עדכונים שוטפים מהבית הלבן

נתניהו לאובמה בתחילת המפגש: ישראל חייבת להישאר אחראית לגורלה

ראש הממשלה והנשיא דנו במשך שלוש שעות, בעיקר בארבע עיניים, בחילוקי הדעות בין ישראל לארה"ב בסוגיית ההתמודדות עם הגרעין האיראני

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום (שני) לבית הלבן לפגישתו עם הנשיא ברק אובמה. שני האישים דנו במשך שלוש שעות, שעה יותר מהמתוכנן, בעיקר בארבע עיניים, בחילוקי הדעות בין ישראל לארה"ב סביב ההתמודדות עם הגרעין האיראני. נעדכן כאן בזמן אמת במהלך הערב על השיחות בין אובמה לנתניהו.

"בעיני איראן ארה"ב היא השטן הגדול וישראל היא השטן הקטן", אמר נתניהו לאובמה מול מצלמות הטלוויזיה בפתח פגישתם. "חשוב שלישראל תהיה תמיד את היכולת להגן על עצמה בכוחות עצמה מול כל איום. זו המטרה של המדינה היהודית. להחזיר לעם היהודי את היכולת לשלוט בגורלו. אחריותי היא שישראל תישאר אחראית לגורלה".

"זהו זמן קריטי במזרח התיכון. בין שפיכות הדמים בסוריה לשינוי במצרים, בת בריתנו ישראל היא אי של דמוקרטיה", אמר הנשיא אובמה. "הקשר בין ישראל לארה״ב הינו בלתי שביר. מחוייבותי לביטחון ישראל חזקה כאבן. ארה"ב תעמוד תמיד לצדה של ישראל".

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

ברק אובמה ובנימין נתניהו בבית הלבן, הערבאי-אף-פי

לגבי הגרעין האיראני אמר אובמה כי הממשל סבור שיש חלון הזדמנויות שמאפשר פתרון דיפלומטי. "המשטר האיראני צריך להחליט לנוע לכיוון הזה והם עוד לא עשו זאת", הצהיר הנשיא. "נגביר את הלחץ על איראן. אין לי מדיניות של הכלה אלא מדיניות של מניעת פצצה גרעינית איראנית. כל האופציות על השולחן ואני מתכוון לכך. שנינו מעדיפים פתרון דיפלומטי ואנחנו יודעים את המחיר של פעולה צבאית". אובמה הוסיף כי "אני רוצה להבטיח לעם הישראלי ולעם האמריקאי כי התיאום בינינו הדוק... ואני מתכוון להבטיח כי מצב זה יימשך בשורת החודשים הקשים, אני חושש, הצפויים ב-2012".

הפגישה בין נתניהו לאובמה מגיעה על רקע שיח תקשורתי וציבורי ער בארה"ב סביב האפשרות של מלחמה מול איראן. הבוקר פרסמו עשרה גנרלים לשעבר בצבא ארה"ב ובקהיליית המודיעין האמריקאית מודעה על פני עמוד שלם ב"וושינגטון פוסט".

במודעה, שמומנה על ידי המועצה האיראנית-אמריקאית, קראו הקצינים הבכירים לאובמה "למנוע מלחמת ברירה מול איראן". הקצינים קראו לאובמה לפעול לעצירת תכנית הגרעין האיראנית על ידי סנקציות כלכליות ולחץ מדיני שיבודד את המשטר בטהראן.

כמה שעות אחרי הפגישה צפוי נתניהו לנאום בפני ועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק. נאומו של נתניהו, שהנוסח הסופי שלו ייקבע רק אחרי הפגישה עם אובמה, יעסוק בעיקר בגרעין האיראני.

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) אמר הערב כי איראן הגבירה לאחרונה את קצב העשרת האורניום. יוקיה אמאנו הביע ביקורת על סירוב הממשל בטהראן להעניק פקחי האו"ם גישה למתקני הגרעין. "לסוכנות יש דאגות רציניות בנוגע לאפשרות לפיתוח הממד הצבאי במסגרת פרויקט הגרעין האיראני", אמר אמאנו. "כאשר איראן לא מספקת שיתוף פעולה, הסוכנות לא יכולה לספק ערובות ודאיות לכך שמטרות פיתוח הגרעין במדינה הן למטרות שלום".

