הבית הלבן: אובמה מחכה לפגישה עם פרס, אך לא ישחרר את פולארד

לאחר שנשיא המדינה ביקש מאובמה לשקול את שחרורו של המרגל היהודי, הבית הלבן אישר את קבלת האיגרת אך הבהיר כי עמדתו לא השתנתה

הבית הלבן אישר אחר הצהריים (שלישי) כי קיבל את איגרתו של הנשיא שמעון פרס בו הוא מבקש מנשיא ארה"ב, ברק אובמה לשקול להעניק חנינה למרגל היהודי יונתן פולארד. גורם בכיר בבית הלבן אמר כי "קיבלנו את מכתבו של הנשיא פרס. הנשיא אובמה מעריך את עמדותיו ומחכה לפגישתם הבאה אך לגבי פולארד, עמדת הממשל לא השתנתה". באיגרת ששלח פרס הוא נימק את הבקשה במצבו הבריאותי המידרדר של פולארד וכתב כי מדובר בסוגיה הומניטארית.

גורמים בבית הנשיא מסרו שיועצו המדיני של פרס מסר את האיגרת אתמול בבוקר לשגריר ארה"ב בישראל דן שפירו. בהודעה שפרסם בית הנשיא נמסר כי פרס הודה לאובמה באיגרת על הידידות הרבה שהממשל האמריקאי בראשותו מפגינים כלפי ישראל. פרס ציין גם את ליל הסדר שהנשיא אובמה ערך בבית הלבן ואת ערכי החירות שמצויינים בחג הפסח.

פרס עידכן את אובמה באיגרת לגבי השיחה שקיים לפני כמה ימים עם אסתר פולארד והדגיש כי משפחתו של המרגל וכן העם בישראל מודאגים לגבי מצבו הבריאותי. "לאור מצבו הבריאותי ולאור העובדה שהוא ריצה 26 שנה בכלא אני שב ומבקש ממך לשקול בחיוב להעניק חנינה לפולארד", כתב פרס לאובמה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

שמעון פרס עם אסתר פולארדאורי לנץ / פלאש 90

פולארד החל לעבוד ביוזמתו בעבור גוף ביון ישראלי בשם הלשכה לקשרי מדע (לק"מ) ב-1984. במשך למעלה משנה העביר לישראל אלפי מסמכים מסווגים של משרד ההגנה, הצי וסוכנויות המודיעין האמריקאיות. פולארד ואשתו באותה תקופה, אן, נעצרו בפתח שגרירות ישראל בוושינגטון ב-21 בנובמבר 1985, לאחר שנמלטו מסוכני ה-FBI שפשטו על ביתם בתום חקירה סמויה שנמשכה כמה חודשים. בני הזוג ברחו לשגרירות הישראלית כפי שהורו להם מפעיליהם, כדי להימנע ממעצר, אולם לא קיבלו אישור להיכנס לשטח השגרירות. על פולארד נגזר מאסר עולם, ובמשך שנים רבות לא הכירה ישראל בפולארד כסוכן שפעל מטעמה.

ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין פעל לשחרורו של פולארד מול נשיא ארה"ב דאז ביל קלינטון, אך ללא הצלחה. בשנת 1995 העניק שר הפנים דאז חיים רמון אזרחות ישראלית לפולארד. במאי 1998, במהלך הקדנציה הראשונה של נתניהו כראש ממשלה, הכירה ישראל בפעם הראשונה בפולארד כסוכן שפעל מטעמה בארה"ב. נתניהו העלה את עניינו של פולארד בפני הנשיא קלינטון במהלך ועידת וואי ב-1998. קלינטון שקל להיענות בחיוב לבקשה לשחרר את פולארד, אולם חזר בו בעקבות איום של ראש הסי-איי-אי באותה תקופה, ג'ורג' טנט, להתפטר מתפקידו.

