עוזי ארד: רוח המפקד בלשכת נתניהו היא שמותר לשקר בביקורות; בישלו נגדי קנוניה

ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר מטיח האשמות קשות על התנהלות רה"מ בראיון לידיעות אחרונות: "נתניהו משוכנע שהמבקר זומם להשמיד אותו"

ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, עוזי ארד, מטיח האשמות קשות בראש הממשלה‬, בנימין נתניהו. ‫בראיון לכתבי "ידיעות אחרונות", נחום ברנע ושמעון שיפר, אמר ארד‬ בין השאר כי נתניהו משוכנע שמבקר המדינה זומם להשמיד אותו, ולכן רוח המפקד היא שמותר לשקר בביקורת‬.

בהתייחס להדחתו מתפקידו לאחר שהואשם בהדלפת חומרים סודיים אמר ארד כי "על ביבי אפשר לומר שמי שהדליף בעבר סודות מדינה, קונה בקלות האשמה כזאת כשהיא מוטחת במישהו אחר". ארד אף טען בתוקף כי "מעולם לא הדלפתי" ואף מכחיש שדיבר עם כתבת גל"צ אילאיל שחר שחשפה את הפרשה שהביאה לסיום תפקידו.

ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, מאשים בראיון את מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, יוחנן לוקר בבישול העלילה נגדו. לדבריו, "לוקר רצה להחזיר את המצב למה שהיה לפני הקמת המל"ל. במקצועו לוקר הוא נווט. הוא יודע לסמן את המטרה ולטוס אליה". ארד אף השווה את התנהלותו של לוקר לזו של בועז הרפז, שזייף לפי החשד את המסמך שנועד לפגוע במינויו של יואב גלנט לרמטכ"ל.

לדבריו, לוקר כתב מסמך שתיאר במונחים חמורים את הנזק שנגרם לישראל בעקבות החשיפה בגל"צ. "בעקבות דו"ח הנזק שכתב לוקר, אמר לי נתניהו שנגרם לנו נזק אסטרטגי. זה לא היה נכון - אבל זה מה שלוקר שתל באוזניו. הוא הפחיד אותו. את נתניהו קל להפחיד".

לדברי ארד, לוקר ונתניהו, בשיתוף עם שר הביטחון אהוד ברק הביאו ביודעין לאי יישומו של חוק המל"ל, ועקב כך התקיימו דיונים חשובים ללא הכנה מספיקה, הכל בשל רצונם של לוקר וברק להגדיל את סמכויותיהם. "לוקר פעל כאילו המועצה לביטחון לאומי לא קיימת", אומר ארד שטוען גם כי "המזכיר הצבאי מעורב בכל דבר אבל לא אחראי לשום דבר (..) אם תקום ועדת חקירה בנושא האיראני, וסביר שתקום - מי יהיה אחראי?‬"

עוזי ארד. טוען כי המזכיר הצבאי לוקר בישל נגדו עלילה
עוזי ארד. טוען כי המזכיר הצבאי לוקר בישל נגדו עלילהאלכס קולומויסקי

לשכת ראש הממשלה מסרה בתגובה להאשמות החמורות של עוזי ארד כי "רה"מ מעריך את מבקר המדינה ומשתף פעולה בכל פעם שנדרש לכך". בתגובה לטענותיו של ארד לפיהן לוקר פעל להדחתו מסרה הלשכה כי "ארד התפטר מתפקידו".

ההסתבכות עם רוסיה ואובמה

פרשת ההדלפות החלה בקיץ 2010 עם שורת פרסומים בתקשורת, שעל פי הטענה הסבו נזק ליחסי ישראל עם מדינות אחרות, בהן ארצות הברית ורוסיה. פרסום אחד טען שנשיא רוסיה מדוודב התחייב בפני נתניהו שלא להעביר טילי נ"מ מתקדמים מדגם S-300 לסוריה, ופרסומים נוספים טענו שישראל וארה"ב הגיעו להבנות חשאיות בתחום הגרעין. ממשל אובמה העביר דרישה חד-משמעית לחקור את ההדלפה.

נתניהו, שזעם על ההדלפות, הנחה את השב"כ לחקור ולאתר את מקורן. רוב עובדי לשכתו הבכירים של נתניהו - ובהם ארד עצמו, שבעת כהונתו הטיף בעקביות לראש הממשלה לאתר מדליפים ולהענישם בחומרה - נחקרו ועברו בדיקת פוליגרף. הבדיקות הראשוניות ניקו מחשד את כל הנחקרים. בינואר 2011 אף הודיעה לשכת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי ארד נוקה מחשד ההדלפה.

