כוח מג"ב סילק משלחת מהרווארד שסיירה בגדר ההפרדה

החיילים גירשו את הסטודנטים מהכפר וולאג'ה סמוך לי-ם, בטענה כי האוטובוס נסע בציר שנועד לרכב ביטחון. המדריכה: אני מסיירת כאן מדי יום

כוח של לוחמי משמר הגבול התעמת אתמול (שלישי) עם 55 סטודנטים מאוניברסיטת הרווארד שסיירו לאורך תוואי גדר ההפרדה בכפר הפלסטיני אל-וולאג'ה, דרומית לירושלים. חיילי מג"ב סילקו את הסטודנטים מהמקום מכיוון שלטענתם הציר בו נסע אוטובוס הסטודנטים נבנה אך ורק לצרכים ביטחוניים, ואסור בתנועת כלי רכב שאינם כאלה. החיילים אף ליוו את האוטובוס עד ליציאתו מהכפר.

"הם הגיעו באוטובוס פלסטיני ונכנסו איתו לתוואי של הגדר", נמסר. "זוהי עבירה לכל דבר, על מה שמשתמע מכך. עם זאת, הסטודנטים לא עוכבו לחקירה אלא רק הורחקו מן המקום". מי שכן עוכבה לחקירה היא מדריכת הסיור המתגוררת באל-וולאג'ה, שירין אל אראג', שנלקחה לבסיס עטרות. היא שוחררה לאחר כמה שעות בערבות על תנאי של כמה אלפי שקלים.

"היינו בדרך לאחד הבתים שאמור להיהרס בעקבות בניית הגדר", סיפרה אל-אראג'. "בהתחלה היינו על האוטובוס, הראיתי להם את המקום ואחרי זה ירדנו. אבל אז השומרים של חברת האבטחה הפרטית של הבולדוזרים התקרבו אלינו ואמרו שאסור לנו להיות במקום כי זה שטח צבאי סגור, למרות שבג"ץ כבר קבע שהמקום הספציפי הזה הוא לא כזה".

מדובר בציר העובר סמוך לביתו של תושב המקום עומאר חג'אזלה, בחלקו הצפוני-מערבי של הכפר, המשקיף על שכונת גבעת משואה בירושלים. הפעילים הנוהגים להשתתף בהפגנות השבועיות נגד בניית הגדר סביב אל-וולאג'ה, מייחסים לבית הזה את ההשפעה הברורה ביותר שיש לגדר על הכפר- זאת מאחר ולצורך בנייתה חופרת המדינה מנהרת כלי רכב תת-קרקעית שאמורה לשמש את חג'אזלה לבדו ובתוך כך מבודדת אותו משאר הכפר.

עבודות בניית הגדר סמוך לוולאג'האמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לדברי אל-אראג', המאבטחים קראו לכוח מג"ב, שהחל להתעמת עם הסטודנטים. "המשגיח של הסטודנטים ניסה לפנות אל המפקד בשטח, לבקש ממנו שירשה לנו לעבור. אבל הוא רק צעק עליו, העלה ארבעה חיילים חמושים על האוטובוס, והפנה אותו החוצה אל המחסום", היא מספרת. נוסף לכך ליוו את האוטובוס גם שני רכבי ביטחון, שווידאו כי הוא אכן יוצא מן הכפר. בתוך כך, נלקחו לבדיקה תעודות הזהות של הפעילים הפלסטינים ששהו על האוטובוס, וכן זו של הנהג.

הסטודנטים שהשתתפו בסיור משתייכים לבית הספר לממשל על שם ג'ון פ. קנדי באוניברסיטת הרווארד שבבוסטון. הם הגיעו לאל-וולאג'ה במסגרת נסיעה שנתית לישראל ולשטחי הגדה, שמקיים מדי שנה גוף הפועל בקמפוס ומכונה "הוועידה הפלסטינית". רכז הסיור מטעם האוניברסיטה, שביקש להישאר בעילום שם, טען כי "החיילים לא ממש ניסו לתקשר איתנו, הם פשוט הנחיתו הוראות. הסטודנטים לא ידעו לאן הם נשלחים. הם לא ניסו להתנגד ולא הפרו כל הוראה".

