יעלון: אפשר לפגוע בכל המתקנים באיראן

"איראן גרעינית תהיה סיוט לעולם החופשי", אמר השר בכנס הרצליה. קודם לכן אמר ראש אמ"ן כי הנשק הגרעיני האיראני הוא רק שאלה של החלטת חמינאי

השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, התייחס היום (חמישי) לאפשרות השימוש באופציה הצבאית מול איראן. "למערב יש יכולות לתקוף, אבל כל עוד באיראן לא משוכנעים שיש את הנחישות להוציא את זה לפועל, הם ימשיכו במניפולציות שלהם", אמר יעלון בכנס הרצליה.

יעלון, שהעלה את האופציה הצבאית כאפשרות אחרונה, אמר כי "לאיראנים נדמה שהנחישות הזו עדיין לא קיימת, גם בנוגע לפעולה צבאית וגם בנוגע לסנקציות. הפרובוקציות במצרי הורמוז נובעות ממניפולציה איראנית בנושא מחירי הנפט. כל מתקן שמוגן בידי בן אנוש, בן אנוש יודע לחדור אותו. אפשר לפגוע צבאית בכל המתקנים באיראן, ואני אומר את זה מניסיוני כרמטכ"ל". יעלון התיחס גם לפיצוץ מתקן הטילים באיראן, ואמר כי הוא פגע ב "מערכת שהתכוננה לייצר טיל של 10 אלפים ק"מ ולאיים על ארצות הברית".

"בידי המערב יש שני כלים על מנת לעצור את פרויקט הגרעין האיראני – בידוד מדיני וסנקציות כלכליות", אמר. "אם לאיראן יהיה נשק גרעיני, זה יהיה סיוט לעולם החופשי באשר הוא... תהיה האצה בפעולות הטרור כלפי משטרים באזור, ישראל, ומדינות המערב ובראשן ארה"ב".

באשר להחרפת הלחץ הבינלאומי על איראן, אמר יעלון כי "אנו טוענים שחייבם להפעיל סנקציות נשכניות, ועכשיו סוף סוף העולם מתארגן לזה". לדבריו, " צריך לשכנע את סין, רוסיה וטורקיה, שעוזרת לאיראנים לעקוף את הסנקציות. זה חייב להתבצע וזה יכול להביא את המשטר האיראני אל הדילמה של פצצה או הישרדות. כשהדילמה הזו תעמוד בפני המשטר, הוא יהיה רציונאלי. זה בר השגה". יעלון המשיך ואמר כי "כלי נוסף הוא תמיכה מוסרית בזכויות אדם ובאופוזיציה. להערכתנו, רוב האיראנים לא רוצים את משטר האייתוללות, ולהערכתי בשלב מסוים נראה את השינוי הפנימי".

יעלון בכנס הרצליה, היום
יעלון בכנס הרצליה, היוםעושים צילום

השר אמר כי רבים מתעלמים מכך שהאיום האיראני הוא על התרבות המערבית באשר היא. "האיום האיראני הוא לא איראן נגד ישראל. ישראל אף פעם לא הכריזה מלחמה על איראן, אבל המשטר החומייניסטי הכריז מלחמה טוטאלית על עצם קיומה של מדינת ישראל. ישראל היא השטן הקטן בעיניהם. השטן הגדול הוא אמריקה. לצערי רבים במערב מתעלמים מזה. המשטר הזה פעיל בחתירתו תחת משטרים פרו-מערביים או בפעולות אקטיביות נגד גורמים במערב".

"קשה למצוא היום סכסוך במזרח התיכון וגם מעבר לו, שהמשטר האיראני אינו מעורב בו באופן פעיל", הוסיף יעלון. "הם רוצים הגמוניה בכמה שיותר מדינות באזור. בנוסף יש את החתירה של המשטר האיראני לבסס תשתית טרור במדינות אמריקה... האיראנים מנסים להחדיר חומרי נפץ תוך שימוש בסוחרי סמים, ואם תהיה להם פצצה מלוכלכת, האמריקאים יודעים מה עלול לקרות".

