לישראל לא נותר מה להשיג בסיבוב הנוכחי

שני הצדדים משדרים מסרים דומים למדי: שני גורמי הכוח העיקריים בעימות היו רוצים לראות כבר את סיומו של סבב האלימות הנוכחי

מאחורי הקלעים, ובניגוד מסוים להצהרות הפומביות, ישראל וחמאס משדרים מסרים דומים למדי: שני גורמי הכוח העיקריים בעימות היו רוצים לראות כבר את סיומו של סבב האלימות הנוכחי. את הפסקת האש מכשילים בינתיים שני דברים: ירי הרקטות הכבד של הג'יהאד האיסלאמי, המנצל היטב את מלאי הנשק מאיראן ואת היעדרו של מנגנון אפקטיבי לסיום ההתנגשות; ומצרים, המתווכת הטבעית בעבר, הטרודה כעת יותר במצוקותיה הפנימיות ומתקשה להוביל את הצדדים להסדר בלתי-רשמי.

גורם ביטחוני בכיר אמר אמש: "אנחנו כבר מיצינו את הסבב הזה. ארגוני הטרור חטפו כהוגן, כעת אין לנו אינטרס להמשיך משום שלא נותר הישג נראה לעין לחתור אליו". לדבריו, ישראל אינה מתכננת לפלוש כעת קרקעית לרצועה, או לנסות להפיל את שלטון החמאס שם.

איור: עמוס בידרמן

תרחיש כזה יהפוך רלוונטי רק אם חמאס יחליט להצטרף לירי של הג'יהאד והרג אזרחים בשני הצדדים יוביל להסלמה מתמשכת. כרגע, זו אינה נראית אפשרות סבירה.

ישראל נזהרת לפי שעה מלדחוק את חמאס למעורבות בעימות. אף שדוברים רשמיים בירושלים מזהירים כל העת כי הם רואים בארגון השולט בעזה אחראי למתרחש ברצועה, מספר התקיפות האוויריות שם מוגבל יחסית ואינו כולל יעדים מובהקים שלו. הארגון עצמו מוסיף לשבת על הגדר: לא יורה, אך גם לא עושה מאמץ לאכוף את השקט על הפלגים האחרים. התמשכות העימות מגבירה את הלחץ של דרגי השטח בחמאס על ההנהגה לפעול, כדי לא להשאיר את זירת המאבק בישראל לג'יהאד האיסלאמי ולוועדות ההתנגדות לבדם. בהיעדר הישג איכותי לפלסטינים ותחת הרושם העז של הצלחות היירוט שסיפקה מערכת "כיפת ברזל", הפלגים בעזה מתמקדים בכמות: קרוב ל-200 שיגורי רקטות מאז יום שישי אחר הצהריים - יותר מאשר בכל סבב לחימה אחר מאז "עופרת יצוקה". המטחים הכבדים, שנועדו לנסות ולעקוף את מערכות ההגנה של הכיפה, זוכים בינתיים להצלחה מזערית. אף שהג'יהאד נמנע מלהפעיל את "נשק יום הדין" שלו, ירי רקטות פאג'ר על גוש דן, קטיושות הגראד שברשותו כבר נוחתות מצפון לגדרה.

אחוזי הסיכול הגבוהים של הכיפה נוסכים תחושת ביטחון מופרזת בקרב מקצת מתושבי הדרום. אף שבפיקוד העורף מרוצים בסך הכל מהיענות האזרחים להנחיות, יש חשש שנהירה של מחפשי ריגושים לצפות ביירוט בשידור חי תביא לבסוף לאסון.

