מחפשים פשרה חדשה

המדינה תציע לתושבי מגרון לעבור לאתר קראוונים בהתנחלות אדם הסמוכה למאחז

בעקבות החלטת בג"ץ לפסול את הסכם הפשרה לפינוי המאחז הלא חוקי, במערכת הביטחון מחפשים פתרון שיאפשר פינוי בלי עימותים עד אוגוסט

בעקבות פסק הדין של בג"ץ שהתקבל היום (ראשון), הדוחה את הפשרה בין המדינה למתנחלים בנושא פינוי מגרון, נערכות התייעצויות קדחתניות במערכת הביטחון בנוגע לדרכי ההתמודדות והמענה לתושבי המאחז הבלתי חוקי. כעת, מחפשים במערכת פתרון זמני שייתן מענה סוציאלי לתושבי מגרון, שעומדים לאבד את בתיהם עד אוגוסט, ויאפשר פינוי מרצון, ללא עימותים. הפתרון המוצע הוא אתר קרוואנים זמני באדם, עד שהמדינה תגמור לבנות בתי קבע עבור תושבי המאחז במיקום שטרם נקבע.

בעבר, הציעה המדינה לתושבי המאחז לעבור לאתר זמני, עד שיכינו עבורם מקום מגורים חדש. התושבים דחו את ההצעה, ולאחר מכן נרקחה הפשרה שנדחתה בבג"ץ. אז, ב-2008, סיכם משרד הבטחון עם מועצת יש"ע להעתיק את המאחז מגרון לאחד משלושה אתרים: גבעה בתחומי הישוב אדם, גבעה בתחומי אזור התעשייה שער בנימין, וגבעה בתחומי המועצה בכוכב יעקב. בסופו של דבר, הנהלת המועצה האזורית דחתה את הסיכום, למרות שזה זכה לתמיכתם של רבני בנימין ויו"ר המועצה.

הרכב של שלושה שופטי בג"ץ דחה היום פה אחד את הסכם הפשרה שנחתם בין המדינה למתנחלי מגרון, ולפיו פינוי המאחז יידחה בשלוש שנים וחצי. השופטים אשר גרוניס, מרים נאור וסלים ג'ובראן הורו להרוס את המאחז עד ל-1 באוגוסט.

עשו לנו לייק וקבלו את הידיעות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

עימות בעת הרס מבנים במגרון ב-2011אמיל סלמן

בהחלטה, שנכתבה על ידי השופטת נאור, נכתב כי לבית המשפט סמכות להאריך מועד לביצוע פסקי דין, אך במקרה זה אין צורך לעשות שימוש בסמכות זה. נאור כתבה כי מדובר ב"אחד המקרים הקשים והחריגים ביותר בכל הנוגע למאחזים בלתי חוקיים. המאחז משתרע על פני קרקעות נרחבות, המצויות כולן בבעלות פלסטינית פרטית ומוסדרת. שיקול ההסכמה והפינוי בדרכי שלום הוא שיקול כבד משקל, ואולם אין הוא שיקול בלעדי ומכריע המסיג לאחור באופן מוחלט את השיקולים של פגיעה בקניין הפרטי ופגיעה בשלטון החוק".

על הפשרה כתבה נאור כי "משך הזמן המבוקש - שלוש וחצי שנים - אינו יכול להתקבל. הוא בלתי סביר. פתרונות שעשויים היו להתקבל בשנת 2006, עת הוגשה העתירה, אינם יכולים להתקבל עתה - לאחר שמוצו כל ההליכים וניתנו כל האורכות. הכל כפופים לחוק והגיעה שעת האמת".

