הגרעין האיראני

היועץ לביטחון לאומי מבקר בישראל

ערב פגישת נתניהו-אובמה, אומר בכיר בממשל ל"הארץ" שהישראלים נשמעים יותר רציניים ביחס לתקיפה; ראש המטות המשולבים: תקיפה - מעשה לא חכם

שבועיים לפני הפגישה בין הנשיא ברק אובמה לראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון, הגיעה הלילה (שבת) לישראל משלחת אמריקאית בכירה בראשות היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, טום דונילון, לדיונים בנושא הגרעין האיראני. דונילון ייפגש היום עם נתניהו ויועציו כחלק מההכנה לפגישה עם אובמה.

ההערכה היא שהפגישה בין נתניהו לאובמה, בשבוע הראשון של מארס, תתמקד רובה ככולה בנושא האיראני. הממשל האמריקאי מודאג מאוד מהאפשרות שישראל תתקוף כבר בחודשים הקרובים את מתקני הגרעין של איראן. ראש המודיעין הלאומי ג'יימס קלאפר אמר בשימוע בסנאט ביום חמישי כי ישראל עשויה לעשות זאת בחודשי האביב "לאור מזג אוויר משופר שיתאים לתקיפה". קלאפר גם הוא צפוי להגיע לישראל בימים הקרובים, בביקור נפרד.

בכיר בממשל האמריקאי אמר ל"הארץ" כי בחצי השנה האחרונה חל שינוי גדול במסרים שמתקבלים מישראל בנושא האיראני, לעומת השנתיים קודם לכן. לדבריו, הישראלים נשמעים הרבה יותר רציניים בכל הנוגע לתקיפת מתקני הגרעין.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

מטוס אף-16 של חיל האוויריובל טבול

"בשיחות יש עלייה כמותית ואיכותית בכל הנוגע לרמזים שהישראלים נותנים לנו בהשוואה לשנתיים וחצי הראשונות לכהונת נתניהו", אמר הבכיר האמריקאי. "אנחנו סבורים שישראל לא החליטה עדיין אם לתקוף או לא, אבל ברור לנו שהנושא נשקל ברצינות רבה".

עמדת הממשל האמריקאי היא שעל ישראל להמתין ולאפשר לסנקציות לעבוד ולבחון את השפעתן רק בעוד כמה חודשים, לקראת הקיץ. לפני כמה ימים הודיעו האיראנים כי הם מוכנים לחזור למו"מ עם שש המעצמות והממשל מעוניין שישראל תיתן הזדמנות למו"מ להבשיל.

בירושלים מביעים שביעות רצון יחסית מהסנקציות החדשות על איראן. רק בסוף השבוע הודיעה רשת סליקת הכספים הבינלאומית "סוויפט" כי תפסיק לטפל בהעברות כספים של בנקים איראנים. מדובר בעליית מדרגה משמעותית בסנקציות שלמעשה תחייב את המשטר האיראני להעביר כספים במזוודות מלאות בשטרות במקום בהעברות בנקאיות רגילות.

עם זאת, התחושה בירושלים היא שגם הסנקציות החריפות הללו לא גורמות לאיראנים לבצע הערכה מחדש של כדאיות תכנית הגרעין. ראש הממשלה נתניהו צפוי לומר לדונילון בפגישתם מחר כי המבחן היחיד של הסנקציות הוא מבחן התוצאה. "כל מהלך שלא עוצר את תכנית הגרעין האיראנית אינו מספיק", אמר פקיד בכיר בירושלים.

דמפסי: תקיפה - מעשה לא חכם

שר הביטחון אהוד ברק רמז הערב במסיבת עיתונאים בטוקיו כי פעולה צבאית נגד איראן עדיין אינה על הפרק בשלב זה. "אנחנו עדיין בשלב הסנקציות, אבל אנחנו מצפים מהן להיות הדוקות עוד יותר", אמר.

"איראן גרעינית היא איום על כל העולם, לא רק על ישראל" הוסיף שר הביטחון. "מדינות אחרות במזרח התיכון יהיו חייבות לנסות ולהגיע ליכולת גרעינית, סביר להניח שאלה יהיו סעודיה, טורקיה, אולי אפילו מצרים".

