נתניהו ביקש מהאמריקאים פצצות מפצחות בונקרים ומטוסי תדלוק חדישים

לדברי פקיד בכיר בממשל האמריקאי, הנשיא הנחה את שר ההגנה ליאון פאנטה לעבוד על כך מול שר הביטחון ברק, מתוך מגמה להיענות לבקשה בחיוב

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש במהלך שיחותיו בוושינגטון עם שר ההגנה ליאון פאנטה לאשר מכירה לישראל של מטוסי תדלוק חדישים ופצצות חודרות בונקרים מדגם GBU28. פקיד בכיר בממשל האמריקאי ציין כי הנשיא ברק אובמה הנחה את פאנטה לעבוד על כך מול שר הביטחון אהוד ברק, מתוך מגמה להיענות לבקשה בחיוב ובהקדם.

במהלך כהונתו של ג'ורג' בוש בבית הלבן סירב הממשל האמריקאי למכור לישראל פצצות חודרות בונקרים ומטוסי תדלוק, בשל הערכה שישראל תשתמש בהם לתקיפה של מתקני הגרעין באיראן. לאחר כניסתו של הנשיא אובמה לבית הלבן, נענתה ארה"ב לשורה של בקשות ישראליות לרכש ציוד צבאי מתקדם.

מברקי משרד החוץ האמריקאי שהודלפו לאתר "וויקיליקס" חשפו את הדיונים על אספקת הנשק המתקדם. במברק שסיכם את הדיונים הביטחוניים בין ישראל לארה"ב שהתקיימו בנובמבר 2009 נכתב כי "הצדדים דנו באספקה הקרובה של פצצות 'מפצחות בונקרים' מדגם GBU28 לישראל. הצדדים ציינו כי אספקת הפצצות צריכה להתבצע בחשאי, כדי למנוע האשמות לפיהן הממשל האמריקאי מסייע לישראל להתכונן לתקיפה באיראן".

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

מטוס אמריקאי משגר פצצה מדגם GBU-28חיל האוויר האמריקאי

הפנטגון כבר הודיע ב-2005 על כוונתו למכור לישראל מאה פצצות מדגם זה, המיועדות לשימוש במטוסי אף-15 איי ארוכי הטווח של חיל האוויר. בניסויים הצליח הראש הקרבי, שמשקלו שני טון, לחדור 30 מטר לעומק האדמה או בטון בעובי שישה מטר. משגר הפצצה מכוון אותה באמצעות הארת המטרה בציין לייזר. הפצצה פותחה כדי להשמיד את מתקני הפיקוד העיראקיים לפני מלחמת המפרץ הראשונה, שבה הופעלה לראשונה. לפי הערכות מומחי ביטחון זרים, ישראל כבר קיבלה את המשלוח של מאה הפצצות.

בפגישה בין אובמה לנתניהו ביום שני עלה גם הנושא הסורי. נתניהו ציין כי ישראל חוששת מפני זליגת נשק כימי וביולוגי ממאגרי הצבא הסורי לידי החיזבאללה או ארגוני טרור אחרים. פקיד אמריקאי בכיר ציין כי ארה"ב דנה בנושא לאחרונה עם טורקיה, ישראל, ירדן וסעודיה בניסיון להיערך למקרה שקריסת משטר אסד תעמיד בסכנה את מאגרי הנשק הבלתי קונבנציונאלי במדינה. בשלב זה לממשל האמריקאי אין כל מידע שמצביע על כך שנשק כימי או ביולוגי הועבר מסוריה לחיזבאללה.

נושא נוסף שעלה בשיחה הוא המשבר בין ישראל לטורקיה. על רקע המצב בסוריה סבורה ארה"ב כי יש אינטרס עליון לשקם את היחסים בין ירושלים לאנקרה. אובמה אמר לנתניהו בפגישה כי יש להשקיע מאמצים כדי להביא לפיוס בין המדינות.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 12
  על פי פרסומים זרים

  יריחו שמגיע עד לירח ואטום - אז אם זה נכון ואם זה תסריט השמדת היהודים כמו באושוויץ מדוע צריך מטוסים ותדלוק באוויר וכד׳ מה אם לא זה הוא יום הדין?-
  או שמא,מו״מ, כל הפרסומים הזרים זה בלוף ויריחו זו סתם עיר שהיה בה פעם קזינו?