כחודש לאחר מכן התפטר ארד מתפקידו, ונימק זאת בסיבות אישיות. בהודעה שפרסמה לשכת נתניהו נמסר כי ראש הממשלה ימשיך לנסות ולהגיע להסכמה עם שר החוץ אביגדור ליברמן על מינויו של ארד לתפקיד השגריר בלונדון. ואולם שלושה חודשים לאחר מכן, במאי 2011, דווח כי נתניהו הוא זה שהדיח את ארד, לאחר שהמשך חקירת השב"כ העלתה שארד היה אחראי להדלפה.

בראיון לידיעות אחרונות טען ארד כי לא רק שהוא לא אחראי "לפגיעה בקצה הזרת בביטחון המדינה בסוגיות ההבנות עם אמריקה - אני בניתי אותן. כפי שטליק הוא אבי טנק המרכבה כך אני אבי ההבנות".

עוד הוסיף ארד כי בניגוד לפרסומים, הוא מעולם לא הודח. לטענתו, במהלך החקירה האשימו אותו אנשי השב"כ בהדלפה והודיעו שהם מסירים את סיווגיו הביטחוניים. את המידע הזה מסר גם ראש השב"כ לנתניהו. בתגובה החליט ארד לסיים את תפקידו, מפני שחשב שלא יוכל לבצע כך את עבודתו . בראיון לידיעות אחרונות פורסם כי לאחרונה הודו היועצים המשפטיים של השב"כ בפני ארד ופרקליטיו שהוא מעולם לא נמצא אשם בהדלפה, ושסיווגיו לא הוסרו.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 47
  כל הכבוד ליושרו ואומץ לבו של ארד

  יישר כוח! הגיע הזמן לחשוף את פרצופו האמיתי של ביבי ומרעיו.

  1. אבל למה רק אחרי 15 שנות שירות אצלו, הוא לא הבחין בכך קודם?או שדאג לעצמו עד שנפגע??
 2. 46
  אני לא בעד נתניהו אבל עוזי ארד הוא אדם יהיר ומסוכן:

  זו היתה טעות של נתניהו למנות את עוזי ארד לראש המל"ל.
  מדובר באדם יהיר, אני ואפסי עוד, מסוכן למדינה, כי הוא חושב רק על עצמו ועל מעמדו.
  בחנופה וליקוקים של נתניהו ושרה הוא רכש את אמונם, טפס למעלה ע"י מניפולציות ושקרים, והרבה מאוד הדלפות.
  עכשיו הוא מתבכיין.

  1. נראה כמו אשל דה-לוקס.
 3. 45
  בראיון עם ארד במוסף סוף שבוע ידיעות אחרון נאמר שמה שנאמר כאן לקראת סוף הכתבה (ראה בהמשך) אינו נכון והכל עלילה נגד ארד "עם זאת, מאוחר יותר התברר כי ארד בכל זאת אחראי להדלפה וזמן קצר לאחר מכן הוא הודיע על פרישה מתפקיד היועץ ונימק זאת בסיבות אישיות, ובהן רצונו לשוב לאקדמיה"
 4. 44
  תודה למי שתרמו להדחתו ממרקע הטלוויזיה. כל פעם שהוא הופיע ולא יכולתי לזפזפ לערוץ אחד, נאלצתי לקחת "תמז" וגם שנתי נדדה. מתי ידיחו את הג'ינג'י המפחיד? לעומת זאת המזוקן החבוש כיפה אינו מפחיד כ"כ אלא דווקא חינני ומצחיק (אבל מסוכן מאוד)
 5. 43
  ביבי, שוב נחשף הלכלוך הדבוק לכל צעד שלך, קך את ברק, את שרה"לה ואת כל לוחכי הפנכה שסביבך ועוף לנו מהעיניים!!! עכשיו!
 6. 42
  נראה שמשהו השתבש אצל הבנאדם......

  אי אפשר לסמוך על העצות שמקבלים ממנו?

