הותר לפרסום

עובדי הסהר האדום וקצין פלסטיני נעצרו בחשד לביצוע פיגוע נגד כוח צה"ל

השב"כ עצר 13 פלסטינים בחשד לירי לעבר כוח צה"ל ותכנון פיגועים נוספים בגדה המערבית. אחד מהעצורים - שוער של נבחרת הכדורגל ברשות

השב"כ (שירות ביטחון כללי) התיר היום (שני) לפרסום כי בשבועות האחרונים האחרונים נעצרו 13 תושבי מחנה הפליטים אמערי שברמאללה, בחשד שירו והיו מעורבים בירי לעבר כוח צה"ל שביצע פעילות במחנה ב-20 בינואר. בניסיון הפיגוע לא היו נפגעים אך נגרם נזק לאחד מכלי הרכב הצה"ליים.

במהלך האירוע נפתחה אש לעבר כוח צה"ל מגדוד 12 של חטיבת גולני שעסק בפעילות במחנה הפליטים. 20 קליעי רובה קלאצ'ניקוב נורו אל עבר הכוח, שגרמו לנזק בחלק מהכלים הממוגנים. לדברי אל"ם צור, בעקבות האירועים החל "גל מעצרים די גדול של תושבים, שהיו מקושרים בצורה אחרת לאירועים קודמים. מאחד לאחד, לאחר עשרות מעצרים, הגענו לחברי החוליה".

מחקירת חברי החולייה עולה כי מי שירו לעבר הכוח - באמצעות שני כלי נשק מסוג קלצ'ניקוב - היו צלאח ברעאל ועומר אבו-רוייס, שניהם עובדי הסהר האדום. את כלי הנשק סיפק להם מנזר עבאס, קצין ב"מודיעין הכללי" הפלסטיני ברמאללה והאחראי על השומרים בסהר האדום. השב"כ טוען כי עבאס הוא סוחר של אמצעי לחימה שסיפק, כאמור, את הנשק שבו השתמשו השניים.

בתמונה, מימין למעלה ובכיוון השעון: מחמד סעדי נימר (ספק, סייען אמל"ח), פואד ע'ושה (סייען, תצפיתן הפיגוע), צלאח ברעאל (מפגע), עומר אבו רוויס (מפגע), אחמד חטאב (סייען, מחביא האמל"ח), מנזר עבאס (קצין המודיעין הכללי הפלסטיני, ספק האמל"ח). נתונים: השב"כ

חלק מהעצורים

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לפי השב"כ, אבו רוייס (23) הוא תושב מחנה הפליטים המזוהה עם החמאס, ומשמש כשוער הנבחרת האולימפית הפלסטינית בכדורגל. ברעאל (23) עבד כשומר בסהר האדום. מחקירתם עלה כי לאחר הירי הם הותירו את כלי הנשק בתוך תיק בבית נטוש, ובהמשך מסר אבו-רוייס את כלי הנשק לאחמד חטאב, תושב נוסף במחנה הפליטים שמשמש גם הוא כשומר בסהר האדום.

לאחר שאבו-רוייס נעצר על ידי צה"ל והשב"כ, העביר חטאב את כלי הנשק חזרה למנזר עבאס. בהודעת השב"כ נמסר כי העצורים תיכננו לבצע פיגועי ירי נוספים אל עבר כוחות צה"ל, בין היתר במחסום גבע, במחסום עטרות, במעלה אדומים ובשכם, ואספו לשם כך מודיעין על מחסומי צה"ל בגדה.

מפקד חטיבת בנימין, אל"ם סער צור, מסביר כי אנשי "הסהר האדום" ששימשו כמאבטחים ונעצרו בשבועות האחרונים במהלך מבצע משותף לצה"ל ולשב"כ ניצלו את מעמדם כאנשי הארגון. "הכניסה לבניין הסהר האדום אסורה עם נשק, אבל הם הכניסו נשק לבניין בלילה, היו להם את המפתחות מאחר והם השומרים בכניסה למקום", אמר המח"ט.

לפי נתוני החטיבה המרחבית בנימין, הפעם האחרונה בהם נפתחה אש אל עבר כוחות צה"ל ברמאללה הייתה לפני ארבע שנים, בחודש ינואר 2008. "זה היה חריג בעינינו ובעיני השב"כ", הסביר המח"ט בשיחה עם כתבים צבאיים. "החוליה אלו חבר'ה מקומיים, לאו דווקא בשייכות לחמאס, צעירים בני 20 פלוס מינוס, שבעצם המניע המרכזי היה בעיקר לפגוע בכחותינו, לנסות לחטוף חייל ונקמה".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 17
  לירושלמי

  אוייב המדינה. אל תקרא לעצמך ירושלמי.. מדוע אתה גר "בירושלים בירת פלסטין"??? פנה להם את ביתך. די עם ההתייפיפות.. די די די!!!!!!