Read this article in English: U.S.: Despite Peres plea, Obama not weighing release of Israeli spy

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 39
  אין סכנה שזה יקרה

  פרס יכול לקנות את עולמו באם יודיע לאובמה שהוא לא מגיע לארה"ב וכי הוא מוותר על קבלת הפרס מטעמם כל עוד פולארד לא משוחרר. אבל אין סכנה שזה יקרה. לא אדם כפרס יוותר על כיבודים ריקים מתוכן.

 2. 38
  כמה פעמים אמרתי את מה שהאמריקאים אומרים עוד מיימי קלינטון, בוש ואובמה אמריקאים לא סולחים לבוגד וזה לא קשור לישראל פולארד בוגד בעיניהם. הבנת את זה ברוך?!
 3. 37
  וענונו ישב בכלא על הרבה פחות.

  נהג שהרג זקנה במעבר חציה בניו יורק נידון ל-18 שנות מאסר. הוא לא היה שתוי. נסע 42 מייל לשעה במקום 35 שזו היתה המהירות המותרת. אצלנו נהג כזה היה מקבל בקושי שנה או שנתיים וגם זה לא בטוח. אם היה בנוסף שיכור,ללא רשיון שפגע וברח היה מקבל אולי 5 שנים. אז זה ההבדל.  

 4. 36
  אי צדק אחד לא מצדיק אי צדק אחר.

  חשוב לדעת,שבוגדים באשר הם,ללא הבדל גזע או דת מסכנים לא רק את חייהם של אחרים,אלה גם את של עצמם.
  פולרד הוא קורבן של המצב.אף נשיא אמריקאי ,אפילו הנשיא הכי אוהד של מדינת ישראל לא ויתר לפולרד.
  כנראה שיש פה ענין יותר מסובך ממה שנדמה לנו.

 5. 35
  להפעיל את סיירת מטכ"ל ולשחרר את פולארד....
 6. 34
  איתן את צודק ב200%
 7. 33
  שפרס יסרב לקבל את המדליה חרות

  הנ"ל.אם לא ישוחרר לאתר פולארד.

 8. 32
  דומה הדבר לענישת פילגש שסרחה, גישה פטרנליסטית
 9. 31
  פולארד יצא מהכלא רק בארון

  זו האמת העגומה
  יש אנשים בארה''ב וגם בישראל שידאגו לכך

 10. 30
  מה המהומה ? עוד 3 שנים הוא משתחרר (2015). אנחנו אשמים,,,,,,

  הרי ידוע שבין מדינות ידידותיות מרגלים משני הצדדים.
  אני מתפלא על השגרירות הישראלית שסגרה את שעריה כשניסה לברוח אליה.
  הוא כבר ריצה את רוב השנים, משתחרר ה-2015. אז למה צריך בכלל לבקש / להתחנן ? הרי האמריקאים מאוד רוצים שהעונש יהיה למען יראו ויראו.
  זאת לא נקמנות, זאת העברת מסר ובצורה הכי ברורה. למה איתנו ? כי יש הרבה יהודים בעמדות רגישות שצריכים להבדיל בין אהבת אם לאהבת אישה ולמי הנאמנות.

 11. 29
  כמה שזה פשוט

  הנשיא האמריקאי העדיף לתת מדליה לפרס משיקולי בחירות בארה"ב
  על פני שחרור פולארד שגם היה היה יכול לעזור לאובמה מאוד בבחירות.
  התמונה שמצטירת שהאמריקאים משתמשים בפרס לצרכיהם.

 12. 28
  אסור לפרס לקבל את מדליית החרות כל עוד פולארד נמק בכלא

  לפרס יש מספיק מדליות אבל אקט של סירוב לקבלת מדליה יפעיל את כל התקשורת האמריקאית שכרגע לא מדווחת בכלל על פולארד
  רק התקשורת ודעת הקהל ישפיעו על אובאמה

 13. 27
  פרס מעולם לא התאמץ

  לנסות לשחרר את פולארד וסיבותיו עימו. הוא נושא באחריות מיניסטריאלית וגם אישית למעשה הבגידה. הוא מפחד שהאמת תיחשף כשפולארד ישוחרר. איזה צביעות, איזה פחדנות, איזה רוע!!!

