מאחורי הקלעים של המו"מ

נתניהו הציע: הגושים יישארו בישראל, הבקעה לא תסופח

מהשיחות בין ישראל לפלסטינים בעמאן עולה כי הצעת הגבולות של רה"מ דומה להצעה של ציפי לבני באנאפוליס. בישראל מאשימים: אבו מאזן ברח

שלושה שבועות אחרי פיצוץ השיחות שהתקיימו בין ישראל לפלסטינים בעמאן תחת חסותו של מלך ירדן, גוללו בכירים ישראלים את גירסתם והטילו את האחריות לכישלון על יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן). חרף "משחק ההאשמות" ההדדי, מבחינת עמדת הפתיחה שהציג ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוגיית הגבולות, עולה כי זו לא שונה בהרבה מהעמדה שהציגה ציפי לבני בתחילת שיחות אנאפוליס.

חמש סבבי השיחות בעמאן היו תוצאה של לחץ בינלאומי כבד שהופעל על אבו מאזן מיד לאחר נאומו בעצרת הכללית של האו"ם ב-23 בספטמבר 2011. עוד באותו יום הכריזו חברות הקוורטט – ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם – על מתווה לחידוש השיחות וקראו לשני הצדדים להשיב בחיוב.

אחרי כמה שבועות השיבו גם ישראל וגם הפלסטינים להצעה ב"כן, אבל..." כאשר כל צד מציג שורה של הסתייגויות. חודש אחרי עצרת האו"ם, ב-26 באוקטובר, הגיעו שליחי הקוורטט לפגישה משותפת ראשונה עם נציגים ישראלים ופלסטינים בירושלים.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, ביום הפגישה הגיע לבית המלון בירושלים שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, אך כשנכנס לחדר בו התקיימה הישיבה גילה שמקבילו הפלסטיני, סאיב עריקאת, לא הגיע. במקום זאת נשלח נציג פלסטיני זוטר יותר - חבר הוועד המרכזי של הפתח, מוחמד א-שתייה. האחרון לא הסכים לשבת עם מולכו באותו חדר ולמרבה האבסורד נאלצו שליחי הקוורטט לקפץ בין חדרים שונים במלון כדי לנהל את הדיון עם שני הצדדים.

כעבור שבוע ימים הגיעו שוב שליחי הקוורטט לירושלים בניסיון נוסף לקיים פגישה משותפת. גם בפעם הזו סירבו הפלסטינים לשבת בחדר אחד עם מולכו. "יש כאן בחדר כיסא ריק", אמר מולכו לשליחי הקוורטט באותה פגישה, "איפה סאיב עריקאת?".

מחמוד עבאס עם המלך עבדאללה ברמאללהאמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

במשך כמעט חודשיים ניסו נציגי הקוורטט להביא את הפלסטינים לחדר המו"מ, אך רק כאשר מלך ירדן עבדאללה השני הצטרף ללחצים, החלו הדברים לזוז. ב-21 בנובמבר נסע המלך לביקור נדיר ברמאללה והציע לאבו מאזן לשלוח נציג לשיחות בירדן. לבסוף, ב-3 בינואר, הצליחו הירדנים לכנס פגישה משותפת ראשונה בין עריקאת ומולכו במשרד החוץ בעמאן.

הפגישה הראשונה: חילופי האשמות

פקיד ישראלי בכיר סיפר כי הפגישה של ה-3 בינואר החלה בפורום רחב ביותר ובו נציגים ירדנים ישראלים פלסטינים וכן נציגים של כל חברות הקוורטט. כאשר בחדר יושבים לא פחות מ-20 איש, שלף ראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, שני מסמכים - אחד בעניין העמדה הפלסטינית בנושא הגבולות ושני בעניין העמדה הפלסטינית בסוגיית הביטחון.

המסמכים הפלסטינים לא היו מפתיעים. בסוגיית הגבולות דרשו הפלסטינים נסיגה ישראלית לגבולות 1967 עם נכונות לחילופי שטחים בסך כולל של 1.9 אחוז מהגדה המערבית. בנושא הביטחון הם הסכימו לפירוז של המדינה הפלסטינית מנשק כבד ולהצבה של כוח בינלאומי בגבולות עם ירדן וישראל, ללא נוכחות של כוחות ישראלים.

אחר כך עברו הצדדים לפגישה מצומצמת בה השתתפו הישראלים, הירדנים והפלסטינים בלבד. הפלסטינים פתחו את הפגישה בהצגת דרישה להקפאת הבנייה בהתנחלויות ושחרור אסירים. "כבר בהתחלה הם הדגישו שמבחינתם ב-26 בינואר השיחות מסתיימות, כיוון שאז פג המועד שהציב הקוורטט למו"מ בנושא הגבולות והביטחון", אמר הפקיד הישראלי.

מולכו ועריקאת, בקצות השולחן, עם נציגי הקוורטט ובהם בלייר ושר החוץ הירדני, בעמאן אי-אף-פי

המשלחת הישראלית הופתעה מהדברים. "רק התחלנו לדבר ואתם כבר מאיימים בסיום השיחות", אמר מולכו לעריקאת. שליחו של ראש הממשלה הוסיף ששלושת חודשי השיחות נמצאים רק בתחילתם ובלוח זמנים של פחות מחודש, כפי שדורשים הפלסטינים, לא ניתן לקיים משא ומתן רציני.

כמו עריקאת, גם מולכו הגיע מצויד בניירות. הוא העביר לפלסטינים מסמך בן 21 נקודות שכלל את הנושאים בהם ישראל מעוניינת לדון במהלך השיחות. זו היתה "רשימת מכולת" בלבד, שלא כללה את עמדותיה של ישראל בכל סוגיה וסוגיה. הפגישה הסתיימה ללא תוצאות, כאשר ההישג היחיד אולי הוא העובדה שהצדדים השיבו בחיוב להצעה הירדנית לקיים עוד כמה פגישות בהמשך ינואר.

