ישראל מחתה בפני ארה"ב: התבטאויות בכירים נגד תקיפה משרתות את איראן

י-ם מחתה גם בפני יועצו של אובמה על תדרוכי רקע שנערכו לעיתונאים אמריקאים בנושא, שפרסמו באחרונה כתבות על האפשרות שישראל תתקוף

ישראל מחתה בפני ארה"ב על שורה של התבטאויות מצד בכירים אמריקאים וכן תדרוכי רקע לתקשורת האמריקאית נגד פעולה צבאית ישראלית באיראן. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק ובכירים ישראלים נוספים העלו את הדברים בשיחות עם היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן טום דונילון, שביקר בישראל ביומיים האחרונים, ואמרו לו כי ההתבטאויות האמריקאיות בעניין "משרתות את איראן".

"הבהרנו לדונילון שכל ההתבטאויות האלה והתדרוכים האלה רק משרתים את האיראנים", אמר פקיד ישראלי בכיר. "האיראנים רואים שיש מחלוקת בין ארה"ב לישראל ושיש התנגדות אמריקאית לפעולה צבאית וזה מוריד מהם את הלחץ".

הפקיד, שמעודכן בפרטי השיחות שניהל דונילון בישראל אמר כי נתניהו וברק "הביעו מורת רוח" על הראיון שהעניק ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי, לרשת CNN בסוף השבוע. בראיון אמר דמפסי כי "זה לא יהיה חכם מצד ישראל לתקוף את איראן בנקודה זו". הוא הוסיף כי תקיפה באיראן "תערער את היציבות באזור".

נתניהו ואובמה בוושינגטון במאי האחרון אבי אוחיון, לע"מ

הבכירים הישראלים גם מחו על שורה של תדרוכי רקע שנתנו בכירים בממשל אובמה לשורה של כתבים אמריקאים שפרסמו בשבועות האחרונים כתבות בדבר האפשרות לתקיפה ישראלית באיראן. אחת הכתבות שהכעיסו יותר מכל את נתניהו היתה זו ששודרה ברשת NBC לפני שבועיים, ופירטה כי ישראל תתקוף את מתקני הגרעין האיראניים באמצעות טילי "יריחו", כוחות קומנדו ומטוסי 15I-F.

דונילון נפגש ביום ראשון וביום שני לא רק עם נתניהו ועם ברק, אלא גם עם צוות מומחים ישראלי מכל משרדי הממשלה וסוכנויות המודיעין בראשות היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, שמרכז את הטיפול בתיק האיראני. כמו כן הוא נפגש עם ראש המוסד תמיר פרדו, הרמטכ"ל בני גנץ וראש אמ"ן אביב כוכבי.

לדברי הפקיד הבכיר, המסר הישראלי לדונילון בכל הפגישות היה כי יש להגביר עוד יותר את הסנקציות ואת הלחץ על איראן, במיוחד אם מעוניינים להימנע ממצב שבו יהיה צורך בהפעלת כוח צבאי נגד איראן. "הבהרנו שאם לא נגביר את הלחץ על האיראנים עכשיו אנחנו עלולים להגיע למצב שבו השאלה כיצד איראן השיגה נשק גרעיני תהפוך לשאלה לפרשנים והיסטוריונים", אמר הפקיד הבכיר.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

המגעים בין ישראל לארה"ב בסוגיית הגרעין האיראני יימשכו ביום חמישי, כאשר ראש המודיעין הלאומי האמריקאי ג'יימס קלאפר יבוא לשיחות עם ראשי מערכת הביטחון וקהיליית המודיעין הישראלית. גם ביקורו של דונילון וגם ביקורו של קלאפר נועדו להכין את הפגישה בין הנשיא אובמה לראש הממשלה נתניהו בוושינגטון.

הבית הלבן הודיע אתמול כי דונילון העביר לנתניהו הזמנה לפגישה עם הנשיא אובמה, שתתקיים ב-5 במארס. מהבית הלבן נמסר כי דונילון ושאר המשלחת "דנו במלוא טווח הסוגיות הבטחוניות בעלות העניין המשותף", וכי "הביקור הזה הוא חלק מדיאלוג מתמשך ואינטרנסיבי בין ארה"ב וישראל, שמשקף את המחויבות הבלתי ניתנת לערעור לבטחון ישראל".

