לאחר פינוי הבזק בחברון

נתניהו: לא היתה לי ברירה אלא לפנות; ליברמן: להפקיע סמכויות מברק

ראש הממשלה טוען שברק תיאם איתו את המהלך, אך שר החוץ מאיים: כל עוד הטיפול בהתנחלויות ישאר בידי ברק הקואליציה לא תתייצב

על רקע הביקורת החריפה שמטיחים שרים בליכוד בשר הביטחון אהוד ברק בנוגע לפינוי בית המכפלה בחברון, אמרו היום (רביעי) גורמים בלשכת ראש הממשלה כי הפינוי נעשה בתיאום מוקדם בין שר הביטחון לראש הממשלה. בסביבתו של בנימין נתניהו התגוננו מהביקורת בימין וטענו כי לראש הממשלה לא היתה ברירה אלא לאשר את הפינוי מנימוקים ביטחוניים ומשפטיים.

שר החוץ אביגדור ליברמן הצטרף אחר הצהריים לקריאתו של המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון, להפקיע את סמכויות הטיפול בהתיישבות היהודית ביהודה ושומרון מידיו של שר הביטחון אהוד ברק. השר אף איים כי ללא העברת סמכויותיו של ברק לוועדת שרים לא תשוב היציבות לקואליציה.

"הטיפול של משרד הביטחון בנושא ההתיישבות ביהודה ושומרון נועד להלהיט את הרוחות ולא לתת מענה לביטחונם של הישראלים שגרים שם", אמר ליברמן. "המדיניות הזו מערערת את יציבות הקואליציה ופוגעת ביכולת של מרכיבי הממשלה השונים לחיות זה עם זה. הפתרון היחיד שיביא להחזרת היציבות הוא העברת כל הסמכויות בנושא ההתיישבות ביהודה ושומרון לוועדת שרים מיוחדת שתשקף נכונה את דעת הרוב בממשלה ובציבור".

כוחות צבא ומשטרה פינו אחר הצהריים את הבית בהוראת שר הביטחון ברק, שהודיע ש"אמשיך לפעול לשמירת החוק והדמוקרטיה תוך הבטחת מרות המדינה על אזרחיה". הוא הוסיף כי "הבקשה להיתר עסקה וכן חוקיות הרכישה ימשיכו להתברר באופן מקצועי ללא פניות‬. לא ניתן לאפשר מצב בו ננקטות פעולות המנוגדות לחוק במטרה לקבוע או להכתיב לשלטון עובדות בשטח".

לדברי גורמים בלשכת נתניהו, בישיבה שהתקיימה אתמול בערב בנושא, לא התקבלו החלטות לגבי פינוי מיידי של הבית, אך הבוקר לפני ישיבת הממשלה הגיע שר הביטחון ברק לפגישה נוספת עם נתניהו. "ברק אמר לראש הממשלה שמבחינה מבצעית הוא חייב לבצע את הפינוי עוד היום", מסר מקור בלשכת נתניהו.

בלשכת ראש הממשלה ציינו כי השילוב של הצורך המבצעי שהוצג על ידי ברק עם חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, עוה"ד יהודה ויינשטיין, לפיה אין דרך משפטית שתאפשר את המשך השהייה בבית, לא איפשרה לנתניהו מרחב לתמרון או לשיקול דעת בסוגיה. "ההמלצה היתה חד משמעית וראש הממשלה השתכנע", אמר מקור בלשכת ראש הממשלה.

שוטרי מג"ב קוראים לתושבי הבית להתפנות, אחה"צרויטרס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

נתניהו ביקש מברק בפגישה הבוקר שכוחות ביטחון ימשיכו לאבטח את הבית אחרי הפינוי וכן כי אם תימצא הדרך המשפטית שבה יוכלו רוכשי הבית לשוב אליו, מערכת הביטחון לא תציב התנגדויות ביטחוניות. שתי הבקשות נענו בחיוב על ידי ברק וסוכמו בין השניים.

