רה"מ דורש להעביר בתוך שבועיים חוק הכולל 600 סעיפים

הנוסח הסופי של חוק התכנון והבנייה הופץ לח"כים רק אתמול, אך נתניהו לא יסכים לדחות את ההצבעה; לשכתו: החוק פורסם באתר הכנסת

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דורש להצביע על חוק התכנון והבנייה בתוך שבועיים, מחשש שהקדמת הבחירות תטרפד אותו. ראש הממשלה הבהיר, בפגישות עם בכירים בכנסת, כי לא יסכים לדחות את ההצבעה על החוק, הכולל למעלה מ-600 סעיפים, למרות שהנוסח הסופי שלו הופץ רק אתמול ולטענת חברי הכנסת, לא ניתן להם די זמן כדי ללמוד אותו לפני ההצבעה. בפגישות עם בכירים בכנסת הבהיר נתניהו, "אם הכנסת לא תצביע על החוק בשבועיים הקרובים, היא לא תצביע עליו בכלל".

עמדתו של נתניהו סותרת התחייבויות שנתן יו"ר ועדת הפנים והכלכלה של הכנסת, שדנה בחוק, שלפיה לחברי הכנסת יינתנו שבועיים לפחות כדי ללמוד את נוסח החוק החדש. בפועל, נוסח החוק המלא הופץ רק אתמול בצהריים והוא כולל שינויים מהותיים מהנוסח שנידון בוועדה בשנתיים האחרונות. למרות זאת, הדיונים המרתוניים על אישורו של החוק יחלו כבר ביום רביעי הקרוב.

ח"כ דב חנין (חד"ש), החבר בוועדה, מוביל את המחאה נגד החקיקה המהירה. לדבריו, "מדובר בחוק מסובך ביותר שבונה מחדש את כל מערכת התכנון והבנייה בישראל. כשהתחלנו לקבל קטעים מהנוסח החדש של החוק בימים האחרונים, התברר לנו שלא רק שההערות שהעלינו במשך שנתיים על החוק לא הופנמו, אלא שיש בחומר החדש המון הצעות חדשות שלא היו בדיון בכלל. הן משנות לרעה את החוק שמלכתחילה היה גרוע".

נתניהו. "הטענות על חיפזון חסרות בסיס", נמסר מלשכתו, "החוק פורסם באתר הכנסת" אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ראשי סיעות האופוזיציה, בהם דליה איציק (קדימה), יצחק הרצוג (עבודה) ואילן גילאון (מרצ), שיגרו השבוע מכתב חריף ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין. "המהלך כולו מכוון בצורה בוטה להביא את הכנסת למעילה בחובתה לחוקק באופן מקצועי, שקול וראוי. הרפורמה מתוכננת להיות מיושמת רק כעבור שנתיים ממועד העברת החוק, כך שבוודאי אין בעניין זה בהילות קיצונית המחייבת שיבוש כל כך קשה בעבודת החקיקה". ריבלין הבהיר השבוע כי בניגוד לעמדת ראש הממשלה, בכוונתו לעמוד על כך שלחברי הכנסת יינתנו לפחות שבועיים ללימוד הנוסח החדש של החוק.

מלשכת נתניהו הגיבו כי "החוק מקודם בממשלה ובכנסת זה שנתיים ופורסם במלואו באתר הכנסת, כך שכל טענה על חיפזון הינה חסרת בסיס. ככל שיאושר החוק במהרה, ירוויחו מכך אזרחי ישראל, שכן מטרת החוק היא לקצר את הליכי הרישוי ולהביא להורדת מחירי הדיור".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 34
  אולי הוא ממהר להריץ את החוק לפני שברק מחרב את המדינה- אז יהיה הרבה מה לבנות מחדש

  אני לא יכול לחשוב על ברק ולא לנסות למקם אותו בסרט ד"ר סטרינג' לאב. ביבי הוא בערך הנשיא הרופס בסרט,

 2. 33
  נראה כמו צ'רלי צ'פלין בדיקטטור הגדול
 3. 32
  אני לא!
 4. 31
  חברה תפנימו לאיראן אין גרעין ולא יהיה די לפאניקה
 5. 30
  מה זה פה איראן ? מה הוא דיקטטור ? ביבי תפסיק כבר להתנהג כאילו אתה מלך !

  נישבר כבר מהמדינה הזאת מה זה פה רפובליקת בננות שמחוקקים עושים פה מה שבז** שלהם מעבירים חוקים במחטף ומקמבנים את החברים שלהם !
  נימאסתם כבר איך עוד לא הפילו את הממשלה המסריחה הזאת אינעל העולם .
  מאז שביבי נבחר רמת החיים ירדה פלאים !