"אני עורכת את הסיורים האלה כמעט מדי יום עם קבוצות שונות", ציינה אל-אראג', "דבר כזה אף פעם לא קרה לי". דבר המעשה כבר הספיק לעורר הדים כאשר התפרסם ב"הרווארד קרימזון", עיתון הסטודנטים של האוניברסיטה היוקרתית. אחת השמועות סיפרה כי הסטודנטים נלקחו כאיש אחד למעצר. גורמים באוניברסיטה מיהרו ליצור קשר עם מארגני המשלחת, שהעמידו אותם על הטעות וסיפרו על מעצרה של מדריכת הסיור.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 37
  שיואלו שמאלונינו לשאול את המשכילים למה הערבים לא רצו להתחלק על ארץ חמדת אבות ,הלא משכיל מחכה לתשובה מלאה,!!
 2. 36
  הימנים רוצי שמג"ב יכסח סטודנטים ולא יתעסק עם המפיונרים החביבים על הימין בנתניה
 3. 35
  לקחת אותם לבאר שבע

  ולהראות להם את הפגיעות של הטילים ואת בתי הספר השוממים.

 4. 34
  תמכתי בבניית הגדר בהתחלה עד שראיתי למה היא באמתמשמשת. ביטחון הישראלים הפך למשני לעומת ההזדמנות לשדוד עוד אדמה פלשתינית. מי שמוציא את דיבת הגדר רעה הם הלאומנים שבשלטון.
 5. 33
  השאלה הברורה היא מה עדיף היה מבחינת ישראל לקטוע את הסיור או לתת לו להמשיך ללא הפרעה לדעתי מה שהיה תופס פחות תקשורת בעולם
  1. הגיע הזמן להפסיק לפחד מפני תקשורת עויינת חד צדדית. ראינו את הסיקור השקרי של התקשורת העולמית למה שהתרחש פה בימים האחרוניםץ אז עדיף בטחון אזרחי ישראל , "מתדמית" שמנוצלת על ידי כל שונאי ישראל מבית ומחוץ.
 6. 32
  מדינה פאשיסטית ש,מוגנת" עי חומות וערסים של משמר הגבול

  יענו ה"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון"

  1. מדינה סופר טולרנטית, גם ליצורים דוחים ונתעבים כמוך
 7. 31
  הסיורים עוינים ומעשינו, בד"כ, פסולים. האמת אינה באמתחתם, או באמתחתנו.
  1. יש גדר אין נרצחים יהודים - כל כך פשוט
 8. 30
  גדרות

  מדוע אינם מטיילים בגדר המפרידה בין ארה"ב למקסיקו בה פותחים באש על מבקשי עבודה גרידא.

 9. 29
  להלן מאזן גדר החיים: לפני הגדר - 20 נרצחים יהודים בשבוע. אחרי הגדר - 0 נרצחים יהודים בשבוע וכמה סמולנים מתוסכלים.
 10. 28
  ."הגבור."המחבל שדקר עכשיו חיילת בי-ם,הוא מהסיבות לגדר.הנבלות מעבר לגדר הקרויים עם ע"י תמהונים חסרי הבנה וידע היסטורי,תמיד גיבורים על נשים וטף.אשף הוקם ב65 לפני הכיבוש.לא לשכוח זאת מעולם.אין קשר "לכבוש".הם רוצים בהשמדתינו.נקודה.
 11. 27
  ״סטודנטים מהרווארד״. עאלק... ערבים שלומדים שם וכמה אנשי שמאל קיצונים.
 12. 26
  החלטה טובה של צה"ל גבולות המדינה אינם הפקר לכל טרוריסט ולכל פרובוקטור שרוצה להיכנס
 13. 25
  עוד נקודה ל"שיפור" תדמיתה של ישראל בעולם
 14. 24
  הגיע הזמן לעצור על פעולות טרור את המתנגדים לגדר ההפרדה

