ר"מ יפאן הזהיר את ברק מפני תקיפה באיראן

לדברי יושיהיקו נודה, תקיפה ישראלית "תהיה מסוכנת ביותר ותביא להסלמה חמורה"; הוא גינה את הפיגועים אתמול, אך הוסיף: תרסנו את עצמכם

ראש ממשלת יפאן יושיהיקו נודה הזהיר היום (רביעי) את שר הביטחון אהוד ברק מפני תקיפה ישראלית חד צדדית באיראן. לדברי בכירים במשרד החוץ של יפאן, נודה אמר לברק במהלך פגישתם בטוקיו כי פעולה צבאית ישראלית באיראן "תהיה מסוכנת ביותר ותביא להסלמה חמורה באזור".

ברק, שסיים ביקור בן שלושה ימים בסינגפור, הגיע לביקור ביפאן שיימשך לא פחות מחמישה ימים. בעוד שבלשכת ברק אמרו שהפגישה נמשכה שעה, בכירים במשרד החוץ היפאני ציינו כי זו נמשכה 35 דקות בלבד. ראש ממשלת יפאן אמר לברק כי ישראל צריכה לפתור את הנושא האיראני בדרכי שלום ובאמצעות דיפלומטיה.

נודה אמר לברק כי הפיגועים נגד נציגויות ישראל בניו-דלהי וטביליסי היו "בלתי מקובלים" אך הוסיף כי על ישראל ל"נקוט ריסון" בימים אלה. ברק אמר כי סדרת הפיגועים בוצעה בהנחייתה של איראן והדבר "ממחיש את מסוכנותה של איראן ואחריותה לערעור הסדר העולמי".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ברק אמר לראש ממשלת יפאן כי על הקהילה הבינלאומית "לעבוד יחדיו" כדי להטיל סנקציות על איראן. נודה השיב כי יפאן תפעל להפחית את ייבוא הנפט מאיראן. יפאן מייבאת 10% מהנפט האיראני.

נודה וברק, היום בטוקיוYasushi Kitade

אתמול אמר שר ההגנה האמריקאי ליאון פאנטה כי להערכת הממשל האמריקאי, ישראל עדיין לא קיבלה את ההחלטה אם לתקוף את מתקני הגרעין של איראן. בשימוע בוועדת הכוחות המזוינים בסנאט, שהוקדש לתקציב הביטחון, ביקש הסנטור הרפובליקאי רוג'ר וויקר מפאנטה להתייחס לדיווחו של פרשן "וושינגטון פוסט" דיוויד איגניישס שכתב בתחילת פברואר כי להערכת שר ההגנה, ישראל תתקוף באפריל, מאי או יוני, לפני שאיראן נכנסת ל"אזור החסינות" ותוכל לבנות את הפצצה הגרעינית בלא מפריע. פנטה השיב שזה "משחק מסוכן" להתחיל להגיב ל"רעיונות כותבי הטורים על מה שאני חושב", ו"כפי שהנשיא אמר, אנחנו לא חושבים שישראל קיבלה את ההחלטה".

גם שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, התבטא לפני חמישה ימים כנגד תקיפה ישראלית באיראן. "תקיפה צבאית נגד איראן לא צריכה להיות אופציה, זה לא הגיוני ולא יישים, פעולה כזו תהיה אסון", אמר דבוטולו. הוא הדגיש אמנם שטורקיה לא רוצה לראות נשק גרעיני לא במזרח התיכון ולא בעולם בכלל, אך "בנקודת מפנה זו באזור, אנחנו לא רוצים שוב עליית מתח. לעולם לא נתמוך במבצע צבאי".

מוקדם יותר היום טענה איראן כי השיגה התקדמות בתוכניתה הגרעינית. לפי הדווחים, היום הותקנו בכור המחקר בטהראן מוטות דלק גרעיני שאיראן ייצרה בעצמה. בכיר איראני סיפר גם כי הדור הרביעי של סרכזות (צנטריפוגות) להעשרת אורניום, שגם הן פרי מחקר וייצור עצמאי הותקנו במפעל להעשרת אורניות בנתאנז. באיראן מבטיחים כי מאוחר יותר היום ידווח על התקדמות נוספת.

"מוטות הדלק הגרעיני הראשונים הותקנו בכור המחקר בטהראן בנוכחותו של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד", אמר עלי בקרי, סגן יו"ר הועדה הלאומית העליונה לביטחון. הכור בטהראן מייצר רדיו איזוטופים המיועדים לשימוש רפואי וחקלאי.

רמת העשרת האורניום הנדרשת לשמש כדלק גרעיני לכור המחקר המדובר עומדת על 20%, ובמערב חוששים כי לאחר שלמדה להעשיר אורניום לרמה זו, איראן מסוגלת להמשיך בהעשרה לרמה של 90%, הנדרשת לייצור פצצת אטום.

 

 


 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  לכל המגיבים נגד ההצעה היפנית

  יש לכם כרטיס כניסה חינם לבונקרים בקריה או שאתם סתם מתנדבים לעבור
  מלחמה כימית. . בה"ד 16 לא ערוכה למלחמה, כדי שתפנימו ומהר.
  לפוליטיקאים למעלה לא אכפת כמה יהרגו במלחמה הזאת ושום מדינה לא תמהר לעזור לנו. איראן היא לא עירק - תתעוררו! צה"ל לא ערוך למלחמה בטילים כימים וביולוגים!

 2. 21
  לפני שתטיפו מוסר לאחרים תתנצלו בפני הסינים והקוריאנים על פשעי המלחמה שביצעתם

  בהם במלחמת העולם השניה.

