נתניהו הבהיר לאובמה: עדיין לא החלטתי אם לתקוף באיראן

גורמים בפמליית ראש הממשלה אמרו כי הפגישה היתה טובה. נתניהו העניק לאובמה עותק של מגילת אסתר: "גם אז רצו להשמיד את העם היהודי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר לנשיא ארה"ב ברק אובמה בפגישתם בבית הלבן הערב כי ישראל לא קיבלה עדיין כל החלטה בנוגע לתקיפה צבאית באיראן. מקורות שעודכנו בתכני השיחה, אך ביקשו לשמור על אנונימיות, ציינו כי אובמה ונתניהו סיכמו להגביר את התיאום בנושא הגרעין האיראני. בעוד כשבועיים יגיע הרמטכ"ל בני גנץ לוושינגטון לשיחות בעניין.

הפגישה בין נתניהו לאובמה נמשכה כשעתיים, כאשר בחדר מלבד שני המנהיגים ישבו היועצים לביטחון לאומי של ארה"ב וישראל טום דונילון ויעקב עמידרור. לאחר מכן עברו הצדדים לארוחת צהריים בפורום רחב שכלל את כל הצמרת האמריקאית – שרת החוץ הילרי קלינטון, שר ההגנה ליאון פנטה, הרמטכ"ל מרטין דמפסי, השגריר בישראל דן שפירו ואחרים.

הנושא האיראני עמד במרכז השיחות. החל מהתכנים של הפגישה בין נתניהו לאובמה וכלה במתנה שהעניק ראש הממשלה הישראלי לנשיא האמריקאי: עותק מהודר של מגילת אסתר לרגל חג פורים, אבל נתניהו הסביר לנשיא כי "גם אז רצו להשמיד את העם היהודי".

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

ברק אובמה ובנימין נתניהו בבית הלבן, היוםעמוס בן גרשום \ לע"מ

גורמים בפמליית נתניהו וכן בכירים אמריקאים אמרו ל"הארץ" כי הפגישה היתה טובה וכללה הסכמות רבות. גם המשלחת הישראלית וגם הצד האמריקאי עשו מאמצים כדי להפחית את המתיחויות וליצור אווירה חמה בפגישה. כך למשל, הנשיא אובמה בירך את המזכיר הצבאי של ראש הממשלה יוחנן לוקר על יום ההולדת שחגגה רעייתו היום. "מצטער שבגללי אתה לא חוגג איתה", אמר אובמה ללוקר.

במהלך הפגישה עם נתניהו שטח אובמה את עמדתו בנושא האיראני. נשיא ארה"ב אמר לנתניהו כי יש לישראל ולארה"ב מטרה זהה של עצירת איראן מהשגת נשק גרעיני. "אין לי כל כוונה לנסות ולהכיל את הנושא האיראני", אמר אובמה לנתניהו. "אני חושב שיש זמן לדיפלומטיה ובכל מקרה איני מוריד אף אופציה מהשולחן, כולל אופציה צבאית".

נתניהו השיב לאובמה כי עדיין לא קיבל כל החלטה לתקוף את מתקני הגרעין של איראן. עם זאת, הבהיר נתניהו לאובמה כי אינו פוסל פעולה כזו בעתיד. גם בהצהרות לעיתונות בתחילת הפגישה וגם לאחר מכן בפגישה עצמה אמר נתניהו כי לישראל יש זכות ריבונית להגנה עצמית מול איראן.

"חשוב שלישראל תהיה תמיד את היכולת להגן על עצמה בכוחות עצמה מול כל איום", אמר נתניהו בפתח הפגישה. "זו המטרה של המדינה היהודית. להחזיר לעם היהודי את היכולת לשלוט בגורלו. אחריותי היא שישראל תישאר אחראית לגורלה".

בהצהרות לתקשורת אמר גם אובמה כי לישראל זכות ריבונית להגן על עצמה בכוחות עצמה והוסיף כי "אני רוצה להבטיח לעם הישראלי ולעם האמריקאי כי התיאום בינינו הדוק... ואני מתכוון להבטיח כי מצב זה יימשך בשורת החודשים הקשים, אני חושש, הצפויים ב-2012".

נתניהו אמר לאובמה כי הוא סבור שהמשטר האיראני קיבל החלטה להשמיד את ישראל וכי מדובר במדיניות סדורה. "הם מתכוונים לזה", אמר נתניהו לאובמה. "אם זה ייפתר בדרכים דיפלומטיות – מצוין. אבל צריך להתכונן גם לאפשרות הגרועה ביותר. הלחץ על איראן אמנם גובר, אבל הזמן מתקצר".

נתניהו יצא מהפגישה עם אובמה שבע רצון. בתדרוך לכתבים לאחר הפגישה אמר כי הוא מייחס חשיבות לכך שהנושא האיראני הפך לעמוד בראש סדר העדיפויות בדיאלוג בין ישראל לארה"ב וכן בסדר היום הבינלאומי.