 2. 11
  שילכו לטיפול

  בזמן האחרון אני תוהה הרבה מה הקשר בין גיל המעבר אצל הגבר לצורך שלו לרכוש פצצות משוכללות ולהפציץ בונקרים. שאלוהים ישמור אותנו מגברים שמרגישים חולשה ויש להם כל כך הרבה כוח לשלוט בחיים שלנו.

 3. 10
  העדפותיו של ראש ממשלה

  כסא ראשות הממשלה כנראה חשוב יותר ויקר יותר מחייהם של יותר ממליון ילדים וטף,נשים וגברים המתגוררים במרכז הארץ - תל אביב רבתי.כדי להוכיח נחישות תקיפות וחוסן מוכן ראש הממשלה להפקיר את חיינו -המתגוררים במטרופולין של מדינת ישראל...מה נאמר לילדינו על כך? האם הוא גם ידאג לנו למגורים חלופיים כאשר ייהרסו בתינו ואם עוד נזדקק בכלל למגורים?

  1. מעניין מה תגידי

   אחרי שהמרטופולין שלך יחטוף טיל אחד... ויחיד... שישאיר אחריו חורבן והרס שאי אפשר להתאושש ממנו.
   במקרה הטוב, הרס מוחלט ברדיוס של כמה מאות מטרים והרס רב ושריפה ברדיוס של קילומטרים בודדים ובמקרה הגרוע יותר הרס מוחלט ברדיוס של קילומטרים, והרס רב ושריפה ברדיוס של עשרות ק"מ.
   שלא לדבר על הקרינה ועל העובדה שאי אפשר יהיה לגור באזור במשך עשרות שנים.
   אז תזדקקי למגורים? אז מה תגידי (אם במקרה תשהי בצפון הרחוק או בדרום הרחוק בעת התקיפה ותשארי בחיים) - "אוי אוי אוי, רוה"מ הפקיר אותי ולא טיפל בבעיה כשידע שהם מפתחים נשק גרעיני ואומרים שצריך להשמיד את ישראל".

   אנשים באים בטענות כשמשווים את זה לשואה. ואולי זו השוואה קשה מידי ולא נעימה... אבל גם לפני 1939 היה מישהו שאמר שצריך להשמיד את היהודים. והיהודים אמרו: "מה פתאום? מי ישמיד אותנו? אי אפשר לעשות את זה. אל תקשיבו ליהודים האידיוטים שבורחים ועוזבים"

   אני לא מבין מה נסגר עם אנשים כמוך? לוגיקה בסיסית. איך אפשר להיות כל כך עיוור למצב נתון?! מדינה שאומרת חדשות לבקרים שצריך להשמיד את מדינת ישראל ומנסה לפתח את הנשק היחיד שיכול להביא לתוצאה הזו?

   הרי הרציונאל שלהם הוא כזה: בסדר, לישראל יש נשק גרעיני. ואם נזרוק עליהם, הם יזרקו עלינו... אבל מספיקה פצצה אחת כדי לגמור אותם ופצצה אחת או שתיים לא תגמור אותנו.

   לא צריך להיות הגאון מווילנה כדי להבין שלא באמת יכולה להיות "מלחמה קרה" בינינו לבינם. גם אם אנחנו 'ארה"ב', הם בטוח לא "רוסיה".

   בקיצור, קצת לוגיקה פשוטה. ובמקום שתתני לחוסר החיבה שלך כלפי רוה"מ להכתיב את המחשבה שלך, תחשבי בהיגיון.

   יום טוב.

 4. 9
  כרגיל, לא מו"מ או תיווך או גישור, אלא מטוסים ופצצות ודם ואש ותמרות עשן.
 5. 8
  מה קרה למודיעין? ממתי דברים כאלו מתפרסמים?

  מה קרה לביקורת? מה נסגר עם כל המשחקים האלה?
  אולי יש איזה כתב נורמלי עם פרשנות לכל הכאוס המוזר הזה. הרי אם באמת היה לישראל אכפת מ"הגרעין", ישראל היתה מדברת על איך פוקושימה זיהמה כל חלקה באוקינוס בפסולת גרעינית.
  הרי מתפרסמים כל יום סרטים ביו טיוב של אנשים שמודדים את הקרינה באנגליה מגשמים - תוצאת פוקושימה.
  אז לישראל אכפת מהגרעין?
  במה משחקים פה?