עוד אמר ברק: "עלינו להאיץ את קצב הטלת הסנקציות ועלינו לוודא שתהיינה משתקות...על מנת שהמנהיגות ...תהיה חייבת לשבת ולשאול את עצמה: 'האם אנו מוכנים לשלם את מחיר הבידוד של כל העולם או רובו?'".

לדברי פקיד ישראלי בכיר, במוקד ביקורו של דונילון יעמדו דיוני קבוצת העבודה המשותפת לישראל וארה"ב בנושא הגרעין האיראני. בראש הצוות הישראלי עומד היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור וחברים בו נציגים ממשרד החוץ, משרד הביטחון, המשרד לעניינים אסטרטגיים ואגף המודיעין בצה"ל.

אל דונילון, שהגיע אמש לישראל ויעזוב ביום שני, הצטרפו כמה בכירים מהבית הלבן, מחלקת המדינה ומשרד ההגנה. בין השאר יגיעו איתו גארי סיימור שאחראי על תיק הגרעין בבית הלבן וסטיב סיימון, שמשמש כראש אגף המזרח התיכון.

לצד דיוני הצוות המשותף בנושא איראן ייפגש דונילון כאמור עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, וכן עם שר הביטחון ברק - וככל הנראה גם עם הרמטכ"ל בני גנץ וראש המוסד תמיר פרדו. בהודעה שפרסם הבית הלבן בסוף השבוע נמסר כי השיחות יעסקו גם במצב בסוריה וכי מדובר בחלק מההתייעצות הקבועה בין שתי הממשלות שנועדה להפגין את "מחויבותה הבלתי ניתנת לערעור של ארה"ב לביטחון ישראל".

בינתיים ממשיכים בכירים אמריקאים להתבטא ביחס לתקיפה ישראלית. לאחר שמספר בכירי משרד החוץ האמריקאי והפנטגון צוטטו בגרדיאן הבריטי כמעריכים שהתקיפה הצבאית נגד מתקני הגרעין האיראניים היא בלתי נמנעת, והסנקציות נגד איראן לא יצליחו למנוע את הפצצה - יו"ר המטות המשולבים, הגנרל מרטין דמפסי, בחר לאזן את התמונה.

בראיון לסי-אן-אן שישודר בתוכניתו של פאריד זכריה ביום ראשון, דמפסי אמר כי "זה לא יהיה חכם מצד ישראל לתקוף את איראן בנקודה זו", וכי למרות שארה"ב "מבינה את דאגותיה של ישראל" - התקיפה תערער את היציבות באזור, וגם לא תעזור להשיג את מטרותיה של ישראל לטווח הארוך. בדומה ליועצו של הנשיא אובמה דניס רוס, אמר דמפסי שהסנקציות נגד איראן מתחילות להשפיע.

איראן, אמר דמפסי, היא "שחקנית רציונלית", וחזר על הטענה שלפי ההערכה האמריקאית, המנהיגות האיראנית טרם קיבלה החלטה האם להתקדם עם ייצור הפצצה. עם זאת, הוא גם סייג את דבריו כשהוסיף: "אבל אני לא אומר כשאני יושב כאן היום שהצלחנו לשכנע אותם שהתפיסה שלנו היא התפישה הנכונה".

בתוך כך אמרו דיפלומטים בכירים לסוכנות הידיעות אי-פי כי איראן מסיימת כעת את הקמתן של אלפי צנטריפוגות חדשות להעשרת אורניום במתקנים במעבה האדמה, שיאפשרו לה להעשיר אורניום במהירות וביעילות גדולות יותר. על פי הדיווח, השימוש בצנטריפוגות החדשות יסייע לטהראן במאמציה לפיתוח ראש נפץ גרעיני.

Read this article in English: U.S. official: Signs pointing to increasing likelihood of Israeli strike on Iran

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 14
  אזהרה!!! תהיו מוכנים לעוד " פיגוע " בארה"ב או נגד מטרה אמריקאית שבה יאשימו את איראן בכדי להצדיק תקיפה ופלישה, בדיוק כמו מגדלי התאומים ואוקלוהומה סיטי. אזהרה!!!!
 2. 13
  אנחנו רק שבע מליון

  אנחנו רק שבע מליון . עם איראן תפציץ אותנו עם פצצת אטום , מה ישאר . למה מחכים .

