הנפילות בב"ש - בשל תקלה טכנית בכיפת ברזל; אין לימודים ברוב ערי הדרום

כדוריות מהרקטות שנפלו בב"ש הועפו למרחק מאות מטרים. בסבב הנוכחי יורטו על ידי המערכת 40 מתוך 49 רקטות; צה"ל תקף היום 9 פעמים בעזה

תקלה טכנית היא שהובילה לכך ששתי רקטות הצליחו לחדור את מערך ההגנה האווירית של כיפת ברזל ולפגוע היום בשכונות בבאר שבע, כך אמר ל"הארץ" מפקד מערך ההגנה האקטיווית, אלוף משנה צביקה חיימוביץ'. בשל מצב החירום, הוחלט כי הלימודים בעיר, וכן באופקים, באשדוד וביבנה, יושבתו גם מחר. גם בשאר היישובים שבהם לא למדו היום מסתמן כי לא יתקיימו לימודים. 207 אלף תלמידים נותרו היום בבתיהם בשל ההסלמה בדרום, בעוד שהמשטרה וכוחות ההצלה נערכו בכוחות מתוגברים בדרום. 

אחת הרקטות שנורתה על באר שבע פגעה במכונית חונה בשכונת מגורים ורקטה שנייה פגעה במבנה בית ספר, בו לא התקיימו לימודים. נזק נגרם לרכב ולבתים הסמוכים ודווח על נפגעת חרדה אחת. כדוריות מהרקטות התפזרו למרחק של מאות מטרים, ופגעו ברכבים ובמבנים. "למרבה הצער באירוע בבאר שבע התרחש כשל טכני באחד מרכיבי המערכת. זה קרה בדיוק כאשר יש רקטה באוויר. אנחנו עושים הכל כדי שלא יהיו זליגות וכשלים ביירוטים, אבל זה יהיה חסר אחריות ולא מקצועי להגיד שתהיה הגנה מוחלטת ב-100%", אמר חיימוביץ'.

במערכת ההגנה האווירית של חיל האוויר מתחקרים כל אירוע של נפילת טיל, בין אם מדובר ביירוט מוצלח של מערכת כיפת ברזל ובין אם מדובר ברקטה שלא יורטה. גם האירוע האחרון בבאר שבע יתוחקר כדי להבין מה גרם לתקלה.

שלוש סוללות של כיפת ברזל הוצבו באשדוד, באשקלון ובבאר שבע. עד כה, מראשית סבב הלחימה הנוכחי, יורטו 41 רקטות מתוך 50 שנורו לאזורים המוגנים בידי המערך. המערכת מיירטת באמצעות הטיל "טמיר", שעלותו מוערכת בכ-200 אלף שקל ליחידה. המשמעות הכלכלית של היירוטים הרבים ברורה; לצד זאת, עלויות הנזק של פגיעת רקטה בלב אחת מערי הנגב והדרום, טומנת גם היא משמעויות כלכליות רבות - החל מנזקי רכוש וכלה בנזקי גוף ובתביעות פיצויים.

בסך הכל פגעו בשטח ישראל יותר מ-100 רקטות ופצצות מרגמה מאז תחילת סבב הלחימה הנוכחי. חיל האוויר סיכל 16 ניסיונות לשיגור רקטות מאז תחילת ההסלמה, בהן חמש תקיפות שבוצעו היום. בנוסף הותקפו היום שלושה יעדי טרור. בעזה מדווחים כי מתחילת הסבב נהרגו 18 פלסטינים בתקיפות צה"ל, שלושה מהם היום.

שר הביטחון אהוד ברק ערך הערב ישיבת הערכת מצב עם הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ. לפני שנכנס לישיבה הזהיר ברק כי ההסלמה הנוכחית עלולה להתארך. הבוקר הודיע השר כי הוא מתכוון לדרוש להגדיר את מערכת היירוט הרב שכבתית נגד טילים ורקטות כפרויקט חירום לאומי. ברק דורש להאיץ את הייצור והפרישה של סוללות נוספות של מערכת כיפת ברזל וכן את השלמת הפיתוח והפריסה של מערכת "שרביט קסמים" ליירוט רקטות ארוכות טווח בשנים הקרובות.