נתניהו אמר בצהריים כי הוא "מחויב להמשך ההתיישבות ביהודה ושומרון בכלל וביישוב היהודי בחברון בפרט". בלשכתו של נתניהו ציינו כי הכרזתו של נתניהו הבוקר על הכוונה להכשיר את ההתנחלויות סנסנה, רחלים וברוכין והמאמץ שייעשה להכשיר גם את שכונת גבעת האולפנה בבית-אל כדי למנוע את הריסתה היו על דעתו של שר הביטחון ברק. "אי אפשר לנתק את הקשר בין הדברים", אמרו בלשכת ראש הממשלה. "הדברים סוכמו בין נתניהו לברק".

שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין (ליכוד) התומך בתושבי הבית אמר כי "אהוד ברק החליט לקראת חג הפסח לבער את המתיישבים מחברון. אני קורא לראש הממשלה ליטול מברק את הסמכויות בכל הנוגע להתיישבות ביו"ש על מנת לשמר את המרקם העדין של החיים שם".

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ דני דנון, קרא להעביר את תיק הביטחון מברק לשר בוגי יעלון. לדבריו, "שר הביטחון ברק פוגע בהתיישבות ביהודה ושומרון באופן שוטף, על ידי הפיכת המינהל לזרוע פוגענית שמקשה על ההתיישבות ומגנה על הפלסטינים. יש להעביר את תיק הביטחון לשר בוגי יעלון לפני שיהיה מאוחר מדי".

השר מיכאל איתן היה היחיד מבין שרי הליכוד שגיבה את החלטת שר הביטחון לפנות את בית המכפלה. "זה מגוחך שיש שרים בממשלה שמשתלחים בשר הביטחון ברק, על מהלך שבוצע מכוח המלצת היועץ המשפטי לממשלה, ובהסכמתו המלאה של ראש הממשלה", אמר איתן. "אם יש לשרים אלה ביקורת, צריך שיהיה להם את האומץ להפנות אותה אל מי שעומד בראש המערכת ולא לחפש שעירים לעזאזל".

יו"ר האופוזיציה, שאול מופז, אמר היום בתגובה כי "שלטון החוק גובר תמיד, בכל מקרה ובכל תנאי. מספיק עם המשחקים. דינא דמלכותה דינא". לדבריו, "חוק הוא חוק והוא גובר על כל שיקול פוליטי ומפלגתי. כשמערכת המשפט מקבלת החלטה - עלינו לבצע אותה, בין אם זה האזרח הפשוט ובין אם זה ראש הממשלה או שר הביטחון".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אמרה מנגד כי "נכון נהגו היועץ המשפטי לממשלה ושר הבטחון, כאשר לא אפשרו למערכת הבטחון ולשלטון החוק להיות למרמס".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 54
  מי צריך לשמור על הילדים בחברון

  שני פנים לתופעת לקיחת ילדים לאיזור רב סכנה בטחונית. חלק מילדים אלו לכשתגיע שעתם לשרת בצהל ייהפכו לאברכים שתורתם אומנותם וחלקם יתמחו בהפקת תועלת ממשאבי המדינה. מי הרב המתיר זאת?! הפן השני הוא חיוב ילדיהם של שומרי החוק, להגן בגופם על ילדיהם המוקרבים של אוכלוסיות אזוטריות אלו אשר החליטו לעקוד את ילדיהם בםקודת רבנים חסרי אחריות. נצחון שכאלו הוביל לגלות של אלפיים שנה ומנהיגות חילונית הביאה לסיומה עבור המעוניינים בכך.

 2. 53
  כן חוק לא חוק

  בבחירות הבאות-רק ליברמן!

 3. 52
  כן חוק לא חוק

  בבחירות הבאות-רק ליברמן!

 4. 51
  אני גר על גב ההר. אם ברק הוא הריבון בשטח אז אני בוגד.

  לא רוצה לראות בברק מישהו שאני חייב לו נאמנות.

