צה"ל נערך להברחת נשק מתקדם מסוריה לידי ארגוני הטרור באזור

צבאו של אסד מאבד שליטה, מה שעלול להביא להחלטה להעביר נשק לחיזבאללה או לניסיונות השתלטות על המאגרים, שכוללים גם נשק כימי וביולוגי

ככל שמחמירה שפיכות הדמים בסוריה ומתחזק האיום על שלטונו של הנשיא, בשאר אל-אסד, גוברת הדאגה בישראל מהאפשרות שמאגרי הנשק שבידי המשטר יעברו לידיהם של ארגוני טרור שונים. לנוכח ההידרדרות של הימים האחרונים בסוריה, ששיאה הזמני בטבח שערכו כוחותיו של אסד באזרחים בעיר חומס בסוף השבוע, נערכים במערכת הביטחון לתרחישים הכוללים העברת כמויות גדולות של נשק לידי חיזבאללה בלבנון, או השתלטות של גורמי טרור אחרים על המחסנים.

בקהילת המודיעין הישראלית, כמו בקרב גורמי מודיעין אחרים במערב, מתחזקת ההערכה כי הסיכון להמשך אחיזתו של אסד בשלטון נהפך למיידי. בישראל מוטרדים מהעברת כמה סוגים של נשק: טילי נ"מ מתקדמים, רקטות וטילים תלולי מסלול לטווח ארוך ונשק ביולוגי וכימי.

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בשבוע שעבר בכנס הרצליה כי "קשה לצפות מה בדיוק יתרחש בסוריה. אנחנו עוקבים בעיקר אחרי האפשרות של ניסיונות להעביר מערכות נשק מתקדמות שיכולות לסדוק את האיזון העדין בלבנון (אם יימצאו) בידי חיזבאללה".

מפקד חיל האוויר המיועד, האלוף אמיר אשל, שדיבר באמצע ינואר בכנס עם עיתונאים זרים בירושלים אמר כי באשר לנפילת שלטון אסד "השאלה היא מתי, לא האם. והשאלה הגדולה היא מה הולך לקרות ביום שאחרי". אשל הסביר באותו פורום כי הדאגה המיידית של ישראל היא מצבור הנשק הכימי והביולוגי העצום שעדיין זורם לסוריה, בעיקר ממדינות מזרח אירופה. הוא אמר כי לא ברור מי ישלוט באמצעי לחימה אלה אחרי נפילת אסד. "עד עכשיו, מה הועבר לחיזבאללה? מה יועבר לחיזבאללה בעתיד? מה יחולק בין שני הפלגים בתוך סוריה? כיצד זה ישפיע? אנחנו מדברים על מצבורים עצומים", אמר.

הפגנה של מתנגדי משטר אסד באידליב שבסוריה, אתמולאי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

ישראל מזהירה זה כמה שנים מפני העברת מערכות נשק מתקדמות מסוריה לחיזבאללה. על פי פרסומים שונים בכלי תקשורת זרים, מ-2008 ואילך, חיזבאללה החזיק בבסיסים ובמחסני נשק בשטח סוריה סמוך לגבול עם לבנון וערך שם הכשרות ואימונים לאנשיו. בעיתונות הערבית דווח כי טילי "סקאד" הועברו מסוריה למחנות של חיזבאללה מלבנון וכי נפרסו טילי נ"מ מתקדמים בהרי לבנון. היו גם דיווחים, שלא אומתו מהצד הישראלי, כי ישראל שקלה בדעתה בכמה הזדמנויות לפני כשנתיים ושלוש שנים לתקוף שיירות שהעבירו כלי נשק מתקדמים מסוריה ללבנון.

אולם, כעת הדאגה גדולה יותר, משום שהרושם הוא שכוחות הביטחון של אסד מאבדים את אחיזתם במדינה ומתקשים לשלוט במה שקורה בה, בוודאי באזורים מרוחקים. בנסיבות כאלה עלולה להיות החלטה מכוונת להעביר נשק לחיזבאללה ולחילופין עלולים פלגים סוניים קיצוניים הפועלים בסוריה לנסות ולהשתלט על מאגרים. סוריה מחזיקה במאגר גדול במיוחד של נשק כימי וביולוגי, לצד טילי נ"מ וטילי קרקע-קרקע לטווח ארוך. אחרי התמוטטות משטר קדאפי בלוב, שהחזיק במאגרי נשק בהיקף קטן יותר ופחות מתקדם, נבזזו מחסני הצבא וטילי נ"מ ורקטות הועברו לידי ארגוני טרור שונים, ממיליציות במזרח אפריקה ועד החמאס והג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה.