הפגישה השנייה: מולכו מציג שאלות

ב-9 בינואר התקיימה פגישה שנייה בין מולכו לעריקאת, הפעם בפורום מצומצם יותר. פרט לצוותי המו"מ של ישראל והפלסטינים נכחו בחדר לסירוגין שר החוץ הירדני נאסר ג'ודה ויועצו המדיני. מולכו, שעבר על המסמכים שהציגו הפלסטינים בפגישה הקודמת, העביר לעריקאת רשימה של כ-19 בקשות להבהרה בנושא העמדות הפלסטיניות.

אחת השאלות שהציג מולכו היתה מה יהיה עתיד המתנחלים במדינה הפלסטינית? האם יפנו אותם או שיתאפשר להם להישאר? מהשאלה עלה כי חלק מעמדת הפתיחה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא הגבולות הוא שלפחות חלק מההתנחלויות יישארו על מקומן בתוך המדינה הפלסטינית ולא יפונו. "עריקאת אמר לנו שהוא מעדיף לא להתייחס לשאלה הזו ולמעשה עד היום לא קיבלנו כל תשובה", אמר פקיד ישראלי בכיר.

שאלה נוספת שהציג מולכו לעריקאת עסקה ביחס לחמאס ולמצב ברצועת עזה. עריקאת השיב שהמדינה הפלסטינית "תהיה דמוקרטיה חזקה" והאשים את ישראל כי היא זו שאחראית להשתלטות החמאס על רצועת עזה.

יצחק מולכו
יצחק מולכוטס שפלן

מולכו שאל גם אם העמדה בנושא הגבולות היא סופית. הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי בתוך הצוות הפלסטיני היו עמדות סותרות בנושא. "מצד אחד עריקאת אמר לנו שהמסמכים שהוא נתן הם לא הקוראן ואינם קדושים, ומצד שני מוחמד א-שתייה אמר לנו שהפלסטינים כבר עשו את הפשרה שלהם ושחילופי שטחים של 1.9% זה המקסימום שהם מוכנים לתת", אמר. "בסוף, ההצעות הפלסטיניות היו חזרה אחורה מעמדות יותר מתקדמות שהם הציגו באנאפוליס".

הפגישה הרביעית: הקצין הישראלי נשאר בחוץ

פגישה נוספת בין הצדדים התרחשה ב-14 בינואר אך לא הניבה כל התקדמות. בפגישה הרביעית ב-18 בינואר המשלחת הישראלית הביאה איתה את ראש החטיבה לתכנון אסטרטגי במטכ"ל, תת-אלוף אסף אוריון, כדי שיציג את עמדת ישראל בנושא סידורי הביטחון. הפלסטינים סירבו לאפשר לו לדבר. "הגענו לפגישה והתעכבנו שעה וחצי בחוץ כי הפלסטינים לא היו מוכנים לשמוע את הקצין", אמר הפקיד הישראלי הבכיר. "הם אמרו שהם לא מוסמכים לשמוע איש צבא".

כשסוף סוף נכנסו הצדדים לחדר התחילו שוב בחילופי האשמות. עריקאת נתן למולכו מכתב ובו דרישה לשחרר את יו"ר הפרלמנט מטעם החמאס עזיז דואק ועוד כמה עשרות אסירים. כמה שעות אחרי הפגישה כבר הודלף המכתב לתקשורת הפלסטינית.

סעיב עריקאת
סעיב עריקאתאי–פי

מהצד הישראלי הציגו מסמכים ובהם דו"ח על ההסתה נגד ישראל בתקשורת הפלסטינית עם ציטוטים מדברי המופתי של ירושלים שקרא להרוג יהודים. עריקאת דחה את הטענות. "ההאשמות שלכם לא נכונות ובסוף עוד תצטרכו להתנצל על ההכפשות האלה", אמר למולכו. בפגישה שלאחר מכן כבר הבינו הפלסטינים שהם בבעיה והציעו להקים ועדה משותפת לטיפול בהסתה. "במקום להקים ועדה, פשוט תטפלו בהסתה", אמר לעריקאת ראש מערך ההסברה הלאומי, יועז הנדל, שהשתתף בפגישה.

הפגישה החמישית: מולכו מציג את הצעת הגבולות של נתניהו

ב-25 בינואר, יממה לפני המועד שבו איימו הפלסטינים שיפוצצו את השיחות, התקיימה הפגישה האחרונה בין הצדדים. במהלך הפגישה הציג עו"ד יצחק מולכו את עמדת הפתיחה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין גבולות המדינה הפלסטינית:
א. הגבול ישורטט כך שבשטח ישראל יהיו כמה שיותר מהישראלים שחיים בגדה המערבית וכמה שפחות פלסטינים.
ב. ישראל תספח לשטחה את גושי ההתנחלויות הגדולים, ללא הגדרה של מהם הגושים ומה גודלם.
ג. יש לפתור את נושאי הגבול והביטחון שקשורים ליהודה ושומרון, ורק לאחר מכן לעבור לדון בסוגיית ירושלים שהיא סבוכה ומורכבת יותר.
ד. ישראל תשמור על נוכחות בבקעת הירדן לפרק זמן מסוים. מולכו לא ציין על כמה זמן מדובר ואיזה סוג של נוכחות ישראלית.