 5. 50
  אני לא מבין למה מרצ לא מגישים הצעת חוק לסיפוח יהודה ושומרון. ואז נראה את הממשלה מתפתלת.
 6. 49
  פינוי הבית בחברון

  חברון מלשון חברים בערבית חליל הידיד של הקבה והוא אברהם אבינן אשר קנה את מערת המכפלה ולא את כל חברון .אם המדינה קבעה שבשטחים ישלוט הממשל האזרחי הרי לפני שנכנסים לבית או משנים סטטוס יש לקבל רישיון גם כאשר קונים בית בתוך הקוו הירוק יש לערוך מספר פעולות בעירייה או במועצה המתנחלים חושבים שאין חוק חל עליהם היחיד שמגן על החוק הוא ברק וכמובן הדבר הוא לצנינים בעיני מגיני המתנחלים אבירי הדמוקרטיה והשלום .הנל מעגלים פינות רבותי השרים אתם מעגלים פינות ומכופפים את שלטון החוק הרפו מכך פן יהיה מאוחר מידי ואת הנעשה בהרס המדינה יוטל עליכם האם הפלשתינאים לא צודקים שישראל מנסה לנשלם מאדמתם?.

 7. 48
  הממשלה הגרועה ביותר שהיתה כאן. חבורת אוכלי חינם שרק רצים להצטלם עם הזויים מהימין
 8. 47
  ליברמן כרגיל פאשיסט מוצהר ובנוסף רק לא לפי החוק החוק הוא מה שהוא רוצה!
 9. 46
  ליברמן?

  מתי סוף סוף יוציא היועץ המשפטי את האצבע ויחליט אם להגיש כתב אישום נגד האיש אם אכן הוא עשה את אשר מיחסים לו? הרי יש גבול למה שמדינה שלמה צריכה לסבול ? או שהוא עשה אל אשר מיחסים לו - אז שיגן על עצמו בבית משפט או אם לא כך הדבר - שישים היועץ המשפטי סוף לפרשה. מכל אשר קראתי עד היום סביר להניח שמקומו של ליברמן הוא לפחות בבית המשפט שיחליט מי הוא האיש הזה?

 10. 45
  "המרקם העדין של החיים". אי אפשר לתאר את חברון יפה יותר.
 11. 44
  מילה זאת מילה? חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
 12. 43
  הדבר העצוב שזה לחינם, כי הסוגיה פה היא מנהלית. המתנחלים היו יכולים להיכנס עם התר מהמנהל האזרחי.

  אם המתנחלים היו קצת יותר סבלניים הם היו מקבלים את האישור בכל מקרה, הפרובוקציה הזאת רק מדרבנת את המתנגדים ואת התומכים. לפחות ליברמן מריח בחירות בגלל בית ולא בגלל מיליון ישראלים שנמצאים תחת מתקפת טילים בלתי פוסקת.

 13. 42
  בושה לממשלת ביבי הרקובה

  לשלוח צבא של מגבניקים לפנות משפחה של יהודים?
  ומה עם כל המפרי חוק גונבי האדמות הבדואים המושחתים בנגב?????
  אותם אף אחד לא מפנה . למה כי הם ירו עליכם ויראו לכם מה זה באמת ביזוי החוק
  לכל החילונים תפתחו עיניים במקרה הזה המתנחלים צודקים!!!
  נראה אתכם מפנים בדואים לפניי איזה חג
  מדינה מושחתת חסרת ערכים וחסרת כל אהבה למדינה
  בחירות הבאות אני מצביעה מפד"ל אפילו שאני אתיאסטית גמורה!!!!
  אולי משהו ידאג לשטחיי המדינה אבל באמת
  ביבי השפן וברק הבריון שפלים....