 6. 29
  איפה רואים את הצעת החוק העדכנית?

  מדברים, מדברים ... אבל אני רוצה לראות בעיני.
  מי יודע מהיכן אפשר להוריד את הנוסח המעודכן של ההצעה?

 7. 28
  החוק כולל אוסף של קטסטרופות שיבטיחו בכיה לדורות - אלא אם אחמדיניג'אד יהרוס בכ"ז את מה שיבנו פה - למרות ההבטחות של מטרות שלום.
 8. 27
  הוא יצא מדעתו? צריך להוכיח משהו לשרתו? לא יכול בלי האשל שלו? ב.כ.ת.?
 9. 26
  מחשש להקדמת הבחירות

  היחידים שחוששים מבחירות הם אלו השייכים לשמאל הסהרורי בישראל.

 10. 25
  פשוט כנסת של גנבים מושחתים דפק את כולנו עם ועדת בכר שלו שנעשתה גם בצורה זו ברישול
 11. 24
  חוק התכנון הקיים הוא חוק טוב, אם כי צריך לשפר בו את נושא הרישוי. שיפור הרישוי לא מצריך שינוי כ ל החוק!
 12. 23
  כל החוקים מפורסמים כך

  אל תתנפלו סתם.

 13. 22
  החוק החדש פוטר למעשה מתשלום פיצויים לשכנים שנפגעים משינוי תבע

  החוק החדש קובע כי שכנים (בעלי נכסים גובלים) שנפגעים מתב"ע חדשה לא יקבלו פיצוי אם התוכנית הקודמת היא מעל 10 שנים
  מעתה קבלנים וכרישי נדלן יוכלו לבקש להוסיף קומות, לבקש להוסיף אחוזי בניה, לבקש לשנות תוואי של רחוב להגדיל את נפח התנועה ברחוב או לגרום למצוקת חניה ברחוב מבלי לפצות את השכנים (מרבית התוכניות המאושרות הן מעל 10 שנים וגם אם תוכנית מסוימת היא בת פחות מעשר שנים פשוט צריך לחכות 10 שנים ואז ניתן יהיה לעשות שינוי בלי לפצות את השכנים).

 14. 21
  בעל הבית השתגע
 15. 20
  ביבי לא בונה,‏ הוא הורס

  תפתחו את העיניים ותבינו שיש לנו היום את ראש הממשלה הכי מושחת שהיה כאן,‏ יותר מאולמרט ושרון ‏

 16. 19
  מטרות החוק היא להמנע מתשלום פיצויים לשכנים שנפגעים מתוכנית בניה

  כל היתר נראה כמו מסך עשן
  המדינה ואוסף בעלי קרקעות ונכסים שיכולים להפעיל לחץ על ועדות התכנון יוכל לשנות תוכנית בנין עירוניות מבלי לשלם פיצויים לשכנים שנפגעים (בחוק החדש ניתן לשנות תב"ע עירונית שבתוקף מעל 10 שנים בלי לפצות את השכנים הגובלים שנפגעים מכך).

  1. המרוויחים הגדולים מהחוק המסובך, הם עורכי הדין!
 17. 18
  מה זה המדינה של אב'שלו? שיחכה.עוד קטסטרופה שהוא מפיל מהדלת האחורית
 18. 17
  החוק פורסם לפני הרבה זמן...

  ראיתי וקראתי אתת פרק הרישוי לפני שבוע +.....

  1. זה שקר והטעיה

   הפרקים מתוך החוק נסמכים זה על זה. פרסום חלק מתוך פרק אחד לא מאפשר לקרוא את התמונה הכוללת של החוק ושל מנגנון התכנון. מה גם שלפני שלושה ימים, זה לא "הרבה זמן"

 19. 16
  לא מבין מה הבעיה.

  כל הממשלה מתכנסת, יועז הנדל מביא יוחנן לוקר ונועל את הדלת, ביבי מקנח את האף מול הצלמניות וזורק להאוזר את מה שהכתיבה לו שרה להגיד, ואחרי 5 שעות יוצאים עם החלטה.

 20. 15
  זה לא פרטצ' - זה ביבי וזה פרצופה של המדינה

  בסוף כל החכ"ים הכלומניקים יעדיפו להדבק לכיסא מלעשות את המוטל עליהם.