 14. 26
  נראה שיותר משארצות הברית לא אכפת לה לממשלות שלנו
 15. 25
  אבל אנו שחררנו / הרחקנו / גרשנו לא מעט מרגלים של USA
 16. 24
  בגידה באמון

  בגידהבאמון בגידה מתוך פטריוטיות יתכן והייתה יוצרת לחץ גבוה יותר מן הצדדים שנהנו מהאינפורמציה,אך בצע כסף עם תאבון הגובר מיום ליום הינו סיפור בפני עצמו.בפרט כאשר הצפור החלה לצייץה מתוך הכלוב החלה לצייץ שיר ארוך,כך שקיימת לא לעבור קו אדום למען אחד שמעיינות לבו היו בצע כסף.

 17. 23
  so why is PERES going there? ahhhhh he gave him up to them!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 18. 22
  קצה נפשם.

  קצה נפשם של האמריקאים מהקומבינות והמניפולציות של ישראל והיהודים.זה כל כך שקוף התרגילים הישראליים.חג הפסח(חג החירות)אובמה חוגג ליל הסדר כמחווה ליהודים,מאשפזים את פולארד בבית חולים ומכריזים שמצבו אנוש וימיו ספורים,כל ממשלת ישראל הנשיא פרס ואפילו האייתולה עובדיה מתגייסים למקהלה הקוראת לשחרר את המרגל.כל כך שקוף.שבו בשקט ותןך שנה שנתיים הוא ישוחרר בשקט.

  1. קצה נפשנו בך, מזיג
  2. הערה ל22

   אתה גדול,הומניסט,איש ההבנה והקידמה בעל תובנות ייחודיות.ההבדל הוא כי אתה כותב במקלדת בביתך ואילו פולארד רושם על קירות התא.נ.ב האם את הכשרתך להבנת הנפש היהודית ותפיסת האמריקאים כי קצה נפשם למדת בג"ונגל או בביב השופכין?

 19. 21
  פולארד,- שיחרור?

  רק מטומטמי הארץ עדיין מאמינים שפולרד ישוחרר.

 20. 20
  זו שערוריה מדהימה
 21. 19
  על זה צריך ביבי לרמוז כי דחייה זו מתירה סירוב שלנו לשבת בשקט מול איראן
 22. 18
  עצוב, אבל צודק

  ארה"ב חשה מבוזה.
  היא נתנה לאזרח שלה להיות איש מודיעין, אך בפועל הוא הפך את עורו ועשה זאת עם הידידה הגדולה שלהם.
  מכאן ברור שהם חושבים מהבטן ולא מהראש.
  כאגב אורחא, עת רצתה מדינת ישראל למצות את הדין במלוא חומרתו עם מרדכי וענונו- היא עשתה זאת ללא הזדקקות לרחמים ועל כך מעידות 18 שנה בבידוד שבמהלכן "בילה" את עונשו מרגל האטום תוצ' ישראל.