מוקדם יותר היום אמר בכנס הרצליה ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי,  כי ייצור נשק גרעיני באיראן כמעט לא תלוי יותר בהשגת יכולות, אלא בקבלת החלטות של המנהיג הרוחני, האייתוללה עלי חמינאי. "אם חמינאי ייתן הנחייה להשיג מתקן נפץ גרעיני ראשון, אנחנו מעריכים שהדבר ייקח כשנה", אמר כוכבי. "אם הוא ייתן הנחייה לתרגם את היכולת הזו גם לראש נפץ גרעיני, הדבר ייקח להערכתנו שנה או שנתיים נוספות".

בהמשך דבריו אמר כוכבי כי "איראן נתונה לטבעת לחצים הולכת ומתהדקת. הסנקציות נותנות את אותותיהן. באיראן יש כיום 16% אבטלה, 24% אינפלציה שנתית, וצמיחה אפסית". לדבריו בשלב זה הלחצים אינם מובילים לשינוי אסטרטגי בקרב המשטר בטהראן, אולם "ככל שיתעצמו הלחצים, קיים פוטנציאל שהם ייגרמו למשטר החרד קודם כל לשרידותו, לשקול מחדש את עמדותיו".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 29
  לפי דבקה,הם כבר קיבלו החלטה
 2. 28
  לגבי פינוי עזה הוא צדק ב-100% למרות שאז חשבתי שהוא מטורף. אולי כדאי להקשיב לו.
 3. 27
  יעלון - קול ההגיון והשפיות. רק ראו את המטורללים המגיבים כאן נגדו
 4. 26
  Watch out Iran .......YAALON the bed policman is coming. He'll show you
 5. 25
  בלה בלה...הוא יודע ומבין יותר מהאמרקאים...הגרעין האירני מיותר אנחנו עושים להם את המלכה.עם הפושעים שחוזרים לפוליטיקה.ומשמידים את התרבות כאן..שאלה של זמן..?!
 6. 24
  כלב נובח לא נושך. תגיד בוגי, כמה בגין דיבר לפני תקיפת הכור בעיראק? כמה רבין דיבר לפני אנטבה? או אשכול לפני ששת הימים. סתום כבר. נתקוף או לא צריך לשתוק
 7. 23
  אפשר לחשוב שאפשר להתגבר על אירן בלהג אין סופי (אותי כוכבי, יעלון, ואחרים כבר הביסו)

  מה יותר מסוכן איומים ללא כיסוי או הצורך לבצע את האיומים אם הדיבורים לא יעזרו רק כדי ש"כושר ההרתעה" יישמר.
  זאת דילמה שאילו היו מדברים פחות היה קל לצאת ממנה גם בכבוד.

 8. 22
  "טיל איראני לטווח 10 אלפים קילומטר שייפגע בארה"ב" ( יעלון): עוד אתנחתא קומית שמספק יעלון לדיון האסטרטגי.

  בשבוע שעבר הוא אמר בראיון לניו יורק טיימס ( בכתבה המפורסמת של רונן ברגמן - בקטע שלא צוטט) כי איראן מקימה בסיסים בדרום אמריקה ובגבול מקסיקו על מנת לאיים בנשק גרעיני על טקסס. חומר קריאה מומלץ.

 9. 21
  כמה זמן איראן תחכה לנו,פטפטנים שכמוכם.מצא לך מישהו בגובה שלך,בוגייייייי.
 10. 20
  יעלון פונה אל העולם שיתעשת כאשר יש שרים וחברי כנסת שרואים באירופה ובמפקד העליון בארה"ב כאויבים.

  ואיך הוא מתכונן לעשות את הכל בעזרת הקב"ה כאשר ישראל עדיין לא הצליחה לפצח את הבונקר שלנסראללה?

