הלחץ על טהראן גובר

החל משבת: בנקים איראנים לא יוכלו להעביר כספים ברחבי העולם

מסלקת הכספים הבינלאומית "סוויפט" מנתקת קשרים עם בנקים איראנים. בישראל המתינו זמן רב למהלך שיפגע קשות ביכולתה הכלכלית של טהראן

רשת "סוויפט" שמפעילה את מנגנון סליקת הכספים הבינלאומי הגדול בעולם, הודיעה היום (חמישי) כי החל מיום שבת הקרוב, לפנות ערב, היא תנתק את כל הקשרים עם הבנקים האיראנים נגדם הופעלו סנקציות של האיחוד האירופי. מדובר במהלך חסר תקדים שלמעשה לא יאפשר לבנקים האיראנים להעביר כספים ברחבי העולם באמצעים אלקטרוניים.

הנהלת הרשת, הממוקמת בבריסל, הודיעה כי לאור העובדה שהחברה רשומה בבלגיה - היא מחויבת לבצע את המהלך לפי החוק במדינה. "זהו מהלך חסר תקדים עבור סוויפט", אמר מנכ"ל הרשת לאזארו קרמפוס, "זו תוצאה ישירה של הגברת הסנקציות הכלכליות הבינלאומיות נגד איראן".

"סוויפט" הודיעה עוד כי עדכנה את כל המוסדות הפיננסיים באיראן שיושפעו מההחלטה וכן לקוחות נוספים עבורם המהלך רלוונטי.

אחמדינג'אד בתום תשאולו בפרלמנט, אתמולאי-אף-פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בישראל המתינו זמן רב לביצוע המהלך שיפגע בצורה קשה ביכולתו של המשטר האיראני לתפקד מבחינה כלכלית. משמעות המהלך היא שממשלת איראן תהיה חייבת להעביר כספים במזומן באופן פיזי כדי לשלם על עסקאות בחו"ל. "מדובר במכה אנושה למשטר האיראני", אמר מקור מדיני בכיר בירושלים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו העלה את סוגיית ניתוק הבנקים האיראנים מרשת "סוויפט" במהלך שיחותיו האחרונות עם הנשיא ברק אובמה בוושינגטון ועם ראש ממשלת קנדה סטיבן הארפר באוטווה.

פקיד ישראלי בכיר אמר שנתניהו הדגיש בשיחותיו בוושינגטון ובאוטווה כי "צריך את סנקציות סוויפט בדחיפות המירבית" ("we need swift swiftly"), אמר אז נתניהו לפי הפקיד הבכיר.
לשכת ראש הממשלה פרסמה היום תגובה למהלך ומסרה כי "ראש הממשלה נתניהו מברך על החלטת סוויפט לנתק את הבנקים האיראנים מהמערכת".

אתמול הזהיר את איראן נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ואמר כי חלון ההזדמנויות הדיפלומטי שלה הולך וקטן. "הקהילה הבינלאומית הטילה כל כך הרבה סנקציות", אמר, "ביצענו רבות מהאופציות שברשותנו כדי לשכנע את איראן לשנות כיוון. את הדברים אמר הנשיא בתום פגישה עם ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, בבית הלבן.

לפני שבועיים דווח כי משרד האוצר האמריקאי חשף ועצר בדצמבר האחרון יוזמה בנקאית שבסיסה בדובאי, שלטענת האמריקאים, שימשה את האיראנים כדי לעקוף את הסנקציות הבינלאומיות על תעשיית הנפט שלה. בסיס הפעולה הוא "בנק נור האיסלאמי", שהיו"ר שלו הוא בנו של שליט דובאי, בעלת בריתה של ארצות הברית.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 16
  הודו לה'

  ה' ימלוך לעולם ועד

 2. 15
  צעד רציני בכיוון הנכון.

  חסימה של העברת מטבע בצורה אלקטרונית זו מכה רצינית לכלכלת אירן במיוחד לחלקים הטכנו הנדסיים, הפיננסים, ותעשיות יצוא קטנות ובינוניות. ברור שזו לא מכת מוות וכלכלת אירן תמשיך לעבוד, ובלי הגבלות נוספות כאלה תמשיך אירן בדרך לפצצה, אבל אולי קצת יותר לאט.

  לדוגמה העברת כסף לאדם פרטי או מפעל בינוני שהיום עולה פחות מחצי אחוז יעלה ל 10-15 אחוזים. חברות גדולות ובנקים אירנים יהיו צריכים להחזיק כמות רצינית של מטבע חוץ בחשבונות שלהם בבנקים מחוץ לאירן, חשבונות חשופים להחרמה.