על התושבים עצמם כתבה נאור כי "הטענה לפיה תושבי מגרון התיישבו ברשות המדינה ובעידודה אינה חדשה עמנו. היא עלתה בדיון בעתירה. ואולם, כפי שהבהירה המדינה איש אינו מוסמך להתיר הקמת יישוב על קרקע פרטית. הרצון להתחשב במצוקת תושבי מגרון שאיננו מקלים בה ראש אינו יכול להמשיך ולבוא על חשבונם של העותרים ועל חשבון אי אכיפת החוק... תושבי מגרון התייצבו לפנינו וביקשו כי ניעתר לבקשת המדינה להארכת מועד. כשם שהם היו ודאי מכבדים החלטה המאריכה מועד עליהם כעת לכבד בתום לב גם את ההחלטה הדוחה את הבקשה. החובה לקיים פסק דין אינה עניין של בחירה. מדובר במרכיב הכרחי של שלטון החוק אליו כפופים הכל כחלק מערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

נאור קבעה את מועד הפינוי ל-1 באוגוסט, כדי לאפשר לתושבים להיערך. העתירה לפינוי מגרון הוגשה ב-2006, על ידי חלק מבעלי הקרקע במקום ותנועת שלום עכשיו. בתחילה, טענה המדינה כי מדובר במקום לא חוקי שיהרס עד 2008. לאחר מכן הגיעה המדינה ל"הסכם אדם" עם מועצת יש"ע, על פיו תושבי המאחז יעברו לבתים שיקומו שעבורם בהתנחלות הסמוכה אדם, וההריסה תדחה. עם זאת, התושבים התנגדו לפשרה, והליכי קידום התוכנית החדשה התנהלו בעצלתיים ללא תאריך סיום גמור.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 32
  האידיאולוגיה של השמאל היא השנאה וגירוש יהודים מבתיהם והגנה על פולשים ערבים

  כן.למען השם .למה לפרק את ההתנחלויות ולגרש עשרות אלפי משפחות מבתיהם למען השלום. . האם זה השלום לו אנו מייחלים? השלום האמתי פירושו אין יותר מלחמות בין יהודים לערבים. אין יותר שנאה בין יהודים לערבים.ויהודים וערבים יוכלו לחיות יחד. אז איך זה מתיישב שלום עם גירוש עשרות אלפי אנשים מבתיהם.כאשר הפיתרון הוא למעשה יותר פשוט.הכי פשוט .המתנחלים היהודים ימשיכו לגור בבתיהם בבתי הספר שלהם ובכל מוסדותיהם, והיה אם תקום מדינה פלסטינית תינתן ליהודים הגרים שם הבחירה או להמשיך להיות ישראלים או לבקש אזרחות פלסטינית ולחיות בשכנות טובה עם הערבים הפלסטינאים וילמדו איש את שפת רעהו . כנ"ל עם הערבים הגרים בישראל היהודית . או שימשיכו להיות אזרחים ישראלים או שהם יבקשו אזרחות פלסטינית וימשיכו לגור בבתיהם ובמוסדותיהם מבלי שיהיה צורך לגרש אף אחד .האם זה אינו השלום האמתי. השמאל הרדיקאלי היהודי רוצה לראות בגירושם של היהודים ממדינת פלסטין עוד לפני שהיא קמה ממניעים של שנאת הימין, והימין היהודי הקיצוני רוצים לגרש את הערבים החיים בישראל
  פן יקומו יום אחד ויצטרפו לאחיהם הפלסטינים בהתקפה על ישראל .האם זה השלום לו אנו מייחלים? לא! אנו רוצים בשלום יהודי-ערבי מבלי לגרש אף אחד .ושני העמים יחיו יחד בידידות ובשלום

 2. 31
  אולי סילבן פעם אחת יעשה את תפקידו ויעביר את המיגרנה לנגב או לגליל? אם הוא מעביר כסף ליהודה ושומרון לפחות יקח מהם מתנחלים
  1. אתה באמת רוצה אותם כשכנים שלך? אולי עדיף להשאיר אותם שם ורק לפנות את צה"ל??
 3. 30
  בקושי חודש נשיא ביהמ"ש וכבר נהיה סמולני?
  1. האם כדי להיות ישר ושומר חוק - המשמעות היא שמאלנות??
 4. 29
  מערכת הביטחון בכיס שלהם. הציבור כולו שפוט של המתנחלים שיכולים להוביל את כולנו לאן שרק ירצו. גם הפעם יש לצפות שהמגזר של חובשי הכיפות המורם מעם והפתור מקיום החוק ינצח וטובת הציבור הרחב תפסיד.

  זה נראה די ברור. גם בעידן גרוניס.

