המינהל: לא ניתן לבצע את פשרת מגרון כפי שהוצעה

חודש וחצי לפני התאריך שהציב בג"ץ לפינוי, הדרג המקצועי במינהל האזרחי טוען כי "אין היתכנות" בפועל לפשרה, שבמסגרתה יועתק המאחז ממקומו

חודש וחצי לפני התאריך שהציב בג"ץ לפינוי המאחז, הדרג המקצועי במינהל האזרחי טוען כי "אין היתכנות" בפועל לפשרת מגרון, שאמורה להעתיק את המאחז ממקומו.

ל"הארץ" נודע כי גורמי המקצוע במינהל האזרחי טענו בישיבות פנימיות שלא ניתן לבצע בפועל את פשרת מגרון הנוכחית. גודלו של השטח המדובר, מובלעת של אדמות מדינה באזור שרובו המוחלט קרקע פרטית, 64 דונם בלבד. עם זאת, חלק מהאזור מיועד לתיירות ונבנו בו יקב פסגות, מרכז המבקרים בנימין ותחנת דלק. השטח הפנוי, בין תחנת הדלק ליקב, הוא כ-35 דונם בטופוגרפיה משופעת. אנשי המקצוע טוענים כי ספק אם הקמת יישוב במקום תעבור את הליך מוסדות התכנון, ובכל מקרה מדובר בתכנון ארוך וממושך. כעת משלימים במינהל את עבודת המטה על האתר החדש, בטרם תוגש סופית לדרג המדיני.

בחודשים האחרונים מתנהל משא ומתן אינטנסיבי בין נציג הממשלה השר בני בגין לבין מועצת יש"ע ותושבי מגרון המיוצגים על ידי עו"ד יעקב וינרוט. במשא ומתן הציע בגין מתווה שיביא לסיום המשבר בדרכי שלום. על פי המתווה, המדינה תכשיר לתושבים יישוב חדש, באדמות הסמוכות ליישוב היום. התושבים מצדם, יחתמו על התחייבות שעל פיה הפשרה מקובלת עליהם, והם יעברו למיקום החדש כאשר הבתים יהיו מוכנים. מדובר למעשה בגרסה חדשה לפשרת מגרון הקודמת מ-2007, אז סוכם שמגרון תעבור לאדמות אדם. אז המדינה התמהמהה בהליכי התכנון והתושבים סירבו לפשרה, והיא ירדה מהפרק.

המאחז מגרון מיכל פתאל

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות אל הפייסבוק שלכם

בשבועות האחרונים, הסכימו תושבי מגרון באופן עקרוני להעתיק את מקומם, למרות לחצים כבדים מימין שלא להסכים לפשרה. עם זאת, בין הצדדים חילוקי דעות מהותיים על מה שיישאר על האדמות עליהן בנוי המאחז כעת.

המדינה הסכימה לבדוק את האפשרויות במסגרת החוק, ואילו התושבים רוצים התחייבות שתישאר במקום נוכחות אזרחית רחבה, בדמות מפעלי חקלאות, תיירות וחינוך, וגם נוכחות צבאית.

בפסק הדין בעניין פינוי מגרון התייחסה נשיאת בית המשפט העליון היוצאת דורית ביניש להתנהלות בפשרה הקודמת, וכתבה כי "בנסיבות אלו, לא ניתן להמשיך ולקבל את הצעת המדינה לכרוך בין הפינוי ובין העתקת המאחז לשכונה החדשה, כאשר לוחות זמנים עדכניים להשלמתה של תוכנית ההעתקה כלל לא נמסרו לנו. זאת, נוכח הפגיעה הקשה והמתמשכת בזכויותיהם של העותרים ובשלטון החוק, ובשים לב לעיכובים הרבים שחלו בקידומה של תוכנית הפינוי מרצון. כאמור, על אף עיכובים אלה, המשיבים אינם משרטטים לוחות זמנים מעשיים וסבירים להשלמת התוכנית להעתקת מגרון, שסיכויי הצלחתה ממילא לוטים בערפל, ואינם נכונים להתחייב ביחס למועד הפינוי. השלמתה של התוכנית, אם וככל שתצלח, אינה נראית אפוא באופק. בנסיבות אלו, אין כל הצדקה לשימור המצב הבלתי חוקי הנמשך בעצם קיומו של המאחז, ויש להתיר את הקשר שנכרך בין פינוי המאחז ובין הקמת השכונה החדשה".

מהמינהל נמסר בתגובה כי סוגיית העתקת מגרון נמצאת בימים אלו בבחינת ההיבטים המשפטיים בהתאם להחלטת הדרג המדיני.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  למה אני צריך לממן לגנבים האלה את הבתים החדשים?
 2. 21
  כל הסיפור הזה עושה לי חשק להתנחל האיזה התנחלות ולתלות דגל אשף ענק מחלון ביתי החדש ולתבוע הרחקה מכל מי שזה יפריע לו
  1. סע לשכם. חבל על כל דקה

   רק תכתוב מכמה חלקים ירכיבו את הפאזל ממך.