מן העבר השני, לצד הישגי הכיפה, ניכר בצה"ל שיפור ממשי בתיאום בין המודיעין לבין חיל האוויר, המגביר את רמת הדיוק בפגיעה בחוליות השיגור ומביא לפגיעה מועטת יחסית בחפים מפשע. אלא שזה מסוג ההישגים העומדים בסכנה ככל שההתכתשות מתארכת. הנה עוד סיבה טובה לחתור לסיומה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 18
  רק אם ניסוג מכל השטחים כולם יבוא שקט וגם שלום ושגשוג על ישראל!
  1. יפה מאוד-אתה מאמין גם בפיות ולפריקונים?
 2. 17
  ישראל לא השיגה דבר בסבוב הנוכחי.
 3. 16
  מיצינו? אנו הישראלים לא רווינו עדיין, לא נקמנו די בהם, לא השפלנום במידה מספקת ועדיין לא ביזינו את צלם אנושיותם כהלכה. להמשיך, לייצר קברים ועוד קברים, נכים, פגועי גוף ונפש, יתומים,אלמנות ושכולים. העיקר לגרום להם יותר ויותר סבל, כי בזאת נממש שוב את גאוותנו וישראליותנו !!!

  רק שכחנו שבמשך 64 שנים אנו עושים את זה, מאז שרוקנו את ישראל מפליטי עזה לתוך חיי דלות ונטולי תקווה, כבשנום שוב פעמיים והרגנו בהם בסיטונות, השפלנום באדוניות וגם על מפיסת האדמה הכלואה שלשם הדחנום גזלנו לטובת שבט אדונים. הסבל שכפינו עליהם על מנת לספק את גאוותנו וייצרנו, והמצור האחרון הנמשך 6 שנים, הינם תקיפה מתמשכת, כל שנייה ושניה , כל שעה בשעה, יום אחר יום, שנה בעקבות שנה. העיקר שכשהם מנסים לנקום בנו בגין התעמרותנו אנחנו צווחים במקהלה כקורבנות תמימים.

  1. נתנהג בהומניות כמו רבי בשאר אסאד זצו"ל
 4. 15
  אחלה קמפיין שיווקי לכיפת ברזל, צריך לפרגן לרפא"ל, רק התעשיות הביטחוניות שלנו מסוגלות לפתח מערכת כזו באיכות כזו בטווח זמן כזה, אפילו האמריקאים לא יכולים
 5. 14
  200,000 איש רצים כעכברים למקלט בכל אזעקה...הרס ונפגעים-מדינה ריבונית ?!....נו טוף,כבר נתקלנו במדינות בהן הריבונות היתה ברורה יותר.
 6. 13
  משחקי מילים בהארץ

  ישראל לא רצתה להשיג כלום ולא התכוונה להשיג כלום. מניעת פעולות טרור היא מערכה מתמשכת, ובניגוד לפעם הקודמת שבה נרצחו 8 אזרחים ישראלים, הפעם ישראל עיכבה את הרצח ע"י חיסול מפקד הרוצחים.

  השאר הוא נקמת דם וירי לעבר יישובים ישראלי כדי להרוג כמה שיותר יהודים.

 7. 12
  "לא נותר מה להשיג" = תמצית ראיית העולם הסמולנית תבוסתנית הגורמת לנו לחטוף עוד ועוד טילים כאסופת חסרי אונים שרק מתחננים לרגיעה מהפריץ
 8. 11
  ציפי ליבני על דברי נתניהו תחילת 2006:"שוב הימין מהלך עלינו אימים. טילי קטיושה על באר שבע, אשדוד.. אשקלון? בסדר, הימין מתלהם ומדמיין, אנחנו רואים שהגבול עם לבנון שקט שנים אחרי היציאה שלנו, אין טילים על הצפון, אותו דבר תשיג ההתנתקות מעזה".
  1. נא הבא מקור לציטוט
  2. אם נתנתק מכל השטחים כולם - יהיה שקט וגם שלום ושגשוג לישראל!

   היום אנחנו עדיין שולטים על עזה אם אינך יודע - אין ריבונות בעזה, אין שליטה של הפלשתינאים על המעברים, אין להם כלכלה, אין להם משטרה.
   בעיקר אין להם תקווה!

   זאת קרקע פורייה לצמיחת אויבים

  3. מכל מקום שנתנתק-יירו עלינו

   טיפשות-חזרה בדיוק על אותה פעולה שבעבר הביאה תוצאות גרועות-מתוך תקווה שהפעם התוצאה תשתנה איכשהו....