במהלך הפגישה ביקש עריקאת הבהרות לגבי בקעת הירדן. מולכו הפנה אותו לנאומו של ראש הממשלה נתניהו בפתיחת מושב הכנסת ובקונגרס האמריקאי במאי 2011. בשני הנאומים דיבר נתניהו על "נוכחות צבאית ישראלית לאורך נהר הירדן", אך לא דרש שישראל תשמור על ריבונות בבקעה. "ומה אם לא נסכים לכך?", שאל עריקאת. מולכו השיב: "אתם מעדיפים שנספח את הבקעה?".

ראש הממשלה נתניהו בכנסת. הצעה דומה לזו של יו"ר האופוזיציהאוליבייה פיטוסי

מולכו אמנם לא נקב בגודל השטח ממנו ישראל תהיה מוכנה לסגת, אולם מבחינת העקרונות שהציג, עולה כי הם דומים וחלקם אף זהים לעמדות הפתיחה שהציגה ציפי לבני במו"מ שהתנהל במהלך 2008, אחרי ועידת אנאפוליס. על אף שנתניהו לא מודה בכך, משמעות העמדות שהציג הינה נסיגה וויתור על ריבונות ישראלית בכ-90 אחוז לפחות מהגדה המערבית. "את האפשרות להשארת התנחלויות במדינה הפלסטינית העלינו גם באנאפוליס", אמר גורם שהשתתף בשיחות ב-2008.

עריקאת, שהבין את הדברים, ביקש בסיום הפגישה שורה של הבהרות נוספות: האם ישראל מקבלת את קווי 1967 כקו הבסיס שעליו נושאים ונותנים, האם ישראל מקבלת את עיקרון חילופי השטחים (SWAP), כמה אחוזים משטחי הגדה מעוניינת ישראל לספח, האם יש לישראל מפה של הצעת הגבולות, האם ישראל מוכנה לפנות את ההתנחלויות המבודדות ועוד.

"אשמח לתת לך תשובות לכל השאלות בפגישה הבאה", אמר מולכו לעריקאת, אך פגישה כזו לא התקיימה. יממה לאחר מכן הודיעו הפלסטינים כי לא ישובו לשיחות אלא אם ישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות ותסכים לעיקרון של מו"מ על בסיס גבולות 1967.

בכירים ישראלים: "אבו-מאזן שוב ברח"

בישראל מודים שלעת עתה השיחות הסתיימו וחידושן אינו נראה באופק, במיוחד לאור חידוש מגעי האחדות בדוחא בין אבו מאזן לראש הלשכה המדינית של חמאס ח'אלד משעל. עד לפני שבועיים דן נתניהו עם טוני בלייר והממשל האמריקאי בחבילת מחוות ישראלית לפלסטינים שתאפשר את חידוש השיחות, אולם הפגישה בין אבו מאזן למשעל בדוחא הורידה את ההצעה הישראלית מהשולחן.

בתדרוך לכתבים אתמול בירושלים הטילו בכירים ישראלים את האחריות לקיפאון המדיני על יו"ר הרשות הפלסטינית. "במשך שלוש שנים אבו-מאזן ברח מהמשא ומתן וגם במקרה של השיחות בעמאן, הוא עשה זאת פעם נוספת", אמר פקיד ישראלי בכיר. "היתה לנו נכונות לעשות מחוות והגשנו חבילה שלמה, אבל הפלסטינים פשוט לא רצו. יותר ויותר גורמים בינלאומיים מבינים שאנחנו לא היינו אלה שהכשילו את השיחות. מהשתיקה של הירדנים אפשר לראות את זה. הם לא האשימו את ישראל בשום דבר".

אגב, חבילת המחוות של נתניהו היתה צנועה בהרבה ממה שהפלסטינים והקהילה הבינלאומית קיוו לה. נתניהו הסכים לבצע עד סוף 2012 מחוות כגון שחרור 25 אסירים בלבד, הקמת 10 תחנות חדשות למשטרה הפלסטינית באזורי B בהם השליטה הביטחונית היא בידי ישראל ולאשר הקמת שורה של פרויקטים כלכליים באזורי C שבהם יש לישראל שליטה מלאה.

מה עכשיו? בירושלים ממתינים לראות באיזו דרך יבחר אבו-מאזן – המשך הפיוס עם החמאס בפגישה שתתקיים בקהיר בעוד שבוע, חזרה למהלכים באו"ם או בתסריט אופטימי במיוחד – נכונות לחזור לשיחות עם ישראל. "לא בטוח שהפלסטינים החליטו, אבל אנחנו מעריכים שהם עשויים ללכת חזרה למהלך באו"ם תוך כמה שבועות", אמר פקיד ישראלי בכיר.

ההערכה בישראל היא שהניסיון להקים ממשלת אחדות עם חמאס לא יצליח. אבל אם המהלך יקרום עור וגידים מבהירים בירושלים כי יהיו לכך השלכות. "לא ננהל מו"מ עם אף ממשלה שאנשי חמאס יהיו חלק ממנה או שחבריה ימונו על ידי החמאס", אמר הפקיד הבכיר. הוא רמז כי ישראל עשויה לחזור ולהקפיא את כספי המסים הפלסטינים. "נראה מה יהיה בפגישה בקהיר בסוף החודש ולפי זה הדרג המדיני יחליט מה לעשות", אמר.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 55
  Scarpe Nike Blazer prezzi

  them comfy in viewing design without having going to marketplace. Scarpe Nike Blazer prezzi http://www.scurzett.it/

 2. 54
  הגיע הזמן לבקש מדינה אחת לשני. עמים

  המציאות היא שהישראלים אף פעם לא יוותרו, והפלשטינים אין להם את חזב אללה אז לפחות שילחמו כמו שהדרום אפרקנים נלחמו נגד ההפרדה (הנאורה )

 3. 53
  זה טוב שהפלסטינים לא באים למו"מ

  ישראל לא צריכה לעשות שלום עם חיות ושלום קר שיופר, שמלא בהסתות, שבו הפלסטינים יחמשו את עצמם להמשך הקונפליקט ויתחילו לשגר טילים לא מתאים אלא רק לשמאלנים שגם אז ימשיכו לצעוק שהכל בגלל הכיבוש והפעם של יפו ועכו ונצרת וכו.

