ישראל וחמאס לא מעוניינות בהתנגשות ממושכת

יש להניח שבאמצעות תיווך תושג בימים הקרובים הפסקת אש, עד להתלקחות הבאה. ולמרות זאת, להסלמה הפעם נוספו מרכיבים חדשים

בסרט הזה כבר היינו, אי אלו פעמים. התרעה מודיעינית על פיגוע מתוכנן מובילה להתנקשות ישראלית במתכננים; הפלסטינים מגיבים בירי רקטות לשטח ישראל ואילו חיל האוויר פוגע בחלק מחוליות הירי בדרכן לשיגור. מאזן הביניים, בשבת בצהרים, אחרי פחות מ-24 שעות של התכתשות: 12 הרוגים פלסטינים, שמונה פצועים בצד הישראלי (שלושה מהם מפגיעה ישירה) ויותר מ-60 קטיושות ורקטות קסאם שנחתו בשטח ישראל.

גם הסוף, כנראה, ידוע מראש: כיוון שלא לישראל ובוודאי לא לחמאס, אין כרגע אינטרס בהתנגשות ממושכת העלולה להידרדר לכניסה קרקעית של כוחות צה"ל לרצועת עזה, יושקעו בימים הקרובים מאמצים גדולים בתיווך עקיף בין הצדדים. המגעים יולידו לבסוף עוד הבנה בלתי רשמית על הפסקת אש חלקית. החיים, בנגב ובעזה, יחזרו פחות או יותר למסלולם, עד להתלקחות הבאה. התרחיש הזה יוצא לפועל אחת לכמה חודשים מאז סיום מבצע "עופרת יצוקה" בינואר 2009. ובכל זאת, בשנה האחרונה, נוספו כמה מרכיבים חדשים בתמונה.

הראשון, והחשוב שבהם, הוא השינוי במצרים. מאז הפלת משטר מובארק בקהיר וקריסת שאריות השליטה המצרית בסיני, הפך חצי האי לחצר האחורית של ארגוני הטרור מעזה. היתרונות ברורים: חופש פעולה מבצעי, גבול ארוך ובלתי מוגן של ישראל החשוף להתקפות פתע וגם - יכולת הכחשה (גם אתמול טענו "ועדות ההתנגדות" כי כלל לא עסקו בהכנות לפיגוע מסיני). יתרה מזאת, הכנסת המצרים למשוואה מסבכת מאוד את מרחב התמרון הישראלי. צה"ל אינו יכול לנקוט פעולת סיכול מוקדמת בתוך השטח המצרי – ואם ישראל תידרש בכל זאת להכנסת כוח קרקעי לרצועה היא תסתכן בהחרפת היחסים, המתוחים ממילא, עם קהיר.

מתאבלים בעזה לאחר החיסולאי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

המרכיב השני הוא מערכת "כיפת ברזל". מאז נפרשה לראשונה באופן מבצעי, באפריל אשתקד, הצליחה מערכת היירוט לצמצם משמעותית את נזקי הרקטות. על-פי דיווחים ראשונים, יורטו אתמול והבוקר כ-20 רקטות מתוך כששים שנורו מהרצועה. אלה נתונים מרשימים, המוכיחים כי יכולת היירוט המבצעית של "כיפת ברזל" מוסיפה להיות גבוהה, חרף הביקורת מצד מתנגדיה (צריך לזכור כי "כיפת ברזל" משגרת טילים רק לעבר רקטות שמסלולן מעיד כי ינחתו בלב אזורים מאוכלסים). מצד שני, ייתכן שהמסה הגדולה של הרקטות המשוגרת מהרצועה מעידה על ניסיון פלסטיני לעקוף את ה"כיפה" באמצעות מטחים מסיביים ככל האפשר.

המרכיב השלישי הוא עסקת שליט. פחות מחמישה חודשים אחרי השלמת השלב הראשון של העסקה, מצטברות עדויות על חזרתם לטרור של כמה מהאסירים המשוחררים. בגדה המערבית כבר נעצרו ארבעה פלסטינים ששוחררו בעסקה בשל חשד לתכנון פיגועים. בתקרית ביום חמישי, שבה הרג חייל צה"ל פלסטיני שדקר ופצע אותו ליד חברון, היה מעורב משוחרר נוסף. ואילו אתמול, לצד מנהיג "ועדות ההתנגדות" נהרג אסיר לשעבר נוסף, שישראל שחררה ב-2006. התקריות הללו מלמדות שני דברים: האחד – שחלק לא מבוטל מהמשוחררים חוזר לטרור (בידי השב"כ ישנו מידע מודיעיני על משוחררים נוספים העוסקים בכך). השני – שישראל, כפי שהצהירה מראש, אינה מספקת חסינות למשוחררים ומי מהם שחוזר למעגל הטרור, מסתכן בפגיעה.

Read this article in English: A familiar script in Israel-Gaza escalation

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  שיח עם החמאס עכשיו! ביבי, תאגור אומץ ותתחיל לקדם כבר שלום. אל תפחד אז ירדו קצת המחירים במשק ולא נעסוק כל היום באירן ובחמאס.
 2. 9
  אני האזרח! ואני אומר ששום מדינה פרט למדינת היהודים העלובים לא היתה נותנת 3 שנים (או עשר) להיות תחת מתקפת טילים על מיליון אזרחיה.

