האיחוד האירופי הביע דאגה מהשימוש הנרחב של ישראל במעצר מנהלי

שרת החוץ אשטון הפצירה בישראל לשמור על בריאותו של חאדר עדנאן, שנעצר בחשד לעבירות ביטחוניות ושובת רעב כבר 63 ימים

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, פרסמה היום (שבת) הצהרה ובה היא מביעה דאגה רבה ביחס לדיווחים על מצבו הבריאותי המידרדר של חאדר עדנאן. עדנאן נמצא במעצר מנהלי בישראל ושובת רעב מאמצע חודש דצמבר. אשטון מבקשת מממשלת ישראל לערוב לבריאותו של עדנאן כל עוד נמשך הדיון בעניינו.

אשטון "הביעה דאגה מהשימוש הנרחב שעושה ישראל במעצר המנהלי". לדבריה, כל עצור זכאי להיות מודע לאישומים העומדים נגדו ולזכות במשפט הוגן.

עדנאן שובת רעב מזה 63 ימים. לפני מספר ימים עתרו עורכי דינו לבג"ץ בתביעה לשחררו, לאחר שביום שני דחה בית הדין הצבאי את ערעורו של עדנאן על מעצרו המינהלי. הוא נעצר לפני ארבעה חודשים בחשד לעבירות ביטחוניות ובחברות בג'יהאד האסלאמי.

מפגינים פלסטינים המחופשים לעדנאן קוראים לשחרורו בהפגנה שנערכה בסוף השבוע בבילעין. רויטרס

אחמד חסן, אחד מעורכי דינו של עדנאן, אמר  "אנו מקווים כי בית המשפט ידון במקרה באופן דחוף, הוא עשוי למות לפני קיום הדיון בבית המשפט". במקרים קודמים, הוסיף חסן, בית המשפט קיצר את המעצר המנהלי בעקבות ערעור, אך נדיר כי הצעד הוביל לשחרורם מייד.

בקרב הפלסטינים זוכה עדנאן, שהיה אלמוני למדי לפני המעצר, לתמיכה רחבה. הפגנות תמיכה נערכות ברחבי הגדה ונשמעות קריאות לשחרורו המיידי. ארגון הג'יהאד האסלאמי איים כי ישגר טילים לעבר ישראל אם עדנאן ימות.

עו"ד ג'וואד בולוס, המייצג גם הוא את עדנאן, אמר הערב ל"הארץ" כי הלחץ הבינלאומי לשחרורו אמור להצטרף לבג"ץ שהוגש באמצע השבוע – אם כי הוסיף שטרם נקבע מועד לדיון בעתירה. מחר מתעתד עורך הדין לבקר את עדנאן בבית החולים זיו בצפת, שם הוא מאושפז.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

ל"הארץ" נודע כי ביומיים האחרונים עדנאן מקבל עירויים דרך הווריד. כמה אסירים בכירים, בהם איש חמאס חסן סלאמה , פתחו בשביתת רעב לאות הזדהות עם עדנאן. בסוף השבוע פרסם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) הודעה, שלפיה פנה לקהילה הבינלאומית כדי להתערב בעניינו של עדנאן. בכירים מהג'יהאד האסלאמי בעזה צלצלו הערב לאבו-מאזן ובקשו סיוע בעניין.

עניינו של עדנאן עלה גם בנאומו של מזכ"ל חיזבאללה חסאן נסראללה, שתקף בחריפות את מנהיגי ערב ואמר כי אם היה מדובר בחייל יהודי, כולם היו מתערבים כדי שלא יאונה לו רע, אולם במקרה של עדנאן איש לא נוקף אצבע.

במסגרת הבג"ץ הוגשה חוות דעת של ארגון רופאים לזכויות אדם לפיה לעדנאן לא נותרו אלא ימים ספורים כיוון שבדרך כלל אדם לא יכול לשבות רעב יותר מ-70 יום.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  היא משל לאנטישמיות המודרנית המתוחכמת

  מישהו הכריח אותו לשבות רעב?

 2. 18
  אינטלקטואלים בישראל שותקים, על צווי הרחקה (הגלייה) למתנחלים מביתם ביו"ש. הצווים אינם הוגנים ואינם הומנים!
 3. 17
  וכמה היום נהרגו בסוריה, עיראק, תימן, לבנון, מצרים וטוניסיה?

  יפה שמצאתם זמן למעללי היהודים

 4. 16
  מה הפתרון -

  נוצר מצב שבו נעשה לא רלוונטי מי צודק. ישראל לא יכולה לאפשר תקדים בו אסיר משתחרר עקב שביתת רעב. זה עלול ליגרום שאסירים אחרים, הרבה פחות ראויים, ינסו להשתמש בנשק זה. מצד שני, עדנאן - כל עוד הוא נמצא בהכרה - לא יהיה מוכן להפסיק את שביתת הרעב כל זמן שצעד המחאה שלו לא יביא לשינוי מהותי. אפשר לחשוב על אמצעים יצירתיים לצאת ממבוי סתום זה. אם עדנאן נידון ל-4 חדשים, כפי שפורסם, אז עם ניכוי שליש לא נותר לו הרבה. אולי עם זה והטבות נוספות מאחורי הקלעים, אולי אפשר יהיה לשכנעו להפסיק את שביתתו. מאידך, יהיו הרבה שיסכימו לתמוך בתביעת פיצויים מצידו לאחר שחרורו ומעברו למקום יותר בטוח שימנע מעצר חוזר. אני מקווה שפתרון מסוג זה יימצא לפני שיהיה מאוחר מדי.