 4. 52
  המוח היהודי ממשיך להמציא לנו פתנטים. כיצד אפשר להמשיך לשלוט על הגדה ומזרח ירושליים. מיליון טריקים ושטיקים ושקרים ולחצים
 5. 51
  היו צריכים לשלוח למו"מ את נציגי 'הארץ' בראשות גדעון לוי ועקיבא אלדר
 6. 50
  ביבי שקרן ואימפוטנט

  יאללה, תפנה את הכסא לאלה שיודעים מה הם עושים.

 7. 49
  אי אפשר לנהל משא ומתן בלי אמון בצד השני

  אני מאמינה לציפי כשהיא אומרת שיש פרטנר

 8. 48
  ציפי לבני היא המנהיגה היחידה בפוליטיקה הישראלית
 9. 47
  אז הוא בעד מדינה דו-לאומית או נגד, מה קורה עם נתניהו שיחליט כבר?
 10. 46
  "הבקעה לא תסופח (אבל נשאיר שם את הצבא עד שיגיע המשיח), הגושים ישארו בישראל (אבל הם יגובשו בצורה כזו שלמדינת פלסטין לעולם לא יהיה רצף טריטוריאלי)".

  מה זה משנה? דפוסי ההצבעה מבוססי סוכיות הביטחון והאי-גבולות לא ישתנו בבחירות הקרובות. יש כאן מצב תקוע שלא ייפתר ללא מעורבות חיצונית.
  אם הציבור לא יפנים שלממשלה הזו יש גם משנה כלכלית סדורה שמובילה אותו באופן סיסטמטי אל מתחת לקו העוני, לא נראה שום שינוי בנוף הפוליטי הישראלי.

 11. 45
  ביבי שקרן ואימפוטנט

  יאללה, תפנה את הכסא לאלה שיודעים מה הם עושים.

 12. 44
  אי אפשר לנהל משא ומתן בלי אמון בצד השני

  אני מאמינה לציפי כשהיא אומרת שיש פרטנר

 13. 43
  ציפי לבני היא המנהיגה היחידה בפוליטיקה הישראלית
 14. 42
  הפלשתינאים לא יותרו על אף סנטימטר , בעיקר עכשיו עם עליית קיצונים לשלטון

  בעולם הערבי

 15. 41
  אמנם אני מן הצד הימני,אבל אם הייתי עוברת מסע השפלה מעליב ומשפיל

  כמו שמעבירים את אבו מאזן,עם ״קריצות״ ו״אחר כך כבר נראה״ - אישית לא הייתי מוכנה להשתתף בקרקס הנמוך הזה. אני נגד הסכם,אבל אני בעד לומר ״לא וזהו״, ולא למשוך את הכיעור הזה.

  1. תודה, סוף סוף ימני שמודה שהוא בעד מדינה דו-לאומית

   תודה!

 16. 40
  ברור שנתניהו ,כאיש ליכוד, אינו מעוניין למסור לפלשתינים חלקי מולדת. אבל מסתבר, שהוא לא צריך להתאמץ, כיוון שהפלשתינים בסירובם הנצחי עושים בשבילו את העבודה. השאלה היחידה היא איך תיפתר הבעיה הדמוגרפית?
 17. 39
  בתדרוך לכתבים מנסה נתניהו למחזר את הנוסחה המוצלחת כביכול של "אין פרטנר".רק שהפעם זה לא יילך.

  במו"מ בשנת 2000 הצליח אהוד ברק לחשוף כביכול את "פרצופו האמיתי" של הצד הפלסטיני וקיבע בתודעה את ה"אין פרטנר". הוא עשה זאת בסיועו ההדוק של הנשיא קלינטון. הפעם הזאת - הפלסטינים והממשל האמריקני באותו צד: הנקודות שהציג סאאיב עריקאת ( בסיס קווי 67, שינויי גבול מוסכמים מינוריים, אין גושי התנחלויות , אין סיפוח בקעת הירדן ,והירדן הוא גבול בין פלסטין לירדן) - כל אלה נכללים במתוה אובמה מ-19 במאי.
  למגינת לבו של ראש הממשלה - מתוה אובמה נושם ובועט ולא התאדה כפי שציפה.
  ולכן לא יועלו "רשימות המכולת" של מולכו ולא הספינים של לשכת ראש הממשלה. כי הפעם היה נציג נוסף בחדר המו"מ - שר החוץ הירדני שהוא שליחו של הנשיא אובמה.

  1. "שר החוץ הירדני שהוא שליחו של הנשיא אובמה"... שקרים אחרים לשקר בשירות חמאס כבר אין לך, זייפן טקסטים? מוכן להגיד לשר החוץ הירדני בפרצוף שהוא שליחו של אובמה? עלוב נפש.
 18. 38
  אין ברירה, צריך לנטוש את המו"מ ולסגת חד-צדדית עד לגבול הגושים.

  אם אבו-מאזן לא מבין שאלה עמדות פתיחה הגיוניות לכל מו"מ, עמדות שמאפשרות לנתניהו לסגת עוד כ-5% במהלך המו"מ - אז כנראה שבאמת אין עם מי לדבר.

 19. 37
  נתניהו לא רוצה לעשות שלום, טוב לו שאנחנו במלחמה

  ככה יותר קל לשלוט על הציבור

 20. 36
  ציפי לבני היא המנהיגה היחידה בפוליטיקה הישראלית
 21. 35
  לכל מכפישי נתניהו

  שימו לב שאין שום הבדל בין גב' לבני שמשחקת אותה "שמאל" לבין נתניהו שהוא מרכז ימין.