נתניהו יגיע לוושינגטון יום לפני פגישתו עם אובמה, לאחר שיבלה את סוף השבוע באוטווה בירת קנדה, אליה הוזמן ע"י ראש הממשלה סטיבן הארפר. אחרי הפגישה עם אובמה צפוי נתניהו לנאום בכינוס השנתי של השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק.

יום לפני הפגישה עם נתניהו ייפגש אובמה עם הנשיא שמעון פרס, שיפתח את ועידת איפא"ק. כמו בשנה שעברה גם השנה אובמה ינאם בוועידה ויפגוש את הנשיא פרס בשוליה, ולא בבית הלבן.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 37
  עם ישראל חי

  עם ישראל חי קדימה ישראל למלחמהההההההההה לא לפחד מי שמפחד לא מאמין אבא שבשמיים שומר עלינו ומגן עלינו

 2. 36
  אובמה נראה חולה או משהו... מדאיג
 3. 35
  ביבי עוד לא הבין , אובמה רוצה מלחמה בין איראן וישראל אחרי שיהיה להם גרעין

  ולכן עוצר את ישראל
  הוא עסוק בבחירות

 4. 34
  אובמה במקום לנסות לרסן את איראן מקדיש מאמצים רבים בריסון ישראל. רבים מדי.
 5. 33
  שמשיבהו יסביר לי- אם בכל מקרה נחטוף טילים, למה לא לחכות שהם יתקפו? ככה נוכיח לעולם שאנחנו צודקים.
 6. 32
  שני הרפתקנים מסוכנים מנהלים את המדינה.
 7. 31
  ואולי מדובר במסך עשן בכלל על מנת לבלבל את "I" ואת התקשורת?
 8. 30
  בכל אופן, אני מאמין שאין לביבי ביצים לתקוף באיראן

  ביבי טיפוס של התלבטויות. לא של החלטות.

 9. 29
  IRAN - TORA TORA TORA - BIBI /Bark - will do our job
 10. 28
  צריך לעשות סדר בדברים: ישראל אינה ארה"ב - אבל! הטעויות שארה"ב עשתה בנושאי מלחמה הן האיומות מכל הטעויות האפשריות [מישהו אמר להם: 'פרל הרבור'?]; מפלישת הנפל לקובה, הפשיטה האווירית במזרח איראן, הנסיגה המבישה בויטנאם, ועוד. והעדר סימטריה ביחס הסד"כ: ישראל - ארה"ב, גורמת לאמריקנים חשיבה של מיליונרים בעוד אנו חושבים רק באלפים. הם לא נמצאים תחת עורינו ולא חשים איום קיומי [מקנדה או מכסיקו למשל] או אפילו "רק" כמה פצמ"רים או קאסמים בכל יום או סרט 'גנין'. יגורו כאן כמה שנים, ויקראו ב'הארץ' שניים-שלושה מאמרים של גדעון לוי ומערכון אחד של 'הגשש החיוור' אחרי זה שידברו.
 11. 27
  אירן

  במקום לפטפט תכינו את העורף - זה יפחיד אותם יותר וגם אם לא תתקוף - הגיע הזמן לעשות סדר במיקלוט, פינוי, וכו

 12. 26
  מישהו הרי צריך להרגיע את ברק
 13. 25
  בליבו אובמה בעד פצצה אירנית.הבעיה שלו עכשו היא איך למרוח את זה עד

  אחרי שייבחר לנשיאות.אבל אז אירן כבר תצחק כל הדרך לפצצה הגרעינית.
  ואז גם הוא יצפצף על כולם.על היהודים על הרפובליקנים ובמיוחד על ישראל.ואם ביבי יהיה אז ראש ממשלה הוא ירגיש טוב את נחת זרועו.

 14. 24
  איני רואה שישראל מאיומת בלעדית מהגרעין האיראני. קשה לי לראות מצב שאחדיניג'ד, עם כל הפנאטיות שלו, יגרום לזיהום המזרח התיכון בנשורת, מדמשק ועד פורט סעיד

  איני רואה שישראל מאיומת בלעדית מהגרעין האיראני. קשה לי לראות מצב שאחדיניג'ד, עם כל הפנאטיות שלו, יגרום לזיהום המזרח התיכון בנשורת, מדמשק ועד פורט סעיד הם בסיכון.
  אני דוקא כן חושש מנחיל של מליון איראנים מצויידים בקלצ', תוקפים כאשר סוריה היא ראש הגשר שלו.