"הצלחנו לשכנע את הקהילה הבינלאומית שמדובר בסכנה ואיום אמיתי לעולם כולו", אמר נתניהו. "העמדות שהצגתי בנושא האיראני התקבלו בהבנה בבית הלבן. מה שהנשיא אמר בחוץ, אל מול המצלמות, זה מה שהוא אמר לי גם בפגישה הסגורה".

נתניהו דן עם אובמה במהלכים לפתיחת בדיאלוג בין שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה – לבין איראן. נתניהו לא הציב דרישות ללוחות זמנים או קווים אדומים בכל הנוגע לדיאלוג, אך ציין כי ההישג הנדרש הוא סגירת מתקן ההעשרה בפורדו שליד העיר קום, הפסקת העשרת האורניום והוצאת כל האורניום המועשר מעל רמה של 3.5% מחוץ לאיראן.

במהלך הפגישה העלה ראש הממשלה נתניהו את סוגיית שחרורו של המרגל היהודי יונתן פולארד. לפני כמה חודשים שלח נתניהו מכתב לנשיא אובמה וביקש שיעניק לפולארד חנינה. עד היום אובמה לא השיב למכתבו של נתניהו. לא ברור אם היום קיבל נתניהו תשובה כלשהי בנושא. גם הנשיא פרס שנפגש ביום ראשון עם אובמה העלה את סוגיית שחרורו של פולארד.

אחרי פגישתו של נתניהו עם אובמה התקיימה פגישה נפרדת בינו לבין שר ההגנה ליאון פנטה. השיחה עסקה בהידוק שיתוף הפעולה הביטחוני והמודיעיני בין ישראל לארה"ב. נתניהו העלה שורה של בקשות ישראליות לרכש אמצעי לחימה מתקדמים באופן שישמר את היתרון האיכותי של צה"ל.

לפנות בוקר ינאם נתניהו בפני ועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק בוושינגטון. נאומו יתמקד בנושא האיראני, אך נתניהו ידבר בצורה זהירה. הוא יחזור על דבריו בנושא זכותה של ישראל להגן על עצמה, אולם יימנע ממסרים חריפים יותר.

היום יגיע נתניהו לגבעת הקפיטול וייפגש עם יו"ר בית הנבחרים מהמפלגה הרפובליקנית ג'ון ביינר. בנוסף יתדרך נתניהו קבוצה גדולה של חברי קונגרס וסנאטורים. בשעות הלילה ימריא נתניהו בחזרה לישראל וינחת ביום רביעי אחר הצהריים.

נתניהו ויועציו הגיעו לוושינגטון ביום ראשון בלילה לאחר ביקור בן שלושה ימים בקנדה. במהלך סוף השבוע וגם היום עשתה לשכת ראש הממשלה מאמץ גדול להוריד מסדר היום את פרשת עוזי ארד, אולם גם לשגר מסרים ברורים ליועץ לביטחון לאומי לשעבר.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 17
  "לא החלטתי אם לתקוף באיראן"

  ביבי מתנסח כמו דיקטטורים ממשטרים אפלים. כאילו הוא מנהל על פי דעתו את המדינה לבד. לא ממשלת ישראל, או מדינת ישראל לא החליטו אלה רק הוא! ממש מבייש שזוהי הדמות המייצגת של ישראל. גם המימיקה בזמן הנאומים מזכירה את זו של רודנים והוא נראה כמו קריקטורה שלימדו אותה מתי להרים את היידים והקול כדי להלהיב את ההמונים.

 2. 16
  עדין לא החלטתי....כי אני צריך להתייעץ שוב עם שרל'ה ועם נתנק'ה....

  אמאל'ה, תראו איזו חבורה הזויה קובעת את גורלינו יחד עם: עוזי ארד, אשכנזי, ברק והשאלה החשובה מכל, למי יש יותר גדול...

 3. 15
  עדיין לא החלטתי אם לחרוש, אמר הצרצר ועלה על גב השור
 4. 14
  אפילו המתנות שלו הן ברוח הפרנואידיות שלו.
 5. 13
  אובמה נתן לביבי העתק מהחוקה וסימן - הפרדת הדת והמדינה
 6. 12
  ביבי וברק מתנהגים כמו ראש כנופיה שכונתית "החזיקו אותי, החזיקו אותי "!!!

  הם יודעים שאין להם שום יכולת לתקוף ובוודאי בלי שיתוף הצבא האמריקני שפרוס על כל האזור. הם יודעים כמו שקראנו לא מזמן שאין לנו פצצות שמסוגלות לחדור לעומק האדמה, הם יודעים באיזו סכנה תמצא מדינת ישראל במקרה כזה כאשר מצפון יש לנו אסד המשוגע וחיזבאללה
  מה שהם כן "הצליחו" זה להפוך את הענין האיראני לבעיה ישראלית, לא אזורית , לא לכל ארצות המפרץ ושוב "הצליחו" להראות לעולם שישראל בבעיה שגורמת בהכרח לעליית מחירי הנפט בעולם

 7. 11
  איזה קשקשן

  משחק אותה לגבי איראן..
  אני רוצה לראות את צה"ל מרים כזה מבצע.