 5. 28
  עכשיו ביב יצטרך להקדים את המלחמה עם איראן ליולי..
 6. 27
  שר ביטחון בלי מפלגה ברק מוסר את עתיד המדינה למתנחלים כדי להציל את הכיסא שעליו יושב כשאיננו בחו"ל
 7. 26
  פושעי התנחלות לדין. מפיונרים של גזל קרקעות לכלא. אימפוטנטים לא מסוגלים לספח ולא רוצים לפנות.
  1. למה הבוטות ? מדובר רק על פוליטיקה ..

   פסק הדין מבוסס על עמדת המדינה, ולפיה "גם לדעתה מדובר במאחז בלתי חוקי שאין כל אפשרות חוקית להשלים עם קיומו לאורך זמן" . עמדה זו היא העמדה שנקטה הפרקליטות כנגד עתירת "שלום עכשיו" מסיבות פוליטיות; אחר ופרקליטות ישבו אנשים, שתומכים בפינוי התנחלויות בגלל עמדותיהם המדיניות, ולא מסיבות משפטיות. זו הסיבה שהתנחלים טוענים לאי-מתן אפשרות מיגננה כנגד תביעת הפלישה לקרקע פרטית, שהרי נגדם מעולם לא הוגשה תביעה כלשהיא, והיום אין שום תובע. ואלו שבעבר נתבקשו ע"י העותרים לטעון לבעלות - חזרו בהם. הפרקליטות ייצגה את המתנחלים...זה כמעט כמו לתת לא. לייצג את משה קצב..לפרקליטות קשה לשנות את עמדתה משיקולי "אגו" ותו לא. בסופו של דבר, אין ספק שנגרם עוול למתנחלי מיגרון, שיישבו אדמת טרשים עזובה מסיבות חלוציות וציוניות (אם כי לא מקובלות על כלל החברה הישראלית) ועומדים להיות מגורשים מבתיהם עם תוית קלון של פורעי חוק וגוזלי קרקע פרטית.

 8. 25
  מתנחלים - מכשול לשלום הציבור.
 9. 24
  כבוד השופטת נאור כתבה: "המאחז משתרע על פני קרקעות נרחבות, המצויות כולן בבעלות פלסטינית פרטית ומוסדרת." אלא שכאשר נדרשו הותרים להוכיח את בעלותם על הקרקע בבית משפט השלום - הם משכו את עתירתם שם, כך שמעולם לא הוכח כי הקרקעות "מצויות כולן בבעלות פלסטינית פרטית ומוסדרת."
  1. כאשר

   כאשר אלפרון ניכס לעצמו שטח - כולם משכו את עתירותיהם.

   ההתנחלות היא מפעל של גזל, פשע, שוד ובגידה בערכי מדינת ישראל.
   בית המשפט לא היה מחליט את שהחליט, אילו לא היו קרקעות מיגרון (בעצם מיגרנה), קרקעות פרטיות.

   ולא יעזרו לך השטויות שלך ושל הימין. בסופו של דבר, מדינת ישראל היא עדיין - לצערכם - מדינת חוק.

  2. הדבר מוסכם על הכל, מלבד ככהנ על כמה דמגוגים של הימין שלא בדקו עובדות

   תביעה נמשכה מכיוון שממילא לא היו תכנית מתאר או אישורי בניה והמדינה הודיעה שהמאחז יפונה. למה לבזבז זמןמאמץ וכסף של אדם פטי אם המדינה התנדבה לפעול לשמירת החוק כמתחייב?

  3. ולאנשי מיגרון יש מסמכים המוכיחים בעלות על הקרקע? על סמך מה הם התנחלו שם, סתם כך כי היתה שם גבעה? אולי מחר הם ימצאו לנכון להתנחל גם בפארק הכרמל כי אף אחד לא מוכיח שם בעלות??
 10. 23
  תפסיקו להציע להם פשרות ותפנו אותם כבר. נמאס הזלזול בחוק.
 11. 22
  די כבר עם המי גרון - להחזיר את האנטנה
 12. 21
  הו-הא-מה קרה-גרוניס-לא-מספק-את-הסחורה...
 13. 20
  למה שלו יעבירו אותם לכלא נפחא? שודדיי יבשה
 14. 19
  אני לא מבין למה בכלל צריך להתפשר עם תושבי מגרון. אם אני למשל אבנה בית ברמת השרון, עיר מגוריי, ללא האישורים הרלוונטיים, יבואו בולדוזרים של העירייה ויהרסו לי אותו, נכון? והם יסכימו להתפשר איתי על משהו? בחלום הלילה!
  1. אם תקבל אישור מהממשלה ומהרשויות אז בוודאי שחייבים לפצות אותך
  2. הם לא קיבלו שום אישור משום ממשלה. רק שכוחות השחור חדרו גם לממשלה וגם לצה"ל ומנעו את פינוי הפושעים.
 15. 18
  מה זה הקישקוש הזה