 14. 41
  אני מריח ריח בחירות באוויר.
 15. 40
  כל הכבוד לברק, ולמיקי איתן. לפחות יש מישהוא שמבין מה זה שילטון החוק
  1. שילטון החוק שנשמר ע"י מי שמקבל/קיבל מליונים ממקורות עלומים לרכישת דירה במגדלי אקירוב-נשמע כבדיחה גרוע שאפילו פואד שקיבל שלמונים מברק צחק כל הדרך אל הפנטהאוס ביפו.
 16. 39
  לכל המצדדים ב'שלטון החוק' גם בסדום היתה מערכת חוקים מסודרת למשל היהחוק המטיל עונש מוות על מי שתומך בעני ואביון ואכן בתו של לוט כלכלה עני אחד ועל כך הוציאוה להורג בשריפה. או חוק שאם אדם פוצע את חבירו הפצוע היב לשלם לפוצע שכר רופא משום שהקיז את דמו. אנו הופכים אט אט לסדום ומקוה שגורלנו לא יהיה כגורלה
 17. 38
  נתניהו מילל וליברמן משחק אותה ואף אחד מהם לא רוצה לפרק את הממשלה ולחזור לפריימריז
 18. 37
  מתחילים להתגלות סדקים בקואליציה. שתיפול הממשלה הזאת ושיפסיקו לנהל את חיינו המתנחלים המשיחיים והנפשעים.
 19. 36
  כדי להפקיע סמכויות מברק, כל שנחוץ הוא לספח את השטחים.... נו..... למה "הימין" לא מבצע את משנתו ומספח את השטחים על תושביהם?
 20. 35
  מה נשתנה היום הזה מכל הימים.

  גם מחר תזרח השמש ממערב.

 21. 34
  הסתה פרועה נגד ברק כמו בימי רבין

  שיתביישו להם השרים הימנים פורעי החוק כמו המצביעים שלהם!!

 22. 33
  ועכשיו לפינוי כל ההתנחלות הגזענית והאלימה מחברון. ההתנחלויות יקרות לנו.
 23. 32
  חישבו רגע! האם כל פעולת הישתלטות על אבנים שהובטחו לאברהם היא מעל החוק???
 24. 31
  פינוי הבית

  תרגיל מבריק לפני האל חזור. הפעם ברק כיוון נכון בלי לזגזג.

 25. 30
  צריך להפקיע את סמכויות שר החוץ מליברמן ואת סמכויות ראש הממשלה מביבי

  אין בממשלת ישראל שר אחד המתפקד באופן ראוי.
  אך מכל שרי הממשלה ברק גורם היום הכי מעט נזק.
  ליברמן עובד בשיטת השטח הכרוך אותו למד ממוריו ברוסיה הסובייטית.
  אין היום שר אחד שניתן להגדיר את פעולתו כראויה להיקרא פעילות בונה.

 26. 29
  אני עם השקרנים מהליכוד גמרתי. מדברים הרבה ועושים אפס.

  עשר שנים הייתי חבר מרכז, וכעת החלטתי לפרוש מהליכוד. הגיעו מים עד נפש. פשוט גועל נפש. נתניהו נבחר בהבטחות שלא יפנה יישובים, לאחר הבחירות חבר לברק למרות הבטחותיו המפורשות וזנח את בני בריתו באיחוד הלאומי, וכעת שיקר במצח נחושה למי שבחר בו ולשריו. אני בז לו. איש שקרן ואופורטוניסט.
  ברק הגיע למקומו תוך שקנה שלטון בכסף, על פי עדות מבקר המדינה הקודם, והוא מדבר על דמוקרטיה ועל שלטון החוק? אני בז לו!

  1. ליכודניק, ולאן תעבור?
 27. 28
  העם מפיל את הממשלה
 28. 27
  להגדיר ולהסמיך את הליברמן לשר ההתנחלות והגזל
 29. 26
  יש עוד מקום שצריך לפנות: את ליברמן ממשרד החוץ ולהחזיר דחוף למולדובה.

  נמאס כבר מהבריון גס הרוח הזה.