 5. 15
  אם הוא עשה משהו- תשפטו אותו משפט צדק. אם לא- שחררו אותו. מעצר מנהלי זה לדיקטטורות.
 6. 14
  Hey שומר חוק

  Hydroxyzine. 2 per day.

 7. 13
  יש לו הזדמנות להכנס לספר השיאים של גינס...

  .

 8. 12
  צריך להזהר שעדנאן לא יהפוך לקדוש מעונה

  זה יכול להצית כאן אינתיפאדה חדשה ופרץ אלימות חדש שסופו מי ישורנו. חייבים לעשות כל מאמץ כדי להגיע להסדר שלום תוך שמירה על מדינת ישראל מדינת העם היהודי.

 9. 11
  חאדר עדנאן גוסס מוחזק במעצר מנהלי, בלי משפט, ומבלי שהואשם בדבר. לא בסוריה. אצלנו.
  1. זה שהוא גוסס לא אומר שאין למצות אתו את הדין. אם יביע חרטה גמורה על מעשיו, יתנצל עליהם, ויקרא לנוער הפלסטיני לא ללכת בעקבותיו - יש על מה לדבר.
 10. 10
  אשטון צבועה, האנגלים נתנו לשובתי הרעב האירים למות, אדם לא יכול לכפות עצמו על מדינה
 11. 9
  לא שמעה שרוצחים ללא הבחנה בסוריה שהמתלוננים/החמאס רוצחים נוצרים ושוברים ידיים לאזרחיהם השיעים בעזה
 12. 8
  the EU is worried about ONE palestinian who is on a hunger strike

  but what about all those syrians gunned down torttured, why is the EU not concerned?
  this disproprotional attention is disgracefu and biased

 13. 7
  ישראל זאת הנקודה על המפה מדרום מערב לסוריה שבה נטבחו 10,000 איש אישה וילד בשנה האחרונה? עדנאן זה ההוא שהתעטש פעמיים בתאו?

  אשטון זאת ההיא שאיננה עושה דבר להפסקת הטבח, כי לסוריה אין נפט?

 14. 6
  חבל שכל המחבלים שאסורים לא שובתים רעב ,לא יהיה צורך לעשות קיצוצים בתקציב הביטחון
 15. 5
  אלפי שחוטים בסוריה ביניהם מאות ילדים לא "מדאיגים" את צבועי האיחוד האירופי, רק מחבל שובת רעב..

  אין גבול לצביעות האירופית. תוקפים את ישראל ו"מבינים" את הרוצחים האמיתיים. טפו.

 16. 4
  עשרות ההרוגים מאות הפצועים ואלפי ההרוגים בסוריה ביום לא מעניינים את נאסרללה ואשטון עד כדי כך?
 17. 3
  אלפי אזרחים נטבחים בסוריה,אלפי נוצרים נטבחים במדינות מוסלמיות ורקטות נוחתות בארץ וזה

  מה שמדאיג האיחוד האירופאי וגדעון לוי.

 18. 2
  אירופה דואגת למתנחלים? מפתיע!!!!

  יפה לאירופה שדואגת למתנחלים שעוצרים אותם במעצר מנהלי, כאילו עוד רגע הם עושים פיגוע ורוצחים חפים מפשע. צבועים נמאסתם!!!!

 19. 1
  רקטות הגראד שנורו על ישראל היום לא מדאיגות לא את אירופה ולא את עתון הארץ

  שלא טרח לציין את נפילתם

  1. בשבילך:

   http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1644420

  2. גם לא הגרעין האירני...
  3. למה לדאוג לאזרחים שחיים תחת טילים, כאשר אפשר לפעול בארץ ולגייס את עוכרי ישראל באירופה לטובתו של טרוריסט מהג'יהאד האיסלאמי.
  4. אז אל תגיב כאן לג תגיב בעיתון של ביבי ישראל פשטה הרגל היום
  5. מי שפשט את הרגל זו מדינת ישראל עם נורמות בריונים שהימין שותל. ישראל הכובשת מאבדת מיום ליום את אנושיותה,וההונים חוגגים עם השתן בראש, לא מבינים שמחרתיים ההפקר יהיה על בשרם, בביתם, כשביבי וברק יביאו את איראן למלחמה. לדבר על מוסר - זו הנבזות הגדולה ביותר של הימין. ראינו את נורמות המוסר הגדולות של ביבי ישי ושטייניץ ובריחתם מאחריות בשריפה ומות 44 איש לשווא. ראינו את המוסר הגדול שלהם כשטרור תג מחיר קבל עדכונים מהממשלה על ידי אלקין ושות'- ואף אחד לא שילם על כך. הרקטות שנורות הן באחריות הממשלות האחרונות שלא יודעות לסיים עם הכיבוש ולעשות שלום. לכן הן מוכרות בלופים על הפלסטינים. ויש מי שמאמין להם-כל הטמבלים מהשוק.שלרוב מוצאם מארצות ערב. בדיוק כמו שקלינטון ניסח-שמנשקי המזוזות והעולים מרוסיה- הם המחסום לשלום.אז כאן בעיתון שאינו החינמון של ביבי, תבואו להקיא שקרים שפימפמו לכם לראש.