 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 26
  רק מילים

  אני לא מאמין בדברים שבאו בפה של אובמה. הוא אומר שהיחסים ביו ישראל ואמריקה חזקים לעולם אבל אני חושב שזה שטויות. הוא לא רוצה לעשות שום דבר חזק לעזור הארץ. הוא רק רוצה לשמור את הכוח שיש לו כמו הנשיא. אני מקווה שביבי יהיה יותר מיאובמה בכל מצבים שיקרו בארץ ובעולם.

 2. 25
  אובמה

  נראה שברק אובמה מבין שיש בחירות בארצות הברית בנובמבר, ושהוא צריך יהודים כדי לנצח

 3. 24
  פגישת נתניהו עם אובמה

  לא היה מנהיג חזק כמו ביבי בעשר השנים אחרונות.

 4. 23
  ישראל חייבת להישאר אחראית לגורלה --- אבל "ישראל" זה לא "ביברק" !!!
 5. 22
  אבוי לנו שגורלנו בידי ביברק.
 6. 21
  מחריד לחשוב שברק הוא שר הבטחון.
 7. 20
  לכבוד הנשיא

  המדבר אל ׳העם הישראלי׳ , כנראה שאובמה לא יודע שישראל איננה מכירה רשמית! ב׳עם ישראלי׳ אלא רק ב׳עם יהודי׳!

 8. 19
  מי שמאמין שאובמה ידיד ישראל שותף למעשה רמייה של עם היהודי
 9. 18
  ביבי רד מהגג יחד עם ברק.
 10. 17
  יושבים השניים האלה בארבע עיניים ולא מסתכלים בעיניים, כדי שלא להתחיל לריב. והאירני רואה וצוחק.
 11. 16
  ביבי מנהיג את האגו שלו יחד עם ברק והאגו שלו.
 12. 15
  ישראל זה לא ביבי ולא ברק. רב העם בישראל לא רוצים הפצצה באירן.
 13. 14
  ביבי, די להיות מלך העולם. רוצים שר בריאות ובריאות.
 14. 13
  קודם כל להבין אם הסנקציות שנכנסבות לתוקף ביוני, יעבדו

  הבחינה תהיה לא לפני אוגוסט ספטמבר. אחר כך הישורת האחרונה בבחירות בארה"ב יכריעו את הכף נגד תקיפה.......

 15. 12
  נתניהו בפוזת ה"תחזיקו אותי". האיש מלא בחארטה, מגלומניות וחושב שנישלח מההשגחה העליונה להציל את העולם
 16. 11
  הרפובליקני שלנו הופך את גם את ממשל ארה"ב לאוייבים שלנו. הוא כל כך מעושה שהוא הופך למאוס.
 17. 10
  ביבי מתעתע בעם ישראל. הכל למען הישרדותו הפוליטית.

  אירן לא צריכה פצצה גרעינית כדי לתקוף את ישראל. מי שחושב שאירן נכנסה לתוך סבך הסנקציות והחרם הבינלאומי שעולים לה מיליארדים רק כדי להשמיד את ישראל אינו מבין מה קורה. אירן רוצה להיות חברה במועדון. מי שצריך לדאוג הרבה יותר מאיתנו הם הסעודים, ההודים, הפקיסטנים, הרוסים והתורכים. ולכן ייאמר לביבי-ברק שבו בשקט. תנו לגדולים לעשות את העבודה. זו בעיה שלהם יותר משלנו.

 18. 9
  מה רוצים מביבי?כמה שטויות כותבים כאן המגיבים,כל אחד במדינה הזאת נהיה מומחה לאיראן
 19. 8
  איראן ביצעה ניסוי גרעיני...