 23. 17
  הישראלים שוב מתבכיינים. לישראל יש שר פנים חסר תבונה וכל רגישות שסבלם של האחרים מעניין אותו כקליפת השום. החברה הישראלים כולה כהת חושים כלפי כל מה שלא יהודי ולא באותו הצבע. אז מה מלינים על האמריקאים
 24. 16
  אני לא מבין למה הם צריכים לשחרר מרגל ובוגד??
 25. 15
  מרגלת רוסיה יפיפיה נשלחה באותו היום חזרה לרוסיה - לעומת זאת, מרגל יהודי נמק כבר 26 שנה בכלא. ורוסיה היא אויב של ארה"ב - ישראל היא ידידתה הטובה ביותר בעולם.
  1. פולרד הוא לא סתם מרגל, הוא בוגד
  2. הוא לא בגד בארה"ב - העביר מידע לידידתה הטובה ביותר בסך הכל. לא בגד ולא פגע בבטחונה של ארה"ב יותר מאנה צ'יפמן לדוגמא. היא שוחררה אחרי יום יומיים ביחד עם רשת ריגול רוסית עניפה בעומק הממשל בארה"ב. אסור גם לשכוח את הידידות הנפלאה בין העמים הישראלי והאמריקני...
  3. ההתאכזרות לפולרד נועדה להרתיע את יהודי ארה"ב מהליכה בדרכו

   אל תשכחו שפולרד הועסק כאזרח באגף המודיעין של הצי האמריקאי וקיבל את הסיווג הבטחוני הגבוה ביותר. הוא מעל באמון מעסיקיו והעביר אלפי מסמכים במשך שנים למדינה זרה. זו בגידה במולדת. אנה צ'פמן היא רוסיה שניסתה לעסוק בריגול בארה"ב. מבחינת החוק האמריקאי רוסיה וישראל שתיהן מדינות זרות וכל אזרח אמריקאי שינצל את האמון שהמדינה נותנת בו כדי להעביר מידע סודי למדינה זרה ייענש כמו פולרד. כנראה שהמסר הזה עדיין לא נקלט, והרי מטרת העונש היתה להרתיע בעיקר את יהודי ארה"ב שחושבים כמוך, ישראלי, שהאינטרסים של ארה"ב וישראל זהים לחלוטין.

 26. 14
  סתם נקמנות מיותרת .
 27. 13
  דולנד רמספלד אמר "כל עוד אני חי לא ישוחרר" ולפיכך צ.לבדוק מה קרה שם
 28. 12
  הם בחיים לא יתנו לביבי ניצחון כזה. זה הסיפור
 29. 11
  ככה נראים הידידים שלנו.אנחנו חייבים לסמוך אך ורק על עצמינו.
 30. 10
  איפה הצעדות,מאהלי המחאה והקמפיינים נוסח שליט?אין 1000 מחבלים לשחרר

  אז אין צורך בהפגנות?

  1. תאר לך "שאני ממקימי הצעקה עבור שליט"- אין "מחיר" להמיר בו את פולארד, מה קשור עכשיו שליט? אם היה במה אדרבא, המחיר הוא בבוחר היהודי בקלפי בארה"ב
  2. שליט לא בגד במולדתו. הוא נחטף ונפל בשבי

   פרשת פולרד היא עניין אמריקאי פנימי וכפי שנוכחנו מעורבות ישראל רק מזיקה לפולרד. ראשי ממשלות, נשיאים ועסקנים אינספור כבר ביקשו והתחננו לפני הממשל לשחרר את פולרד מסיבות הומניטריות. קלינטון כמעט ונענה להפצרות אך נכנע לראש הסי איי אי שאיים בהתפטרות אם ישוחרר האיש. התובע במשפטו של פולרד הבטיח שפולרד לא יזכה יותר לראות אור יום מחוץ לכלא.
   משפטו וגזר דינו החמור של פולרד נועדו לאותת לכל יהודי ארה"ב, שחלקם בכירים מאד במימשל ובמערכת הבטחון שאין סובלנות לנאמנות כפולה. דווקא לגבי היהודים, שלפעמים מאמינים שהאינטרסים של ארה"ב וישראל חופפים ומי שעוזר לישראל עוזר בעצם לארה"ב. לכן מוטב עבור פולרד עצמו שראשי המדינה לא ימחו למענו ולא ישתדלו בשבילו.

  3. צודק במאה אחוזים.
 31. 9
  תרשמו לפניכם: ביוני פרס חוזר עם פולארד במטוסו לארץ,אחרי פגישתו עם אובמה, בקיצור הכל ניראה מבוים לקראת השיחרור המתוכנן ביוני.

