי סוף דרכך מתקרב!!!!

  אני רק מפחד שבדקה ה90 תנסה להוציא שפן מהכובע לנסות להציל את כסאך ולתקוף את איראן .את זה היית צריך לעשות מזמן ,אבל אתה שפן וחסר מעש לא רק בתחום הבטחון אלה גם בשאר התחומים ! אתה אפס מאופס!בגין ושמיר בזים לך!!!הרסת את הליכוד ואתה הוא זה שתקבור את הליכוד כמפלגת שלטון !לא נורא יהיה לך זמן לקבל משימות משרה !אגב היא הולכת עם מגפיים שמזכירים תקופה אפילה בהיסורייה.תהנה מהחחים הטובים בקיסריה בקרוב ואני לא דואג לך יש לך מקלט אטומי רק חבל שאתה לא דואג לנו אתה מקבל משכורת חינם!!

 9. 8
  מאמר התנשאות/גאווה/זלזול/אני ואפסי עוד (לא למחוק. אף ביטוי לא מיותר !) למי שחושב אחרת ממך

  ביבי ניצח ב 77% בפריימריס שתוצאותיו היו ידועות מראש לכל. לכן 50% הצבעה זה אפילו הישג ולא כישלון. 50% לא הגיעו (כמוני) לא בגלל שביבי "לא עושה להם את זה" אלא כי ידענו שינצח כאמור. אצביע לו כמובן בבחירות.
  למה לכנות "פייגלינים קטנים" את הח"כים שיקבלו את קולותיהם של פיגלין ותומכיו ? למה להתנשא ? זהו המשחק הדמוקרטי הלגיטימי מדוע דעתם לא נחשבת בעיניך ?
  "הכנסת...נבדלת לרעה בלאומניותה" - בכנסת היא שיקוף מלא של דעתו של עם ישראל. מדוע דעתך טובה ודעת הרוב רעה ? מי קבע את זה ?
  "הכנסת הבאה תלך בעצת רשעים..." - אולי ההיפך ? אולי כנסת יותר ימנית תהייה טובה יותר ? 18 שנים השמאל ניסה להביא שלום ולא הצליח (כלשונך - השמאלנים ההזויים ניסו למכור את ארץ ישראל לערבים, אך הללו ירקו עליהם שוב ושוב. כמה חבל ששמאלננו חשבו שזה גשם)
  לגבי גינגריץ' ושלדון - אני מסכים. שם נכשלנו אתמול.

 10. 7
  יוסי שריד... אני יודע שאתה אוהב לראות שחורות, אז אולי תבוא לשכ' התקוה

  ושם תוכל לראות הרבה שחורות באין מפריע... אני שמח שמעייך מתהפכים כל
  אימת ששמו של ביבי נתניהו מופיע בכותרות. תרשה לי לסיים את תגובתי ב :-
  " נחיה ונראה" אמר הגוסס העיוור...

 11. 6
  הביבי המציא את הליברמאן ואת הפגלינים,על חשבון המון נבער שרצה ראש ממשלה עלק "אמרקאני"
 12. 5
  הביבי בלה בלה,עוד יזין עצמו בסלמי של אובמה .הנשיא האמרקאי עוד כהונה בטוחה. כוון שמולו יהייה הזויי לא פחות מהביבי..המורמוני שמאמין בכוכבים ותורה על דפי זהב...
 13. 4
  ביטחון וכלכלה

  כשעמך יתעורר כשזוגות צעירים ימאס להם לגור אצל ההורים או חצי מהמשכורת שלהם תלך לשכר דירה ושזכות שביתה שפועלים בדורות הקודמים השיגו לא בקלות והולכת ונאסרת על ידי בית המשפט ושכר בכבוד לא יסיגו כעובדי קבלן גם אם זה מכובש במילים כמו אוטסורס ....אז יבינו שליכוד היום זה לא ליכוד של מנחם בגין זה ליכוד של הפרטה של מכירת נכסי המדינה
  כבר כ 20 שנה שהוא בשלטון אז אז יצביעו עבור מפלגה שלא מפריטה הכל
  ושתדאג למעמד הפועלים למעמד הביניים
  מידיניות ביטחון אני מאמין גם עם מרץ בשלטון תהיה אותה מידיניות של היום
  למה ? כולנו באותה סירה
  מבחינה כלכלית לא כולנו באותה סירה יש מעמדות
  אז מי יתן שהעם והצעירים יבינו מה טוב להם

 14. 3
  עתוי הנבחר להודיע על מורשת "גב ההר" מעידה יותר ממשהו על אופיו האמיתי של שר החינוך הזה!!


  גם אני כמו המאמרן נדהדמתי/הזדעזעתי מהזריזותו/החלפת עורו.

 15. 2
  כשאובמה יבחר שנית הביבים והפייגלנים ילמדו מאיפוא משתין הדג
 16. 1
  פחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח........יוסי שריד במירעו-כרגיל