  עדכון אחרון: 12:16גלצ :,בעוד שנתניהו ואובמה מתכוננים לפגישתם המכרעת הערב בסוגיית תוכנית הגרעין האיראנית, במידה ויאומת דיווח העיתון הגרמני, הדבר עשוי לאשש את החששות לגבי התקדמות טהרן לקראת השגת פצצת גרעין; העיתון הגרמני "די-וולט" מדווח הבוקר (ב') שקוריאה הצפונית ערכה ניסויים בראש נפץ גרעיני עבור איראן, בשנת 2010. על פי הפרסום, אם הדיווח יאומת, יגבר החשש שתכנית הגרעין האיראנית מתקדמת יותר ממה שחושב המערב. ההערכה בדבר הניסויים הגרעינים בקוריאה מגיעה אחרי שמדען גרמני איתר איזוטופים רדיאוקטיבים בשמי האזור, שלדבריו מקור האיזוטופים הוא אורניום". נו,אחרי שאיראן ביצעה ניסוי בנשק גרעיני,מישהו עדיין חושב שהם מפתחים זאת לצורכי שלום!? השאלה לא אם צריך לפעול צבאית אלא איך לעשות זאת הכי יעיל ואם יהיה צורך יש לחזור על כך שוב ושוב.אני רק מקווה שאובאמה החליף דיסקט...

 20. 7
  ביבי עושה שרירים מול אובמה ונראה כמו העכבר ששאג.....
 21. 6
  2 אלה צריכים לשבת בהאג עכשיו. במקום, הנאצים יושבים ומתכננים איך לחלק את העולם בינהם ולצאת מזה חפים מפשע. ההבדל בין הנאצים האלה לנאצים של העבר היא מידת התחכום והאפקטיביות של ההונאה. האחרונים העלו את יח''צ והתעמולה לרמה מדעית.
 22. 5
  ממשלת הביבים יחד עם היהודים האמריקאים-רפובליקנים מדרדרים את ישראל לאבדון
  1. כולם משוגעים ורק אתה שפוי

   כמו הבחור שמתקשר לאשתו מלונדון ומספר לה שכולם נוהגים שם הפוך

  2. אבחון מדויק . יש לעצור את התהליך
 23. 4
  מר בינימין נתניהו, בהצלחה!

  מר בנימין נתניהו, מזל גדול יש לעמנו ולמדינתנו שבתקופה גורלית זו אדם בעל שעור קומתך מנהיג אותנו. יש לך את האינטליגנתיה, את הכשרון ואת הכשורים הדרושים. אנא, התעלם מכל קטני האמונה, מהעסקנים הקטנוניים, מהיריבים שהשנאה מעוורת אותם. תודה ובהצלחה!

  1. שכחת להזקיר את שרה! תודה לאל שיש לנו אותה!
  2. שמואל, על איזה הצלחה אתה מדבר? על יציאת ישראל למלחמה נגד איראן?אתה בוודאי שייך למחנה חובשי הכיפות שלא משרתים בצבא אבל מתפללים הרבה בתוך המקלט האנטי-רדיואקטיבי.
  3. שמואל, אתה רציני? אם כן, שכחת לברך את הביבי על כך ששפר מזלו עם רעיה כל כך מוצלחת.
  4. מר בנימין נתניהו יש לך את האינטליגציה, וחבל שאתה חסר בריאות נפשית. אתה לא יכול להתעלם מקטני האמונה ולא מגדולי המעש, משום שאתה פרנואיד.
 24. 3
  חשוב! חשוב! אזרחי ישראל...!!!!!!!!!!!!!

  צדק חברתי? יש אתר שחברות הביטוח, הממשלה וקופות הגמל לא היו רוצים שתגלו, יש שם מערכת לבדיקה של כספים ונכסים אבודים של האזרחים, זה נקרא החברה הארצית לאיתור ומימוש זכויות ונכסים. הפאק היחידי שם זה שצריך לשלם בדר"כ 49 ש"ח למי שרוצה לעשות בדיקה מקיפה. בכל מקרה שווה להיכנס!! בדקו להורים גם..

  1. דייייייייייייייייייייייייייי!!
 25. 2
  לפעמים נתניהו צודק....אכן מדובר על מדינות שינאה שמנהלות מדיניות אימפריאלסטית כוחנית!!!
 26. 1
  ביבי לא מנהיג ,הוא פוליטיקאי שמנסה לשמור על כוחו שלו.
  1. וזה בניגוד לאיזה ראש ממשלה ישראלי אחר ב60 שנה האחרונות?