  תרשמו לפניכם: ביוני פרס חוזר עם פולארד במטוסו לארץ,אחרי פגישתו עם אובמה,
  בקיצור הכל ניראה מבוים לקראת השיחרור המתוכנן ביוני.

 32. 8
  להפגין ולא להפגש עם אובמה
 33. 7
  אין חינם . זהו מחירה של ידידות .
 34. 6
  תרשמו לפניכם: ביוני פרס חוזר עם פולארד במטוסו לארץ,אחרי פגישתו עם אובמה, בקיצור הכל ניראה מבוים לקראת השיחרור המתוכנן ביוני.

  תרשמו לפניכם: ביוני פרס חוזר עם פולארד במטוסו לארץ,אחרי פגישתו עם אובמה,
  בקיצור הכל ניראה מבוים לקראת השיחרור המתוכנן ביוני.

 35. 5
  לארה"ב זה כנראה העונש שלנו.

  פולרד היה המרגל אך מהארץ הפעילו אותו ובכוונה תחילה, לכן האמריקאים מענישים אותו כשאיר לעזאזל במקומנו. כעסם הגדול עלינו!
  כנראה נצטרך לעשות חשבון נפש טוב טוב, כדי שישתנה משהו.
  רחמים על הבחור, כיהודי הוא סה"כ רצה לעזור לעמו, במקום שיכל, אך כאמריקאי עיבד את חוש הפרופורציות הנכונות. עם כל הקשיחות האמריאית יש אבל להמשיך לקוות, להתפלל ולהמשיך לפעול למען שחרורו.

 36. 4
  משהוא אצלנו צריך לתת את הדין, וכבר שנים שהוא חופשי ובן חורין.

  בני הזוג ברחו לשגרירות הישראלית כפי שהורו להם מפעיליהם, כדי להימנע ממעצר, אולם לא קיבלו אישור להיכנס לשטח השגרירות.

  1. מישהו אחד הפך בישראל לשר, והשני לנשיא. פלא שהאמריקאים לא סולחים?
  2. רפי איתן?
 37. 3
  אובמה ישלם את המחיר - אין טעויות לוקסוס
 38. 2
  next time an American spy will not see his home again

  USA can be tough with Israel, but Israel can do the same. There are, and were many American spies in Israel.

 39. 1
  לעזעזל. אכזריות. חוסר אנושיות. למרות השטר, לאמריקאים האלה פשוט אין אלוהים.
  1. צודק. הלוואי אצלנו. במקום שרוצחים יצאו לחפשי אחרי 12-16 שנה
  2. אתה ממש בור בנוגע לעובדות. פולרד לא פגע כהוא זה באינטרסטים או

   בסוכנים אמריקנים (להבדיל מהרבה מרגלים אמריקנים שבגינם נרצחו סוכנים אמריקנים ןתשתיות ריגול נפגעו), ולמרות זאת יצאו זכאים לאחר 10-15 שנה. לא-כך עם פולרד...אנטישמיות צרופה או אובססיביות בגין חוצפת ידיד לרגל ידיד (כאילו שארה"ב לא עושה דברים דומים) היא זו שגורמת להתעקשות מרובעת של ארה"ב..

  3. סתום את הפה

   ותגיד תודה לאמריקנים על 110 מיליארד דולר סיוע שקיבלנו במהלך השנים. וזאת התודה שלנו: לרגל שם.

  4. לא נתקבלה שום תגובה אמריקאית הכל בלוף של פרס!

   הכל הצגה.. הצגת השקר והבלוף שבין אובהמה ופרס.. 2 נשיאי השקר וההונאה. שהטומאה נוזלת מפיהם כזיבה מסוכנת.
   איפה התגובה האמריקאית שלא ראינו לא שמענו כלום כאן באמריקה