 7. 41
  סמרטוטיאדה!!!
 8. 40
  רק חבר-הכנסת המצויין שלמה מולה יהיה ראש-הממשלה הבא
 9. 39
  תפסיקו לבלבל את המוח

  מזל שלנו שראש הממשלה שלנו ביבי נתניהו אחד האנשים האחראים והטוב
  ביותר מכל שאר המתמודדים וכל הבכיינים שפה תפסיקו להקשיב למילים שמוציא עוזי ערד אדם מדליפן וממורמר ורואים זאת כאשר פוטר גם אם הדברים אמיתים הריי הוא מדליפן וחסר חוט שדרה ודבריו שקר מוחלט

 10. 38
  רש"מ משקר לעמו, הסירחון מתחיל מהראש. יש ימנים, יש שחיתות.
 11. 37
  האשמות

  האם יש בכלל מישהו שדובר אמת?

 12. 36
  כתבה בעלת אופי רכילותי המעידה בעיקר על "טביעת עינו" של ביבי בבחירת מקורביו
 13. 35
  מה קרה ארד תודה שלוקר גאון ואתה אפס
 14. 34
  אם הכול התנהל כמו שהוא מספר מדוע הוא לא התריע והיתפטר הוא חיכה עד שיעיפו אותו?
 15. 33
  שהוא היה בלישכה הכול שם היה זהב פתאום שהוא עף הכול חרה שם?
 16. 32
  מי שהולך לישון עם כלבים קם עם פשפשים

  כל מי שהולך לעבוד אתם יודע בדיוק מי הם , אז שלא יתלונן אחר כך

 17. 31
  הפוסל במומו פוסל

  הדברים שחושף ארד לא נופלים עלינו כרעם ביום בהיר. המידע המחלחל דרך קבע מאותה לישכה הזוייה נע בין המדאיג למצחיק. דווקא משום כך אי אפשר שלא לשאול את ארד: אם ראית את כל המעשים האלה - למה נשארת שם? האם זה משום שמנעמי הלישכה המתיקו את המרור?

 18. 30
  עוזי עוזי ארד כמובן

  אחרי שנזרקת לכל הרוחות ואפילו ליברמן לא רצה אותך התחלת לפתוח את פיך כמו אתונו של בלעם ועוד היכן בעיתון כביכול של המדינה אלא כמו בלעם באתה לקלל ויצתה מברך ואל תשכך לעולם על המה שולחתה לכל הרוחות

 19. 29
  אין רגע דל במשרד ראש הממשלה

  עוזי ארד מספר מב קורה בצמרת. נתן אשל ( החכם ) בוחש מתחת לחצאית . ביבי עסוק בכבוי שריפות תרתי משמע . ואני שואל מתי יש להם זמן לעסוק בבעיות האמתיות של המדינה . ספינים והפחדות יש לרוב איפא המנהל האחראי ? אהוד ברק שיצא לעצמאות עסוק בשרידותו הפוליטית ואני שואל לאן מובילים אותנו ?

  1. הם בנו לעצמם מקלט נגד רדיואקטיביות ורכשו וילות בחו"ל - כך שהם יכולים בשקט לשחק את משחקי המלחמה שלהם
 20. 28
  השמאל אינו רוצה לחסל את נתניהו, השמאל צריך את נתניהו כדי

  להשתמש בו נגד בעם היהודי.
  כך היה עם שרון, באמצעות סחיטה והפחדה, נאנס שרון לבצע פשע נגד היהודים בגוש קטיף. פעולה כזו לא הייתה יכולה להתבצע ע"י ראש ממשלה ממפלגה שמאלנית (מעניין לדעת מה גרם לבגין להרוס את ימית)
  אין שום בושה לפחד מהשמאלנים, להפך, כל מי שמכיר את נכונותם ויכולתם של ראשי המחנה הזה, יודע שאם אדם נימצא על הכוונת שלהם, אז אין לו סיכוי להתקיים.
  ביבי, אל תעז לבצע מבצע כלשהו באירן, השמאלנים יכשילו אותך (בגין דחה את הפצצת הכור בעירק משום שנודע לו ששמעון פרס יודע את המועד) וישראל תבוזה (ימותו חיילי ואנשי שרות ישראלים)

 21. 27
  אם זה נכון, מזל שלוקר לא מונה לפקד על חיל האוויר.
  1. מה אתה יודע על אשל?
 22. 26
  לא שמתם לב שגב' בייניש הייתה צפיחטת בדבש ביןם סיימה תפקידה ? היא תהיה ועדת בייניש לבדיקת מחדלי מלחמת איראן 2012. היא אישה, ולא מבינה בצבא דבר - הכי מתאימה שבעולם...
 23. 25
  לא חידשת לנו כלום!
 24. 24
  למה הוא לא פותח את הפה על מיס פייג'לה?זו חובתו אם כבר החליט לדבר.
 25. 23
  שאלה קשה: ביבי יותר מפחד או יותר משקר ?
  1. לא יודע אם ביבי יותר שקרן או יותר מפחד, דבר אחד

   ברור ביותר שהוא יותר ציוני מכל מנהיג שמאלני.
   כשמנהיגי השמאל מימנו את ארגון הטרור של אש"ף, ורבין סייע לעראפת להקים מדינה על שטחי ארץ ישראל, נתניהו הימשיך להיות נאמן למדינה.