  כל זמן שהפלסטינים מפעילים טרור תהיה גדר הפרדה.
  גדר זו היא הכלי היחיד כנגד אותם מתאבדים.
  כל ניסיון להציג את התושבים בגדה כמסכנים ,משום שיש גדר הפרדה, הוא ניסיון נואל.
  הפלסטינים מגבים את הטרוריסטים ומשום כך אין להם על מה הלהלין.

 15. 23
  יש למנוע בכח ביקור גורמים "עויינים" בשטחים

  האפשרות היחידה למנוע תדמית שלילית של ישראל, כמדינת אפרטהייד, הפועלת בניגוד לחוק ושמירת זכויות אדם, הורסת בתים, גוזלת אדמות וכדומה, היא על ידי מניעה בכח של ביקורי סטודנטים בשטח.

 16. 22
  אלה סטודנטים מאוווווד מסוכנים. את הפושעים בנתניה ובת ים לא מרחיקים, פחד.
 17. 21
  נסיון גס לסתום פיות!! עכשיו גם אסור לסייר? חוצפה של הצבא!
  1. איזה כבוש? ממי? ירדן ויתרה....הפלשתינים הקרויים עם לא מענינים אף אחד..
 18. 20
  זה התפרסם ב"הרווארד קרימזון" וכך איבדנו עוד כמה ידידים טובים מהמעטים שנותרו לנו. וכך יום יום הופכת המדינה שלנו לשנואה ומוחרמת וכשנתעורר יהיה מאוחר להרחיק מאתנו את השנאה והמחיר המדיני והכלכלי של שנאה זאת
  1. אם ראית מטעם מי היה ה"טיול", אז ברור מראש היה מה יהיו הרשמים...

   אז אם תקרא שוב תראה, שהסיור היה מטעם מה שמכונה שם "הוועידה הפלסטינית"..... וכדי שחבר משועשע כמוך יבין (כי הרי קוראי הארץ הם אינטליגנטים עד גבול מסויים) איך העולם נע על צירו, אגלה אזנך שלמימון האוניברסיטאות חשיבות מכרעת, והחבר'ה מסעודיה והמפרץ (כמו לוב של פעם) הבינו את זה מזמן.

 19. 19
  מנהרת כלי רכב תת-קרקעית שאמורה לשמש את חג'אזלה לבדו ובתוך כך מבודדת אותו משאר הכפר.

  כמה כסף אנו זורקים בגדה המערבית ! אין פלא שלא נשאר כסף לחינוך, לבריאות ולדיור של תושבי ישראל. . . . ממשלה חכמה, אין מה להגיד.

 20. 18
  אחר כך ישלחו משלחות של ישראלים לספר בעולם שסתם באים אלינו בטענות

  מענין כמה שליחים תשלח מדינת ישראל כדי להפגין בעד ישראל כאשר הסטודנטים הללו יספרו את האמת בחו"ל

 21. 17
  הנצחון היחיד של הערבים הוא דמוניזציה של ישראל בעזרת עלילות דם
 22. 16
  אין לגרשם אותם מהכפר, יש לגרש אותם מהארץ.
 23. 15
  מספר 1 אתה פשוט צריך להתבייש בגלל אנשים כמוך המדינה סובלת אתה לא מייצג הרבה מאיתנו
 24. 14
  הגדר הזו,שהפלסטינים הביאו על עצמם ע"י פיגועים,מנעה פיגועים
 25. 13
  הרוורד מאז ומתמיד היו אנטישמים. עכשיו גם לגרש את המשלחת שהפרה את תנאי הוויזה לישראל
 26. 12
  שמאלנים נמאסתם
  1. יוסקה איזה אינטילגנט!איזה ניתוח מעמיק!
 27. 11
  כתודה מהרווארד יקבל ביבי דוקטורט כבוד (חיזוק והידוק הקשר העמוק עם ארה"ב) ויוזמן לסידרה של הרצאות בנושא "הפרדת הכפרים הוא הפיתרון הסופי. רק כך"
 28. 10
  מעולה, תמשיכו לגרש אותם, והם כבר יעשו את העבודה וידווחו בעולם על ה"דמוקרטיה" וחופש התנועה בשטחים.
  1. דמוקרט, הם בלאו-הכי "אוהבים" אותנו, ולא משנה מה ואיך נעשה...למדתי שם הרבה