 11. 19
  A state of war only serves as an excuse for domestic tyranny -- Alexsandr Solzhenitsyn Nobel Prize winning novelist and survivor of the Communist gulag system.
 12. 18
  נכון. גם קליע יכול לפגוע בטנק...
 13. 17
  "בוגי" הוא המפחיד הלאומי ולא חכם במיוחד - חזור לרפת בקיבוצך
 14. 16
  הוא שכח ששטחה של אירן הוא פי ארבעת אלפים משטחה של רצועת עזה, וגם שם לא פגעו בכל המתקנים.
 15. 15
  פעם היה להם את ברוך הגבר היום יש להם ברוך הגבר משודרג: בוגי הגבר.
 16. 14
  הפחד ומשול. תושבי איראן עומדים לבוא חשבון עם הדתיים הפנטים וכך גם יקרה כאן.
 17. 13
  השאלה- מה אתם מתכוונים לעשות עם כל היכולות האלה שיש לכם
 18. 12
  משמח שבוגי רואה במנהיגות האיראנית מנהיגות רציונאלית (ולא מאכיל אותנו לוקשים על "המשוגעים"), אבל אם כך אז מה הבעיה שיהיה להם גרעין?

  הטיעון נגד גרעין איראני הוא ששתי מעצמות גרעין באזוראינן טובות משום שבניגוד למלחמה הקרה, כאן יש לנו עסק עם אנשים לא רציונלים. והנה מסתבר שהם כן רציונאליים. אנ חי בסדר גמור עם איראן גרענית בהנחה שההנהגה שלנו תתחיל להתנהג באופן רציונלי ולא תפרש כל נאום אנטי-ישראלי במונחי אושוויץ

 19. 11
  די! די קשקשת ברשת! אנשים תלמדו שסייג לחוכמה שתיקה ולא כל אחד צריך לנפוח את דעתו ברשות הרבים רק כדי לקבל כותרת של חמש דקות בעיתון אינטרנט
  1. כנראה ש"האיסטרטג" המהולל השר לעינייני איסטרטגיה לא שמע את המשפט "סייג לחוכמה שתיקה"
 20. 10
  גנרל גדול בעל פה גדול הופך לפוליטיקאי קטן עם אגו מנופח. לא נורא רוני רון, זה סופו של כל בלון...
 21. 9
  מה עשית פרזיט אחד לטובת שלום באזור-חוץ מלחרחר מלחמות? היות והוכחת 0 תוצאות, כמו שאר מנוולי הימין ואוכלי החינם- אז חזור לרפת והשאר למקומם הטבעי. נמאסתם
  1. לא שאני ימני,אבל עם השנאה שלך אתה יותר מפחיד אותי מהימין

   מדובר באדם שלחם במלחמות ישראל וסיכן את חייו למענך גם.
   תתביש לך

 22. 8
  מתי ילמדו החוכמולוגים שלנו לסגור את הפה הגדול שלהם .
 23. 7
  יעלון - תמיד נבון וחכם מבלי להתחכם ולהתיפיף.
  1. נכון, יעלון - תמיד טיפש וממש לא נבון מתחכם ומתיפייף
 24. 6
  קבלו אותו - מבית היוצר של האסטרונאוד שהביא לנו את "צריבת תודעה", מגיע עכשיו "אפשר להפציץ"
 25. 5
  אפשר לפגוע בכל המתקנים הגרעיניים

  שאלה לשר יעלון למה אתה לא טס אישית לטהרן כדי לפגוע בכל המתקנים.
  למה אתה מדבר כל כך הרבה שטויות ביום אחד? למה ישראל הרשמית מדברת כבר שנה על תקיפת המתקנים ולא עושה כלום. תשובה: כי אנחנו מפחדים משקשקים, היי ראיתם את הסרט ששודר בצינור לילה היום האחרון של ישראל.. מה שאנחנו יכולים לעשות גם האיראנים יכולים ... לא בעייה עבורם למחוק את מדינת היהודים מהמפה... 4 פצצות קטנות מותאמות לגודלה משל ישראל מוכנות כבר עמוק עמוק בבטן האדמה... איראן רק ממתינה לשעת כושר.. ישראל תפציץ...היא תקבל את הבליץ... ובא לציון גואל.

 26. 4
  ל-01 אנחנו מעוניינים להגן על עצמנו מטומטם, מה הקשר למעצמה?

  זו הדוגמא לאנשים הקולוניאליסטים מחוצפים, שחיים ביננו

 27. 3
  כלב נובח לא נושך
 28. 2
  מתי הפכנו להיות מעצמה שדואגת לשלום העולם?
 29. 1
  די, די כבר, די! די!!!!!!