 21. 14
  כמה איפור הוא שם גועל נפש
 22. 13
  מה שניתן לח"כים קצת שונה ממה שיפורסם בציבור, יותר שונה יותר ממה שיכתב ע"י הפקידים, לא קשור למה שקבלנים וכרישים יעשו, ותכליתו למנוע מביהמ"ש להפריע לצמיחה ולרווחה המובטחים ע"י רה"מ לציבור בוחריו (שבכלל מעדיפים שלא יהיו כל חוקים המגבילים בנייה או כל דבר אחר).
 23. 12
  זה אותו המופרע מ'תסגור את הדלת בעצמך'? מדינה המתנהלת בקריזות מתוך מטרה אחת - שמירה על הכסא.
  1. חוק מעולה, עבורו בדיוק היתה כל המחאה בקיץ. עצוב שסטאז'ר יכול בשבועיים ללמוד לבד מה שכנסת שלימה טוענת שהיא לא. אנחנו משלמים לדפר"ים שינהלו את המדינה .. ?!
  2. קביל ג'ננה בלי האשל.

   לעבור לוואליום?

 24. 11
  מהכתבה: ההערות של דוב חנין לא הופנמו. אתם הבנתם את זה? האדמו"ר הגאון המקובל בניסים ובנפלאות דב חנין - על פיו יישק דבר בכל נושא התכנון והבניה. אף אחד לא יודע מלבדו - הוא הוא המתכנן הלאומי, יודע כל.
  1. אינטגריטי והגינות אישית

   חשובים יותר מ"אדמו"ריות" ו"הבנה בבנייה" (גם אולמרט
   שבזכותו קמו מפלצצות הולילנד, היה מבין גדול...)

 25. 10
  אם יש שתי אמירות סותרות, משהוא משקר
 26. 9
  מה קרה . לאן הוא ממהר??

  מה קרה . לאן הוא ממהר?? הפך את כל המדינה לעובדי קבלן.

 27. 8
  אז תהיה יותר שחיתות או פחות שחיתות זו השאלה, כי לבנות כולם רוצים ומהר ובלי חשבון
 28. 7
  למה הממשלה כל הזמן משקרת ומסובבת את הדברים שייראו "בסדר"

  אנחנו לא טיפשים ונמאס לנו שעובדים עלינו בעיניים. הודעת דוברות מטעם לשכת ראש הממשלה כבר לא עובדת כמו פעם. אנחנו לא יכולים לקבל את הדברים כאילו הכל בסדר והמהלך תקין כי לא כך הם פני הדברים, לא נמאס לשקר לנו כל הזמן? אנחנו רוצים אמת והגינות, לא שקרים ועבודה בעיניים, בטח לא מראש הממשלה שלנו.

 29. 6
  ביבי הולך ונהיה לדיקטטור קטן.
 30. 5
  זהירות! לאחר עיון בנוסח שפורסם אני מזהיר כאיש מקצוע: החוק מסוכן - חוק אוליגרכי, פטרנליסטי ונגוע עד לשורשיו בשרירות. הוא נחזה לעגן פרקטיקות קיימות של אי שקיפות והסתרת מידע רלוונטי, שיהפוך לאות מתה את האפשרות לפקח על שחיתות בתחום זה שהוא קטגורית רגיש כפירצה הקוראת לגנב. מי שירים ידו לאשר את החוק בנוסחו הנוכחי, אנליטית וקטגורית, לצערי - יסומן כעוין לתהליך הדמוקרטי במדינת ישראל. לא פחות!
 31. 4
  תקיפה באירן

  גם אני נגד תקיפה באירן במלחמות הקודמות התפללנו שטילים יעברו מעלינו. אין לנו בשכונה חדר בטחון ואו מקלט מאחר והמדינה כפי הנראה מתייחסת אלינו כאזרחים סוג ג. גם פניות לרשות המקומית בלי תוצאות.אדוני שר הבטחון סביר להניח שלך ולחברך יש מקלטים למשפחה והנכדים. תבנה לנו מקלט ציבורי ואז תתקוף את אירן דמנו אינו זול יותר מדמכם.

 32. 3
  תקיפה באירן

  גם אני נגד תקיפה באירן במלחמות הקודמות התפללנו שטילים יעברו מעלינו. אין לנו בשכונה חדר בטחון ואו מקלט מאחר והמדינה כפי הנראה מתייחסת אלינו כאזרחים סוג ג. גם פניות לרשות המקומית בלי תוצאות.אדוני שר הבטחון סביר להניח שלך ולחברך יש מקלטים למשפחה והנכדים. תבנה לנו מקלט ציבורי ואז תתקוף את אירן דמנו אינו זול יותר מדמכם.

  1. אפילו מיטות אין בבתי חולים !!!
 33. 2
  אם הנמושות היו נחושות כל כך על תקיפה באיראן - כבר מזמן לא היה לאיראן גרעין ואילו היו נחושים כל כך

  לעזור לבוחרים שלהם היו דואגים לזקנים ומעוטי הכנסה אחרים ולא לשטראוס ותנובה.

 34. 1
  אם הקונגרס האמריקאי יכול להצביע על חוקים שהם לא קראו למה לא בכנסת ישראל?