 3. 20
  מדינת ישראל בהנהגתה הנוכחית רוצה ללכת בין טיפות הגשם.

  יש לפנות את כל המאחזים שנמצאים על קרקע פלסטינית פרטית.
  יש לנסות לרכוש הקרקע מהפלסטינים אך במידה ואלו יסרבו יש לפנות המאחזים.
  הרי רוב שטחי הגדה הם שטחים של הפלסטינים.
  ההתנחלויות היושבות שם יפונו ,הם לא יפונו היום ,הן תפוננה מחר.

 4. 19
  הפשרה מתעלמת מהמינהל האזרחי שהופך ללא רלוונטי ע"י הממשלה -אחרי שבג"ץ קיבל את עמדת המינהל שזו קרקע ערבית ולכן נפסק שיש לפנות המקום, חל מהפך. הפשרה של השר בגין שתתקבל ע"י הממשלה מתעלמת מעמדתו המקצועית של המינהל ומשאירה את תושבי מגרון באיזור. בכך מביעה הממשלה למעשה אי אמון במיקצועיותו של המינהל. האם יתעלמו גם מקביעתו האחרונה על אי-היתכנות?
 5. 18
  הממשלה כפופה למנהל האזרחי או המינהל האזרחי כפוף להחלטות הממשלה
 6. 17
  הגזלן השודד והגנב נתפסו בקלקלתם. ישבו הרשעים לטקס עצה, כיצד לרצות את כל היהודים. והנה הפלא ופלא, יש אלוהים בשמים ואדם בארץ ולהם עין לראות אוזן לשמוע ופה לדבר אמת
 7. 16
  רוח השנאה למתנחליפ נושבת הן במינהל האזרחי והן במשרד הביטחון שהחליט לא לממן בעלות של 6.5 מיליון ש"ח לשנה - טיפה בים - את יחידות הכוננות ביישובים
 8. 15
  פתרונות לגנבים

  מגרון ? מה זה ? מישהו מתושבי המקום מנסה לעבוד עלינו בעיניים וגורם לעימותים ולאיומים. מראש במקום לא היה צריך לקום ישוב. אז למה להגיע לפשרות. הישוב הוא בלתי חוקי וכך דינו. כל השאר זה אויר חם של המתנחבלים.

 9. 14
  אני מציע להעביר את מתנחלי מגרון לשטחי דהמש. טוב, קרני?
 10. 13
  חוק זה חוק - לפנות ומיד

  שום פיצויים ושום נעליים.

 11. 12
  גישפויגדול להתנחלויות ..תשקיעו בנו ולא המצורעים

  די...נמאסו

 12. 11
  דיי להשתלטות השמאלנים על המדינה! תלכו למגרון ותראו איזה אנשים גרים שמה. צעירים, אידיאליסטים, משרתי מילואים קרביים ומלא קצינים, אקדמאים, אנשי חינוך ציונות ועשיה. נפלתם על הראש?! אותם אתם רודפים?!
  1. גם אם כל יקירי מגרון = חתני פרס נובל ואחד-אחד מוצרטים - עדיין כל הגאונים שלך פולשים, בוזזים, מנשלים את כבשת הרש. ומהווי את הסיבה הישירה מדוע ישראל נתפסת יותר ויותר כמצורעת בעולם - והעולם פה כולל גם ישראלים רבים שבושים בחרפה שאתם ממיטים עלינו !
  2. אל תדאג, או-טו-טו וחונטת החוק הופכת לימנונית טהורה, ואז הצעתו של ביבי תתקבל, ומיגרון תכפיל את עצמה, גם לא יהרסו את הבתים קיימים, וגם יבנו בתים חדשים. מה לעשות ומפלגות הסמול קבורות עמוק עמוק באדמה, מתחת לאלפי "קורבנות השלום", כן, הדמוקרטיה היא שיטת מימשל מאד אכזרית, ומענישה את קשות את הפוליטיקאים שסרחו סמולנית.
  3. אל תדאג, או-טו-טו וחונטת החוק הופכת לימנונית טהורה, ואז הצעתו של ביבי תתקבל, ומיגרון תכפיל את עצמה, גם לא יהרסו את הבתים קיימים, וגם יבנו בתים חדשים. מה לעשות ומפלגות הסמול קבורות עמוק עמוק באדמה, מתחת לאלפי "קורבנות השלום", כן, הדמוקרטיה היא שיטת מימשל מאד אכזרית, ומענישה את קשות את הפוליטיקאים שסרחו סמולנית.
  4. יש רק בעיה קטנה: הקרקע לא שייכת לחבורה המובחרת הזו.

   אלא לערבים מקומיים, שהם בכלל עם מומצא, ואין להם ניירות על כלום ורק סיפורים ורוצים להשמיד אותנו, נכון?