 22. 34
  ביבי שקרן ואימפוטנט

  יאללה, תפנה את הכסא לאלה שיודעים מה הם עושים.

 23. 33
  אי אפשר לנהל משא ומתן בלי אמון בצד השני

  אני מאמינה לציפי כשהיא אומרת שיש פרטנר

 24. 32
  ציפי לבני היא היחידה שתוכל להביא שלום לאזור

  שלום עושים עם אויבים

 25. 31
  שטויות, נתניהו כפוף לדנון ולחוטובלי

  והפלסטינים יודעים את זה.

 26. 30
  מה???? איזה שטויות!!!

  ציפי היא היחידה שטוענת שיש פרטנר!!

 27. 29
  מדינה פלשתינים היכן שגרים פלשתינים ולא לפי 67
 28. 28
  מדהים שאחרי השואה שעבר העם היהודי ישנם

  יהודים כיום אשר עיסוקם המרכזי הוא הכפשת ישראל פגיעה בבטחונה ותמיכה בשונאי ומהרסי העם היהודי. 

  1. מדהים שאחרי השואה שעבר העם היהודי יש יהודים (כביכול) שיושבים דווקא בברלין ומשם משיאים עצות ליהודים שחיים בישראל כשילדיהם מן הסתם לא יהיו אלה שישרתו בצה"ל ושיצטרכו להמשיך להלחם אם הישראלים יקחו חלילה את הוריהם וכל שאר הגודמנים - ברצינות....
 29. 27
  מדהים שאחרי השואה שעבר העם היהודי ישנם

  יהודים כיום אשר עיסוקם המרכזי הוא הכפשת ישראל פגיעה בבטחונה ותמיכה בשונאי ומהרסי העם היהודי. 

 30. 26
  דווקא הישראלים סרבנים

  איך אפשר לדבר על גבולות בלי להתייחס להתנחלויות\הקפאה
  השיטה הישראלית היא לא לסרב למשא ומתן אבל במקביל לדבר על דברים ללא תוכן מעשי וככה לעייף את הצד השני.

 31. 25
  בכל אותו הזמן שאנו מדברים הפלסטינאים קובעים עובדות בשטח ובונים עיר שלמה בשטחים - פי אלף ממה שבונים המתנחלים
 32. 24
  עוד מעט לפלסטינים תהיה מדינה - ירדן (תשאלו את המלך - הוא כבר בדרך לאירופה)
  1. ואם יהיה להם את ירדן, זה יגביל להם את התיאבון? אין להם רצון לראות אותנו כאן.

   אבל מצד שני, לנו אין רצון לראות פלסטינים כאזרחי מדינת ישראל. יש לנו מספיק מהם...
   אם לא יצלח המו"מ אתם, צריך לשקול יציאה חד-צדדית מהשטחים, קביעת גבולות הנוחים לנו והקשחת התגובות הבטחוניות להפרות שקט.
   אין פרטנר? אז זה לא אומר שצריך לבוסס אתם באותה ביצה.

 33. 23
  זה ביזוי הצד הישראלי. הנכבש האלים לא מופיע לחדר ? מי הוא ? במקום לבוא לבקש סליחה על ההתנהגות שלו ב 70 השנים האחרונות נראה שהוא שכח מי זה מי.

  אני שמעתי על הרבה עמים נכבשים- אף אחד מהם לא נעלם מהחדר כשבאו לדבר על שחרורו מהכיבוש.

 34. 22
  אז מסתבר שביבי יותר שמאלני מרבין.
 35. 21
  מהאמיתות הקשות לעיכול.הזמן פועל לטובת ה"פלסטינים" והם יודעים זאת. עוד אמת מרה-ה"פלסטינים" לא מעוניינים בשלום,והם יגררו רגליים וינסו להרוויח זמן-גם כדי לחבל בתכנית "שלום" שכזאת,וגם להמשיך לשפר את מצבם הדמוגרפי.אמת מרה נוספת-אין דבר כזה "עם פלסתיני".כל אנציקלופדיה בסיסית לנוער ומעלה-תספר לכם את הסיפור.

  מהאמיתות הקשות לעיכול.הזמן פועל לטובת ה"פלסטינים" והם יודעים זאת. עוד אמת מרה-ה"פלסטינים" לא מעוניינים בשלום,והם יגררו רגליים וינסו להרוויח זמן-גם כדי לחבל בתכנית "שלום" שכזאת,וגם להמשיך לשפר את מצבם הדמוגרפי.אמת מרה נוספת-אין דבר כזה "עם פלסתיני".כל אנציקלופדיה בסיסית לנוער ומעלה-תספר לכם את הסיפור.