  לפנות אותם מיידית את פורעי החוק האלה. מה זו הגישה הרופסת הזו? אם היו ערבים היו יורים בהם.
  לפנות ואם יעשו בעיות לכלוא

 16. 17
  לא להאמין

  בא גנב, ושדד קרקע לא שלו. בין אם הגנב הוא אדם פרטי, או המדינה. גנב הוא גנב. ושודד הוא שודד.

  ועכשיו, המדינה תפצה את הגנב, על שלא עלה בידו, להחזיק את הגניבה.

  זה תקדים משפטי מעניין. וראוי לכול שודד וגנב ללמוד מהמתנחלים.

  מעניין מה הדין העברי אומר על פיצוי הגנב שלא עלה בידו לשמור על שללו.


 17. 16
  בית המשפט עושה צחוק מהחוק, איפה הערבים התובעים בעלות? אין דבר כזה.

  אין פלא שבית המשפט מאבד את ערכו בעיני האזרחים (מלבד התמיכה של הבוגדים במדינה)

  1. שקרן ימני מצוי

   אם מותר להרוג, לרצוח, לגנוב, לשדוד בשם ארץ ישראל, לשקר? קטן עליך ועל הימין.

  2. נציגי הימין מינו את גרוניס, וכל הכבוד לו. המגרונאים ותומכיהם פורעי חוק

   הבעלים מנויים בשמם המפורש, הימין הלאומני ממשיך בעלילותיו

  3. שמואל, ואולי דווקא אתם איבדתם כל ערך בעיני הציבור, שרובו הגדול רואה בכם עבריינים אלימים החיים כטפילים על גבינו? על דבר כזה לא חשבת!
 18. 15
  פניה....

  צריך להעמיד לדין את "תושבי" מגרון. התחתית של התחתית של הזבל של העם היהודי והישראלי.

 19. 14
  הטענה שמדובר בקרקע פרטית מעולם לא הוכחה. ההיפך הוא הנכון - אלה הטוענים לבעלות כביכול על הקרקע הפסידו במשפט שנערך בבית המשפט המחוזי - הם לא הצליחו להוכיח את טענתם לבעלות. מכאן שהחלטת בג"ץ לא רק שאינה מתיישבת עם ההגיון ועם החוק - עולה ממנה ריח לא נעים.
 20. 13
  החלטה ראויה בנסיבות העניין גם אם תוכנה הוא מלל של אי דיוקים ועירוב תחומים משפטיים, למשל מה הקשר בין בעלות לתכנון שכן רוב השיכונים של שנות 50 הוקמו על אדמות פרטיות פלסתיניות
 21. 12
  תעיפו אותם מחר בבוקר לכל הקיבינימטים.

  וכל מי שלא יתפנה מרצון לאחד מגושי ההתיישבות המרכזיים
  תשללו ממנו כל סוג של פיצוי.
  נמאס כבר לשמור ולממן את פורעי החוק האלה.
  בג"צ אמר את שלו- אי אפשר לעשות מסחרה עם החוק.

  1. אתה מתכוון לשודדי הקרקעות הבדואים?
 22. 11
  גרוניס מוכיח שיש גם שופטים בימין המכבדים את החוק! איזו הפתעה טובה!!
 23. 10
  בזמן שעשרות אלפי טילים ובקרוב פצצות אטום

  מכוונות אל גוש דן, הימין ממשיך במדיניות ההתנחלויות ההזויה. להחליף אותם.