 15. 23
  ביבי וברק רוצים לתקוף לפני הבחירות.ציבור מפוחד מצביע ימין...
 16. 22
  כל העולם במה. ישראל בתפקיד הקוזאק הנגזל. והרי המתדרך הראשי הוא אהוד ברק. צריך רק לעיין בעתונים של החודשים האחרונים. האמריקנים פשוט הראו לממשלת ישראל : כל מה שאתם יודעים לעשות - אנחנו יודעים לעשות טוב יותר
 17. 21
  אובמה השלים עם התגרענות מדינת המהדי.
 18. 20
  תקיפה באיראן טובה לביברק: לא תהיה מחאה בקיץ, לא ידברו על שכר מינימום, על גירוש ילדים, גניבת כספם של ניצולי שואה,
  1. מלחמה משרתת את השלטון התורן המבקש לשרוד בשלטון על חשבון חיי אזרחים וחיילים
  2. בדיוק
 19. 19
  ישראל =הילד הבכיין והבלתי נסבל בעולם.

  אנחנו דחויים, לא רצויים, מגעילים. כל הזמן אנחנו בכותרות ולא בענינים חיוביים. די. זה כבר נמאס.

 20. 18
  ישראל של ביבי-ברק לא רואה את מעמצי העולם ממטר. מחירי הנפט עולים בגלל האמברגו אבל לנו לא אכפת ממה שהעולם עושה לטובתנו. אנו הופכים למעמסה אסטרטגית לטובים שבחברים שלנו
  1. או לא סער???
 21. 17
  היה כדאי שברק ונתניהו היו סותמים את פיהם בענין אירן לפני שהם נותנים שיעור לאחרים

  בעיקר שרוב הקשקושים של ראש הממשלה ושר הבטחון היו לצרכי פנים. אילו רק טובת המדינה היתה בפניהם היו צריכים להחליט על שתיקה אלחוטית לפני שנתיים.

 22. 16
  להמשיך במאבקנו לצדק חברתי,הכנסו לשערורייה התורנית!!!!! ממש נמאס!!!!!!!!

  לפני שבועיים נתקלתי בסיפור הזוי!! מאז אני לא מפסיק להפיץ!! במדינת ישראל קיימים מעל 15 מיליארד שקל! של אזרחי המדינה שבכלל לא מודעים. לצערנו מעל 30% נפטרים,אבל חלקם הגדול בחיים. אנשים שלא מודעים לכסף שהופרש להם מהמשכורת לחברות ביטוח,קופות גמל,מלוות מדינה ושאר גופים. לאף גורם אין שום אינטרסט לספר לנו על רשימה של מעל 200000 אזרחים שיש להם כסף(במקרה הנורא גם נכס) שלא מודעים אליו,ועלתה לאויר לפני כחצי שנה. להכנס כולם לגוגל וללחוץ: החברה הארצית לאיתור ומימוש זכויות ונכסים. תקישו את שמכם,אבא,אמא,דודים,הכל!!! הכבעיה המטרידה באתר זה שאם יש סיכוי על פי שם המשפחה או שסתם אתם מעוניינים לאתר כסף שאולי יש לכם,אתם נאלצים לשלם 47 ש"ח אגרה!בדקתי..בכל מקרה אני מאחל בהצלחה מכל הלב לכולם!!! לא לוותר!

  1. פירסומת לחברה פרטית של עורך דין.
 23. 15
  צודקים האמריקנים,תקיפה ישראלית קונבנציונלית -לא רצוייה בכלל,מכיוון שלא תשמיד את המערך הגרעיני האיראני.ישראל צריכה להפעיל נשק גרעיני טאקטי בנקודות הפיתוח הגרעיני.זה הדבר היחיד שיקבור את חלום ההתגרענות האיראני.או לחילופין-תקיפה אמריקנית קונבציונלית נרחבת מאד ועמוקה. אין אופציה שלישית.לא דיפלומטיה-לא סנקציות-ולא תקיפה בודדת פה ושם-איכותית ככל שתהיה.

  צודקים האמריקנים,תקיפה ישראלית קונבנציונלית -לא רצוייה בכלל,מכיוון שלא תשמיד את המערך הגרעיני האיראני.ישראל צריכה להפעיל נשק גרעיני טאקטי בנקודות הפיתוח הגרעיני.זה הדבר היחיד שיקבור את חלום ההתגרענות האיראני.או לחילופין-תקיפה אמריקנית קונבציונלית נרחבת מאד ועמוקה.
  אין אופציה שלישית.לא דיפלומטיה-לא סנקציות-ולא תקיפה בודדת פה ושם-איכותית ככל שתהיה.

