לקראת פיוס

אבו מאזן מונה לראש ממשלת המעבר

החמאס הסיר את התנגדותו, והצדדים חתמו על הסכם לפיו היו"ר ישמש כראש ממשלת אחדות שתוקם לפני הבחירות. בכך הוסר מכשול משמעותי בפני הפיוס

ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, ויו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), חתמו היום (שני) על הסכם לפיו בראשות ממשלת האחדות שתוקם לפני הבחירות הפלסטיניות יעמוד עבאס. מדובר בפריצת דרך במגעים, מאחר שנושא זה היה המכשול המרכזי בפני הקמת ממשלת המעבר והליכה לבחירות.

ההסכם, שמכונה "הכרזת דוחא", מגדיר את הצעדים לקראת פיוס בין הפתח לחמאס. ההסכם נחתם בחסותו של אמיר קטאר, השייח חאמד בן חליפה אל תאני, והוחלט בו על הקמת ממשלת אחדות לאומית שתורכב מטכנוקרטים עצמאיים. משימתה של הממשלה - בראשות אבו מאזן - תהיה להתחיל בשיקום עזה ולהיערך לבחירות לנשיאות ולפרלמנט. עם זאת, לא ברור עדיין מתי היא תכונן.

בנוסף, הוחלט על צעדים לפיתוחו של אש"ף והרכבתה מחדש של המועצה הלאומית הפלסטינית. כן סוכם שפגישה שנייה בין אבו מאזן למשעל והנהגת אש"ף תתקיים ב-18 לפברואר בקהיר. עבאס אף הודיע הבוקר כי שיחרר 64 אסירי חמאס שהיו כלואים בגדה, במסגרת ההסכם בין הצדדים.

משעל ואבו מאזן חותמים על ההסכם, היום בקטאררויטרס

גורם פלסטיני שהיה במעמד החתימה על ההסכם היום סיפר כי נבדקת האפשרות למנות את ראש הממשלה הנוכחי סלאם פיאד ואת ראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה, לסגניו של אבו מאזן. על פי אפשרות זו, השניים ינהלו בפועל את הגופים ברשות בעזה ובגדה המערבית עד הבחירות.

חאלד משעל אמר לרשת אל ג'אזירה כי "אנו, החמאס והפתח, רציניים בכוונותינו לרפא את הפצעים, לסיים את תקופת הפילוג ביננו ולגבש אחדות. רצו להתפייס ולהתקדם כדי להתנגד לאויב ולהשיג את מטרותינו הלאומיות". אבו מאזן אמר כי "המהלך ייושם כמה שיותר מהר".

מדובר בהסכם בפיוס היסטורי לאחר ארבע שנים וחצי של נתק בין עזה לגדה ובין חמאס לפתח. הבוקר דווח בהארץ כי בחודשים האחרונים מנסה החמאס לבנות מחדש את כוחו בגדה. צה"ל והשב"כ תפסו לאחרונה סכומי כסף גדולים שניסו להבריח אנשי הארגון בניסיון לממן את הפעילות המתחדשת בגדה.

מאז השתלט החמאס על רצועת עזה ביוני 2007 וסילק משם את הנהגת הפתח, נוקטת הרשות הפלסטינית יד קשה כלפי פעילי הארגון בגדה. מאות רבות של פעילים נעצרו לתקופות ממושכות, הוחרמו כספים ונסגרו אגודות צדקה ומוסדות נוספים המזוהים עם החמאס.

Read this article in English:  Abbas to lead Palestinian unity cabinet, following Hamas-Fatah deal

הירשמו עכשיו: כל חדשות היום אצלכם במייל מדי יום
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 8
  נו באמת.. עוד תרגיל של החמאס

  בתרבות הערבית יש המון סבלנות. אז אבו-מארזן יהיה ראז ממשלת מעבר. הוא ממילא לא נתפס כמנהיג בשום צד אלא, עלה תאנה. כשהעלה הזה ינשור... אז התפקיד של ראש הממשלה והנשיא יהיה מאוחד, דבר שיאפשר לחאלד משעל להחליק לתוכו ללא כל בעיה.

 2. 7
  והמה נפתחה בפני החמאס הדלת לגדה. כיף.
 3. 6
  אם ה"סולחה" בחסות הקטארי המגעיל הזה,אני כערבי פלסטיני מאוווווווווווד מודאג!!!!!!!
 4. 5
  שימו לב שמשעל הצהיר שהפעולות נגד ישראל ("ההתנגדות") יימשכו
 5. 4
  זה יוצר אינטרס לאבו מאזן לטרפד את הקמת הממשלה החדשה

  מעניין.

 6. 3
  יו, יו, יו... עבאס ממשיך, אני מממההה זזזזהההה מאושר !!!
 7. 2
  עבאס תמיד ניראה מאויים כמו תרנגולת לפניי שחיטה ועכשיו הצגת ממשלת אחדות

  האמת,אין להם שום מושג או ממש עניין לנהל ממשלה,לבנות מדינה .רק מה,אחד מפחד לאבד כסף אמריקאי והשני איבד תמיכת אירן..

 8. 1
  הללוליה! רוצחי הילדים מסכימים שמכחיש השואה יעמוד בראש הממשלה המשותפת שלהם (לתקופת ביניים, אך מה זה חשוב?). הריעו ברחובות - השלום בפתח!