Article video embed code

כלי טיס של צה"ל תוקף מחסן אמל"ח בעזה, אמש. צילום: דובר צה"ל

עמותת נט"ל פועלת במתכונת חירום, ומפעילה קו תמיכה לתושבי הדרום שמספרו 1-800-363-363

Read this article in English: IDF official: Iron Dome technical failure led to missile strike in Israel's south

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 26
  המערכת לא עובדת יאללה אודרוב

  האם אין בידיעה זו זריקת עידוד למשגרים . מעין אמירה של חברה יש תקלה בכיפת ברזל זו ההזדמנות שלכם לשגר וגם לפגוע.

  נראה כי כאילו ההיגיון הבריא ירד מהארץ כמה ידיים הידיעה הזו עברה ואף אחד לא מנע אותה.

 2. 25
  שלום, אני גילה יו"ר הוועד של הרכבות, הצוללות וכ.ברזל !!!

  אין מיקוד חוץ! מה זה, איזה מדינה זו?

 3. 24
  "הנפילות - בשל תקלה בכיפת ברזל"?! אני לתומי חשבתי שזה בשל ירי רקטות על ידי פלסטינים

  עכשיו אדע למי לבוא בטענות!

 4. 23
  כיפת נמושות

  ברגע שהחמאס יתחיל לשגר 50 טילי גראד במכה כל השטויות של כיפת ברזל לא יעזרו גם כר הם מצליחים לבזבז חצי מליון שח בשביל להפיל טיל מיושן רק תבינו שאין לנו על מי לסמוךבמלחמה נגד הגרעין ה איראני זה לא מנחם בגין זל אלו שני מוקיונים שמנהלים את המדינה

 5. 22
  התועלת האסטרטגית המוגבלת של כיפת ברזל

  עכשיו כמו לפני עידן "כיפת ברזל" - העזתים מצליחים לרתק מיליון ישראלים למקלטים ולשבש את החיים התקינים בחלק נכבד של מדינת ישראל הריבונית. מה זה היה, ביבי? אימון מסכם לפני המכה באירן והטילים על גוש דן?

 6. 21
  להוריד לחמאס ולגיאד את הראש לגמרי כי חיה פצצועה מסוכנת יותר והיא תקשה עלינו במלחמתנו עם האיום האירני!וזה רק דויד המלך יודע ואמר בתהלים:ארדוף אויבי ולא אשוב עד כלותם!ומי שיתערב מבחוץ זה תפקיד של אבא שבשמים,,המשל:לאבא ששלח את בנו לגן וחזר בוכה ואמר שילד מהגן הרביץ לו ואבא הבינוני אמר לבנו תרביץ חזרה,ואם האבא הראשון מתערב אז גם אבינו שבשמים יתערב ,,ומטומטמים זה כתוב בנביאים "ושמתי את ירושלים סף רעל לכל העמים,,וזה מתקרב ומריחים את זה !!!
 7. 20
  תושבי באר שבע היו מעדיפים לאפשר לרקטות ליפול, בתנאי שכל בית שנפגע יפוצה ב-200,000 ש"ח.
 8. 19
  lekashkesh bakelev, israeli style

  let's make Palestinians angry so we can have a war towards the elections.. defend our country with our amazing moral army.
  how many palestinian civilians died in those last couple of days?!

 9. 18
  אמרו שעלות הטיל 100 אלף שח ולא 200 אלף שח כפי שמפרסמים כאן
 10. 17
  גראדים

  הידיעה שהדהימה אותי היום, הייתה אזהרה של צ.ה.ל (משרד הבטחון למעשה), כי אם הג'יהאד האיסלאמי ישגר טילים מסוג פאג'ר 3 ופאג'ר 5 המסוגלים להגיע עד פאתי תל אביב, ההתגובה של צ.ה.ל תהיה קשה ביותר...
  ומה עם הגראדים? עם הצרה הזו אנו בתל אביב מסוגלים לחיות? מה משנה טווח התקיפה וההתנכלות לחיי אזרחים ושלומם, בין אם מדובר ב- 40 ק"מ או יותר - האם שר הבטחון שהודיע מראש שההסלמה הזו תימשך כמה ימים חי בשלום עם מליון תושבים שיושבים במקלטים ומאות אלפי תלמידים שמובטלים מלימודים, האם המצב הזה פשוט נוח לשר הבטחוןן מסיבות הידועות לו בלבד???