  5. נכון מאוד.
 13. 10
  שלמו להם פיצויים תפנו אותם ותגידו תודה שיש לנו מדינה
 14. 9
  ווינשטין - רה"מ בפועל של מדינת ישראל, מפעיל את פקידיו במנהא"ז כדי לתרפד כל פשרה אפשרית. הגולם קם על יוצרו.
 15. 8
  אם יאיר נווה השתין על בג"צ וזה לא הזיז לאף אחד, למה שהם ישתינו על בג"צ?

  הוא קודם לסגן הרמטכ"ל והם יקבלו הרחבה על חשבון של כפר פלסטיני.
  ככה זה במדינת האפרטהייד

 16. 7
  בבקשה אזרחי ישראל! כנסו לקרוא, זה ממש חשוב!! ספרו למשפחה

  המדינה מתוך אינטרסט ברור לא מספרת לנו על רשימה מלאה של אנשים שיש להם כספים ולחלקם(הותיקים שבינהם) אף נכסים. מעל 200000 שמות ותעודות זהות נמצאים ברשימה זו שמאגדת בתוכה משרדי ממשלה,גופים ציבוריים,ממשלתיים,חברות ביטוח וקרנות למיניהן. תקישו בגוגל:"איילי" ותכנסו לרשימה המלאה,תלחצו את שמכם,אמא,אבא,דודים,סבתות,חברים הכל!!! תפיצו לכולם!! הרשימה תיתן לכם את אחוזי הסיכוי שלאחד ממשפחתיכם קיים כסף באחד מהמקומות, רק מי שיימצא על פי שם המשפחה או ת.ז כאפשרות סבירה על פי פרמטרים אלו,יעבור לשלב האיתור.לא לוותר,בבקשה להפיץ לכולם!! תעזרו לכל מי שאתם מכירים ושלא יכול לבדוק בעצמו! תבורכו..

 17. 6
  מינהל אזרחי לא מקצועי (וללא אג'נדה ממלכתית) גרר את בג"ץ לקבל החלטות לא מבוססות עובדתית לגבי הבעלות המוכחת על הקרקע, הוליך את הממשלה באף בקביעתו לגבי הההכרח להעתיק את היישוב ועתה גילה כי "אין התכנות" לפשרה המוצעת.
 18. 5
  "שלטון החוק"? הצחקתם אותי. שלטון הגנבים!
 19. 4
  אסור לפנות מאחזים יהודים ! יש לפנות פלסטינים ובדואיים שכובשים את ישראל
  1. ליהודים מותר לגנוב מגויים. זה בדיוק מה שאלוהים הגבר גבר התקוון כשהו כתב לא תגנוב. זה מהיהודים, מגויים חובה לגנוב. פעם בכמה שנים שואה, מילא, מתרגלים
 20. 3
  המדינה נמצאת בשני הקצוות להחזיק ולפנות את מיגדרון.צריך מדינהת חוק נחושה והחלטית כדי לסיים את הפרשה המבישה הזו,לפעול בנחישות כפי שבג"ץ הורה,וזה יהיה סימן כי המדינה התעשתה
  1. מיגרון זה הצגה בשביל שתחשבי שיש בישראל חוק על הכנופיות האלימות. אבל בעיה - אפילו בהצגה האחים היהודים לא מצליחים לשתף פעולה. הסוף ברור - הם ינצחו גם הפעם
  2. כן, אין ברירה, חייבים לקיים את ההסכם ולבנות יישוב חדש עד שיסתיימו הבירורים המשפטיים שיוכיחו שמגרון בבעלות יהודית ואז יהיה עוד יישוב ביו"ש בזכות "שלום עכשיו".

   הצביעות של השמאלנים שוברת שיאים: כשהם רואים שבגלל העתירה שלהם הולך לקום עוד יישוב בנוסף למה שכבר קיים הם פתאום מתקפלים ומציפים בעיות.
   תכל'ס מעכשיו נראה לי שאתחיל לתרום לשלום עכשיו. רק הם לא רק מדברים דיבורים ובאמת עושים מעשים ובונים את ההתיישבות בכל חלקי ארץ ישראל השלמה.

 21. 2
  נותנים מתנות חינם לפורעי חוק

  למה המדינה צריכה להתחשב כ"כ במי שאינו מתחשב בה ובחוקיה? ומי שבכלל לא מוכן לחיות בגבולותיה ולקבל את מרותה?
  היישוב אינו חוקי? לפנות וזהו, לא צריך למצוא קרקע חלופית ולתת מתנות חינם למתנחלים שפורעים חוק.
  אם אני אלך ואקים לי קראוון לא חוקי במרכז הארץ יעיפו אותי מהקרקע ואף-אחד לא יקים לי בית חלופי.
  אבל בשטחים זאת נהייתה כבר שיטה.

 22. 1
  מאסר מנהלי לפושעי ההתנחלות. לחשף את הישות המגרונית ואת כל ההתנחלויות.