  2. חהחהחהחהחהחהחהחהחהחהחהחהחה = ביבי נאמן רק לעצמו, וגם בכך אני לא בטוחה
 26. 22
  לקרוא ולא להאמין

  תמונת המצב העולה מכתבתו של עוזי ארד מדאיגה ומפחידה.
  נתניהו הוא אדם פוטוגני במראהו ורהוט בדיבורו. בעידן התקשורת האלקטרונית יש לכך יתרון לא מבוטל. אבל שום תמונה, יפה ככל שתהיה, לא יכולה לכסות על הניהול הלקוי של הלשכה החשובה במדינה.
  ההיסטוריה מהתלת בכולם. אותו יוחנן לוקר שמוצג בכתבה כמתנגד פעיל לעוזי ארד, נאלץ לעזוב היום את לשכת נתניהו לאחר פרשת נתן אשל.
  הכתבה צריכה לעורר דאגה בכל אזרח במדינת ישראל באשר לכושרו המנהיגותי של נתניהו.

  1. ממליץ

   שמעון

 27. 21
  במדינת הגמדים רעש מהומה. זה משקר, זה מצלם וזה מפוטר
 28. 20
  עוזי ארד

  צר לי עליך עוזי, יקרת לי מאד כל השנים בהם האזנתי לדבריך החכמים בשנים עברו, אך לצאת ולהשמיץ את מי שהאמין בך שנים רבות, נראה לי עלוב ביותר. כמה חבל, "שומר פיו ולשונו, שומר מצרת נפשו"

 29. 19
  נו, עוד ראיה לכך שראש הממשלה הוא בסה"כ שקרן ופחדן. (כמו כל הימנים, אגב)

  "נתניהו משוכנע שמבקר המדינה זומם להשמיד אותו, ולכן רוח המפקד היא שמותר לשקר בביקורת‬. "

  "את נתניהו קל להפחיד".

  1. "כמו כל הימנים". פששש, תגובה אינטליגנטית ביותר , רון
 30. 18
  " את נתניהו קל להפחיד"

  אם כך, שמא צל הרים כהרים ?כך בעניין האיום בהקמת מדינה פלסטינית וכך בעניין איראן ואולי מבטו על המזרח התיכון? צדק הרב במשלו על עז עיוורת ?
  ישראל בת 64 כמעט ולאן פניה?

 31. 17
  לא הבנתי "האשמות חמורות" ? מדובר בפקיד פגוע שהועף מהלשכה ובשני עיתונאים שהמוטיבציה שלהם ללכלך על נתניהו מביאה אותם עד כדי אורגזמה...

  אז תרגיעו,אין בעולם (אפילו לא בתקשורת) מי שיכול למנוע
  מנתניהו את הקדנציה השלישית !

  1. אלף שנות הביבי השלישי בדרך
 32. 16
  ומה עם ההדלפות למאחזי הפשע של חומר סודי ביותר??
 33. 15
  "השקנים הם סיבת כל החטאים והפשעים בעולם" אמר אפיקטטוס ואז לא הכיר את ביבי.
 34. 14
  אין שם "רוח מפקד"

  כי בלשכת הבלהות הזאת אין מפקד. יש שם רוח תעתועים רעה, הנושבת מביתו של ראש הממשלה, והיא בוחשת ורוקחת שיקויי תרעלה למיניהם.