   שנים...משוכנע שע שהם לא יתבגרו, הם לא יבינו. שהרי נאמר חזור וחזור: WHAT'S A CONSERVATIVE? A LIBERAL WHO GOT MUGGED

 29. 9
  מה שנקרא - למדו על בשרם...
 30. 8
  אין יותר בעיות בעולם! רק בניית גדר ההפרדה שהוכיחה את עצמה מפריעה לעולם להתקדם!!

  כמובן זה משפיע על המשבר הפיננסי העולמי, פשיטת רגל ביוון, טבח בסוריה ובלוב, מלחמת אזרחים בסודן ובאוגנדה, רעב בסומליה, הברחות ורצח במקסיקו ומה לא!!!!
  היהודים בישראל צריכים לתת את הדין בכך שהם עדיין בחיים!!

  1. נהדר, יש כל כך הרבה בעיות בעולם למה עדיין הכיבוש מעניין אנשים? יורי, אולי צריך איזה משהו ממש עסיסי, נאמר אסטרואיד שמאיים לפוצץ את כדור הארץ (בטח אסטרואיד אנטישמי) בשביל שישראל תוכל לטאטות את הכיבוש מתחת לשטיח

   היהודים צריכים לתת דין וחשבון כל עוד הם ממשיכים לספח שטחים מהגדה על חשבון החיים של אנשים שאשכרה חיים שם בעזרת הגדר ללא שום צידוק ביטחוני. להיפך רק מערערים את הביטחון ומעלים את הסבל בשתי הצדדים. תבדוק איפה הגדר עוברת בדיוק ותשאך את עצמך מה הרעיון.

  2. ואולי כדאי שהפלסטינים יתחילו להיות אחראים לעתידם המדיני בדרכים נוספות מלבד לקטר או לבצע פעולות טרור
  3. זה משפט של בן אדם, או שבחיים לא היה בשטחים או טרח לברר את עומק השליטה הישראלית על הפלסטינים , או שהוא חתיכת דמגוג שאומר למעשה "אנחנו נשיך לאמלל אותם כדי לרכוש חזרה את ארץ אבותינו בים הים לירדן ושלא יעזו להתקומם נגדנו". במקרה השני אתה ושכמותך הגורם המכריע לפעולות טרור נגד ישראלים
 31. 7
  חוצפה של כתב "הארץ"

  גיוואעלד! חיילים "התעמתו" עם תיירים! שוד ושבר...

  כשקוראים את הכתבה אני לא יכול להמנע מלהרגיש "דז'ה וו". נשמע כאילו הידיעה היא אוסף של עדויות דומות אך לא זהות. נראה כאילו הכותב לא בטוח איזו גירסה לקבל, אז הוא פשוט שם את כולם ברצף.
  לא ברור היכן בדיוק הכביש הזה שעליו הם נסעו. האם זה בתוך הכפר? לידו?

  בפסקה השניה מובא ציטוט- אבל לא כתוב של מי הדברים.

  גם מאבטחים וגם חיילים אמרו להם שזה שטח צבאי סגור, מדריכת ה"תיירים" נעצרה ושוחררה בערבות. אם מעצרה היתה טעות- מדוע לא שוחררה עם התנצלות? ואני לתומי חשבתי ששטח צבאי סגור נקבע בהכרזת אלוף, לא ידעתי ששופטי בג"ץ יכולים להשפיע על העניין.