 2. 16
  אוי לעם שיש כמוך

  יוסי יוסי
  אוי לעם שלנו שיש בו כמוך.. אנו לא צריכים אותם כאוייבים.. אתה האוייב הגדול ביותר למדינה... ברור שהם עם ללא שיגרה.. המפגעים הללו לא פועלים מתוך אידיאולוגיה אלא מתוך שעשוע ואתגר. הם לא שוקלים את מעשיהם. הם משחקים בסרטים. אבוי לנו מכמוך. בושה שיש לך שם של צדיק.. אולי תאמץ את השם "עאדו"....

 3. 15
  למה אתם קוראים לזה פיגוע? זה לא כוון נגד אזרחים

  נו באמת. הרי לפלסטינים אין צבא, אז כאשר אזרחים מביניהם תוקפים חיילים שלנו זה לא פיגוע, אלא "ירי", "לחימה", "התקפה"... הרי אם הצבא הסורי היה יורה על חיילינו לא הייתם קוראים לזה פיגוע. שימוש במילה הזו פה מוזיל את המשמעות של פיגוע אמיתי, שהוא תקיפה של אזרחים בעורף, במטרה לעורר בציבור אימה וחוסר בטחון.

 4. 14
  קודם מאמן השוערים של פ"ת, עכשיו שוער נבחרת פלסטין. מה קורה למקצוע???
 5. 13
  רגע, מה עשה שם צה"ל?

  למיטב הבנתי מדובר בשטח A, אליו אסור לצה"ל להיכנס על פי הסכמים שמדינת ישראל חתומה עליהם. בפועל, מדינת ישראל לא מכבדת את הגבול הזה, וצה"ל פושט על בתים באמצע הלילה לעצור, לעיתים קרובות, ילדים. על פי כל חוק, הפעולה המדוברת של צה"ל היא פלישה וחטיפה, תוך פגיעה באוכלוסייה אזרחית. אין בכך להצדיק ירי, אבל לא מדובר כאן בפיגוע. אף אחד לא נכנס לתל אביב או לפסגות הסמוכה לפגוע באזרחים, ניסו כאן (כנראה ללא הצלחה) לפגוע בחיילים פולשים בתוך בתים של אנשים. מדובר בפעולה מלחמתית, לא בפיגוע. בלוחמים, לא במחבלים.

 6. 12
  מגן דוד אדום הפלסטיני - חההההההה ערבים ישארו ערבים לעולם !!!
 7. 11
  מה צה"ל עושה במחנה הפליטים אמערי, שטח איי? לא מספיק גירשתם אותם מהכפרים שלהם, ביניהם עמוואס, נובא ודיר יאסין, עכשיו אתם מסתובבים להם בין הבתים... ואל תספרו לי שזה כדי למנוע פיגועים. עושה רושם שהמטרה היא ליצור פיגועים כדי למנוע פינוי התנחלויות.
 8. 10
  ואחרכך שואלים למה מעכבים אמבולנסים!

  מתי גידעון יכתוב על זה?

 9. 9
  גם לצדיקים מהסהר האדום ולוחמי חופש פלסטיניים נשגבי הוד יש זכות לפגוע בנציגי מדינה צלבנית ניאו פשיסטית בלב איזור מלא הוד קדומים כמו חצי ערב
 10. 8
  עכשיו יש להם נבחרת ייצוגית בליגת בתי הכלא , שייקטפו שם את "הפרס" .
 11. 7
  אני בהלם!

  הם ערבים!!! זו חובתם המוסרית לירות על חילי צהל... למה עוצרים אותם בשל כך?
  תודה לשירותי הביטחון ששומרים עלינו. מפני הנבלות הללו

 12. 6
  בדרג רכילות בלי פרטים.
 13. 5
  מה שנקרא "כל הערבים אותו דבר", ושאף אחד לא יגיד לי שזו אמירה גזענית
  1. כל האומרים "כל הערבים אותו דבר" הם גזענים
 14. 4
  ישראלים שקרנים!! לא יכול להיות..צדיקים שמואשמים לחינם!
 15. 3
  מחבל מהסהר האדום? בושה שמד"א הסירה את הסמל מגן דוד מאמבולנסים ביו"ש
 16. 2
  עכשיו ברור שאמבולנסים פלסטינים מהווים סכנה בטחונית

  עכשיו ברור שאמבולנסים פלסטינים מהווים סכנה בטחונית
  ניצול אמבולנסים לצרכי מלחמה מהווה פשע מלחמה מזעזע

 17. 1
  עובדי הסהר האדום? לא יכול להיות, זה בטח שקר של ביבי או מינימום של יאיר לפיד.