 3. 12
  אנחנו נתקוף הם יתקפו בחזרה אנחנו נגיב הם יגיבו בחזרה אנחנו נגיב וחוזר חלילה

  עד שלא ישאר פה כלום חוץ מכמה ג'וקים במטבח

 4. 11
  שני אקס ראשי ממשלה מסכנים את קיומה של ישראל

  שני פוליטקאים כושלים בעלי רזומה של כשלונות עשויים לגרור אותנו למלחמה שנועדה אך לקידום מטרות אישיות,זאת מלחמה של יש ברירה ומיותרת.
  אנו האזרחים המצויים בעורף פרוץ ומוזנח עשוים לשלם את מלוא המחיר ,לכשלון כדוגמת זה של 2006,חיבים להשמיע קולנו ,מחאתנו והתנגדותנו הנחרצת למלחמה מיותרת זו,זו מלחמה של יש ברירה והיא נוצרת מתוך רצון לקדם אינטרס אישי וזר.
  כל האזרחים שיצאו בקיץ לרחובות חיבים עכשיו ביתר שאת להשמיע התנגדותם להרפתקה צבאית של שני פוליטקאים כושלים אלה

 5. 10
  שני אקס ראשי ממשלה כושלים שעשויים להביא כליה על המדינה

  מקבלי החלטות הנוכחים אינם כשרים לקבל החלטה כבדת משקל כפתיחת מ
  מלחמה
  לשני פוליטקאים כושלים יש רזומה של כשלונות ואסור לאפשר להם להחליט על מהלך שעשוי לסכן את תושבי ישראל והאיזור.
  על רוסיה וארה"ב מוטלת החובה למנוע הרפתקה צבאית של מחרחרי המלחמה כאן,ועל הציבור בעורף הפרוץ והמוזנח חיבים להשמיע קולם ומחראתם ואת אי הסכמתו למהלך כזה.עלינו לצאת לחוצות והביא את דעתנו,אסור לאפשר לשני לוזרים אלה לסכן אותנו

 6. 9
  נזכיר למטות המשולבים שישראל כבר ביצעה כמה מבצעים אסטרטגים וטקטים מוצלחים שנחשבו לבלתי אפשריים...כדאי לאיראנים להרהר בגורלו של נאצר, למשל.
 7. 8
  יש לאמריקאים דרך לעצור תקיפה ישראלית באיראן

  במקום לעבוד על היהודים למודי השואה שאמריקה תהיה "מאחוריכם" אם תותקפו בנשק גרעיני....(מי בכלל יוכל לבדוק?) לספק כרגע לישראל 3 צוללות גרעיניות חמושות בטילים בין יבשתיים אמריקניות בתמורה לאי מתקפה על איראן

 8. 7
  200000 טילים כמה העיפו בלבנונן 2?

  האם המחשבה המטורפת לוקחת בחשבון תגובה של 200 טילים לאזור המרכז? או לפריפריה או לאזורים איסטרטגים? האם כיפת ברזל היא אמיתית או כיפה אדומה?
  חושבים גם על הפאניקה של עם ישראל?
  חושבים על השלכות יותר רחבות באזור ומחוצה לו?
  מה עם מקלטים? מה עם פסיכולוגים? עם ישראל זקוק להם מאד וכו וכו וכו
  אביב כוכבי - זה הבחור שביטל במחי פה ביום האביב הערבי במצרים ולאחר חדשיים פורסם בויקיפדיה שהוא התריע? האם יש לנו בכלל מנהיגים?
  האם פתרו את בעית מחוסרי הבית בגן סאקר בירושלים? למה מראים לנו רק בחורים שריריים? - מה עם ההשמנמה הההולכת וגוברת בקרב הצעירים?