  1. סמינקה, גרירת רגליים היא מומחיות ישראלית והקוזינים הפלסטינים שלך (אתה מצאצאי אברהם אבינו או לא?) בהחלט קיבלו חינוך פוליטי מעולה אצל היאהוד במשך שנות הכיבוש. מה שוות כל ה"הצעות" של ביביהו כשבפועל הוא ממשיך לסגור מרפסות בעוף -רע, לתקוע מאחזים במיגרנה ולהרחיב את קרית ארבע מיתות בית דין? עם פלסטיני קיים על אפך ועל חמתך. זה שאתה מעולם לא התקדמת מעבר לאנציקלופדיה "מכלל" במהדורת 1958 - זה עדיין לא אומר שהמציאות לא עברה אותך - והיא עברה אותך זה מכבר והשאירה אותך הרחק מאחור. כדאי שבמקום האנציקלופדיות תקרא את ההסטוריון הביזנטי יליד עזה סוזומנוס שכותב על פלסטינים (כלומר האוכלוסיה הנוצרית של א"י הביזנטית שעוד בימיו היתה דו לשונית ודיברה ארמית לצד היוונית - זו שאח"כ התאסלמה ושועורבה או כמו שהיה אומר מורי המנוח פרופ' יהשוע פראוור - מגדולי ההסטוריונים של ארץ ישראל בימי הביניים: "כשמדובר באוכלוסי א"י לאחר כיבוש הארץ ב-638 ניתן לומר בבטחה: הערביזציה שלהם עלתה על האיסלמיזציה" וכך גם שרדו נוצרים פלסטינים, שומרונים פלסטינים ואפילו יהודים פלסטינים (כגון קהילת יהודי פקיעין) ... אז לסיכום : העם הפלסטיני חי וקיים ולעומת זאת יהודים כמוך הפכו זה מכבר לבנות יענה שסימן ההיכר המובהק שלהן הוא ,כידוע, הטמנת הראש בחול הפלסטיני......

   סמינקה, גרירת רגליים היא מומחיות ישראלית והקוזינים הפלסטינים שלך (אתה מצאצאי אברהם אבינו או לא?) בהחלט קיבלו חינוך פוליטי מעולה אצל היאהוד במשך שנות הכיבוש. מה שוות כל ה"הצעות" של ביביהו כשבפועל הוא ממשיך לסגור מרפסות בעוף -רע, לתקוע מאחזים במיגרנה ולהרחיב את קרית ארבע מיתות בית דין? עם פלסטיני קיים על אפך ועל חמתך. זה שאתה מעולם לא התקדמת מעבר לאנציקלופדיה "מכלל" במהדורת 1958 - זה עדיין לא אומר שהמציאות לא עברה אותך - והיא עברה אותך זה מכבר והשאירה אותך הרחק מאחור. כדאי שבמקום האנציקלופדיות תקרא את ההסטוריון הביזנטי יליד עזה סוזומנוס שכותב על פלסטינים (כלומר האוכלוסיה הנוצרית של א"י הביזנטית שעוד בימיו היתה דו לשונית ודיברה ארמית לצד היוונית - זו שאח"כ התאסלמה ושוערבה או כמו שהיה אומר מורי המנוח פרופ' יהשוע פראוור - מגדולי ההסטוריונים של ארץ ישראל בימי הביניים: "כשמדובר באוכלוסי א"י לאחר כיבוש הארץ ב-638 ניתן לומר בבטחה: הערביזציה שלהם עלתה על האיסלמיזציה" וכך גם שרדו נוצרים פלסטינים, שומרונים פלסטינים ואפילו יהודים פלסטינים (כגון קהילת יהודי פקיעין) ... אז לסיכום : העם הפלסטיני חי וקיים ולעומת זאת יהודים כמוך הפכו זה מכבר לבנות יענה שסימן ההכר המובהק שלהן הוא כידוע, הטמנת הראש בחול הפלסטיני...

 36. 20
  כל ההתנחלות היא פשע ואין לה חשיבות בטחונית כלל. די לכיבוש! השלום ינטרל את אירן.
 37. 19
  מסתבר שישראל הגיונית

  עכשיו ניתן להבין מדוע נתניהו מנצח בסקרים
  מסתבר שישראל מתנהגת באופן אחארי והפלסטינים מצטיירים לא טוב הם הפכו לילד המפונק של אירופה והמערב
  מי שתולה תקוות בבחירת אובמה שוב , לא יודע מהו סח . וכי מה אובמה ינחית חיילי מארינגס לכפות נסיגה ? יהיה רעש והיחסים עם הבית הלבן יתערערו ולבסוף ירד גם אובמה . יש לזכור כי הורדנו את ביייקר שר החוץ שנתן לנו את מספר הטלפון של ההבית הלבן במידה ורצינו להתחנן לקבל ציווי ארה"ב
  ללא פשרה והכרה הדדית אף צד לא ישיג דבר וחבל על הזמן
  צריך לנצל את היות הימין בשלטון לסיום מצבנו בגדה המערבית
  בהצלחה ביבי תמשיך לקיים מדיניות לבני והשמאל הלאומי

 38. 18
  ביבי אין לך מנדט לוותר על אף שעל

  לא בשביל זה בחרנו בך ,את פרס הנובל אל תעשה על גבי אזרחי ישראל

  1. למה לא תעשו לו כבר עכשיו איזה פולסה-דנורא קטן, רק כדי להיות מכוסים?
 39. 17
  בשנת 1917 וב-1937, בשנת 1948 וב-2000 תמיד סירבה ההנהגה הפלסטינית לפתרון שתי-מדינות.
 40. 16
  התפכחות לימין ולשמאל

  ימנים- אפילו ביבי מציע לפלסטינים את רוב הגדה, אז צאו מהחלומות המשיחיים שלכם, שמאלנים- הפלסטינים לא רוצים שלום!