 9. 10
  ישראל התחייבה לא לסכל פיגועים באיבם? מי יאמין לטמטם שכזה
 10. 9
  כל בר דעת מבין שכדי לחסל יתושים יש לייבש את הביצה!

  הרטוריקה החוזרת על עצמה בדברי המנהיגות שלנו על הצלחת כיפת ברזל,מיותרת.

  יישר כח למי שעומד מאחורי ההצלחה של כיפת ברזל !!
  תודה ליוזמה המבורכת שביצירת כיפת ברזל והפעלתה!!

  אבל, הדרג המדיני אינו רשאי להתכסות בשמיכת כיפת ברזל ולהגיד "הצלחנו".
  האסון של ההנהגה שלנו הוא חוסר היכולת/הרצון למנוע מהאויבים נשק תקיפה כמו הטילים והרקטות או לחילופין חוסר היכולת /הרצון למנוע מהם את המוטיבציה להפעילו.

  כל בר דעת מבין שכדי לחסל יתושים יש ליבש את מקור הגידול שלהם ולא לנסות לצוד אותם אחד אחד.

  1. קודם ייבשו אותי, אחר-כך התחרטו
 11. 8
  הרתעה מינימלית אין אבל רווח כספי ממכירת כיפת ברזל כבר יש גם יש ועוד איך . אחרת למה צריך את כל הטררם הזה
 12. 7
  חיפוש ההתרגשויות בקרב מקבלי ההחלטות אצלנו- הוא בגדר עוד סימן לדאגה.לא הצליחו לגרור את אובמה לאיראן, אז יציתו קצת את הדרום. העיקר שיהיה אקשן, עשן, שיכסה על אוזלת ידם המדינית,החברתית,השחיתות=הרס המדינה
 13. 6
  חיפוש ההתרגשויות בקרב מקבלי ההחלטות אצלנו- הוא בגדר עוד סימן לדאגה.לא הצליחו לגרור את אובמה לאיראן, אז יציתו קצת את הדרום. העיקר שיהיה אקשן, עשן, שיכסה על אוזלת ידם המדינית,החברתית,ושחיתות=הרס המדינה
 14. 5
  לא נותר מה להשיג למעט ניפוח תקציב הבטחון
 15. 4
  הכל נכון מלבד העיקר.......- מדינה ריבונית חוטפת מעל 200 רקטות על אוכלוסיה אזרחית ולא עושה גורמת שום נזק אמיתי לאויב. חוץ מאפסיות ההנהגה ושידור נוראי של חולשה ופחדנות - הכל בסדר...
 16. 3
  ישראל שוב מפסידה בגלל אובמה ביבי ברק - אפס עשייה! חבל על בזבוז הדלק - ביבי לך הביתה אפס

  צהל לא עשה כלום חוץ מלהרוג כמה מחבלים. מחר ימשיכו להכניס טילים איראנים לרצועה. איראן מנצחת בכל החזיתות - ביבי הביתה וקח איתך את שרה והעתון כביכול "ישראל היום"!!

 17. 2
  הפסקת אש? האם האם תכלוו גם טפטופי ירי תלול מסלול? מכל מקום, הפסקת אש רק תשרת טוב יותר את ארגוני הטרור, להצטיידות, מיגון, הפקת לקחים ועוד... ואצלנו, כניסה חוזרת לתרדמת...
 18. 1
  הצבא השיג את מבוקשו - הדיון בתקציב הביטחון יהיה בצל האירועים

  הרי איש אינו מאמין לתירוץ הרשמי לפתיחת האירועים שהפקירו את אנשי הדרום ואת תושבי עזה. מטרת מקבלי ההחלטות הייתה ליירט את שאריות השכל הישר ואת שרידי המחאה החברתית של הקיץ האחרון, ולאפשר לברק לקבל תקציב נוסף לרכישת צעצועים או מה שלא יהיה.

  1. אדיוט
  2. הצבא השיג את מבוקשו - ניסוי חי של כיפת ברזל
  3. לאריאל

   Don't be so hard on yourself