  אפילו הנמושה הזו אובמה היה יוצא כבר לקרב. רק ביבי וכתבי הארץ מתפלספים מי צודק יותר - אותי האזרח לא מעניין מי צודק אני לא מוכן שממשלת הנמושות שלי תשתוק ותעשה משא ומתן עם חמאס או מצרים או אובמה. אני דורש מחיקת עזה מהמפה! ממש כמו שהיה צריך לעשות ב56 ולא עשו! נתנו לעזה להכנע....

 3. 8
  ולהמשיך...

  כשהאוייב נרדף ונהרג באופן מתמיד,הוא מתקשה לפגוע בישראל.יש לנצל את המומנטום ולהמשיך ולהכות בכל אירגוני המחבלים בעזה ובמלוא העוצמה.

 4. 7
  שינוי לטובה

  הכתבה והתיאורים נכונים. עליונות ישראל בשטח אינו דבר חדש. צה"ל לא חיפש דבר ומתנהל נכון מול משוחררים המעוניינים להצית אש בגלל השינוי במצרים
  לא חשתי בשום נימת ביקורת עת צהל וישראל.

 5. 6
  כל ראש ממשלה מעדיף לגלגל את בעיה לזה שיבוא אחריו - בעבור מה נבחרתם? לקמבן מקורבים?

  אימפוטנטים.

  כמו שאת מכוניות התופת והמחבלים המתאבדים חיסלו, גם את הרעה החולה הזו ניתן למגר.
  גם אז חשבו שלא ניתן לעצור את תופעת המתאבדים, ובעובדה אפשר.
  הכל שאלה של החלטה ונחישות

 6. 5
  למי שהייתרון היחיד שנותר לו זה הכוח יש אינטרס להשתמש בכוח
 7. 4
  פטוטי ביצים

  החמאס עושה לנו טיזינג ואנחנו מגיבים כמו נקבות לא מיוחמות. בוא נודה: השליש הדרומי של ישראל במצור. ימי באבל וואד שוב כאן.
  בלי פיצוץ כואב הם ימשיכו במשחק המקדים שלהם. מי לא מבין בסקס במטכ״ל?

 8. 3
  ומי אמר שהחמאס אחראי על הירי או שהוא שולט בשטח?
 9. 2
  האם יתכן ש...

  לישראל יש אינטרס להצית את האזור מדי כמה שנים ולכן היא יוצאת עם תירוצים של מניעת פיגועים. למה לא תשקיע מאמצים במיתון הסיכסוך במטרה לסיימו. יש לזכור כי איום אירני, אלימות פלסתינאית ועוינות ערבית הם לחם וחמאה למדינת ישראל. עמוס הראל כמו כל כתבי הבטחון בשרות משרד הבטחון לא יקום ויאמר אחרת. קל להיות כזה קל להיות רונן ברגמן אך קשה להיות אילן פפה

  1. אתה יכול לוותר על סימני השאלה. ישראל עשתה, עושה ותעשה כל מאמץ להדליק את השטח מידי פעם
  2. אינטרס של ישראל בעימות .

   יתכן מאד שאתה אידיוט מושלם. לישראל יש דברים חשובים ויעילים יותר לעשות מאשר להתעמד עם פלסטינים .

  3. צודקת ישראל לא מעמדת טוב היא יודעת בעיקר לנקד ולפסק
  4. כמו מה?
  5. הייתכן שהצהרות בפומבי של אירן וחמאס לחיסול ישראל ו

   חזרה אל טרוריטים מורשעים למעגל הטרור בנסוף להוכחות חוזרות ונישנות שפשרה בעיני הפלסטינאים היא הכל או כלום..
   כמי שתמך בהסכם אוסלו והתעורר מחלום "מזרח תיכון חדש" תוצרת פרס-ביילין.
   לצערינו צדק שמיר כשאמר "הים הוא אותו ים והערבים אותם ערבים".
   גדלתי במועצה אזורית אשכול וראתי חברים "מתחוררים" מרססי קאסם. שרתתי בקרבי בעזה והתעמתתי עם מחבלים שהשתמשו בנשותיהם וילדיהם כמגן אנושי. אז אל תטיף לריסון ונאיוויות.
   כמו שאמרה גולדה, שפשעה עם דיין ב 73 כשהיתה עיוורת בכוונה.
   "כשהערבים יאהבו את ילדיהם יותר ממה שהם שונאים אותנו, יהיה שלום".

  6. טוב. ניתן להם לשגר קסאמים יום יום על עוטף עזה, ולבצע פיגועים על גבול מצרים. העיקר שהשמאלן המצוי לא יטען שאנו מבעירים את השטח.
 10. 1
  הראל, באמת בטוח ש"ישראל" לא מעוניינת בהתנגשות ממושכת? אחרי המפלה בוושינגטון ובעקבות הברווזיה באייפ"ק, האינך חושב שזה היה מתוזמן היטב? האינך סומך על שני הגאונים שלנו שהחליטו להצית את האזור ולקדם את אג'נדת השלום האזורי שלהם (....על פי משנתם....כלומר חורף גרעיני..)?