  1. גם שמאלנים כמוני לא מפנטזים על "שלום". רוצים גבול מוסכם. כמו עם לבנון. ואלמלא ההתנחלויות יכולנו להיות שם כבר מזמן.
  2. גם שמאלנים כמוני לא מפנטזים על "שלום". רוצים גבול מוסכם, כמו עם לבנון. ואלמלא ההתנחלויות יכולנו להיות שם כבר מזמן.
  3. לישראלי-שרוצה לקרוא את שביבי שותל לו באמצעות החינמון ואמצעי התקשורת, ההתפכחות צריכה להיות לימין, ורק אליו- כי הוא מסומם בתעמולת הביבי, בדיוק כמוך. שיכור מכוח של אימפוטנטים, שחושב שהוא פיכח. החלומות המשיחיים אכן שייכים לימין. אז די למכבסת המילים השקרית של הימין. קרא את הכתבה כמה פעמים שצריך, כדי להתעורר. אף אחד בשמאל לא חושב שהפלסטינים ידיהם נקיות. מאידך, אנחנו הכובשים, ידינו מזמן לא נקיות. שלא לדבר על הסיפוחים שביבי מציע. שום שלום על בסיס סיפוח לא יכול ולא יחזיק. אין שום סיבה לסיפוח. השטחים אינם שלנו. ועדיף שנבקר בהם כשכנים ושנפסיק את שפיכות הדמים ונורמות אפרטהייד שעוקצות את כולנו ומשחיתות כל ערך שהיה בנו.
  4. זה די סותם את הטיעון השמאלני הייתי אומר . כלומר אפילו אתה מודה שאפילו ביבי מציע להם את רוב הגדה והם אפילו לא מגיעים לחדר. לא יודע איך אתה מרגיש עם זה אבל אני במקומכם הייתי מרגיש קצת אי יושר אינטלקטואלי לטעון אחרי זה שישראל היא סרבנית השלום.
  5. ל"ישראלי" שחושב כי נתניהו באמת הציע לפלסטינים 90 אחוזים מהגדה המערבית: זהו הספין החדש-ישן מבית מדרשו של נתניהו. משחקי אחוזים לשום מקום. ההצעה האמיתית של נתניהו לא השתנתה - סיפוח שני שלישים מהגדה המערבית במסוה של "גושי התנחלויות" . ומה שיישאר לפלסטינים: קנטונים מפוררים מקוטעים על שטחי A שסביב הערים הפלסטיניות.

   כל מי שרוצה להאמין לסיפור "נתנו להם כמעט הכל - והם סירבו"
   - שייבושם לו. הבעייה היחידה של נתניהו: שהפעם יש פרטנר פלסטיני . וגם ארה"ב והעולם סבורים כך.

  6. כן - "גבול מוסכם" כמו בעזה ולבנון, עם רקטות ופיגועים מעבר ל"גבול המוסכם" תודה דג
 41. 15
  הפלסטיניים דחיינים סדרתיים.

  החשש שמה יפספסו משהו אם יתפשרו משתק אותם; כי מכאן אין דרך חזרה.

 42. 14
  חמש סבבי השיחות?
 43. 13
  מדהים שיש אנשים שעדיין חושבים שהאשמה היא בצד הפלסטיני

  כאשר נתניהו מתעקש לא להגדיר את גודל ההתנחלויות שיסופחו ובמקביל מתעקש להמשיך לבנות, העמדה הישראלית היא ברורה - להמשיך לקבוע עובדות בשטח ולכפות אותן על המשא ומתן. אף אדם שפוי לא היה מוכן לנהל מו"מ בתנאים האלה, אבל הימין הישראלי לובש פרצוף תמים ומתלונן שאבו מאזן בורח.
  למה הדבר דומה? לכך שקונה ייכנס יום אחד לחנות מכולת וישאל כמה עולה קילו גבינה לבנה. המוכר יגיד "הקופסא עולה חמישים ש"ח, אבל אני לא מוכן להתחייב על קילו, וככל שנמשיך להתמקח על המחיר תכולת הקופסא תקטן ותקטן". הימין רואה את הקונה אומר "זה לא רציני" ויוצא וצועק "רואים! הקונה ברח מהמשא ומתן. זה מוכיח שהוא לא רוצה באמת לקנות".

  1. כמה שאתה צודק עודד. תגובה ראויה להיקרא במלואה
  2. עודד - האשמת את הצד הישראלי שאינו מגדיר את גודל ההתנחלויות. אינני מבין על מה אתה מדבר - שיבואו לחדר ישבו ויטענו את הטענה אבל הפלסטינאים) אפילו לא מגיעים. במקום זה הם שולחים קוויזליג כמוך להאשים אותנו. במקום לבלבל את המח עם אנלוגיות על מכולת כדאי שתקרא לאחיך הפלסטינים פשוט להביא את הישבן הפלסטיני לחדר ולהתחיל לטעון שם את הטענות במקום פה להשתמש בך כדובר.

   משלמים לך ?

  3. עודד זה מעניין שהפלשתינאים גם לא מתחייבים לכלום


   אלא רק לעקרונות,וזה בסדר מצידך.

  4. אדם שפוי היה סוגר את העסקה כמה שיותר מהר. תוך שלושה חודשים הוא יכול לקבל את כל השטח אז מה אכפת לו עוד 40 בתים? הם כבר 3 שנים מתנים מומ בהפסקת בנייה. היו יושבים וסוגרים עסקה היו חוסכים בנייה של שנתיים וחצי

   מסקנה

   הם לא מעונינים לסגור עסקה לכן חושבים שיוכלו להתמקח לנצח ועל הדרך להשיג הישגים

  5. הפלסטינים הבינו שהמשא ומתן הוא מס שישראל מעלה לקוורטט על מנת למשוך זמן - כדי לבנות עוד בהתנחלויות במזרח ירושלים ובגדה
 44. 12
  ביבי והימין לא מבינים שסיפוח שטחים=למי יש יותר גדול, יעקוץ אותנו בסופו של דבר, כדרכם של חמדנים בעלי עיניים גדולות. גבולות 67 הספיקו לנו ויספיקו לנו גם כיום. אין טעם ללכת על הסכמים לא הגונים. אם ביבי לא מסוגל לייצב ונרמל את היחסים עם תורכיה אז שלום עם אויבים, הפלסטינים הוא מסוגל? די לאחיזת העיניים. ראינו את" ההגינות" הרבה שלו בפרשת אשל. לך מהשלטון ביבי, די נזק הסבת לנו עם ממשלת המצורעים שלך.שום ישיבה נוספת שלכם בשלטון לא תהפוך אתכם למה שאתם לא- ממשלה אחראית.
 45. 11
  כל הכתבות יכולות להיות כאורך הגלות אולם

  הבילישטנים מרוד קצרה ואכזרית הפתרון מטרתן מאוד קצרה ואכזרית ; הפיתרון הסופי ב'. בפגישות הבין ערביות לא דנים בשלום עם היהודים אלא רק בחיסולם.