  ומה עם תגובת דובר צה"ל? היכן האתיקה העיתונאית? מדוע מראיינים רק את משתתפי הסיור?

  ומה בכלל מטרת הסיור הזה? האם הם רוצים שוואלג'ה תהיה בשליטה ישראלית? מדוע מר רוזנברג מדגיש את כל השכונות הירושלמיות שהכפר משקיף אליהם? מר רוזנברג ואנשי הרווארד צריכים להתעורר: רעיון המדינה הדו-לאומית מת מזמן. גדר ההפרדה היא הסיכוי הטוב ביותר לתת לפלסטינים מדינה במצב הבלתי-אפשרי שנוצר.

  1. אתה צודק, גדר ההפרדה היא הסיכוי הטוב ביותר למדינה פלסטינית, גם אם הגדר תשב למעשה בגבול ירדן. למה לא בעצם הגדר לא צריכה לעצור עמוק לתוך השטחים הכבושים, שתמשיך עד לירדן באמת
 32. 6
  סיורי שנאה

  הקמפוסים של אוניברסיטאות האייוי ליג עברו תהליך רדיקליזציה מוחלט והיום הם בעצם רווי שנאה אנטישמית ובולעים בשקיקה כל הסתה שקרית.

  1. גדרות של שנאה ונישול וטמטום שנועדו לספח עוד שטחים מהגדה לישראל על חשבון אוכלוסיה. מה אתה רוצה שזה יהיה סיורי שמחה? בשביל זה יש אותך. חוץ מזה הייתי אומר שזה סיורי הכרת המציאות שאתה ושכמותך מכחישים
  2. אתה חי בסרט

   הקמפוסים של האיווי ליג היו אנטישמים לפני 60 שנה, כשהם היו מעוז של שמרנות, מוסדות לימוד לילדי העלית הכלכלית. אז יהודים לא הורשו ללמד באוניברסיטאות הללו, ומספר הסטודנטים היהודים הוגבל ע"י מכסה רשמית. היום יש באוניברסיטאות האיווי ליג כל כך הרבה סטודנטים ומרצים יהודים שהקביעה שלך הזויה בעליל.

  3. לקורא ה"משועשע" - רוב האנטישמים הגרועים ביותר בעולם בימינו הם יהודים, או לפחות יהודים לכאורה.
  4. ל"קורא המשועשע": יש שם הרבה הרבה יהודים, אך רובם יהודונים, כי מה שחשוב הוא

   אז אם תקרא שוב תראה, שהסיור היה מטעם מה שמכונה שם "הוועידה הפלסטינית"..... וכדי שחבר משועשע כמוך יבין (כי הרי קוראי הארץ הם אינטליגנטים עד גבול מסויים) איך העולם נע על צירו, אגלה אזנך שלמימון האוניברסיטאות חשיבות מכרעת, והחבר'ה מסעודיה והמפרץ (כמו לוב של פעם) הבינו את זה מזמן.

  5. המרצים היהודים באוניברסיטאות הללו הם שןנאי ישראל הגדולים

   והרפובליקנים שאתה כל כך שונא תומכים בישראל .

  6. קלעת בול
  7. דברי הבל

   הסיור לא היה חלק מתכנית הלימודים של הרווארד או סיור מטעם האוניברסיטה, אלא היה סיור שבו השתתפה קבוצת סטודנטים מהרווארד. חוץ מזה, עצם המחשבה שישנה שם אחדות רעיונית, או אפילו שלמרבית הסטודנטים והמרצים בהרווארד יש בכלל דעה מוצקה בנוגע לישראל, היא שגויה. דרך אגב, גדול מגיניה של ישראל בארה"ב, אלן דרשוביץ, הוא פרופסור בהרווארד ולמרבית הסטודנטים שפגשתי שם (במיוחד היהודים, שבאגרסיה ישראלית טיפוסית אתה מכנה בכינויים אנטישמיים) יש יחס אוהד מאוד לישראל.