  תעשיות סטרט אפ והאי טק (לא צבאי) בכלל לא יכולות לעבוד בלי כלי הכלכלה המודרנית. אם אמם עוד זוכרים את המצב בישראל כאשר אפילו לראש הממשלה היה חשבון לא ליגאלי בארהב. וישראלים עשו סטרט אפ - אבל רק בארהב. אז אין הי טק יש רק בריחת מוחות

 3. 14
  הרעיון עלה ע"י האמריקנים לפני חודש ופעל בלחצם אם זה תלוי בביבי אנחנו מפציצים ומופצצים
 4. 13
  יעבדו עם רשת בנקים מתווכים בסכומים קטנים
 5. 12
  תגובה ל10

  לא משנה אם מערב היה או לא למה להשמיץ ןלגדף. ראש הממשלה שלך מייצג אותך. תן כבוד מינימלי. מה אתה עושה חוץ לתת תגובה לטובת המדינה שלך. תבדוק מתי בפעם האחרונה עשית מילואים לדוגמא?

 6. 11
  אובמה עובד על היהודים ומחליף מכתבי אהבה עם חמנאי
 7. 10
  זה מהלך מצוין של אירופה וארה"ב ודוחה איך שביבי נדבק לכל תוצאה חיובית שהוא לא אחראי לה

  האיש הזה פשוט דוחה ואין צורך להוסיף שום דבר

  1. נכון - עם משחקי המילים והלצות החוכם שלו

   ביבי אמר חייבים להפעיל את סוויפט סוויפטלי
   נו שויין

 8. 9
  שאלתי את מנהל הבנק שלי שהוא ממוצא איראני,הוא לא יודע כלום בעניין הזה.
 9. 8
  הם יקימו סויפט משלהם
 10. 7
  הנה זה בא.
  1. טוב שקניתי 5 חבילות אורז
 11. 6
  אי נוחות רצינית אבל לא שובר את גב הגמל:

  כו שלפני 20 שנה ויותר שלחנו שיק בנקאי לחו"ל, גם האירנים יכולים. אז כל תשלום יקח עוד 5 ימים בדרך.
  חוץ מזה, עושה דברם באירופה יכול לשבת על הר מזומנים ולשלוח בסוויפט תשלומים בסכומים קטנים ובינוניים בקלות.

  1. אתה גאון. ומה יעשה מקבל הצ'ק עם הצ'ק?

   יפקיד אותו בבנק.
   ואיך הבנק יקבל את הכסף תמורת ה'ק?
   במזוודה?
   אין העברות קטנות, סחר בינלאומי זה מיליארדים.

  2. כנראה שאתה לא מבין....חייבים מזומן

   נניח שתשלח צ'ק - איך ימשכו את הכסף מהחשבון שלך שלא בצורה אלקטרונית?

 12. 5
  תנחומיי לגידון שתיכף יפרסם כמה הגיגים על החרם הפסול שישראל מובילה כנגד האומה האיראנית הגאה,ועל העמעורבות לנו בנסיונות להפיל את הצדיק הדמוקרט אחמדינג'ד.
 13. 4
  בתמונה הגברים לפי האופנה האחרונה והנשים כמו פעם בימי האבות
 14. 3
  שטויות אפשר לעקוף את סוויפט בקלות
  1. עקרונית אתה צודק,אבל זה גורם לאי נוחות.חוצמזה כשמדובר בסכומים גדולים,של ממש,מיד הבנק הקורספונדנט ייחשף.ואני לא חושב שהרבה בנקים ירצו את זה.גם בתמורה לעמלות שמנות
  2. אתה צודק...

   אפשר להעביר את הכסף ביחד עם הנפט בצינורות....

 15. 2
  נתניהו לחץ ודרש, אולם החרדים יפרשו מהקואליציה שלו בגלל חילול השבת בידי גויים אירופאים.
 16. 1
  זה מהלך שישבור להם את הגב
  1. שטויות במיץ ציוני. העולם צריך את הנפט האיראני ולכן יפתחו מסלקה אחרת עם אורינטציה אנטי-אימפריאליסטית. סה"כ זה עניין מאוד פשוט. האיומים של האמריקאים על הסוחרים הבינלאומיים יעופו חזרה עליהם בקרוב
  2. אוריינטציה אנטי-אימבריאליסטית, לא אנטי-אימפריאליסטית, חבוב!
  3. זה כמו לסגור את מייצרי טיראן