 3. 20
  למה לעזזל שר ביטחון נוסע, ליפן!
 4. 19
  העם מאס

  בשר בטחון תאב דם והפוליטיקאי בין הנלוזים שידענו, בראש ממשלה צבוע ומגעיל, בשר חוץ פסיכופט ובשר פנים פרימיטיבי ובור.
  נמאס!

 5. 18
  מדהים כל התגובות מאנשים שאוכלים את השקר שיש פתרון צבאי. אתם באמת מאמינים שאם נשמיד את הכורים וזה "אם" עצום! הם לא יבנו חדשים

  למה ישראל צריכה ללמוד מחדש מה שלקח לארה"ב ורוסיה 50 שנה ללמוד. שאת מרוץ הגרעין רק הסכם שלום יסיים !

 6. 17
  אוי אוי אוי... הנפט יעלה ל 500 דולר
 7. 16
  האם ברק מבין את שאומרים לו? כדאי שהעם יבהיר לו שיפסיק עם משחקי המלחמה ויעשה שלום עם פלסטין
 8. 15
  הינה,,. רק דיברתי ועוד נתין אמריקני והפעם ממוצא יפני, מזהיר את ישראל.פקיסטאן, כנאמר תגיב אם.מר ברק שתק. לא הגיב. לפקיסטאן יש כבר אז זה מסוכן להגיב. פקיסטאן היא גם בת ברית לארהב ואפילו יותר מיפן,שהרי פקיסטאן לא הפסידה לארהב במליחמה ולא נכבשה בידי ארהב. אם הקול הוא קול ארהב, גם אם זה ביפאנית או פקיסטאנית או טורקית או שזהו קולו של ברק, הרי זהו קולה של ארהב.2X - 2Y = 0..אצל כולם,,,משמע מדובר בתוכים.
 9. 14
  איך כל המטורפים המגיבים כאן לא רואים את הטירוף שלנו
 10. 13
  ישראל התרגלה להשתולל במזה"ת כרצונה. בא הפרסי עם הפצצה ושם לזה סוף.
 11. 12
  מ ס ו כ ן ! ! !
 12. 11
  אזה צביעות, דווקא יפן אחרי הירושימה ונגאסקי צריכים להבין את הדאגה הישראלית.
  1. איך יתכן שהיפנים עדיין חיים אחרי פצצות אטום? איך יתכן שיש יהודים אחרי השואה?

   החשש מפני איראן גרעינית אינו רק של הישראלים. כל המזרח התיכון פרט לסוריה ולבנון אינו מעוניין באיראן גרעינית.
   דווקא היפנים ששכנתם הגרעינית צפון קוריאה ירתה טילים לכיוון יפן יכולים ללמד את חמומי המוח הישראלים להעריך את חייהם ולהמנע ממלחמות כשניתן להמנע. ישראל לא תוכל להתמיד בתפקיד של השופט, השוטר, והמחסל של מחזיקי הנשק הגרעיני.
   המחיר של היומרה הזו כבר עולה לה במליארדים שהיא מבזבזת בתקציב הבטחון והמגאלומניה רק מחריפה והולכת ככל שברק מזדקן וביבי מתחרפן.

 13. 10
  מי זאת יפאן?!מי זאת אירופה?! מי זאת אר"הב?!מי זה העולם?!!
 14. 9
  מה, נחכה שהפצצה תיפול ואז יגידו לנו אופס טעינו ?
 15. 8
  מה שמטריד את יפן וראש ממשלתה הוא אך ורק דבר אחד: היציאה מהמשבר הכלכלי שנגרם שם עקב הצונאמי. ברור שתקיפה באיראן לא תעזור לכך
 16. 7
  תגובה ל2

  מכיר היטב ראש הממשלה היפני את מפת המזרח התיכון יודע בדיוק היכן נמצאים בארות הנפט.
  חפש בגוגל "אקטואלי" ותבין מהי החשיבות של הנפט בעולם

 17. 6
  מיסכנים באירן אין לאזרחים מה לאכול והחמור אחמניגד דואג שיהיה להם אטום ,תדאג לעם שלך לאוכל טמבל
  1. אתה מתכוון - מסכנים הישראלים,,,
 18. 5
  ברק רביד מתקטנן

  "לא פחות מ5 ימים"... "שעה אבל בעצם 35 דקות"...
  חלאס עם העליהום העיתונאי על ברק תנו לנו לקרוא חדשות בשקט בלי נסיונות הפרשנות המעייפים שלכם. אין לברק רביד מה לכתוב אז הוא מתבל את המאמר במגמתיות נגד ברק?
  מצדי אל תפרסמו את זה אפילו, רק שימו לב לעצמכם. זה נהיה סתמי ובוטה.

  1. זה אומר יא ימני דפוק שזרקו את ברק מהחדר עם הדיבור שלו על הטרור כשהעולם כבר הבין מזמן מיהי המדינה המסוכנת באזור. אנחנו אלא ששטופי מוח לא יבינו
 19. 4
  לקבל עצות מיפן???

  עם כל הכבוד למסורת היפנית עדיין לא שמענו התנצלות על שותפותם במלחמת העולם השנייה.

  1. את(ה) חרש(ת)

   מספר ראשי ממשלה יפנים התנצלו גם התנצלו.

 20. 3
  כל הכלכלות עמוסות החובות, שמסתירות בועות בשער המטבע ובשווקים, משקשקות מקריסתן עקב עלייה חדה במחיר הנפט וירידות בשווקים
 21. 2
  טחחח...נו, יפני מטומטם, תתרכז באלקטרוניקה וקראטה, קודם תמצא את המזה"ת על המפה...
 22. 1
  רגע! זה לא מה שאמרו ליהודים 70-75 שנים? מי שלא מציג אלטרנטיבה למקרה שהסנקציות נכשלות, שישתוק!