 33. 5
  פלסטיני עצוב אחד מעורר את הליברלים יותר מ 17 אפגאנים שנטבחו בידי חייל אמריקני? אולי הם לא כל כך ליברלים כמו שנדמה?

  חוצמזה - אם חופרים לו מנהרה - אז הבית לא ייהרס. ומחשבה - האם מישהו טרח להזמין אותם לבקר באחד מ 1500 קברי נרצחי אוסלו? מדוע?

  1. כן הדאגה שלך לאפגנים נוגעת ללב. כמה היית רוצה שיתעלמו מהכיבוש, זה לא יקרה לעולם ואנחנו נשלם את המחיר בסוף
 34. 4
  אם הפלסטינים יקבלו רבע ריבונות בירושלים הם יעשו לנו את המוות.

  אבו מאזן מתכנן להפוך את מזרח ירושלים למשפך להזרים דרכו אל תוך ישראל כל מוסלמי שרק ירצה בכך. ויהיו הרבה.

 35. 3
  חופרת המדינה מנהרת כלי רכב תת-קרקעית שאמורה לשמש את חג'אזלה לבדו

  על הנחל ליד העיר חלם עבר גשר שחיבר את העיר אל הגדה השניה. הגשר היה כל כך רעוע, שכמעט כל מי שעלנ עליו, נפל, נפגע ומפצע. מה עשו חכמי חלם? בנו... בית חולים ליד הגשר.
  במקום להזיז את הגדר שלושים מטר 0מה שעולה קצת כסף) בונים עבור הבית המבודד מנהרה מיחדת! חלם לא יכלו להתחרות בזה!!!

 36. 2
  תלכו לחומס בסוריה, נטבחי אסד זועקים לעזרה !
 37. 1
  טוב שזה קרה לחברה מהרווארד וטוב שזה כבר יתפרסם - ככה יידע העולם לאיזו מדינה פאשיסטית ישראל נהפכה

  טוב שזה קרה לחברה מהרווארד וטוב שזה כבר יתפרסם - ככה יידע העולם לאיזו מדינה פאשיסטית ישראל נהפכה.

  1. ישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה באיזור. ישראל רחוקה מפשיזם ותתקים למרות אויביה מבחוץ ומבפנים.
  2. נכון מאוד! האינטליגנטים הללו יוכלו מיד להשוות לשמורות האינדיאנים שבארצם. ולחשוב מה היה קורה אילו הגיעו לכאן סתם גרמנים סתומים מברלין. איך, איך, היינו נראים.
  3. ואו אתה גאון

   גם נאור,גם הומניסט, גם טוב לב וגם בעל ידע כללי נרחב במדעי המדינה!!

   תותח

  4. אה, אז זה ההגדרה של פאשיזם. לילה טוב איש חושב.
  5. מאוד פאשיסטית , אנחנו הרי היחידים בעולם מאז הקמתו שבנו גדר בשביל להגן על עצמנו
  6. בין הירדן לים יש מיליוני אנשים בלי זכות הצבעה

   האם האנשים האלה שייכים לישראל? אם כן אז היא לא דמוקרטיה.
   אם לא, אז אתה שולט בכוח על כמה מיליוני אנשים בעזרת צבא יותר חזק.

   איך זה מסתדר לך עם ערכי הדמוקרטיה? לכבוש ולהרעיב מיליוני אנשים?

  7. אפשר להרחיב את השכלתם

   באותה הזדמנות חגיגית מומלץ שתיקח אותם גם לסיור בסוריה. נמתין ונראה מי יחזור משם.

  8. אל תדאג פפישקו, רוב הסטודנטים שם שונאים אותנו בלאו-הכי, ומזה

   אוהבים את "בני-דודינו" במיוחד לאחר ספטמבר 11

  9. נראה אותך נכנס לשטח צבאי סגור בארה"ב...
  10. פפיש אנשים כמוך 10 בלירה