 24. 9
  עכשיו נראה את השופטים פועלים נגד מפירי חוקי הבניה הערבים...
  1. הצחקת אותי!! איזה אירגון "ימני" יעתור לבג"צ???
  2. לדרור הנאור - תתפלא! כבר היו דברים מעולם! כבר קרה שכל מיני ארגוני ימין הגישו תביעת דיבה נגד שלום עכשיו שאמר שהמתנחלים גונבים אדמות פרטיות של פלסטינים ואפילו היו מקרים שבית המשפט פסק לטובתם של אותם ארגוני ימין...
 25. 8
  פשרה לא על חשבוני!

  הם כבר מצצו מאתנו דם ודמים מרובים.
  שילכו לדאוג לעצמם כמו כל בן אדם מהישוב. מדוע שהמדינה צריכה לממן להם בתים חדשים

 26. 7
  תודה לאל שיש בג״ץ שמציל אותנו מעצמנו
 27. 6
  מאז 1977 כשהליכוד עלה לשלטון והטביע את המונח "יהודה ושומרון" במקום "השטחים הכבושים" שהיה נהוג עד אז ; מתעסקים רק בהם.
 28. 5
  בושה למדינה שכך נותנת לבית משפט להחליט

  מי שולט במדינה הזאת הממשלה או חבורת אנשים שלא נבחרה לעולם בבחירות אלא מונו והם קובעים בושה

  1. ריקי, על הפרדת רשויות שמעת?
  2. הלוואי שבג"ץ היו שומעים על הפרדת רשויות.
  3. תשובה לריקי: האלפרונים והאברג'ילים שולטים. מזל שיש בג"צ מול אנשים כמוך.
 29. 4
  כל הבושה היא של בני בגין שחשב שאפשר לעוות את פסק דין בית המשפט

  וזאת בניגוד מוחלט לאורח החיים ולהתנהגות של אביו ז"ל שכיבד את החוק ואת כללי הדמוקרטיה. בני יזכר לדראון עולם וזה מה שההיסוטריה תזכרו ממנו: ביצוע קנוניה בלתי חוקית.

 30. 3
  המדינה "מציעה " פתונות לפורעי חוק . לא ייאמן.
  1. הממשלה פועלת כמו 'הבורר' באירגוני פשע.
  2. בדיוק מה שהעין שלי גם קלטה. בריונים מציעים לבריונים. פורעי חוק מציעים לפורעי חוק. איזו שפת קודש. עוד שניה נתחיל לבכות עם קצת יידישקייט ורובי רבלין עם צוף המתים והקברים
  3. ואיך היא פועלת מול שודדי הקרקעות הבדואים,שאפילו הבג"צ השמאלני קבע שיש לפנות אותם?!
  4. עשו עסק טוב: עברו על החוק, צפצפו על כולם, התעלמו מפסיקות - ובסוף המדינה תבנה להם בית על חשבוננו. מדינת חלם.

   מעניין אם אני אחליט יום אחד שאני מציב קראוון באמצע פארק הירקון ומכריז עליו כעל מאחז בשם מעלה-גרא, האם אזכה לאותו יחס מלטף מצד רשויות אכיפת החוק, התעלמות מפסיקות בית הדין ותחנונים שאסכים לקבל ברוב טובי הסכם פשרה שבו בונים לי בית צמוד-קרקע על חשבון כלל אזרחי המדינה. גועל נפש טהור.

  5. למרות ההתנחלות והפלישה לאדמות פרטיות

   צריך לזכור שהמדינה מעודדת התיישבויות כאלה, מן הראוי שהיא תספק להם גם איזשהו פיצוי. אם הם היו מתיישבים שם על דעתם בלבד, אז לא היה צריך לתת להם כלום, אבל זה לא המצב. יש עכשיו חקירה פלילית נגד משרד הבינוי והשיכון שתמך בהתיישבות הזו.

  6. בימין הדתי אין פושעים = גם אם הם גוזלים אדמות לא להם, גם אם הם רוצחים פלסטינים, גם אם הם פורצים לבסיסי צה"ל, גם אם הם משליכים אבנים על חיילים = כי כל מעשיהם חוקיים על פי 'תורת המלך'.
 31. 2
  חוק גרוניס לא עוזר! גם הוא לא מוכן שיעשו צחוק מהחוק!!!
 32. 1
  יש 300 אוהדי בית"ר משועממים בקניון. הכל ענין של שימוש במשאבים