 6. 7
  לא להיות תמימים - ארה"ב מספקת לישראל את רוב ההמערכות הצבאיות הייחודיות רק לאחר שישראל מראה יכולת מוכחת לייצר אותן עצמאית. אם אנחנו כבר מסוגלים להניח את ידינו על הטכנולוגיה אז שלפחות התעשייה הצבאית האמריקאית תיהנה מהדיבידנדים. כך גם במקרה הזה. ארה"ב סירבה מזה שנים למכור לישראל מטוסי תדלוק אסטרטגיים ורק עכשיו לאחר שיראל בנתה צי של מתדלקים שהוסבו עצמאית בתעשייה האווירית האמריקאים נשברו. אותו דבר גם עם הפצצות חודרות הבונקרים שסופקן לישראל רק אחרי שתע"ש סיימה לפתח ולבדוק פצצות חודרות בונקרים מתוצרת ישראלית.
 7. 6
  When you have to shoot Shoot, Don't talk

  ביבי משתין במכנסיים, והפרסים צוחקים,
  מתבייש שביבי ראש ממשלת ישראל, בתקופה היסטורית כה טובה לישראל,
  הוא מפנה את כול העולם נגדנו, (חוכמת שרה)
  עוזי ארד, מאיר דגן ואחרים מזהירים אותנו, ביבי לא האיש המתאים בשעה זו,
  האיראנים פנו לנשק גרעיני עוד בתקופת השאח,
  במלחמת אירן עירק נהרגו מאות אלפים, והיתה זו זכותם להשיג נשק גרעיני ולסיים את המלחמה,
  האמריקאיים שהסירו את האיום מהאיראנים בחסלם את סאדם חוסיין ובניו, היו צריכים לדרוש מהאיראנים הפסקת תוכנית הגרעין על רקע חיסול אוייבם,
  אבל פחדם של האיראניים הוביל אותם להמשיך ולפתח,
  ביבי חושב שרק הוא מבין, ומציג זאת כאיום קיומי, הרי לישראל יש את היכולת להזיק לאיראניים ולהחזירם מאה שנה אחורה ואולי יותר...........
  לסיום משפט הפתיחה לקוח מהטוב הרע והמכוער,
  http://www.youtube.com/watch?v=osQaGc8Chfc

 8. 5
  עוד פוזה לתקשורת. בידי ישראל יש מן הסתם זה מכבר רוב הטכנולוגיות האסטרטגיות שהיא מבקשת כביכול לקנות כעת מארה"ב. יש לשער שרובו של רוב זה - פרי פיתוח עצמי. דווקא הפומבי שניתן לבקשה הישראלית מחשיד שמדובר במסך עשן תקשורתי. לרוב בקשות כאלה אמורות להשמר בסוד. את זה אמור להבין גם אחרון הלא-יוצלחים שיושבים במחלקת הרכש של משהב"ט ....

  בקיצור כמו שאמר פעם (סיפור אמיתי!) כתב אינטליגנטי במיוחד במהדורת "מבט" לפני שנים רבות: "שעון החול מתקתק...."

 9. 4
  גם אם זה לא נכון - למה לפרסם את זה? זה לא אחראי. איפה הממלכתיות?
 10. 3
  נתניהו טיפס על עץ גבוה מידי ולא יכול לרדת כשהבין שאובמה מתנגד להתקפה

  אם ישראל צריכה פצצות מארהב על זה אפשר לסמוך?

 11. 2
  לכל הגזענים ושונאי אובמה

  ציטוט מהכתבה "...במהלך כהונתו של ג'ורג' בוש בבית הלבן סירב הממשל האמריקאי למכור לישראל פצצות חודרות בונקרים ומטוסי תדלוק, בשל הערכה שישראל תשתמש בהם לתקיפה של מתקני הגרעין באיראן. לאחר כניסתו של הנשיא אובמה לבית הלבן, נענתה ארה"ב לשורה של בקשות ישראליות לרכש ציוד צבאי מתקדם. "

 12. 1
  היסטוריונים בעתיד יגחכו לנוכח נשף המסכות

  שבמסגרתו נתניהו ואובמה משתתפים במשחק תקשורתי שסופו ידוע מראש - לא תהיה תקיפה באיראן (כי לישראל אין יכולת לבצע תקיפה תכליתית שתשמיד את כל אתרי הגרעין ולאובמה אין כוונה לצאת למלחמה שעלולה לעלות לו בבחירות בנובמבר). כאשר הכל מודלף באופן הזה ברור לכל מה איך יסתיים נשף המסכות הזה.

  1. ומי אמר לך שמטרת התקיפה היא להשמיד הגרעין?

   מטרת התקיפה היא להציל את משטריהם של נתניהו ואחמדינאג'אד, שנשענים אחד על השני באמצעות הפחדת העמים שלהם אחד מהשני.