 30. 25
  זה רק הצעד הראשון כל מה שבשטחי הכיבוש לא חוקי
 31. 24
  שעון קיץ

  נתניהו הוא מלך הרגע האחרון. עד מתי?

 32. 23
  מה אפשר לצפות מ"סוחר" העצים ליברמן ?
 33. 22
  מה אפשר לצפות ממכה הילד ליברמן ?
 34. 21
  ליברמן רק מאיים. איך אני מתבייש שהצבעתי לו . מכר אותנו לחרדים עבור כיסא.
 35. 20
  נשים וילדים בחברון בוכים על פלישה שנשפכה
 36. 19
  why is the prime minister apologizing and to whom

  stop being so spineless Netanyahu-those settlers should have been dragged by the hair and pulled out of there-in other counties moving into a home that is not yours is called squatting. stop apologizing to your right wing coalition members and try to figure out who is in charge.

 37. 18
  הכיבוש השחית - הממשלה מתנצלת על קיום החוק

  הנה הרשות המחוקקת והרשות המבצעת מערערות על שלטון החוק

 38. 17
  שר חוץ

  נו וזה האיש שר חוץ בושה בושה בושה, לפנות את פראי האדם.

 39. 16
  למה שליברמן לא יצטרף לממשלת פוטין וימנע את הרס מדינת ישראל?!
  1. אפילו להם הוא קיצוני מידי, צ'אבס אפילו לא יקח אוטתו
 40. 15
  מסכן רה"מ. הכריחו אותו לציית לחוק. ממש לא מתאים לו
 41. 14
  הממשלה לא מעל החוק. אם החוק קובע שהפינוי היה נחוץ

  אז אין לשום וועדת שרים סמכות להחליט אחרת.
  אפשר לבקש מהכנסת לשנות את החוק, במידה וזה לא סותר את חוקי היסוד. אם המפונים גורסים שפינו אותם באופן שמנוגד לחוק, שיפנו לבג"ץ.

 42. 13
  ברכות ויישר כוח לראש הממשלה ולשר הבטחון על מבצע ביעור ימץ מבית המכשלה
 43. 12
  איך בדיוק ההבטחה של bb לפתרון של שני מדינות לשני מ
 44. 11
  להפקיע את סמכויות ברק

  מאז שהוא שר החוץ, רק נזק גרם למדינת ישראל...אני מקווה שהפרקליטות תדע להכניס אותו למקום הנכון לכמה שנים טובות.

  1. מבחן בוזגלו: למי התכוונת לברק (שר הבטחון) או לליברמן (שר החוץ) ?
 45. 10
  שרון מחכה לברק , נדבק לשונו לחיכו כבר בקמף דיויד
 46. 9
  שלב הבא: יהודה ושומרון ואחר כך רמת הגולן
  1. שכחת את חברון, גוש עציון, ההשתלטות במזרח ירושלים....

   את כל אלו יצטרכו להחזיר בסוף ברוך השם כשיתברר שאנחנו מדינה כובשת שלא יכולה להמשיך להתעלם מהמשפט הבינלאומי ולעשות מה שבא לנו...

  2. אמיין סלע החוצה

   אתם תטוסו כטיל מכל שטחי פלשתין הריבונית.מה שלישראל לישראל ומה שלפלשתין לפלשתינאים.לא נתבלבל ע"י גוזלי משאבים אדמות מטעים לא ניחת ממתעמר בחלש לא ניסוג מפני שונא גויים שלמעשה הם צאצאי ישמעאל בנו בכורו אהובו של אברהם אבינו רב-הצאצאים.

  3. את בנך, את יחידך, אשר אהבת, את יצחק

   "ויאמר [אלוהים] קח נא את בנך, את יחידך, אשר אהבת, את יצחק" (בראשית, פרק כ"ב, פסוק ב).
   "ויתן אברהם את כל אשר לו ליצחק, ולבניי הפילגשים אשר לאברהם נתן אברהם מתנות וישלחם מעל יצחק בנו בעודנו חי קדמה, אל ארץ קדם (בראשית פרק כ"ה, פסוק ו).