 46. 10
  עוד דיבורים ועוד דיבורים... העיקר להעסיק את המוח הישראלי בעוד עלילות שונות ומשונות, העיקר שיהיו עסוקים בלריב בניהם.
 47. 9
  רעידת אדמה.

  אני בשוק , הדיווח של ברק רביד מוכיח , סוף סוף, שהפלסטינאים הם הסרבנים האמיתיים. זה ברור וידוע כבר זמן רב אבל זה נכתב שחור על גבי לבן בעיתון "הארץ" ( !!! )
  מה שנכתב כאן מראה מעבר לכל ספק שכל מה שהפלסטינאים עושים זה להערים בעיות,להתחמק משיחות, לחפש תירוצים לפוצץ את המו"מ ובאופן עקרוני, הם פשוט לא יכולים לחכות שיגיע כבר הרגע שסבב השיחות יסתיים. במילים אחרות - הפלסטינאים לא מנסים להקים מדינה הם מנסים להרוס מדינה. עיתון הארץ קיבל החלטה אמיצה לחשוף אמת שאינה מתיישבת עם האג'נדה הרגילה של הטחות אשמה בישראל ובממשלה הישראלית. הגיע הזמן שגם הקוראים של העיתון יבינו שהפלסטינאים לא תמימים והלחץ צריך להיות מופעל דווקא עליהם.

  1. כדאי שתקרא היטב את הכתבה שנית למתקשה להאמין. מה שעולה מהכתבה-הוא מה שכולנו יודעים=ביבי שקרן,מניפולטור שלא רוצה, ולא יודע איך עושים שלום. הוא יודע הפקר, הרס = לא מעבר. על חלקם של הפלסטינים בהעדר מו"מ, קשה להאשים אותם. כשאין עם מי לעשות שלום-עם ביבי והימין, אז לא עושים.כשביבי מאפשר לטרור תג מחיר לפעול, למתנחבלים להשתולל בשטחים, לאלקין להעביר להם מידע, ולמגרון מכופפים חוקים-אז מה אנחנו מייללים? ביבי לא רוצה שלום. לא יכול לעשות שלום. והגיע הזמן לומר את האמת. היה לו מספיק זמן עד היום כדי להראות מה רצונו ומה כוונותיו. והוא הראה לנו. אז די לבוחלטריה
  2. למתקשה להאמין: יש לך בעייה בהבנת הנקרא. מהכתבה עולה תיאור מדוייק של מסלול הספינים של לשכת ראש הממשלה.

   מה שמוגדר בכתבה "רשימות המכולת" של מולכו - שנועדו ליצור מצג של "אין פרטנר". הבעייה היחידה של נתניהו : שיש פרטנר. והנקודות שהעלה הצד הפלסטיני עולות בקנה אחד עם מתוה אובמה. למגינת לבו של ראש הממשלה - מתוה אובמה נושם ובועט והוא לא התאדה. זה כל הסיפור.

 48. 8
  סוף סוף מידע. תודה על העדכון החשוב
 49. 7
  מה יש לדבר. אבו מאזן מחכה לבחירת אובמה מחדש כדי לקבל יותר
 50. 6
  מה, לא ברור שהפלש' רוצים מדינה דו לאומית?

  שהיא סופה של ישראל. רק נסיגה חד צדדית בהסכמת ארה"ב היא הפתרון.

  1. אם זו אכן דרישתם אז כשחושבים על זה זוהי דרישה נדיבה למדי.
 51. 5
  טמבל זה שםצ שני של ביבי והוא מסוכן ליהודים ואובדני בכל הקשור במדינת ישראל - אבל העם בחר בו כי העם חולה במחלת הכיבוש המשחית והמביש
 52. 4
  נתניהו אכן מוכן למדינה פלשתינאית - אבל ב-50% מיהודה ושומרון

  50% זה הניחוש שלי, אבל אני בטוח שהמספר של נתניהו לא רחוק ממנו. בסופו של דבר, זה הפרט החשוב ביותר במשא ומתן, והוא עדיין סודי

  1. פלסטין

   אה! הם (hoom) ניצחו במלחמה שאנו התחלנו. אז זה ברור. המנצח
   ידו על -ואולי- תחת העליונה. זהוזה. קח, או אולי תן 50%......
   מן האדמות שנ כבשו בשנת 700 מחוץ לארץ פלישתים..................

 53. 3
  וואו. אפילו "הארץ" מתפקח. כמובן קצת קשה להתעלם מהעובדה שהצד הפלסטיני

  מסרב לשבת באותו חדר (!) ולנהל מו"מ על אותם הצעות פסיכיות שאולמרט הציע באנאפוליס.

 54. 2
  הפלסטינים מזזים את המטרה מזה עשורים, לשלטון אין יכולות ישום או פשרה. הדרישות המקסימליסטיות, רדיפת הכבוד, חוסר אמינות, אי-המוכנות לקבל אנשי צבא שמאלנים- שום דבר לא חדש.
 55. 1
  בקיצור מסתבר שהאמת מאוד פשוטה: זהו אש"פ שמסרב לנהל מו"מ ומנסה להפיל את האשמה על ישראל