 11. 16
  ברור. פילוסופית כיפת ברזל מצוינת, רק יש בעיות טכניות.
 12. 15
  הבעיות הביטחון של מדינת ישראל בשנות ה-50

  הן אותן בעיות בשנות ה-2012

 13. 14
  Its not a bug its a feature!
 14. 13
  האם הצגת המספרים של הירוט התחלה לעיצוב דעה והכנה למלחמה עם איראן?

  האם הצגת המספרים של ירוט הצינורת העפות מעזה כלפי ישראל היא התחלה לעיצוב דעה והכנה למלחמה עם איראן, וניסיון לשכנע עם ישראל שכן צה"ל מסוגל להגן על שמי ארצנו ממטח מסיבי של טילים איראנים? - מה הכוונה מהתופעה של הצגת והדגשת מספרי כיפת הברזל? - אם לא איראן, אז רוצים להוכיח שהמערכת מצדיקה התקציבים שהוקדשו למענה? ורוצים לגבות המחיר מהעם ע"י העלאת מחירי הדלק! - נו, עד מתאי הצחוק והמשחק הזה על העם?

 15. 12
  מעניין שבזמן מאבקים על תקציב הביטחון ולאחר שהיה איום שלא ייוצרו עוד כיפות ברזל. פתאום יש הסלמה שלאחריה דרישה להגדיר את המערך כפרוייקט חירום לאומי...
 16. 11
  ניסוי כלים איראני

  ההסלמה הנוכחית נראית כמו ניסוי כלים ביוזמת איראן.
  תצוגת תכלית ליכולת לתגובת נגד לתקיפת אתרי הגרעין.
  "כך אנו יכולים לעשות בדרום הארץ, בצפונה, ועל ידי רקטות ארוכות טווח גם בתל-אביב". רק שלאחר תקיפה, התגובה תהיה חזקה בעשרות מונים.
  תסריט משולב של מלחמת לבנון השנייה, עופרת יצוקה, אך גם עם השבתת
  החיים במרכז הארץ לתקופה ארוכה.

 17. 10
  איזה סיבוב של לחימה?

  מי התחיל הפעם ולמה?

 18. 9
  חיזקו ואימצו

  נראה לי שחלק מהתגובות הן חסרות פרופורציה
  אין עדיין מערכת , אפילו קרובה, לביצועי כיפת ברזל
  הרקטות שלא יורטו מראות שהיא לא מושלמת, אך עד כמה
  התוצאות היו הרות אסון לולא היא
  אין כיסוי מוחלט, ולא סביר שיהיה כזה. אנחנו עומדים כנגד אויב
  שלא מהסס לפגוע , ואולי דווקא מכוון, באזרחים. גולות המתכת
  רק מעידות על כוונותיו הזדוניות.
  אנו צריכים לתת את המעט שאנחנו, האזרחים הפשוטים, יכולים לתרום, וזה
  את העידוד וחיזוק ידיהם של המפתחים והעוסקים במלאכה, עבורנו.

 19. 8
  פרט קטן שמסתירים ממכם: 40 פגיעות מ-49 נסיונות (קצת יותר מ-80%), אבל בכל ניסיון יורים שני טילי יירוט - סטטיסטיקה ממש אחרת

  !

  1. הפרט שבאמת מסתירים

   טיל הירוט השני פוצץ את עצמו מאוחר מדי ונפליו נפלו בבאר שבע...

  2. ממש לא משנה
  3. וכמה אנשים ניצלו אתה יודע לספור?
  4. בואי נגדיר "ניצלו", את יודעת כמה אפשר להציל תמורת כל טיל שעלותו 100,000 שקל? בתרופות? במחקר? בעזרה סוציאלית?

   דמגוגיה, אבל מצד מגיבים? מה יוצא לך מזה?

 20. 7
  מדינה שלא מסוגלת לפתור בעיה של צנורות מעופפים רוצה לפתור בעיית אטום

  במדינה מתוקנת ונורמלית התגובה על ירי טילים היתה כזאת שהצד השני לא היה חושב בככל לירות קסאם אחד ,אם היו מציבים להם אולטימטום שאם לא הפסק הירי מיד כל צמרת החמאס היו מטרות ,הריסת תשתיות ומוסדות שילטון
  היה שקט להרבה הרבה זמן