Read this article in English: Israeli officials: Terrorists may get Syria's weapons

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 17
  יפה מאד נשק מלוב עבר לרצועת עזה נשק מסוריה יעבור ללבנון וצה"ל גורם לזה לקרות, ממש עלוב ביותר
 2. 16
  הכותרת !!! הכתבה !! מוכר לכם ?????????
 3. 15
  צה"ל בעיקר נערך בהצהרות בתקשורת, כל פעם מדברים על קו אדום חדש שכשנגיע אליו לא נבליג ושוב מתקפלים. אלוהים יודע כמה פעמים שמעתי שאם וכאשר יעוברו טילי סקאד לידי החיזבאללה צה"ל יתקוף אותם ולא ירשה מעבר של נשק כזה ועובדה שהיום בידי חיזבאללה יש כאלה טילים בלבנון וישראל כמובן לא נקפה אצבע
 4. 14
  בבקשה כולם!! כנסו תקראו והפיצו!!!!!!!!!!

  לא רוצים לספר לנו שיש במדינת ישראל אתר בשם "איילי" שבו נמצאת הרשימה הגדולה שהמדינה מפחדת שנראה!!! כל האנשים שיש להם כסף מחברות ביטוח,גופים ממשלתיים,ציבוריים,קרנות!! אנשים תכנסו!!!! תקישו את שמכם,אמא,אבא,סבים,סבתות,דודים,הכל!!!!!!לא ייאמן כמה אנשים יש להם!! לא לוותר להם!!

 5. 13
  כרגע ,האיום הכימי-ביולוגי הסורי-חיזבאלאי גבוה הרבה יותר מהאטום האירני. ללא ספק יש להערך לעצירת משלוחים ואו השתלטות על מאגרי טילים סורי דיי בקרוב
 6. 12
  קלצניקובבברקת ניקוב

  כמו שהחברים הרוסים שלי מצטטים את שלמה המלך. עכשיו הזמן לתת לקלצניקוב לדבר. ואני אומר אנא , אנא, בלי גמגום!!!!

 7. 11
  מישהו יכול לעזור לי למצוא הישג מדיני של ביבי?
 8. 10
  נערך ? !!! בדיחה !!!
 9. 9
  הבריטים הפציצו ללא רחמים את הצי הצרפתי לאחר הכיבוש הנאצי
 10. 8
  כלומר: עוד מעט נראה את אל-קאעידה וחיזבאללה יורים נשק כימי לת"א? מה נעשה? נפגע באזרחי סוריה כנקמה? נפגע באזרחי לבנון? מה בדיוק?
 11. 7
  אין כמו ביטחוניזם על הבוקר - חזק, מרגש, משהו אמיתי - כן כן עוד עוד אני אוהב את זה כל כך
 12. 6
  או עלול להוביל לשלום ואהבה בין אנשים ששונאים את השלטונות
 13. 5
  אולי כדאי להפציץ את המאגרים האלה כבר עכשיו? אסאד מתכנן מכה נגד ישראל בכל מקרה.
 14. 4
  במקום שממשלת האימפוטנציה של ביבי תתחיל לעשות מעשים מדיניים-לחזק קשרים קיימים ולפתח חדשים עם מדינות ערב שבאזור, מכינים את הצבא. הצבא אינו בא במקום פוליטיקה. זה מה שהביבי וחבר מרעיו לא קולטים,לא מסוגלים ולכן עליהם לפנות את מקומם;אחרי שהעם יצא לרחובות כמובן. כי המושג אחריות לא מוכר להם
 15. 3
  הארכיה תשלוט בעולם בסופו של תנליך ארוך
 16. 2
  אם יתמוטט המשטר, שחקנים לא-מדינתיים עלולים להשתמש בחומר רדיואקטיבי למטרות זדון!
  1. מה אתה אומר!
 17. 1
  אבל יש לנו את החלטה 1701 - הישג גדול! - שמגינה עלינו מכל צרה, הלא כן?