 35. 13
  כולם שם שקרנים מדופלמים ולא ניתן להאמין לאיש מהם! ביבי ברק וכל עוזריהם.
 36. 12
  החטא היה בראשית. ממשלת העבודה לא העמידה את נתניהו לדין על הדלפת סודות ואיפשרה לו ולפרינצסה לעשות קריירה וממון על חשבון חייהם ועתידם של אזרחי ישראל.
  1. "הזקן"?! אני מניח שלא הכוונה ל"קאטו הזקן" (מעניין אם אתה יודע מי זה)

   מהכסילות והאווילות אני מניח שזה יותר "מלך זקן וכסיל". רק כסילים שמאלניים יתלהמו בהתנשאות הרגילה. אבל בוא נחדש לך (ולעוד "משכילים" שכמותך): מותק, אתם לא הרוב! למעשה לקרוא לכם מיעוט מבוטל" זה לתת לכם קרדיט שלא ממין העניין.
   מאחד שלא מעריץ את ביבי, אך בז לכם בכל ליבו

 37. 11
  על מבקר המדינה לבדוק צה קורה באמת בלשכה הזאת

  לאחר כל כך הרבה גילויים מדאיגים שבאים מלשכת ראש הממשלה,על מבקר המדינה לבדוק את אמיתות האשמות המוטחות כלפי הלשכה שגורל מדינת ישראל נתונה בידה.
  אזרחי ישראל שומעים את לחשושי הנחשים משם והם צריכים להיות מודאגים,בעיקר נוכח הידיעות כי לשכה זו מתכננת את ההרפתקה הצבאית מול אירן

 38. 10
  לנעול את ביבי בלשכה עם לוקר !!!
 39. 9
  על כך נאמר כבר בפרקי אבות:

  על דאטפת אטפוך וסוף מטייפייך יטופון.

  1. הוי, כל כך נכון!
 40. 8
  לא ראוי לראיין אדם כזה.מודה ועוזב ירוחם ,לא ירואיין.
  1. ראוי לשמוע ממנו את האמת על ביבי: אדם היסטרי, לחיץ, קל להשפעה וחסר חוט שדרה מוסרי!
  2. מדוע חיליק? האמת לא נעימה לאזניך?
 41. 7
  גם בשלטון המקומי/בעיריות : מי שמעורב בכל דבר לא אחראי לשום דבר,ומי שאחראי - ממודר.לכן כשרוצים לשדרג את הסקטור הציבורי צריך לטפל בתהליכי עבודה וביניהם סמכות-מול אחריות.העברת מידיע למי שאחראי
 42. 6
  הישראלים באלמנט שלהם, בקיבעון שלהם, בטרנס ההיפנוטי שלהם שאליו הכניס אותם בהצלחה רבה המהפנט הלאומי, האלכמאי בנימין בנג'י ניתאי. הוא שליח האלים מבשר הישואה. הוא היחידי כאן שמסוגל
 43. 5
  אין כל דבר חדש:בירושלים יושב ממשל הורדוס * פרנואידיות,שקרים,טיוחים,שרלטנות,עושק העם,יצירת שכבת המורמים מעם
 44. 4
  במקום להיות המבוגר האחראי, ולוותר על האגו

  הוא ממשיך באותו קו של האנשים אותם הוא מבקר, כמה חבל, רק מי שמשלם וישלם את המחיר על ההתנהלות הקטנונית הזו, אלה האזרחים שהעלו אותם לשלטון במחשבה שהם יעשו את תפקידם בנאמנות.

  1. עוזי ארד מצטרף לרשימת ראשי מוסד, שב"כ וצה"ל

   שמתריעים על מסוכנותו של בנימין נתניהו. מתי יערך לביבי שימוע שיתכבד וישיב על כל הטענות אחת לאחת.

  2. למה הוא משתלח בביבי רק אחרי שסולק? ולפני כן ביבי היה כשר? או שסיפק לו את הסחורה? הוא גם לא נשמע אמין....
  3. כל עוד ישבו סביב השולחן וליקקו את המנעמים הכל היה שפיר? לאף אחד מחבורת הנבחנים לא היה אומץ להתפטר ולומר רבותי משהו מסריח! אבל הם נהנו מ"הסירחון, שנשמו לעומק כיסם ומעמדם עתה שאין מה להפסיד פרץ מהם היושר, יש לשקול היטב אם הם לא במקרה מספרים מה שהתקשורת רוצה לשמוע .
 45. 3
  לפי הדיווח : עוזי ארד הודח בגלל הדלפה על "שיחות חשאיות בין ארה"ב וישראל בתחום הגרעין האזרחי". היתכן ? והרי "חשאי" ו"גרעין אזרחי" אינם יכולים לדור בכפיפה אחת. "חשאי" ו"גרעין אזרחי" הם דבר והיפוכו - כמו שלמדנו בסוגייה האיראנית.
 46. 2
  מי שהולך לישון עם כלבים שלא יתפלא שיתעורר עם פשפשים ....
 47. 1
  סופו של מגלומן