  1. למכירה סוסיתא מודל 60 (מנוע פורד) במצב טוב. לשלוח כתובת מייל עם הצעות ונתקשר
 9. 6
  העיקר שנמות בשקט ולא נפריע לאובמה וקרטר.אובמה מתפלל שאירן כבר תכריז על יכולת גרעינית.כבר אין לו כח להמשיך ולסבן אותנו.
 10. 5
  צודקים האמריקנים-תקיפה (קונבנציונאלית) באיראן תועיל במעט,ולזמן קצר. התקיפה חייבת להתבצע והיא חייבת להיות גרעינית טאקטית.אלפי הצנטריפוגות החדשות שהתקינה איראן-לא נועדו לייצור ויסקי.

  הם הצהירו שבכוונתם להשמיד את היישות הציונית.והם בונים מערכת גרעינית לצורך זה.כל הנתונים והעובדות בשטח מעידים על כך.
  מדוע למען השם יתקיף צה"ל כמה מטרות מוגבלות שיושמדו ויעכבו את הפיתוח הגרעיני ל2-3 שנים ואח"כ ישובו האירנים במשנה מרץ ובמיגון משופר לייצר מחדש את הנשק הגרעיני כשהפעם יש להם גם צידוק בדמות התקיפה הישראלית.
  תקיפת איראן חייבת להיות מוחצת-בין אם ע"י תקיפה גרעינית טאקטית ע"י ישראל-ובין אם ע"י תקיפה אמריקנית קונבנציונלית נרחבת ועמוקה.

 11. 4
  אנחנו,איראן והפצצה

  אולי כבר מספיק עם האיראנים ..??
  הגיע הזמן שפקחי סאב"א יגיעו לבקורת גם אצלנו,רק אז יהיה לנו צידוק מוסרי מוכח,לנסות לרתום את כל העולם שייעשה כרצוננו...בינתיים אנו אלה המסרבים אפילו לחתום על האמנה להפצת נשק גרעיני....!!

  --

  1. מה קשור?

   הבדל עיקרי הוא בכוונת הממשל האירני ליצירת מצע שיצדיק התקפה בסופו של דבר..

  2. Gulf War 3 is inevitable and unavoidable

   The situation is very similar to the one before the start of World War 1. Professor Hermann from Princeton simulated it, (his wife, a professor also, help design the simulation),
   and over 194 runs, with people that didn't know what
   ,they were simulating, war always broke out. Always.
   At a certain point, the situation dictates the outcome. This is the same now.

 12. 3
  מפחיד לחשוב שגורלנו נתון בידי שני מטורפים.
 13. 2
  "עלייה כמותית ואיכותית בכל הנוגע לרמזים שהישראלים נותנים לנו"

  נו, באמת.
  לפגישת נתניהו-אובמה מומלץ לראש ממשלתנו להרחיב את מגוון הרמזים
  מתוך שפת הסימנים של מגישי הבייסבול. לפחות, אולי כך האמריקאים
  יוכלו להבין טוב יותר למה אנו מתכוונים.
  אצבע מושכת על הבאף = תקיפה באביב, המיקום מצביע על החודש.
  שלוש קריצות = שבוע שלישי של החודש המתוכנן.
  שתי אצבעות מצביעות מטה = תקיפה קונבציונלית + גרעינית.
  הנהוד "כן, כן" = נשלח לך מסכי פלזמה לצפייה.

  להלן תרגום רמזי האמריקאים לישראלים.
  "אנו שמחים שוב לראותך אדוני ראש הממשלה" =
  מדוע לעזאזל אתה מפריע לנו בשנת בחירות, אמרנו לך כבר לא לתקוף.
  "אנו לא מסכימים לתקיפה" = אנו לא מסכימים לתקיפה (!!!).

 14. 1
  ביבי ברק, הפטרון אומר ארצה!!!
  1. שוטר טוב ושוטר רע ו״תחזיקו אותי״. כמו בגן...

   אין שום ספק שאיראן דוהרת לפצצה. הם אמנם עדיין לא החליטו ... אבל כן החליטו שכאשר יחליטו זו תהיה החלטה מוחלטת. ובעיקר מהירה. אזרחי ישראל, במקום לבזבז את זמנכם על דה ווייס ואח גדול. החלו להכין מקלטים. הקוף האיראני לא יעצור. וינסה להגשים את יעודו - השמדת ישראל. אנו יכולים לשרוד את זה אבל צריך להתכונן.