  1. על איזו תגובה אתה מדבר? אתה במקרה זוכר מי היה הראשון לתקוף?
  2. לדידו של יוני, הירי המתמיד על עוטף עזה לא נחשב, והוצאת פיגועים היא שעשוע לזמן הפנאי
  3. המחבל שנהרג הוביל לרצח אזרחים, זאת ההתחלה .
 21. 6
  מכתב תודה למנהיג דגול

  הנדון : מכתב תודה למנהיג דגול-"ביבי היקר ,תודה לך על התמיכה על האהבה על הפרגון ועל העזרה הרבה דווקא בתקופות כאלה ותודה על כך שאתה מאפשר לנו להיות ולעשות את כל העולה על רוחנו.... אתה מנהיג אמיתי אוהבים אותך מאוד ..... באהבה והערכה רבה כל תושבי עזה, החמס, הג'יהד ושאר עוכרי ישראל ....אין עלייך" .(נא להעביר לכמה שיותר אנשים).

 22. 5
  משרד הביטחון משחק בבטחון שלנו

  עם ישראל כבר הבין,שממשלת הביטחון מתכננת את האירועים האחרונים,ממשלת ישראל העירה את השד מעזה,ועכשיו משחקת עם כיפת הברזל,בכדי שנאשר לה עוד כסף,ביבי וברק העם כבר לא טיפש.אתם אשמים בכל גראד שנוחת או שלא בארצנו.

 23. 4
  זה רק אני? או שמהכותרת עולה שכשל במערכת ההגנה של צה"ל הוא האחראי לכך שאין לימודים בדרום?

  לא, יש גבול לחוצפה. להאשים את מערכת ההגנה שצה"ל פיתח והמדינה ממנת מכיסי האזרחים בכך שנופלים טילים על ב"ש והדרום זו הגזמה שמישהו חייב לתת עליה את הדין! עורך/כתב/בעל תפקיד אחר... זה מוגזם! מערכת הגנה שמספקת הגנה מסויימת לא אחראית לכך שיש מי שרוצה להרוג אזרחים לפגוע בילדים בבתי ספר. יש להביןף חמאס היה שמח מאוד אם בבית הספר שפגע בו טיל היום היו ילדים ישראלים קטנים וחמודים שותתי דם. לא מדובר בארגון טוב. מדובר ברוצחים במובן הפשוט של המילה. עם לדפים האלה שמבקשים להיקרא עיתון אין טיפה יושרה להציג את הדברים באופן ישר צריך שיהיה מי שיעשה זאת. מועצת העיתונות מישהו..
  פשוט בושה!

 24. 3
  היה שקט, למה היה צריך לעשות את החיסול המטופש הזה בעזה? ביבי מהמר על חייהם של תושבי הדרום בשביל משחקי כבוד ואגו. הוא עשוי לעשות אותו דבר עם אירן, לכן הוא איש מסוכן מאוד.
  1. ביבי חזר מאובמה עם הזנב בין הרגליים. צריך להראות שהוא גבר גבר.

   וברק - רק מחכה להזדמנות לדרוש עוד מיליארדים לתקציב הביטחון. עיתוי מושלם. והתוצאה - אחד שאולי היה עושה פיגוע, שאולי היה מצליח ואולי לא, חוסל. והתוצאה - "מגה פיגוע" שמכניס מיליון איש לממד'ים (לאלה שיש להם בכלל ממד).

  2. חיסול רוצחים פועלים לרצח נוסף היא הדרך היחדה להגן על אזרחנו
 25. 2
  הסיבה לנפילה אינה תקלה בכיפצ ברזל אלה צקלה בדרך החשיבה של מקבלי ההחלטות

  המחשבה שצריך הרוגים כדי לפעול בעוצמה או ששיגרת חייהם של תושבי הדרום חשובה פחות משגרת החיים במרכז מעוותת ביסודה.

  כאילו ש200000 תלמידים מושבתים מלימודים זו לא סיבה מספקת.

  טוב שיש את מי להאשים עכשיו

  1. נכון - תקלה בחשיבה של פרס, רבין ושרון שהביאו ליצירת ישות טרוריסטית בעזה, ושל ברק ואשכנזי שלא ניתקו את עזה ממצרים בזמן עופרת יצוקה.
 26. 1
  דיווח מטווח

  כשמדווחים על חדירת קסאם מועד וגאוגרפיה
  זו מתכונת ברורה לצד השני
  לטווח , להבין יכולות וכשלים .
  למה לא להקשות ? למה לפטפט ?