   הנה המקורות אשר אתה מעוות. אכול את לבך.

 47. 8
  נתניהו-אתה ושר הבטחון שלך -א פ ס י ם

  נפגש בבחירות

  1. נכון. תצביע מרצ כדי לדפוק את ביבי
 48. 7
  מזכיר משטרים בדרום אמריקה

  בהתחלה צה"ל אומר, גוקמים בצה"ל ובסוף צה"ל גם קובע ומבצע.

 49. 6
  בטח יולי אדלשטיין, תאום כמו שהיה בעמונה...

  גם אז הגיעו אלפי מתנגדים כדי "לעזור" לכוחות הבטחון לבצע את הפינוי.

 50. 5
  בניגוד לעמדת שרי הליכוד נתניהו נתן הוראה לפנות

  זה העובדה שצריך לזכור.

 51. 4
  כל הכבוד... זהו שלטון חוק אמיתי
  1. למרות הסתייגותי ממנו, מגיע הפעם לברק: CHAPEAU !!! איזה רסיס קטן בתוך ממשלה עכורה שנותן תקווה.
 52. 3
  טוב שפינו, מספיק עם הביריונות של המתנחלים והפניית הכספים

  אליהם כאילו הם הדבר הנחוץ ביותר למדינת ישראל. לפני שטחים קודם כל ליהיות בני-אדם זה יותר חשוב.

  1. מנטרה חלולה. עליך לא שומרים? לא סוללים לך כבישים? אין לך חיבור חשמל ומים? אתה חי מאוויר?
  2. אני לא משתלט על שטחים בכוח, לא שורף מסגדים, לא מתעמת עם הצבא והמשטרה בשם האמונה שלי. אני שומר חוק
  3. גם לא סוללים לו כבישים פרטיים, לא אוסרים על שכניו לצאת מהבית, ולא שולחים פלוגה להביא את הילד שלו לחוג.
  4. ההתנהלות של המתנחלים היא תמונת ראי של התנהלות משרד הבטחון

   הרי ברור כי אם היו עושים הכל כשורה, ברק היה תוקע אותם במחסום הבירוקרטיה. אז המוצא היחיד הוא בדרכים הללו.

  5. דיברת עם הניה לאחרונה? ביקרת ברמאללה? חטפת גראדים בעוטף? קראת עיתון? יש לך אישור מהפלסטינים שאתה לא כובש בתוך גבולות הקו הירוק? אתה יודע כמה מסגדים וכפרים הרסת כבר בתוך הגבולות הללו? אתה מיתמם או שוטה סתם?
 53. 2
  we will NEVER AGAIN vote LIKUD
  1. Reb

   Netanyahoo is an idiot anyway. We don't want you to vote for him . You and him can go to hall together, as far as many hear are concern . And you can take a lot of people with you on your way to. You want the list ? it's to long for now . Yes do not vote for him anymore . We do not want him nor you .

  2. מדינת ישראל וכל אזרחיה השפויים הפכו לבני ערובה של ממשלת קיצוניים מטורפים, של מפלגת 'מולדובה ביתם', בראשם שר החוץ היקר איווט ליברמן, ובוגי יעלון במגפיים הגבוהים.........
 54. 1
  מסכנים השוטרים שצריכים להתעסק בדברים כאלה.
  1. מסכנים החיילים שצריכים להגן על פורעי חוק =שלוחיו של הביבי. הבנתם למה הוא מחויב? לא לשלום, לא ל 2 מדינות, הוא מחויב להעמקת הכיבוש. על הצהרה כזו צריכה ממשלת ארה"ב לעצור את כל התחיבויותיה לישראל. רק סנקציות מבינים ביבי ובריוניו. ולגבי היוע"מ- מה בעניין התיק של ליברמן? נמאס לנו מהחירבון שלו על החוק ושלך עלינו