 8. 10
  לצערי לא סומכת על ביבי. הוא פחדן מדי. איפה שרון
 9. 9
  ראש ממשלה עלוב מביש ומסוכן
 10. 8
  לא תיהיה שום תקיפה
 11. 7
  ישראליסטאן הפנאטית והחשוכה

  אנחנו הורסים את העתיד של ילדנו בשם ההיסטוריה שרודפת אותנו. גברים מנהיגים וגדולים וחזקים שכמוכם: דעו: אין לכם מנדט ורשות ותעמדו לדין אמת על כל נפגע , מהתלהמותכם המייבבת

 12. 6
  ביבי, אם לא הבנת וסביר שכאילו "לא הבנת" את מה שאובמה אמר במילים שלו: אם למרות הכל תתקוף את איראן חה"א האמריקאי יאלץ להוריד את המטוסים שלנו ולשבש את מעוף הטילים, התקשורת והכל..... אובמה לא ייתן לך לחרבש את המזה"ת/עולם ולהתחיל מלחמת עולם III !

  גם יותר מסביר שחששם של הפלסטינים שכל הסיפור הוא כיסוי להשתמש בבלגן של המלחמה עבור טיהור אתני - אתם ממש מטורפים אם אתם חושבים שהקהיליה הבינלאומית תאפשר לכם את זה, אפילו בשעת מלחמה עם כל הכימיקלים והמיקרובים שעפים. ואין ספק שפקיסטן לא תשב מהצד, והרוסים בטוח שינקטו באמצעי מניעה, אפילו בשיתוף האמריקאים. אז ביבי - GAME OVER !!!

 13. 5
  מפליא שהדבר עדין לא ברור לרבים : ביבובמה סגרו ביניהם שישראל תתקוף וארה"ב תגנה. את הבוכלטריה יעשו אח"כ דהיינו: ישראל תוריד התנחבלויות ותיסוג והדוד סם ישלח צ'ק שמן במיוחד פלוס מטוסי F 35 עם אישור להסבות לפי מפרטי התעשייה האווירית אולי עוד כמה צ'ופרים ...לשניהם הדבר יותר מכדאי ההבדל הוא רק שביביהו לא ממש מוטרד ממה שזה יעלה לישראל מבחינת האבדות בנפש - בעוד שאובמה דואג בראש ובראשונה לאפס קורבנות אמריקאיים. כך שאין להתפלא יותר מדי על שהוא מתקשה להסתיר את שמחתו שיש קבלן משנה שמוכן לבצע את הג'וב בשבילו בלי לסבך אותו בעוד משלוחים של ארונות מתים בחזרה לארה"ב...

  חכו ותיווכחו.

 14. 4
  השאלה החשובה היא..

  האם. אנו ערוכים למלחמה של עשר שנים עם האירנים? כמו שראינו מול עיראק הפנטים האלה גם אם לא יכריעו אותנו הם יכולים להמשיך ולתקוף לאורך שנים עד שהחיים שלנו יראו כמו שנראים החיים ברוב המדינות העלובות סביבנו. אנחנו יכולים לפגוע במתקן כזה או אחר אבל לא מסוגלים להכריע מדינה ככ רחוקה עם משאבים גדולים ונכונות להקרבה פנטית. עם כל הכבוד לאגו שלנו נראה לי שמלחמה ארוכה זה גדול עלינו. מן. הסתם זה יהיה לא רק מולם אלה מול כל השונאים שלנו כאן. צריך לקוות שארהב תעשה את העבודה ואנחנו. נטפל בזבלות מסביב

  1. אורן תירגע. המילחמה של הפנאטים האיראנים תיהיה מול צבא המיתנחלים הגיבורים. ואנחנו נראה להם מהיכן משתין הדג כי הקב"ה אימנו.
 15. 3
  ולמי שלא יודע או מבין מה היא יכולת גופי הביון הגדולים בעולם שישמע את גנרל ווסלי קלארק מדבר על " האביב הערבי " כבר ב2007 כתכנית של הפנטגון להפיל 7 משטרים במזרח התיכון בחמש שנים
 16. 2
  אובמה יעשה משהו (לא תקיפה? רק איומים) כשתעצר זרימת הנפט - אם ישראל תותקף

  נהיה תלויים בחסדי גנרלים מפעילי טילי הגנה אמריקאים (זוכרים את שוורצקופ? שלא אהב אותנו? ולא עשה כלום).

  1. סליחה שאני מבלבל אותך עם העובדות

   בארה"ב לידיעתך, ההחלטה האיסטרטגית איננה בידי הדרג הצבאי. בוש הזקן, ובחכמה מנע מישראל להצטרף למלחמת המפרץ,שהיה מפוצץ את הקואליציה נגד עירק. יש לך הרבה ללמוד!

 17. 1
  אסור להאמין לאיש שכנשיא נאומו הראשון היה במסגד
  1. אובמה לא נאם במסגד

   יש לך איזה הוכחה שהוא אי פעם נאם במסגד? לא חשבתי.

  2. הוא נאם באוניברסיטה !!