 24. 14
  תקיפה באיראן טובה לביבי וברק, לא תהיה מחאה בקיץ לא יתלוננו על שכר מינימום, הטייקונים והמתנחלים ימשיכו לגנוב ואין פוצה פה
 25. 13
  ממשיכים במאבק הצדק החברתי!!!!!הכנסו למען המשפחות שלנו!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  לפני שבועיים נתקלתי בסיפור הזוי!! מאז אני לא מפסיק להפיץ!! במדינת ישראל קיימים מעל 15 מיליארד שקל! של אזרחי המדינה שבכלל לא מודעים. לצערנו מעל 30% נפטרים,אבל חלקם הגדול בחיים. אנשים שלא מודעים לכסף שהופרש להם מהמשכורת לחברות ביטוח,קופות גמל,מלוות מדינה ושאר גופים. לאף גורם אין שום אינטרסט לספר לנו על רשימה של מעל 200000 אזרחים שיש להם כסף(במקרה הנורא גם נכס) שלא מודעים אליו,ועלתה לאויר לפני כחצי שנה. להכנס כולם לגוגל וללחוץ: החברה הארצית לאיתור ומימוש זכויות ונכסים. תקישו את שמכם,אבא,אמא,דודים,הכל!!! הכבעיה המטרידה באתר זה שאם יש סיכוי על פי שם המשפחה או שסתם אתם מעוניינים לאתר כסף שאולי יש לכם,אתם נאלצים לשלם 47 ש"ח אגרה!בדקתי..בכל מקרה אני מאחל בהצלחה מכל הלב לכולם!!! לא לוותר!

 26. 12
  ואולי מדובר במסך עשן להטעות את האיראנים?
 27. 11
  כנראה שהם יודעים כי אם הם ידברו על איראן כול יום

  ובמקביל יעלו מיסים, לאובמה לא תהיה קדנציה שניה

 28. 10
  כשראש המוסד לשעבר שלך מקשקש בלי הרף - לך תבוא בטענות לאמריקאים
 29. 9
  יש לתקוף מיד בלי פטפוטים - אובמה-צמברלין עומד להפוך לאובמה-סטלין איסלמי

  ולהראות את פרצוף הדיקטטור לעולם. ישראל כנראה תהיה המושא להדגמה.

 30. 8
  אתם צוחקים? כתבה על זה כל יום?

  לא רציני בכלל.

 31. 7
  אובמה ימצב את המטרייה השחורה של נויל ("הבאתי שלום לדורנו") צ'מברלין כ"מטרייה גרעינית לעמי המזרח התיכון", לאחר שהשלים עם איראן גרעינית.
 32. 6
  רק הדוד האמריקאי יציל את ישראל הימנית מעצמה, אבל הדוד ישתמש בישראל כדי לעקוץ את אוייבו
 33. 5
  זה מה שמשרת את איראן
 34. 4
  זה מה שמשרת את איראן
 35. 3
  ארה"ב תחטוף ראשונה מאיראן.
 36. 2
  צאו לדרך גיבורי ישראל והשמידו את אויבינו בעזרת השם יתברך.
  1. נאה דורשת נאה מקיימת

   צאי ראשונה. אנחנו נבוא בהמשך. או שלא...

  2. נאוה, לא שרתת בצבא, אך את שולחת את טייסנו להיהרג שם!
 37. 1
  ברק וביבי, שני הבוק ג'ונסים משחקים אותה כמו בסיירת!

  אני יוצא חיל האוויר כאיש צוות אוויר, ואני יודע שכאן הולך להתרחש האסון הגדול ביותר בתולדות המדינה מבחינה צבאית, אם מבצע זה יצא לדרך. אני פונה לציבוןר להתחיל לצאת מאדישותו ולמחות נמרצות נגד 2 מוקיונים שהשתן עלה להם לראש. זו הולכת להיות התאבדות של עשרות טייסים שלא יחזרו לבסיסם, ומעשה שיעורר את כל העולם נגדנו. המזרח התיכון הוא חבית חומר נפץ, ומצרים וירדן ינתקו את היחסים איתנו שעה לאחר פתחיחת המבצע. עיצרו את המטורפים!