חמאס משקם את פעילות הארגון בגדה

לאחר עסקת שליט מסתמנת התחזקות במעמדו באזור; צה"ל והשב"כ תפסו באחרונה סכומי כסף גדולים שפעילי הארגון ניסו להבריח ממדינות ערב

במערכת הביטחון מזהים בחודשים האחרונים ניסיון מוגבר של החמאס לשקם את פעילות הארגון בגדה המערבית. בתוך שבועות בודדים נרשמו כמה מקרים שבהם תפסו צה"ל והשב"כ סכומי כסף גדולים יחסית, שפעילי חמאס ניסו להבריח ממדינות ערב לגדה, כחלק ממאמץ השיקום.

מאז השתלט החמאס על רצועת עזה ביוני 2007 וסילק משם את הנהגת הפתח, נוקטת הרשות הפלסטינית יד קשה כלפי פעילי הארגון בגדה. מאות רבות של פעילים נעצרו לתקופות ממושכות, הוחרמו כספים ונסגרו אגודות צדקה ומוסדות נוספים המזוהים עם החמאס.

אחרי עסקת שליט באוקטובר האחרון, שבה שחררה ישראל 1,027 אסירים פלסטינים תמורת שחרורו של החייל החטוף שהוחזק בידי החמאס, מסתמנת התחזקות במעמדו של הארגון בגדה. אחד הביטויים לכך הוא כסף שנתפס, שמטרתו שיקום הפעילות אחרי תקופה ארוכה שבה התקשו לפעול.

עצרת תמיכה בחמאס, בעזהאי-פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

נראה שבשלב ראשון, כוונת החמאס היא להחזיר לפעילות חברים בארגון באזורים שונים של הגדה. בשנים האחרונות ממעט החמאס בפיגועים מהגדה, הן בשל קשיי תפקוד והן משיקולים מדיניים. עד כה, למעט מקרה אחד, לא זיהתה מערכת הביטחון חזרה של אסירים משוחררים בעסקה לפעילות טרור. אולם, חלק גדול מהפיגועים שנעשו בשנים האחרונות בוצעו בידי חוליות שהקימו אסירים ששוחררו מהכלא הישראלי.

אחת הסיבות לדאגה מתמקדת דווקא באסירים הזוטרים יותר ששוחררו במסגרת עסקת שליט. זאת, משום שמדובר בפעילים צעירים יחסית, שלא שילמו מחיר משמעותי (עונשי מאסר ממושכים) על עבירות שעשו בעבר, ולעומת זאת צברו ידע והכשרה בפעילות טרור מידי עמיתיהם בבתי הכלא.

רוב הפיגועים שאירעו בשנתיים האחרונות היו מעשי ידיהן של חוליות צעירות יחסית, חסרות ניסיון, שלחלקן לא היה קשר מובהק עם ארגון טרור כלשהו. פיגועים אלה מתוארים בידי אנשי המודיעין כ"פיגועים עממיים". כעת, קיים חשש שחזרתם לשטח של מחבלים מנוסים יותר עלולה לשדרג את רמת התחכום והתעוזה של הפיגועים בגדה.

Read this article in English:  Israel sees renewed Hamas activity in West Bank

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  אולי זה יעזור לסיים את הכיבוש
  1. של תל אביב, חיפה וכו. כמה עיוורון לבן יש
  2. להציל את ישראל מאנשים כמוך
  3. שייצורים כמוך הנם ללא תקנה וללא אפשרות להציל
 2. 9
  ותודה לכל פעילי עסקת שליט שהביאו לנו את כל זה...
 3. 8
  כרונולוגיה של טרור ידוע מראש, שתחילתו בעסקת שליט באופן חזוי לחלוטין ולגמרי לא מפתיע. ומה עושים עכשיו? זה עניין של זמן עד שיעוף טיל למטוס שממריא מנתב"ג?
 4. 7
  די לנופש בכלא לרוצחים עם ישראל משלם עבור כדורים ועל החיילים להשתמש בהם
 5. 6
  אזרחי ישראל כנסו בבקשה!!!חשוב לעתידנו..

  למה מדינת ישראל לא מספרת לנו שיש אתר בישראל בשם "איילי" שמרכז את כל הרשימה המלאה של אזרחי ישראל שיש להם כספים שלא יודעים עליהם??? אתם לא מבינים..גופים ציבוריים,פרטיים,ממשלתיים,מלוות מדינה מהעבר!!! כנסו,תלחצו את שמכם,אבא סבא,אמא,סבתא,דודים,הכל!!!!! אפילו את מספר הסיכוי שיש לבן משפחתכם כסף האתר ייתן לכם!! מדינה אוכלת יושביה!!

 6. 5
  אחלה כותרת ראשית - איפה החיבור למציאות?

  אחרי שקוראים את הידיעה מסתבר שכל האמירה בכותרת לפיה "חמאס משקם את כוחו בגדה" היא אותה הנחת עבודה קבועה של מערכת הביטחון, שהפעם מבססים אותה על כסף מוברח שנתפס. היתר זה בגדר חרדות שאין להן שום ביסוס (שחרור האסירים הזוטרים/הצעירים). אגב, חמאס זה לא רק פיגועים - מעיתון רציני כמו הארץ מצופה לקצת יותר עומק בעיסוק בנושא כזה.

  1. החמאס בהחלט זה לא רק פיגועים, יש להם עוד כמה פרחים בקנה
 7. 4
  הידד לעסקת שליט. "בכל מחיר! בכל מחיר!". מטומטמים.
 8. 3
  ליבמן ושיינקמן כבר יטפלו בהם לא צריך לדאוג
 9. 2
  מהו מקור הידיעה הזו?

  היא נשמעת כמו הודעה לעיתונות של רשויות הביטחון ולא כמו תוצר של תחקיר עיתונאי מקצועי וספציפי. אין בה דבר מלבד ספקולציות והכללות המבוססות על דע ה או השקםה מסוימת. ותהחושה מתחזקת כאשר התצלום הוא בכלל מהפגנה באיזה זמן שהוא - בעזה.

  1. אירית ממתינה לפעולת טרור מרשימה כדי להשתכנע
  2. אפשר גם לקנות כל מסר של צה"ל בלי לחשוב איזו מניפולציה

   הוא בא לשרת. גם גישה לחיים.

  3. תעות. עירית מסתכלת ,מקשיבה עם מודעות ,בלי דעות קדומות של מח שתוף שאינו מסוגל לצמוח או לתת לאחרים..
 10. 1
  זו אותה מערכת בטחון שדחפה לביצוע העסקה המופקרת הזאת